English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠١ مهر ١٣٩٧
اخبار > آمریکا و برخی متحدانش می بایست خجالت بکشند


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ايران در مصاحبه با هفته‌نامه «ذروموس» یونان:

آمریکا و برخی متحدانش می بایست خجالت بکشند

رایزن فرهنگی ایران در يونان طی مصاحبه‌ای با هفته‌نامه «ذروموس» به بررسی شرایط و تحولات منطقه غرب آسیا و ایران و نقش کشورهای سلطه‌گر در ایجاد گروهک‌های تروریستی پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، علي‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی ایران در يونان طی مصاحبه‌ای با خبرنگار هفته‌نامه «ذروموس» به بررسی و تحلیل شرایط و تحولات منطقه غرب آسیا و ایران و نقش کشورهای سلطه‌گر در ایجاد گروهک‌های تروریستی پرداخت و به نقش مهم جمهوری اسلامی ایران در جلوگیری از اجرای نقشه‌های شوم استعمارگران اشاره كرد. این مصاحبه در دو صفحه منتشر شد.

در این مصاحبه اِریکوس فینالیس، خبرنگار هفته‌نامه «ذروموس» با طرح ده سؤال از علي‌محمد حلمی در حوزه رویدادهای خاورمیانه و جمهوری اسلامی ایران، ایران امروز، نقش ایران در منطقه، حرکت‌های سایر کشورها در منطقه، برجام و خروج آمریکا از این توافقنامه، جواب‌های رايزن فرهنگي ايران را شنوا بود.

حلمی در این مصاحبه که با تیتر «آمریکا و برخی متحدانش می‌بایست خجالت بکشند» در صفحه اول و ادامه آن در صفحات 12 و13 هفته‌نامه به چاپ رسید، با اشاره به نیاز امروز جامعه بشری بیش از هر زمان دیگری به صلح پایدار و همزیستی مسالمت‌آمیز بین ملت‌های جهان، همکاری ملت‌ها در زمینه‌های مختلف را عامل و موتور محرک جوامع برای زندگی بهتر و پیشرفته‌تر دانست.

حلمی همچنين در بخشی از سخنان خود خاطر نشان کرد که دنیای امروز متأسفانه روز به روز از مهر و صلح دورتر مي‌شود و به خصومت نزدیک‌تر می‌شود.

رايزن فرهنگي كشورمان در بخش ديگری از سخنان خود گفت: چندی پیش سالگرد شکست متحدین در جنگ جهانی دوم بود که کشتار عظیم، بی‌رحمانه و ویرانی‌های گسترده‌ای را به مردم دنیا و بشریت تحمیل کرد، با توجه به شرایط کنونی دنیا، ایالات متحده خود از عوامل آغاز و ایجاد شرایطی همانند جنگ جهانی است، که شاید بسیار ویرانگرتر و دردناک‌تر باشد. هدف و دلیل ایجاد چنین شرایطی از سوی استعمارگران و سلطه‌گران غارت ثروت ملی ملت‌ها و کنترل آنهاست.  سردمدارِ این طمعکاران و جنگ‌طلبان در دنیای امروز، بی‌شک ایالات متحده به رهبری ترامپ است. ترامپ به راحتی دروغ می‌گوید، حرف‌های بی‌اساس و بدون سند زیادی را بیان می‌کند، حقوق بین‌الملل را به راحتی زیر پای می‌گذارد و بسیار راحت در امور داخلی کشورها دخالت می‌کند.

حلمی افزود: این قضایا اما طرف دیگری هم دارد که طرف روشن ماجراست. مردم دنیا روز به روز آگاه‌تر می‌شوند که هیچ راهی بهتر و مناسب‌تر از این نیست که جوامع با هم همکاری و همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند. مردم دنیا تشنه صلح هستند و روز به روز برایشان این موضوع مسجل‌تر می‌شود که سیاست‌های آقای ترامپ و برخی همپیمانان ایشان تنها دنیا را از صلح و دوستی و همکاری دورتر می‌کند.

وي در ادامه در پاسخ به سؤالی که پیرامون شرایط فعلی خاورمیانه بود اینگونه پاسخ داد: مسأله خاورمیانه بسیار جدی و حیاتی برای همه دنیاست. همانطور که می‌دانید ایالات متحده در سال‌های اخیر سعی در تغییر نقشه خاورمیانه دارد. آنها می‌خواهند از این ترفند برای نفوذ در تمامی کشورهای غرب آسیا استفاده کنند تا از این طریق بتوانند منابع طبیعی این کشورها مثل نفت و گاز و ... را غارت کنند. از طرفی جنگ‌افروزی می‌کنند؛ مانند جنگ خلیج فارس و نابودی عراق و افغانستان و از طرفی دیگر با ارسال کمک‌های همه‌جانبه به سعودی‌های دیکتاتور آنها را حمایت می‌کنند سعودی‌هایی که یکی از بازوان آنها برای اجرای نقشه‌های آمریکا در منطقه است و آمریکایی‌ها از طریق آنها گروه‌های تروریستی مانند القاعده، طالبان، بوکوحرام، جیش‌الاسلام و حتی این اواخر داعش را ایجاد کردند.

حلمي تأكيد كرد: این گروه‌ها تماماً در راستای استکبار و نیات رژیم صهیونیستی قدم برمی‌دارند؛ حتی آموزش و تجهیز این گروه‌های تروریستی نیز بر عهده سعودي‌ها، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌هاست.

وي افزود: این نکته حائز اهمیت است که بدانید آنها به هیچ یک از اهداف تعیین‌شده خود در منطقه نرسیدند و علت آن هم ایران بود، تنها کشوری در غرب آسیا که محکم جلوی زیاده‌خواهی‌ها و نقشه‌های شوم آنها ایستاد و نگذاشت به اهدافشان برسند، ایران بود. این ایران بود که طالبان را در افغانستان زمین‌گیر کرد، جلوی صدام حسینِ تا بن دندان مسلح را در جنگ تحمیلی هشت ساله گرفت، آن هم زمانی که تمام دنیا به صدام کمک می‌کردند. و این اواخر هم شاهد بودید که حمایت‌های ایران نسل داعشی‌ها را در عراق و سوریه برچید.

حلمی در پاسخ به این سؤال که برخی حضور ایران در همین کشورها را نوعی دخالت ایران می‌خوانند اینگونه پاسخ داد: ما در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نکرده و نخواهیم کرد مگر اینکه به دعوت خود آنها و خواست آنها به آنها کمک مستشاری ارايه کردیم. از طرف حکومت مشروع سوریه به ما تقاضای کمک شد تا به آنها کمک‌هایی در راستای بیرون راندن داعشی‌ها و تروریست‌ها داشته باشیم و توانستیم شهرها و روستاهای زیادی را از چنگال داعشی‌ها و تروریست‌ها آزاد کنیم.

وي افزود: می‌توانند به راحتی انگشت اتهام را به سوی ایران بگیرند؛ اما خودشان هم می‌دانند که ایران و متحدانش در راستای برچیده شدن تروریست‌ها گام برداشتند و آمریکا و دیگر متحدانش به دلیل اینکه نقشه‌هایشان در منطقه جواب نداده است، نگران و متزلزل شده‌اند. خبرهایی مبنی بر درمان مجروحان داعشی در اراضی اسرائیل و عربستان شنیده شد که این خود نمایانگر اتحاد آنها با داعشی‌هاست و خود ترامپ چندی قبل اعلام کرد که ما هفت تریلیون دلار در عراق خرج کردیم که این مبلغ صرفاً هزینه سرمایه‌گذاری بر روی گروههای تروریستی شده است.

دکتر حلمی در بخش دیگری از مصاحبه خود اعلام کرد که اگر به ایران حمله‌ای صورت بگیرد، جواب آن سخت و دندان‌شکن خواهد بود.

رایزن فرهنگی ایران در يونان افزود: رژیم صهیونیستی در تلاش است تا ما را به خطر بکشاند و آمریکا و سایر کشورهای دیگر غربی را به رویارویی با ایران دعوت کند، واضح‌تر بگویم رژیم صهیونیستی از ما واهمه دارد و شاید حق داشته باشد که از ما بترسد و به دنبال یارانی برای این رویارویی می‌گردد؛ چون با همکاری برخی کشورهای منطقه باز هم توان تقابل با ایران را نخواهند داشت. اين رژيم جعلي خوب می‌داند ما هدف آسانی برای او نخواهیم بود، حتی اگر سایر کشورها با او همکاری کنند. ما تهدید نمی‌کنیم اما هشدار می‌دهیم، جواب ما سخت و دندان‌شکن خواهد بود. ما از هیچ جنگی استقبال نمی‌کنیم اما اگر جنگی صورت بگیرد صدمات غیرقابل تصوری را خواهد داشت و آن کسی که با سر شکسته از این معرکه خارج خواهد شد، قطعاً ما نیستیم.

حلمی در پایان گفت‌وگوی خود از روابط خوب دو ملت ایران و یونان یاد کرد و روابط خوب دو کشور پس از گذشت قرن‌ها را نشان از آشنایی دو ملت از یکدیگر و فرهنگ نزدیک دو ملت دانست.

وي گفت: ملت یونان ملتی رشید با فرهنگ و قابل احترام است و من مطمئنم که ملت یونان به پیشینه تاریخ بزرگ خود از مشکلاتی که امروز با آنها دست و پنجه نرم می‌کند سربلند بیرون خواهد آمد و آرزو می‌کنم که این دو ملت همچنان روابط خوب خود را حفظ و شاهد بالندگی هر چه بیشتر این دو کشور باشیم.

 

 

انتهاي پيام/ش

 

 


١٠:٣٦ - 1397/04/16    /    شماره : ٧٠٨٦٠٨    /    تعداد نمایش : ٣٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.