English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
اخبار > تشريح گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اعراب در عمان


  چاپ        ارسال به دوست

تشريح گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اعراب در عمان

رایزن فرهنگی ایران در عمان با انجام مصاحبه‌اي مفصل با روزنامه «الرویه» اين كشور به تشريح كميسيون‌هاي شش‌گانه اولين همايش گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اعراب پرداخت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، روزنامه کثیرالانتشار «الرویه» عمان در صفحه «حوار» (گفت‌وگو) خود مصاحبه مفصل محمد بن رضا با بهمن اکبری، رایزن فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در مسقط را با عنوان «مؤتمر الحوارات الثقافية بين الجمهورية الإسلامية والعالم العربي يهدف إلى الوصول لفرص التَّعاون المشترك» منتشر کرد.

در این مصاحبه، موضوع «گفت‌وگو» به عنوان امری ناگزیر در جهان معاصر و بهترین گزینه برای اصلاحات جهانی و توسعه عدالت‌محور مورد بررسی قرار گرفت.

بهمن اکبری در این مصاحبه که به منظور معرفي گفت‌وگو به عنوان مهم‌ترین هدف راهبردی فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در جهان عرب و تبیین نقش کنفرانس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب انجام شده، گفت: دبیرخانه «گفت‌وگوهای فرهنگی» با همکاری مجموعه‌ای از مراکز دانشگاهی و فرهنگی ایران و عرب، همایش «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب» را با حضور فرهیختگان ایرانی و عربی برگزار خواهدکرد. این همایش با هدف گسترش تفاهم و تعامل و همچنین تقویت نقش و سهم نخبگان و اندیشمندان ایرانی و عرب در مسیر حل و فصل چالش‌های موجود در مسیر روابط فرهنگی فیما بین و به منظور پیدا کردن راه‌حل‌های مشترک براي برون‌رفت از آن با استفاده از گفت‌وگوهای فرهنگی میان اندیشمندان ایرانی و عرب انجام می‌شود و در چارچوب چشم‌انداز ایران از فهم و درک متقابل و به هدف ساخت فرصت‌های تازه برای همکاری‌های مشترک ایران و جهان عرب تشکیل و به لحاظ تنوع موضوع گفت‌وگوها در شش کمیسیون به کار خود خواهد پرداخت.

رایزن فرهنگی كشورمان ادامه داد: از آنجا كه ما آدميان اينك ساکن جهانی هستیم که بیش از هر چیز تحت تأثیر ارتباطات متقابل در تمامي حوزه‌های فعالیت‌های انسانی است و رشد جوامع در ارتباط با یکدیگر فرصت‌های جدیدی را برای پیوند میان ملت‌ها و فرهنگ‌ها در سطح جهانی به‌ وجود آورده است؛ انسان معاصر به درستي‌ دريافته‌ كه از «دوره تك‌سخني» به‌ سمت‌ «عصر گفت‌وگو" حركت‌ كرده و به شدت نيازمند گفت‌وگويي‌ عميق‌ با ديگران‌ است. و اين « گفت‌وگو" است كه مي‌تواند «ساختار عادلانه» را در جهان به ارمغان آورد.

اکبری اضافه کرد که ایران بعد از انقلاب اسلامی بر مبنای اندیشه وحدت امت اسلامی حرکت کرد؛ اما رسانه‌های بزرگ وابسته به جهان سلطه در این مسیر سیاه‌نمایی کردند.

وی سپس به بیان محورهای شش‌گانه همایش پرداخت و گفت: نخست کمیسیون «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانیت» است که در یکی از پژوشگاه‌های شهر مقدس قم انجام خواهد شد. ضرورت‌ها و الزامات رویکرد به اعتدال و عقلانیت، اعتدال و عقلانیت در اندیشه و عمل اندیشمندان مسلمان، عوامل ضعف عقلانیت و اعتدال و تأثیر آن در پیدایش افراط‌گرایی در جهان اسلام و هنر اسلامی و نسبت آن با عقلانیت و اعتدال در شمار این موضوعات است.

دوم کمیسیون «ظرفیت‌های علمی ایران و جهان عرب برای تعامل و گفت‌وگوهای فرهنگی» است که به مباحثی از جمله ضرورت تعامل و همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی ایرن و جهان عرب، بررسی و نقد پیشینه تاریخی تعاملات علمی ایران و جهان عرب، فرصت‌ها و چالش‌های تعاملات علمی ایران و جهان عرب، تأثیر تبادل هیأت‌های علمی در گسترش تعامل و گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب و در یک جمله به بررسی ظرفیت‌های مشترک علمی ایران و جهان عرب برای تعاملات فرهنگی، خواهد پرداخت.

موضوعات دیگری همچون نقش پروژه‌های مشترک علمی در توسعه فرهنگی و علمی ایران و جهان عرب، نقش همکاری‌های علمی ایران و جهان عرب در توسعه علوم در جهان اسلام، نقش مفاخر معاصر علمی ایران و جهان عرب در توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی، جایگاه ایران و جهان عرب در تولید علم و شیوه‌های تولید و بومی‌سازی علم در تجریه ایرانی و عربی، نيز در اين كميسيون مطرح خواهد شد.

اكبري ادامه داد: سومین کمیسیون به بررسی جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب در گسترش تعامل و گفت‌وگوهای فرهنگی خواهد پرداخت که با عناوینی همچون «نقش زنان مسلمان در توسعه فرهنگی جوامع اسلامی»، «نقش زنان در ترویج فرهنگ گفت‌وگو»، «نقش اجتماعی زنان در تعاملات و گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب» و «دستاوردهای ایران و کشورهای عربی در حوزه زنان»، «نقش‌آفرینی زنان ایران و عرب از طریق نهادسازی‌های ملی و بین‌المللی»، «زن، خانواده و سبک زندگی اسلامی (دو رویکرد ایرانی و عربی)»، «آسیب‌های افراط‌گرایی نسبت به زنان و حقوق آنان در جوامع اسلامی» و «ظرفیت‌های زنان ایرانی و عرب در آموزش و تولید علم» پیگیری خواهد شد.

رايزن فرهنگي كشورمان در خصوص موضوع چهارمین کمیسیون گفت: موضوع جوانان و موضوع جوانی در ایران و جهان عرب و جایگاه آن در گفت‌وگوهای فرهنگی، موضوع كميسيون چهارم است كه در آن اين مباحث مطرح خواهد شد: ظرفیت‌های فکری، علمی و عملی جوانان ایران و عرب برای گفت‌وگو و تفاهم فرهنگی، بررسی زمینه‌های فکری و فرهنگی مشترک میان جوانان ایران و عرب برای گفت‌وگوهای فرهنگی، نقش جوانان ایران و عرب در بازسازی هویت و تمدن اسلامی، بررسی گرایش‌ها و مطالبات فرهنگی قشر جوان در جامعه ایران و عرب، بررسی نقش سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان ایران و عرب در گفت‌وگوهای فرهنگی، بررسی نقش جوانان ایران و عرب در گسترش تقکر اعتدالی، چشم‌انداز آینده فرهنگی جوانان ایران و عرب، بررسی ظرفیت‌های تعاملی بین نهادهای حاکمیتی ایران و عرب در امور جوانان و همچنين جوانان ایران و عرب فرصت‌ها و آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی.

وي در بخش ديگري از سخنانش ادامه داد: پنجمین کمیسیون رسانه و نقش آن در گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب است که به موضوعاتی از این دست می‌پردازد: کارکردهای رسانه در گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب، نقش رسانه‌ها در همگرایی و واگرایی فرهنگی ایران و جهان عرب، نقش رسانه‌ها ی ایران و عرب در هنجارسازی و هنجارشکنی فرهنگی، پایبندی به هنجارهای رسانه‌ای و بستر سازی برای گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب، ضرورت تشکیل اتحادیه رسانه‌ای ایران و عرب برای گفت‌وگوهای فرهنگی، بررسی تطبیقی کارکرد رسانه‌های نوین و سنتی در گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب، نقش رسانه‌های غربی در تغییر گرایش‌های فرهنگی ایران و جهان عرب و نقش رسانه‌ها ی ایران و جهان عرب در گسترش فرهنگ اعتدال.

بهمن اكبري در پايان اين گفت‌وگو (كه خلاصه‌اي از آن در اين گزارش منتشر شد) بيان كرد: سرانجام ششمین کمیسیون هم «ادبیات فارسی و عربی و نقش آن در گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب» است که به موضوع ادبیات به عنوان پل ارتباطی ایران و جهان عرب می‌پردازد.

انتهاي پيام/


٠٩:٣٥ - 1395/10/08    /    شماره : ٦٦٨٣٩٩    /    تعداد نمایش : ١٨٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.