English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٧ مرداد ١٣٩٦
اخبار > دیدار رايزن فرهنگي ايران از پادشاهی بوسوگا اوگاندا


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رايزن فرهنگي ايران از پادشاهی بوسوگا اوگاندا

علی بختیاری، رایزن فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در اوگاندا، در سفری یک روزه به شهر جینجا، از مجموعه پادشاهی بوسوگا دیدار و با وزرای فرهنگ و گردشگری این پادشاهی گفت‌وگو کرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این سفر که به منظور آشنایی با ظرفیت‌های فرهنگی منطقه و بررسی زمینه‌های همکاری‌هاي مشترك فرهنگي انجام گرفت، با نشستی در محل ساختمان اداری پادشاهی با حضور عمار بونگو، ريیس شورای منطقه‌ای (استانی) جینجا، ریچارد موفومو، وزیر فرهنگ و هلن ناموتومبا، وزیر گردشگری پادشاهی بوسوگا، آغاز شد.

در این نشست، وزیر فرهنگ و وزیر گردشگری پادشاهی بوسوگا، از توجه جمهوری اسلامی ایران به مسايل فرهنگی و حمایت از فعالیت های فرهنگی در اوگاندا قدردانی کرد. وي با اشاره به برگزاری روز فرهنگی ایران در منطقه بوسوگا در سال 1393، نسبت به ادامه این همکاری ابراز امیدواری کرد.

ریچارد موفومو سپس به بيان تاریخچه مختصری از پادشاهی بوسوگا از زمان استعمار تا به حال پرداخت.

هلن ناموتومبا، وزیر گردشگری پادشاهی بوسوگا نیز با اشاره به حضور اکثریت جمعیت شیعیان اوگاندا در این منطقه، از شهید عبدالقادر مووایا، رهبر شیعیان اوگاندا یاد کرد و وي را منشأ خیر و برکت برای پیروان تمامی ادیان در منطقه نامید و حادثه ترور مووايا را خسارتی به منطقه دانست.

در ادامه اين ديدار، علي بختیاری، رايزن فرهنگي كشورمان با تأکید بر روابط بسیار خوب جمهوری اسلامی ایران با دولت اوگاندا، اهتمام به حمایت از فعالیت‌های فرهنگی بومی را یکی از اولویت‌های رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا نامید. وي در ادامه به اختصار به معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران در حوزه‌های مختلف علمی، تکنولوژیکی و فرهنگی پرداخت و برای مشارکت در برنامه‌های مورد تفاهم؛ بر اساس موافقتنامه‌های میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اوگاندا، اعلام آمادگی كرد.

دیدار از کاخ پادشاهی بوسوگا دیگر برنامه این سفر یک روزه بود. این کاخ بر روی یکی از تپه‌های بلند مشرف بر دریاچه ویکتوریا، بنا شده است. بنا به گفته وزیر گردشگری پادشاهی بوسوگا، این کاخ قدمتی دیرینه دارد که در چندین نوبت بازسازی شده و هم اکنون نیز در دست بازسازی مجدد است که بناست پس از اتمام تعمیرات و توسعه، محل اقامت پادشاه باشد.

دیگر اماکن مورد بازدید، تپه معروف امپوموییره بود که محل تجمع رؤسای دوازده قبیله زیرمجموعه این پادشاهی، در زمان انتخاب پادشاه جدید است. گفته می‌شود این تپه که در حاشیه شهر جینجا قرار دارد، دارای قدمت تاریخی است و همواره پادشاهان بوسوگا در همین منطقه و به همین شیوه انتخاب شده‌اند.

این تپه برای مردم منطقه قداست دارد و معتقد هستند چون همواره بر روی آن دعا و آرزوهای خوب بیان شده، دعا کردن در این مکان به اجابت نزدیک است.

مرکز تحقیقات فرهنگی پادشاهی بوسوگا، آخرین محلی بود که رایزن فرهنگی کشورمان از آن بازدید كرد. این مرکز نیز که در شهر جینجا قرار دارد، توسط یک کشیش و پژوهشگر اداره می‌شود. تألیف حدود 20 جلد کتاب در موضوعات مختلف مربوط به اوگاندا و به صورت خاص پادشاهی بوسوگا، حاصل این تحقیقات است.

پدر فرید ریچارد کایاگا، ريیس این پژوهشکده خطاب به رایزن فرهنگی کشورمان گفت: این برای من بسیار جای خوشحالی است که رایزن فرهنگی ایران در مجموعه ما حضور پیدار کرده است. متاسفانه دیگران به امر فرهنگ هیچ توجهی ندارند و کسی سراغ ما را نمی‌گیرد.

ریچارد کایاگا افزود: ساختمان ما بسیار کوچک است، اما همین مکان هم پژوهشکده ماست، هم کتابخانه و هم موزه.

پس از آن بختیاری با تمجید از تلاش این مرکز در راستای احیای فرهنگ بومی، پژوهش‌های فرهنگی و احیای میراث فرهنگی را تلاشی در راستای احیای هویت جامعه دانست و آن را ستود.

در پایان از موزه کوچک این مرکز که زندگی سنتی مردم منطقه را با نمایش آلات و ابزارهای سنتی به تصویر کشیده بود و کتابخانه مركز بازدید به عمل آمد.

انتهاي پيام/


١٥:٠٤ - 1395/10/05    /    شماره : ٦٦٨١٦٨    /    تعداد نمایش : ٨٧٣خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري نشست مجمع جهاني خادمان فرهنگ رضوي در مشهد مقدس
  نشست مجمع جهاني خادمان فرهنگ رضوي 11 مرداد و در جريان پانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

 • نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ
  نشست گروه 16 نفره از مسئولان، رؤساي دانشكده‌ها، شخصیت‌های علمی و اساتید دانشگاه‌‌هاي لبنان با عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه دوشنبه 23 مرداد در محل اين سازمان، برگزار شد.

 • چهارمين نشست «قند پارسي»
  چهارمين نشست «قند پارسي»، اول مردادماه با شركت 145 تن از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 44 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد

 • برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ
  سه نشست قند پارسي در سال‌هاي (1393-1395) با حضور اساتيد و دانشجويان شركت‌كننده از كشورهاي مختلف جهان در دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران
  نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» 13 تيرماه، با حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فرهنگستان هنر، افتتاح شد.