English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ فروردين ١٣٩٨
اخبار > بزرگداشت روز جهاني قدس در سراسر جهان/2


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت روز جهاني قدس در سراسر جهان/2

مراسم بزرگداشت روز جهاني قدس از سوی نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور و نيز نهادهاي مردمي در سراسر جهان با حضور پرشور مسلمانان و مردم آزاده برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در ادامه گزارش برخي از اين مراسم بزرگداشت در کشورهای مختلف منتشر مي‌شود:

نایروبی

با فرارسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان ، یاد آور ماندگارترین پیام حضرت امام خمینی (ره) در راستای  ایجاد وحدت و همبستگی مسلمانان جهان با هدف حمایت از ملت مظلوم و رنج کشیده فلسطین، اتحادیه جهانی بازگشت به فلسطین، انجمن ملی روز قدس کنیا، انجمن مسلمانان المهدی، جنبش مردمی تمام آفریقا، حزب دمکراتیک کنیا و مرکز عدالت اجتماعی Mathare، مراسمی در محل باشگاه Sir Ali Muslim Club برگزار کردند.

در این مراسم که کارداران سفارتخانه های ونزوئلا و الجزایر و رییس سابق قوه قضائیه کنیا و جمع کثیری از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان آزادیخواه از اقشار گوناگون جامعه اعم از اساتید دانشگاهی، روحانیون و ائمه مساجد، دانشجویان و دانش آموزان دبیرستان های نایروبی، فعالان حقوق بشر از کشورهای فیلیپین و آفریقای جنوبی و کنیایی حضور داشتند، بعد از برگزاری نماز جمعه گردهم آمدند تا همدردی و همراهی خود را با ملت مظلوم فلسطین اعلام کنند.

عبدالقادر عبدالله عبدالناصر، دبیر انجمن مسلمانان المهدی و رییس انجمن ملی روز قدس کنیا به نقش جمهوری اسلامی ایران در افشای عملکرد غاصبانه اسرائیل و مظلومیت مردم فلسطین اشاره کرد.

محمود مجلسین، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود گفت: گردهمایی روز قدس باعث افتخار ماست، روزی است که نشان گر وحدت و حمایت مسلمانان از مردم فلسطین است.

وی ادامه داد: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را بعنوان روز جهانی حمایت از قدس اعلام کرد. ایشان با این اعلام خواست حمایت وهمدلی ملت مسلمان ایران را با مردم فلسطین اعلام کند و نگاه ملتهای جهان را نه تنها متوجه  اهمیت قدس، بلکه اورشلیم کند که هردو مکان مقدس برای مسلمانان اهمیت دارد.

استانبول

راهپیمایی روز قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان همچون بسیاری از شهرهای مهم جهان در شهر استانبول ترکیه نیز برگزار شد.

در این راهپیمایی که بعد از مراسم نماز جمعه در مسجد سلطان محمد فاتح از مقابل این مسجد تا فاتح آنیت پارک ادامه یافت، هزاران نفر از مسلمانان روزه دار با سر دادن شعارهایی، بار دیگر حمایت خود را از ملت مظلوم فلسطین اعلام کردند.

مردم شهر استانبول ترکیه همچنین در این راهپیمایی بزرگ، تصمیم دونالد ترامپ در شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را محکوم کرده و در حمایت از قدس و فلسطین سرزمین های اشغالی فریاد اعتراضی سر دادند.

همچنین در شهر مالاتیا، آنکارا و برخی شهرهای دیگر ترکیه نیز، مراسم روز قدس با حضور مردم مسلمان و روزه دار ترکیه برگزار شد.

دمشق

در ادامه برنامه‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه برای گرامیداشت روز جهانی قدس، هم‌اندیشی تحت عنوان «چهار دهه روز جهانی قدس نگاهی به آینده» با حضور نرکابادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه و جمعی منتخب از نخبگان، اهل فکر و اندیشه و صاحب نظران سیاسی و فرهنگی در سالن امام خمینی (ره) رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

صالحی نیا، رایزن فرهنگی ایران در سوریه با بیان سخنانی به اقدام راهبردی حضرت امام (ره) مبنی بر انتخاب روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان اشاره کرد.

وی دستاوردهای این راهبرد را از جمله شکل گیری مقاومت مردمی در اراضی اشغالی، تأسیس مقاومت اسلامی و تشکیل محور مقاومت برشمرد.

ترکابادی، سفیر ایران در سوریه با بیان شرایط سیاسی منطقه در زمان اعلام روز قدس تنها چند ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، هدف امام (ره) را از اعلام این مناسبت، تحقق وحدت امت اسلامی توصیف کرد.

بیشکک

نشست تحلیل و بررسی مسائل کنونی فلسطین در محل خبرگزاری فارس - شعبه بیشکک با حضور فعالان سیاسی قرقیزستان، علی حکیم پور، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک و جهانگیری مدیرکل روابط بین الملل دانشگاه مذاهب برگزار شد.

در این نشست طرف‌های شرکت کننده دیدگاه های چالشی خود را در زمینه  هایی چون انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف، چرایی برخورد متفاوت جهان اسلام در قضیه فلسطین، نقش جمهوری اسلامی ایران در مسئله فلسطین و مسائل گوناگون دیگر بیان کردند.

رایزن فرهنگی کشورمان نیز با اشاره به اشغال فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی و مظلومیت هرچه بیشتر آن گفت: بدون بیداری ملل مسلمانان، همت سازمان های بین‌المللی و تعریف درست کشور ها از واژه منافع ملی در قضیه فلسطین نمی توان این مشکل را حل کرد.

وی افزود: دولتها باید منافع خود را در بازگشت به عدالت بدانند و نگذارند سرزمین فلسطین بیش از این رنج ناشی از  اشغال سرزمین خود را تحمل کنند.

همچنین، مراسمی به مناسبت روز جهانی قدس در مسجد امام علی (ع) بیشکک برگزار شد. حجت الاسلام ایمانی، امام مسجد امام علی (ع) در سخنانی، با اشاره به اعلام آخرین هفته ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس از سوی امام خمینی (ره) گفت: روز قدس روز اعتراض بر ظالمان است. روزی که رسوایی متجاوزان است و باید قدر آن را بدانیم.

مالزی

همزمان با آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس، حدود دو هزار نفر از مردم مسلمان و روزه دار مالزی به همراه نمایندگان برخی از احزاب، شخصیت ها و گروه های سیاسی و اجتماعی و پس از اقامه آخرین نماز جمعه در یک تظاهرات گسترده در مقابل سفارت آمریکا در کوالالامپور تجمع و ضمن اعتراض به موجودیت و وحشیگریهای رژیم اشغالگر قدس و حمایتهای آمریکا از این رژیم تظاهرات نموده و پرچم فلسطین را به اهتزا درآورده و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین شعار دادند.

براساس دعوت این گروهها، صدها تن از تظاهر کنندگان روزه دار پس از اقامه نماز جمعه، در راهپیمایی باشکوهی که از محل مسجد تابونگ حاجی ( ساختمان حج مالزی) آغاز شده بود به سمت سفارت آمریکا در کوالالامپور راهپیمایی کرده و با تجمع در مقابل آن شعارهای مرگ برآمریکا و مرگ بر اسراییل سردادند.

بسیاری از شرکت کنندگان در این راهپیمایی حمایت از قدس و فلسطین، به همراه اعضای خانواده خود و با زبان روزه شرکت نموده و خشم و نفرت خود را از سیاست های ددمنشانه رژیم صهیونیستی بر علیه مردم مظلوم فلسطین و حمایتهای آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی ابراز داشتند.

شرکت کنندگان دراین تظاهرات تاکید کردند مردم فلسطین بیش از هفت دهه است که شاهد فاجعه انسانی، نسل کشی، تجاوز به سرزمین و سرکوب گسترده هستند. این همه جنایت علیه مسلمانان فلسطین غیر قابل تحمل است.

در این تظاهرات، یکی از برگزار کنندگان اقدام به قرائت متن نامه اعتراض آمیز خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا کرد که تحویل سفارت این کشور در کوالالامپور شد و این اقدام با شعارهای الله اکبر مورد حمایت زنان ، مردان و نوجوانان و جوانان شرکت کنندگان در این تجمع قرار گرفت.

تظاهر کنندگان مالزیایی تاکید کردند مردم فلسطین قریب به یک قرن است که در مقابل سیاست های استعماری صهیونیست مقاومت کرده و با تقدیم هزاران شهید پیروزی خود را علیه ستمگران تضمین کرده اند.

عزمی عبدالحمید، رییس سازمان اسلامی شورای مشورتی مالزی (ماپیم) و یکی از دست اندرکاران برگزاری این مراسم در گفت و گوی در حاشیه این مراسم گفت: بیش از 60 گروه و حزب سیاسی و نهاد مدنی فعال در مالزی در این راهپیمایی شرکت کرده اند.

شریف ابوشماله، رییس بنیاد القدس مالزی نیز طی سخنانی در جمع راهپیمایان مالزیایی با محکوم کردن کشتار مردم فلسطین توسط نظامیان صهیونیستی تاکید کرد : مردم فلسطین روزی آزادی سرزمین خود را جشن می گیرند و این وعده الهی است که محقق خواهد شد.

دهلی‌نو

به مناسبت روز  جهانی قدس و  به همت آل اندیا متحده مسلم محاذ، کنفرانسی با عنوان «قرآن  مجید و حفظ قبله اول مسلمین» در محل ایوان غالب دهلی‌نو برگزار شد.

در این کنفرانس علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو، شیخ عبدالرزاق، معاون سفیر فلسطین، مولانا صادق حسین و شخصیت های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از مذاهب و فرقه‌های مختلف حضور داشتند.

شفیع دهلوی در سخنان خود  با اشاره به اهمیت قرآن کریم تاکید کرد قرآن کتاب حکمت است و ما باید از تعالیم ارزشمند این کتاب مقدس  نهایت استفاده را ببریم.

وی افزود: در قرآن کریم تمامی مسایل زندگی موجود است و ما باید این کتاب را به پیروان فرقه‌های دیگر  معرفی کنیم تا آنها نیز بتوانند از تعالیم آن بهره‌مند شوند.

شیخ عبدالرزاق، معاون سفیر فلسطین در سخنان خود ضمن تشکر از برگزار کنندگان این کنفرانس در حمایت از فلسطین، با تاکید بر این مسئله که فلسطین مسئله تمام مسلمانان است، گفت: امروز اوضاع فلسطینی ها در مناطق اشغالی بسیار وخیم است. ما باید  چنین برنامه‌هایی را در سرتاسر جهان برگزار کنیم تا شاید بدین وسیله سعی و تلاش فلسطین‌ها برای بازپس گرفتن سرزمین خود را ارج بنهیم.

علی دهگاهی، رایزن فرهنگی کشورمان نیز در این مراسم، برگزاری چنین مراسمی را در هند نشانگر  زنده بودن یاد و  خاطره  امام خمینی (ره) و روز قدس در جهان دانست و افزود: پیروزی انقلاب اسلامی معادلات  جهانی را تغییر داد و اسلام به  عنوان  یک ایدئولوژی و نظام حکومتی مطرح شد.

وی تأکید کرد: ایران اولین کشوری بود که ندای وحدت بین مسلمین را سر داد و وحدت بین مسلمانان را تنها راه حل اوضاع موجود کشورهای اسلامی و مسلمانان دانست.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: حمایت از مستضعفین جهان سیاست اصلی جمهوری اسلامی ایران است و بر همین مبنا آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نام نهادند تا تمام مسلمانان جهان در این روز حمایت خود را از  مردم مظلوم فلسطین و بیت‌المقدس اعلان کنند.

مولانا صادق حسین در سخنان خود با اشاره به فرهنگ مشترک هند، در باره فضایل قرآن مجید سخن گفت.

سخنرانان دیگر نیز بر اهمیت بیت المقدس به عنوان قبله اول مسلمانان و لزوم توجه به آن به عنوان به موضوع اصلی جهان اسلام تأکید کردند. در بخش دیگری از برنامه، محمود رنگرز قاری اعزامی از جمهوری اسلامی ایران به قرائت قرآن کریم پرداخت.

سوريه

به مناسبت بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) که در سال جاری در آستانه روز جهانی قدس واقع شده است، میزگردی تحت عنوان «رمزیة القدس فی فکر الامام الخمینی» از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه، روز سه‌شنبه 15 خرداد 1397 با سخنرانی ترکابادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه، عبداللطیف عمران، مدیرکل دارالبعث (مؤسسه فرهنگی و رسانه‌ای حزب بعث) و خالد عبدالمجید، دبیر ائتلاف گروه‌های فلسطینی مستقر در دمشق و با حضور نخبگان و شخصیت‌های علمی، فرهنگی، دینی و ادبی سوریه در سالن امام خمینی (ره) رایزنی فرهنگی ايران برگزار شد.

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط غلامی، قاری اعزامی از اداره‌کل بین‌المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آغاز شد، سپس صالحی‌نیا، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه طی سخنان کوتاهی گفت: روز جهانی قدس میراث ماندگار امام خمینی (ره) به نفع فلسطین است تا روز آزاد شدن آن از اشغال صهیونیست‌ها. آگاهان از زندگی امام خمینی (ره) می‌دانند قضیه فلسطین بخشی مهم از زندگی سیاسی و اجتماعی ایشان را از ابتدای تأسیس کیان اشغالگر تا پایان حیات مبارکشان، تشکیل می‌داد و آن حضرت همواره بر عدم مشروعیت رژیم صهیونیستی و ضرورت مقابله با آن و بر مخالفت ملت ایران با روابط رژیم پهلوی با صهیونیست‌ها تأکید داشتند.

سپس میزگرد علمي همايش آغاز شد.

لبنان

به پیشنهاد و همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان و با همکاری جنبش الأمه، نشست «بدریون، در خط امام و در راه قدس» در مقر این جنبش در مرکز بیروت (پايتخت)، با حضور نماینده سفارت، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، تنی جند از علمای شیعه و سنی، فرهیختگان و نمایندگان احزاب و جریانات سیاسی برگزار شد.

در این نشست که در نوزدهم ماه مبارک رمضان، به مناسبت سالروز جنگ بدر و ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) و در آستانه روز جهانی قدس برگزار شد، پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید توسط موسوی علوی، قاری ایرانی، شیخ عبد‌الله جبری، دبیرکل حرکه الأمه و ريیس دانشکده دعوت اسلامی در سخنانی نقش امام خمینی (ره) در دفاع از آرمان‌های عادلانه و مسأله فلسطین را بیان و از اقدام رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در برگزاری این نشست قدردانی کرد.

سخنران دوم این نشست حجت‌الاسلام محمد شقیر، استاد فلسفه دانشگاه ملی لبنان هم اهمیت جنگ بدر و دستاورد‌های آن در تاریخ اسلام را از منظر آیات قرآنی بررسی کرد.

شیخ محمد زعبی، روحانی سنی اهل طرابلس و مسئول تبلیغ و دعوت در جنبش توحید اسلامی نیز سخنران بعدی این نشست بود که با الهام از آموزه‌های جنگ بدر، به آثار و برکات انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) اشاره و سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران را در دفاع از مسأله فلسطین ستود و افزود: تنها راه تحقق پیروزی علیه استکبار و صهیونیسم، ادامه مقاومت و انتفاضه تا آزادی همه سرزمین فلسطین است.

در پایان این مراسم، گروه تواشیح نوجوانان اعزامی از ایران، به اجرای مناجات و تواشیح متناسب با ماه مبارک رمضان پرداختند.

ونزوئلا

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط سفارت و رایزنی فرهنگی ايران در ونزوئلا، مرکز اسلامی کاراکاس  و لیگ فلسطین در ونزوئلا، روز جهانی قدس با حضور ده‌ها تن از مسلمانان و شخصیت‌های دینی و دانشگاهی و جوانان و اقشار مختلف مردم ونزوئلا و همچنین اعضای دیپلماتیک چند کشور خارجی از جمله سوریه، مالزی و چین در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در یکی از اماکن فرهنگی و هنری و باستانی شهر کاراکاس (کاسا دِلاس پریمرا لتراس / خانه اولین حروف) معروف به خانه سیمون رودریگز، برگزار شد.

در این مراسم ده‌ها نفر از مردم ونزوئلا حضور یافتند و نسبت به سیاست‌های تجاوزگرایانه رژیم اشغالگرقدس و حامیان جهانی آن یعنی جهان غرب و ایالات متحده آمریکا اعتراض کردند. احترام به آرمان فلسطین و پاسخ به ندای مظلومیت‌خواهی همه مردم تحت ظلم و ستم جهان از جمله خواستظهای شرکت‌کنندگان در این همایش بود.

سخنرانان این همایش عبارت بودند از: مصطفی اعلایی، سفیر جمهوری اسلامی ايران در ونزوئلا، سوسانا خلیل، رییس تشکل فلسطینی کنعان در ونزوئلا و خلیل، سفیر سوریه در ونزوئلا.

سخنرانان در این مراسم ضمن ادای احترام نسبت آرمان فلسطین و ابتکار حضرت امام خمینی (ره) در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس، دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی را به برخورد با سیاست‌های تجاوزگرایانه و ستمگرانه رژیم اشغالگر قدس و برخی از حامیان منطقه‌ای آن، دعوت کردند و اعتراض خود را به رویکرد جدید ایالات متحده مبنی بر انتخاب بيت‌المقدس به عنوان پایتخت جدید رژیم صهیونیستی اعلام کردند.

 تايلند

رایزنی فرهنگی ايران در تايلند مراسم روز قدس را با رویکرد بزرگداشت امام خمینی (ره) و بررسی و تحلیل نقش امام (ره) در احیای موضوع فلسطین و نهضت آزادی قدس شریف برگزار كرد.

این برنامه با برنامه‌ریزی و مشارکت رایزنی فرهنگی كشورمان و با بهره‌گیری از توان اجرايی و نیروهای انجمن فارغ‌التحصیلان ایران و تایلند و با حضور فعال و پر شور حدود 300 نفر از فعالان و هواداران شیعه و سنی و بودايی آزادی فلسطین و دوستداران امام خمینی (ره) و نیز تعداد قابل توجهی از علما و روحانیون شیعه و سنی و نیز اساتید دانشگاه‌های تایلند از بانکوک و مناطق جنوب تایلند و ایالت‌های مجاور بانکوک از جمله آیوتایا و پراتوم تانی و ... در محل هتل حلال میراث بانکوک برگزار كرد.

برنامه با قرائت آیاتی چند از قرآن مجید توسط کاظمی، قاری اعزامی از ایران آغاز شد سپس کلیپی در خصوص فلسطین و روز قدس و نقش امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران در این نهضت برای حاضران به نمایش درآمد.

در ادامه دبیر انجمن فارغ‌التحصیلان ایران و تایلند حجت‌الاسلام شیخ حسین بن سالم، مطالبي در خصوص نقش پررنگ امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران در مسأله قدس، بیان كرد.

در ادامه محمدرضا زينلي، رایزن فرهنگی كشورمان سخنانی پیرامون نقش محوری امام خمینی (ره) در احیای نهضت فلسطین و ارتباط مستقیم فشارهای بین‌المللی بر ایران با پافشاری ایران بر حمایت از آزادی فلسطین و احیای حقوق مردم مظلوم فلسطین، بیان كرد.

سپس محسن محمدی، سفیر ايران سخنانی در خصوص نقش جمهوري اسلامي ايران در عرصه بین‌المللی و ارتباط جایگاه بین‌المللی ایران با موضوع دفاع از فلسطین و مقایسه آن با مواضع دیگر کشورهای اسلامی و عربی، ایراد كرد.

پس از انجام سخنراني‌ها گروه تواشیح «بینات یزد» (اعزامی از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) قطعات زیبايی در ارتباط با قدس و فلسطین و امام خمینی (ره) اجرا كردند.

سوئد

روز جهانی قدس امسال و همزمانی آن  با رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در آخرین جمعه سال دو مناسبت گرانقدری بود که مسلمانان مقیم کشور سوئد آن را گرامی داشتنند. در این روز مسلمانان کشورهای ایران، افغانستان، عراق و لبنان و نمایندگانی از کشورهای اسلامی و آفریقايی طی حضور در نماز جمعه و گردهمايی خود نسبت به صهیونیسم و جنایات تاریخی آنان در سرزمین قدس ابراز تنفر و انزجار كردند.

این مراسم که در مرکز اسلامی امام علی (ع) برگزار شد؛ ابتدا با سخنان امام جمعه استکهلم در خصوص قدس به عنوان قبله نخست مسلمانان آغاز شد. وي در خطابه خود از نقش حضرت امام (ره) در ایجاد روز قدس و آغاز مبارزه علیه دشمن صهیونیستی سخن گفت. در ادامه این مراسم شعری توسط یکی از شاعران عرب زبان در وصف امام و نقش او در جریان مقاومت یاد كرد و سخنران بعدی شیخ حازم از برادران عرب زبانی بود که در خصوص شخصیت حضرت امام و اعلام آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس و تأثیر این روز در نهضت مردم فلسطین سخن گفت.

در کنار این برنامه نمایشگاهی از تصاویر مردم فلسطین و جانفشانی‌های آنان در راه آزادی قدس شریف و و ظلمی که از ناحیه صهیونیست‌ها بر آنان می‌رود برپا شده بود که مورد توجه نمازگزاران واقع شد.

بنگلادش

به مناسبت روز جهانی قدس سمیناری با عنوان «وظایف امت اسلامی در هفتادمین سال از  اشغال قدس از سوی اسراییل» به همت کمیته قدس بنگلادش و با حمایت رایزنی فرهنگی ایران در داکا برگزار شد.

در این سمینار که در سالن اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش در مرکز شهر داکا برگزار شد، واعظی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، وکیل مصطفی لطف‌الله، عضو پارلمان از حزب کارگر بنگلادش، مشکات‌الدین، رييس دانشگاه جنوب شرق، حجت‌الاسلام سید آفتاب حسین نقوی، امام جمعه مسجد میرپور داکا، مولانا احمد بدرالدین، سردبیر ماهنامه المدینه، پرنسیپال سخاوت حسین، سردبیر روزنامه آجکر بهولا و آک ام بدرالدّجی، از وکلای برجسته دادگاه عالی به ارایه دیدگاه‌های خود در خصوص مسأله فلسطین و با تأکید بر اندیشه‌های والای امام خمینی (ره) پرداختند.

عصر روز جمعه 22 ماه مبارک رمضان، سمینار در حالی آغاز شد که سالن پر از جمعیت مسلمانان علاقمندی بود که با دهان روزه و با حضوری پر شور، حمایت خود را از حقوق برادران مظلوم فلسطین ابراز كردند.

غنا

در آخرین جمعه ماه رمضان و در بزرگداشت روز قدس، نشستی با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در غنا و حامیان وحدت فلسطین در حمایت از ملت ستمدیده فلسظین با حضور جمعی از شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی، دینی، نمایندگان جراید (دیلی گرافیک) و تلویزیون (پان آفریکن تی وی، تی وی آفریکا) غنا و در محل «مرکز آزادی» آکرا (پايتخت) برپا شد. سفیر کشور فلسطین میهمان ویژه این مراسم بود و سفرای کشورهای الجزایر و جمهوری عربی صحرا نیز در برنامه حضور داشتند.

در آغاز اين نشست محمد عبدالصمد، از سوی رایزنی فرهنگی ايران پیامی به مناسبت روز قدس برای حاضران خواند. در بخشي از اين پيام آمده است: نامیده شدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از سوی امام خمینی (ره) به عنوان روز قدس، در واقع فراخوانی جهانی برای حمایت از ملت فلسطین و پشتیبانی از آرمان‌های آزادی‌خواهی آنان و مخالفت با سیاست‌های غاصبانه و ظالمانه رژیم اشغالگر بوده است. ایران همیشه و در همه حال در کنار ملت فلسطین بوده و خواهد بود؛ زیرا حمایت از مستضعفین جهان و ظلم‌ستیزی از ویژگی‌های انقلابی است که امام راحل (ره) بنیان نهاد.

کویسی پرات، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ـ اجتماعی، به نمایندگی از سوی جمعیت حامیان وحدت فلسطین در غنا در سخنان خود در حمایت از مردم فلسطین و انتقاد از سیاست‌های رژیم اشغالگر، از حکومت غنا که علیرغم تهدیدهای آمریکا مبنی بر اعمال تحریم‌های مالی بر کشورهای مخالف با رأی منفی خود با اعلام طرح شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی از سوی دولت ترامپ در شورای امنیت سازمان ملل مخالفت رسمی دولت و مردم غنا را اعلام كرده، تشکر کرد و به دولت برای این ایستادگی در برابر خواسته ناحق آمریکا تبریک گفت.

در پایان سفیر کشور فلسطین در غنا، ضمن ابراز خوشحالی از مشاهده حمایت مردم در اقصی نقاط دنیا گفت: این حمایت‌ها مردم فلسطین را در ادامه مقاومت امیدوار می‌کند.

وی همچنين خواستار توجه و حمایت‌های بیشتر دنیا از ملت فلسطین شد و از جمهوری اسلامی ایران که همواره در کنار ملت تحت ستم فلسطین ایستاده است، تقدیر کرد.

پاكستان (کویته)

از سوی بنیاد فلسطین بلوچستان پاكستان و با همکاری نمایندگی فرهنگی ايران در شهر كويته اين كشور، همایشی با عنوان «بیت‌المقدس دارالخلافه ابدی فلسطین» برگزار شد.

در این سمینار نمایندگان مختلف احزاب سیاسی و شخصیت‌های برجسته بلوچستان از جمله مولانا عبدالحق هاشمی، ريیس جماعت اسلامی بلوچستان، مولانا عبدالقدوس ساسولی، ريیس جمعیت علمای پاکستان، امان‌الله شادی‌زی از نویسندگان و سیاستمداران معروف بلوچستان، اکبر حسین زاهدی، ريیس مسلم‌لیگ ضیاء، صلاح‌الدین مگسی، ريیس بلوچستان عوامی پارتی و ... حضور داشتند.

سخنرانان در سخنرانی‌های خود عنوان كردند که روز جهانی قدس از جمله مواردی است که از سوی امام خمینی (ره) به یادگار مانده است. ایشان آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس نامگذاری كردند تا در این روز مسلمانان جهان به صورت یکپارچه و متحد به حمایت از مردم مسلمان فلسطین و علیه اسرائیل قیام کنند.

در پایان این همايش در بیانیه‌ای ضمن نکوهش اقدام آمریکا در انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس اين اقدام را محکوم كردند.

همچنين با پشتیبانی و حمایت وابستگی فرهنگی ايران در كويته میزگرد تلویزیونی «یوم القدس» ضبط و در شبکه‌های تلویزیونی «آج» و «سچ» پخش شد.

در این میزگرد روحانیون شیعه و مولاناهای برجسته اهل سنت ایالت بلوچستان همچون محمد جمعه اسدی، ريیس حوزه علمیه امام صادق (ع)، هاشم موسوی، امام جمعه شیعیان، مولانا انوار الحق حقانی، امام جماعت اهل سنت مسجد مرکزی کویته، عطا الرحمن و قاری عبدالرحمن از اعضای برجسته حزب جماعت اسلامی، حافظ عبدالحفیظ، از جمعیت علمای پاکستان در بلوچستان، مولانا عبدالرشید هزاروی، امام جماعت مسجد سبز و نماینده نظریات کنسول پاکستان در بلوچستان و مولانا محمد خان مظهری از جمعیت علمای اسلام در بلوچستان، حضور داشتند و در خصوص رویدادهای اخیر همچون موضوع انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، جنایات و وحشی‌گری اسرائیلی‌ها در برخورد با مردم مظلوم فلسطین، محدویت‌های اعمال‌شده برای نمازگزاران و وظیفه کشورهای مسلمان در حمایت از فلسطینیان و موضوعات مبتلابه فلسطین به بحث پرداخته و جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند. 

اسپانيا

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا و با همکاری انجمن نویسندگان و خبرنگاران عرب در اسپانیا، همایش بزرگداشت روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در مرکز بین المللی مطبوعات در مادرید (پايتخت) برگزار شد. 

در این همایش که در آن جمعی از کارشناسان و فعالان عرب و اسپانیایی حضور داشتند، خانم ترسا آرانگورن از چهره‌های برجسته مطبوعاتی و تلویزیونی اسپانیا، به عنوان سخنران اول به تشریح تاریخچه‌ای از اشغال سرزمین فلسطین و به ویژه شهر بیت‌المقدس از سوی رژیم صهیونیستی و ظلم‌هایی که این رژیم علیه مردم فلسطین اعمال می‌کند، پرداخت.

این روزنامه‌نگار یادآور شد که بر اساس تجربیاتش، اسراییل، سازمان ملل را یک موجود مزاحم قلمداد می‌‌کند.

در ادامه خانم روت سیدونجا، فعال حقوق بشر و ريیس انجمن حمایت از حقوق کودکان و زنان در جنگ به قرائت بیانیه‌ای پرداخت که انجمن تحت مدیریتش پس از صدور حکمی در یک دادگاه اسپانیا علیه جنایات اسرائیل با عنوان مشخص «جنایت علیه بشریت» صادر کرده است.

سخنران سوم مراسم ماجد دیبسی، استاد دانشگاه و فعال فلسطینی ساکن در اسپانیا بود تأکید کرد: چگونه سازمان ملل در تمام این سال‌ها به عنوان مهم‌ترین سازمان بین‌المللی، نه تنها بخشی از راه حل مسأله فلسطین نبود که اساساً بخشی از مشکل بوده است؟

در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکسی از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که در آن شماری از عکس‌های دو عکاس فلسطینی حاضر در غزه به نمایش درآمده بود که درباره هفته‌ها حضور مردم این منطقه و تظاهرات بزرگ بازگشت، روایتی تصویری می‌داد.

فيليپين

در مراسمی در روز قدس در مسجد آبی مانیل (پايتخت فيليپين) که با حضور محمد تنهایی، سفیر و محمد جعفری‌ملک، رایزن فرهنگی ايران در فيليپين، حجت‌الاسلام خسروپناه، ريیس انجمن حکمت و فلسفه و عضو شورای گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و همچنین گروه تواشیح «کوثر» همزمان با برگزاری نماز جمعه انجام شد، ابتدا گروه «کوثر» به اجرای برنامه پرداخت و سپس دو نفر از اعضای گروه به قرائت قرآن پرداختند.

پس از آن سفیر كشورمان طی سخنانی در جمع نمازگزاران به محکومیت رژیم اشغالگر قدس پرداخت و طی سخنانی جنایات و کودک‌کشی و اشغالگری رژیم صهیونیسیتی را محکوم کرد.

تركيه (استانبول)

در مراسم‌های گسترده روز جهانی قدس در مناطق مختلف شهرهای استانبول، آنکارا، ساکاریا، بورسا، ازمیر و مالاتیا در ترکیه، تظاهرکنندگان بر تعطیلی مراکز دیپلماتیک رژیم صهیونیستی در این کشور تءکید کردند.

در  راهپیمایی استانبول که بعد از مراسم نماز جمعه در مسجد «سلطان محمد فاتح» و از مقابل این مسجد تا «فاتح آنیت پارک» برگزار شد، هزاران روزه‌دار با سر دادن شعارهایی علیه رژیم کودک‌کش صهیونیست و حامی آن آمریکا، بار دیگر حمایت خود را از ملت مظلوم فلسطین ابراز کردند.

شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی که به دعوت مجمع آزادی قدس برپا شد، در خیابانهای مجاور مسجد شعار «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا»، «قدس تنها نیست»، «قدس افتخار اسلام است»، «قدس متعلق به اسلام است» سر دادند.

همچنين جمعی از نمازگزاران همانند سال‌های گذشته با حضور در منطقه کادی کوی استانبول، روزجهانی قدس را گرامی داشتند. سخنرانان در این تجمع مطالبی را پیرامون فلسفه نامگذاری این روز از سوی امام خمینی (ره) و ضرورت مقابله جدی با رژیم صهیونیستی از سوی دولت‌های اسلامی بیان كردند.

همزمان تجمع بزرگی از سوی انجمن جوانان شیعی زینبیه استانبول در سالن بزرگ یحیی کمال استانبول برگزار شد. در این مراسم با شکوه که جمعی از مسئولین محلی و ملی ترکیه بود، در خصوص ضرورت توجه به قدس شریف و پاکسازی آن از سوی صهیونیست‌ها تأکید شد.

روز جهانی قدس با حضور جمع کثیری از مسلمانان و نمازگزاران شهر ساکاریا تركيه هم برگزار شد. در این مراسم شعارهایي در محکومیت رژیم اشغالگر قدس و ضرورت آزادسازی آن مطرح شد.

سخنگوی تظاهرکنندگان در شهر ساکاریا در غرب ترکیه در پایان این تظاهرات طی یک سخنرانی، با اشاره به این که آیین روز جهانی قدس امسال در شرایطی برگزار می‌شود که منطقه خاورمیانه، کانون فتنه آمریکایی ـ صهیونیستی شده، تأکید کرد که امت اسلام برای مقابله با تهدیدات و خطرات جدید باید متحدتر از گذشته در مقابل استکبار و صهیونیسم بایستند.

همچنين مراسم باشکوهی از سوی مؤسسه اهل بیت (ع) شهر بورسا و با همکاری مساجد شیعی این شهر و اتحادیه علمای ترکیه و نيز راهپیمایی ديگري در منطقه کوجاعلی استانبول، برگزار شد. در اين راهپيمايي که با هماهنگي چندین مجموعه از جمعیت اهل بیت (ع) این شهر ترتیب یافته بود، سخنرانان در خصوص سیاست‌های شوم رژیم اشغالگر قدس در منطقه مطلبی را بیان كردند.

نیجریه

همزمان با سایر کشورها، مردم مسلمان و روزه‌دار نیجریه نیز در روز جهانی قدس در شهرهای مختلف به خیابان‌ها آمده و با انجام راهپیمایی، جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند. خیابان‌های شهرهای مختلف نیجریه از جمله کانو، کادونا، سوکوتو و ابوجا (پایتخت) شاهد حضور هزاران تظاهرکننده ضد رژيم صهيونيستي بود. راهپیمایان در شعارهای خود ضمن محکوم کردن جنایات ضد بشری صهیونیست‌ها خواستار آزادی قدس عزیز و سرزمین فلسطین شدند.

تظاهر کنندگان همچنین با حمل تصاویر و پلاکارد با حمایت از رهبر حرکت اسلامی نیجریه شیخ ابراهیم زاکزاکی، خواستار آزادی فوری وی و همسرش از زندان شدند. در این تظاهرات پرچم‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا به آتش کشیده شد. تظاهرکنندگان همچنین مخالفت خود را با تصمیم ريیس جمهور ایالات متحده آمریکا در انتقال سفارت این کشور از تل آویو به بیت‌المقدس را اعلام کرده و این اقدام خودسرانه آمریکا را محکوم کردند.

سیرالئون

به مناسبت پیام تاریخی حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در خصوص اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، رایزنی فرهنگی ایران در فریتاون اقدام به برگزاری نشست «قدس اولویت جهان اسلام» در محل سالن اجتماعات دانشگاه المصطفی کرد.

در این نشست، جمعی از علما و ائمه جمعه و جماعات شهر فریتاون، دانشجویان، اصحاب رسانه و اعضای سفارت از جمله علیزاده، سرپرست موقت سفارت ایران حضور داشتند.

شیخ احمد تیجان سیلا، امام مسجد مرکزی فریتاون، احمد ابراهیم، یکی از برادران فلسطینی مقیم فریتاون، خانم حاج آلاری کول، سفیر سابق سیرالئون در ایران، محمد لامین منصاری، استاد دانشگاه المصطفی، علیزاده، سرپرست موقت سفارت ایران و فرامرزی، رایزن فرهنگی کشورمان از سخنرانان این مراسم بودند.

شیخ لامین جوانا به عنوان رئیس جلسه در خصوص پیام تاریخی حضرت امام خمینی(ره)، تعیین آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس و اهمیت بیت المقدس به عنوان اولین قبله مسلمانان مطالبی را بیان کرد.

دبیر نشست «قدس اولویت جهان اسلام» از مسلمانان سراسر جهان خواست که همبستگی خود را با برادران و خواهران فلسطینی و همچنین، کشور لبنان حفظ کنند.

پس از آن، شیخ تیجان سیلا با اشاره به ابتکار امام(ره) در انتخاب آخرین جمعه ماه رمضان گفت : ما باید اختلافات سیاسی و مذهبی را فراموش کنیم، در غیر این صورت رژیم صهیونیستی پا را از مرزهای فلسطین فراتر نهاده و به دیگر سرزمین های اسلامی نیز تجاوز خواهد کرد.

احمد ابراهیم نیز با یادآوری این روز بزرگ، در خصوص اهمیت روز قدس میان جوامع اسلامی سخن گفت.

خانم حاج آلاری کول به چرایی تعیین روز قدس توسط امام (ره)، پرداخت و گفت: امروز در پی گسترش بیداری اسلامی، ملل مسلمان در مقابل این بی اعتقادی و تکبر ایستادگی می کنند و ایران که در پی تحقق قوانین اسلامی  است، پیشاپیش همه این کشورها ایستاده است.

محمد لامین منصاری عنان در سخنانی، روز قدس و بزرگداشت این روز جهانی را اولویت جهان اسلام دانست و گفت: امام (ره) آخرین جمعه ماه مبارک را روزی منحصر به فرد، نماد عدالت و آزادی خواهی اعلام کرد تا همه مسلمانان همبستگی خود را با مردم فلسطین و لبنان اعلام کنند.

علیزاده، سرپرست سفارت ایران با اشاره به روابط استراتژیک رژیم پهلوی با رژیم اشغالگر قدس اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران نیز با اراده و مشیت خداوند حدود 40 سال پیش به وقوع پیوست و با رهبری خردمندانه امام خمینی(ره) نظام جمهوری اسلامی ایران تأسیس شد.

وی به مقاومت مردم فلسطین و شهادت بیش ار 150 نفر در اعتراض به عملکرد ترامپ اشاره و بیان کرد: تنها راه حل این معضل، همانا پیشنهاد رهبری معظم در خصوص مسئله فلسطین به صورت دمکراتیک است که در چهار بند خلاصه می شود.

آخرین سخنران این همایش، فرامرزی، رایزن فرهنگی کشورمان بود. وی با اشاره به آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، اظهار کرد: همه ساله مسلمانان از سراسر جهان این روز را گرامی داشته و با برگزاری اجتماعات و تظاهرات ضمن حمایت از مردم فلسطین خواستار آزادسازی بیت المقدس از یوغ رژیم صهیونیست هستند.

وی افزود: امام(ره) با اعلام روز جهانی قدس، ضمن هشدار به همه مسلمانان بدون توجه به مذهب، ملیت و زبان آنان، برای مقابله با اسرائیل و دفاع از حقوق فلسطینی های تحت ستم به عنوان وظیفه اسلامی اظهار داشتند که حمایت از رژیم صهیونیست به معنای خیانت به اسلام است.

فرامرزی همچنین ادامه داد: روز جهانی قدس جنبه های اسلامی، مادی و معنوی معضل فلسطین را برجسته می کند. به عبارت دیگر، مسئله فلسطین تنها به اشغال سرزمین های مصادره شده محدود نمی شود، بلکه به صورت نمادین این حرکت، رویکرد قدرت های متکبر دنیا با جهان اسلام را برجسته می کند.

وی خاطرنشان کرد: از این رو، این وظیفه همه مسلمانان در سراسر جهان است که این روز بزرگ را یاد کنند. در حالی که اسرائیل تمام سرزمین های خاورمیانه و سرزمین های اسلامی را تهدید می کند، وحدت بر سر مسئله فلسطین و مقابله با ماهیت تهاجمی اسرائیل، شکوه و عظمت اسلام و مسلمانان را افزایش خواهد داد.

به مناسبت روز جهانی قدس، مقاله ای به همین منظور در چهار روزنامه سیرالئون منتشر و همچنین، بروشوری با موضوع «اهمیت قدس در جهان اسلام» بین شرکت کنندگان توزیع شد.

راهپیمایی روز جهانی قدس با حضور دانشجویان در مسجد مرکزی شهر فریتاون از دیگر برنامه های نمایندگی فرهنگی کشورمان بود.

پاکستان (خیبرپختونخوا)

 

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، مسلمانان ایالت خیبرپختونخوا مانند نقاط دیگر بخصوص در شهر پیشاور یک صدا برای مبارزه با استکبار و حمایت از قدس شریف در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کردند.

بنا به گزارش روزنامه های محلی شورای علما اهل تشیع، شورای طب اسلامی ایالت خیبرپختونخوا، جرگه امامیه ایالت خیبرپختونخوا، شورای مسجد مهابت خان مسجد تاریخی پیشاور، جنبش آزادی قدس، شورای علمای و مشایخ ، مجلس وحدت مسلمین در شهر های مختلف ایالت من جمله پیشاور، کوهات، دیر اسماعیل خان، هنگو، پاراچنار، هری پور، مردان، مانسهره و دیگر شهرهای ایالت سمینار، کنفرانس و راهپیمایی های به مناسبت روز قدس برگزار کردند.

شرکت کنندگان مراسم قدس ظلم و بربریت رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین را محکوم کرده و خواستار آزادی قدس شدند.

سخنرانان در راهپیمایی ها اظهار کردند: امروز روز همبستگی با مردم مظلوم فلسطین است. حمایت و همراهی ما تا آزادی فلسطین ادامه خواهد داشت.

تركمنستان

همزمان با آخرين شب جمعه ماه رمضان، بزرگداشت روز قدس با حضور سفير و رايزن فرهنگي ایران، ديپلمات‌ها و خانواده‌هاي كاركنان نهادهاي ايراني مقيم عشق‌آباد و مجتمع آموزشي در مسجد فاطمه الزهرا (س) برگزار شد.

احمدي، سفير جمهوري اسلامي ايران با تأكيد بر بهره مندي از فيوضات شب‌هاي قدر گفت: بزرگداشت روز قدس براي ما يك تكليف واجب است، چون دفاع از مظلوم است. روز قدس، روز اسلام و ميراث حضرت امام خمينی (ره)، مرد بزرگ تاريخ اسلام و بشريت است كه به فكر نجات انسان‌ها بود.

وی افزود: مظلوميت و آوارگي مردم فلسطبن تيري است كه بر پيكره اسلام وارده شده است و راه حل حضرت امام راحل (ره)، وحدت مسلمين حول اين مسئله است كه به نجات مردم فلسطين و برگرداندن آنها به سرزمين خودشان و نابود شدن اسرائيل منجر خواهد ‌شد.

سفیر کشورمان همچنین، گفت: ما مفتخر هستيم حضرت آيت الله خامنه‌ای (مدظله العالي)، خلف صالح حضرت امام خميني (ره) با اقتدار و شجاعت هر چه تمام‌تر به پشتوانه مردم در حمايت و دفاع از مردم فلسطين از هيچ كوششي دريغ نورزيدند و حتي در اين مسير هم جانفشاني و از خودگذشتگي مي‌شود كه مايه مباهات و افتخار است.

پس از آن، مراسم احياء شب قدر با قرائت دعاي جوشن كبيره آغاز شد و ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی کشورمان به بيان فضيلت وآداب واحكام ليالي قدر پرداخت.

بیشکک

به مناسبت روز جهانی قدس، کنفرانس بین‌المللی قدس به میزبانی مؤسسه تحقیقی دین، حقوق و سیاست و نیز، مجله امت در شهر بیشکک برگزار شد.

در این کنفرانس سُفرای کشورهای خارجی از جمله ایران، قطر، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان مؤسسات تحقیقی قرقیزستان، مفتیات، کلیسای ارتدکس بیشکک، فعالان اجتماعی، شهروندان فلسطین مقیم بیشکک و جوانان حضور داشتند.

قادر مالکوف، رییس مؤسسه تحقیقی دین، حقوق و سیاست گفت: اقدام ترامپ برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل حقوق بین المللی و قطعنامه سازمان بین المللی را نقض می کند و تمام مناطق جهان را به هرج و مرج می اندازد.

مجمع عمومی این اقدام ترامپ را نقض ناخوشایند حقوق بین المللی اعلام کرد. ازبک حاجی، فعال اجتماعی و تورسونبای باقر اولو، نماینده سابق پارلمان نیز در این کنفرانس سخنرانی کردند.

عراق (سلیمانیه)

مراسم روز قدس به میزبانی سید احمد برزنجی، مشاور دینی حزب یکتی در سالن کنفرانس هتل داوا سلیمانیه با حضور شخصیت‌های برجسته سیاسی، اجتماعي، دینی و فرهنگی به صرف افطاری برگزار شد.

در این مراسم سید احمد برزنجی، گفت: گرامیداشت روز قدس احترام به نخستین قبله‌گاه مسلمین است و این روز قدس باید باعث وحدت بین مسلمین جهان قرار گیرد.

وی افزود: سلاح مسلمانان در برابر زورگویان و غاصبان، وحدت و همدلی است به همین جهت حضرت امام خمینی (ره) جمعه آخر ماه مبارک رمضان را روز قدس نام گذاری كرد تا تمام مسلمانان در این روز به دقاع از مظلوم به پا خیزند.

در ادامه برنامه شیخ عصمت خاقانی، امام و خطیب حسینیه شیعیان سلیمانیه گفت: روز قدس که به فرمان امام خمینی (ره) نامگذاری شد متعلق به تمام دنیا است ولی سؤال اینجاست چرا بعضی از دولت‌های عربی و اسلامی به این روز اشاره‌ای ندارند؟

وی در پاسخ این سؤال خود گفت: شاید سبب این باشد که بعضی از حکام عرب نمی‌خواهند آمریکای ظالم را از خود ناراحت کنند.

وی افزود: قدس پایتخت اسرائیل نبوده و نیست و انتقال سفارت آمریکا به قدس را محکوم می‌کنیم.

سپس در ادامه برنامه ماموستا نجم‌الدین، ريیس اتحاد العلماء استان سلیمانیه عراق گفت: فرقی میان مسجدالاقصی و مسجدالحرام نیست؛ هر دو قبله مسلمانان بوده‌اند و ما ملت کُرد، قدس را پیروز و مبارک می‌دانیم.

وی افزود: مسأله قدس باید برای همه مسلمین جهان باشد و باید همه ما از مقدساتمان دفاع کنیم.

و در ادامه مراسم عبدالفتاح، ريیس دانشکده الهیات دانشگاه سلیمانیه گفت: در خصوص موضوع روز قدس سه چیز مد نظر است: 1- ما مسلمانان هیچ‌وقت دنبال جنگ نبوده‌ایم؛ اما از سرزمین و مقدساتمان دفاع خواهیم کرد. 2- روزه قدس باید روزي باشد که اتحاد مسلمانان در آن جلوه دهد و امام خمینی (ره) هدفش همین بوده است و همچنین آیت‌الله خامنه‌ای نیز بر موضوع وحدت تأکید بسیاری كرده است. 3- امام (ره) فرمود روز قدس روز مظلومیت است و ما باید برای دفاع از مظلوم متحد باشیم.

در ادامه برنامه مسعودیان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه، هوال ابوبکر، استاندار سلیمانیه، محمد حاجی محمود، دبیرکل حزب سوسیالیست و سید مظفر پیر خضری، مسئول مؤسسه فرهنگی سادات پیر خضری در مورد اهمیت و گرامیداشت روز قدس سخنرانی كردند.

عراق (بغداد)

راهپیمایی روز جهانی قدس در شهرهای مختلف عراق از جمله در بغداد (پایتخت) با حضور پرشور مردم برگزار شد و راهپیمایان بر ضرورت حمایت از جبهه مقاومت به عنوان تنها راه آزادی فلسطین تأکید کردند.

گروه‌های مختلف مقاومت اسلامی با انجام رژه نظامی در کنار مردمی که در این مراسم شرکت کرده بودند، بر قدس شریف به عنوان پایتخت ابدی فلسطین تأکید کردند و تنها راه آزادی فلسطین را مقاومت دانستند.

در پیشاپیش این مراسم، فرماندهان گروه‌های مقاومت اسلامی، روحانیون اعم از شیعه و اهل سنت و تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و نخبگان فرهنگی و دانشگاهی به علاوه سفیر فلسطین در بغداد حضور داشتند.

پرچم بزرگی از رژیم صهیونیستی در کف خیابان محل عبور راهپیمایان ترسیم شده بود تا به نشانه اضمحلال قطعی این رژیم ، در زیر پای راهپیمایان لگدکوب شود.

تظاهرکنندگان که همزمان تصاویری را از امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیت‌الله سیستانی، آیت‌الله سید محمدباقر صدر و سید حسین نصرالله در کنار پرچم‌های گروه‌های مقاومت اسلامی عراق حمل می‌کردند، در بخشی از این مراسم پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند.

نیروهای یگان‌های ویژه برخی از گروه‌های مقاومت اسلامی، برنامه‌های نمایشی از توانمندهای رزمی خود را در معرض دید عموم به نمایش گذاشتند.

تصاویر رهبران جهادی عراق امثال آیت‌الله شهید محمدباقر صدر و آیت‌الله شهید محمدصادق صدر و آیت‌الله شهید محمدباقر حکیم، به علاوه شهدای الحشدالشعبی مبارزه با گروه تروریستی داعش به این مراسم زینت بخشیده بود.

این مراسم که حوالی ساعت 9 بامداد به وقت محلی بغداد آغاز شده بود حوالی ساعت 11 به وقت محلی با رژه نظامی گروه‌های مقاومت در برابر سکوی ویژه مراسم در خیابان فلسطین در شرق بغداد به اتمام رسید.

راهپیمایان روز قدس در بغداد در قطعنامه پایانی خود بر تعلق ابدی قدس شریف به مسلمانان و مخالفت با هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تأکید شد.

در بخشی از این قطعنامه آمده است: راهپیمایان و گروه‌های مقاومت اسلامی عراق با هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مخالفند و تنها راه بازپس‌گیری قدس شریف و آزادی فلسطین را در گزینه مقاومت می‌دانند.

این بیانیه همچنین به شدت از سیاست‌های جانبدارانه آمریکا از رژیم صهیونیستی و انتقال سفارتخانه‌اش به قدس شریف انتقاد کرد.

عراق (بغداد)

نوري المالکی در همایش «قدس پایتخت ما» که به همت مجلس اعلای اسلامی عراق در هتل فلسطین بغداد برگزار شد، تأکید کرد: ما همواره به عهد خود برای پایداری و مقاومت در برابر طرح‌های شوم استکباری و توسعه‌طلبی‌های رژیم صهیونیستی پایبند خواهیم بود.

دبیرکل حزب الدعوه عراق افزود: مراسم سالانه روز جهانی قدس به خوبی نشان می‌دهد که صدا و پیام امام خمینی (ره) ماندگار است و قدس روزی آزاد خواهد شد.

وی افزود: زمانی که امام خمینی (ره) ایده برگزاری مراسم روز قدس را مطرح کرد، شاید کمتر کسی به عمق اهمیت و تأثیرگذاری این ایده واقف بود، اما امروز برای همگان مشخص شده که این ابتکار تا چه اندازه بزرگ و مؤثر است.

نخست‌وزیر سابق عراق گفت: امام خمینی (ره) کار بزرگی کرد که مسأله قدس را از انحصار عربی بودن خارج و آن را به مهم‌ترین مسأله جهان اسلام تبدیل کرد و در این راستا هم روز جهانی قدس را اعلام کرد و هم جمهوری اسلامی ایران از مجاهدان مقاومت در لبنان و فلسطین حمایت كرد.

المالکی با اشاره به طرح‌های مختلف استکبار در طول دهه‌های گذشته علیه امت اسلامی گفت: موضوع معامله قرن که این روزها مطرح است یکی دیگر از همان طرح‌هاست که هویت جهان اسلام را نشانه رفته است و آمریکا و اسرائیل می‌خواهند با کمک آن، اراده و امید امت اسلامی را از بین ببرد.

وی گفت: همه باید لازم است نه تنها جلوی گسترش ناامیدی و در نتیجه عقب‌نشینی در برابر توطئه‌ها و فشارها در جهان اسلام را بگیریم؛ بلکه با بسیج امکانات همچنان بر مواضع خود بایستیم چرا که می‌بینیم عقب‌نشینی‌های سال‌های پیش چه نتایجی را به دنبال داشته است.

شیخ همام حمودی، ريیس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز در این همایش با تجلیل از اقدام هوشمندانه امام خمینی (ره) در اعلام روز جهانی قدس گفت: آمریکا و دشمنان اسلام می‌خواهند ملت‌ها را درگیر مسايل داخلی و بین خودشان کنند تا از اهداف و مسأله اصلی که فلسطین و آزادی آن است دور شوند.

وی گفت: البته آنها در این هدف هم شکست خورده‌اند؛ چرا که نظرسنجی نهادهای غربی نشان می‌دهد ملت‌های منطقه همچنان اسرائیل و حامی آن آمریکا را دشمن شماره یک خود می‌دانند.

وی افزود: همانطور که رهبر کبیر انقلاب اسلامی مطرح کرد؛ مسأله اول ما فلسطین است و همچنان خواهد بود و ملت‌های اسلامی و منطقه هیچ ارزشی برای اقدامات احمقانه دونالد ترامپ، ريیس جمهوری آمریکا از جمله انتقال سفارتش به قدس قايل نیستند.

در این همایش همچنین عبدالقادر آلوسی از علمای اهل سنت و ريیس جماعت علمای پیوند محمدی عراق طی سخنانی گفت: امروز در مسأله فلسطین بار دیگر جنگ احزاب تکرار می‌شود و باید با تکیه بر بازوی امام علی و یاری قوم سلمان (ایران) به مقابله با دشمنان اسلام برخیزیم.

احمد عقل، سفیر فلسطین در بغداد نیز طی سخنانی در این مراسم، ابتکار روز قدس از سوی امام خمینی (ره) را اقدامی حکیمانه خواند و در ادامه سخنانش با محکوم کردن سیاسی‌های جانبدارانه واشنگتن گفت: چه کسی به آقای ترامپ این حق را داده است که پایتخت کشورش را به قدس منتقل کند و بالاتر از آن قدس را نه پایتخت اسرائیل بلکه پایتخت قوم یهود بداند؛ در حالیکه یهودیان در فلسطین یک اقلیت بیش نیستند.

عقل با اشاره به رأی منفی 14 عضو شورای امنیت به طرح پیشنهادی آمریکا در مورد حوادث اخیر فلسطین گفت: واشنگتن امروز در یک انزوای دیپلماتیک و سیاسی گرفتار شده است که هر چند با توهم قدرت دست به اقداماتی می‌زند؛ اما ملت‌های ما با ابزار تمدن و فرهنگ و مقاومت به مقابله با این اقدامات می‌روند و آن را خنثی می‌کنند.

وی تأکید کرد: تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت به قدس چیزی را تغییر نمی‌دهد و همان طور که امام خمینی (ره) تأکید داشت؛ رژیم صهیونیستی همچنان دشمن شماره یک ما خواهد ماند و هر کس چیز دیگری بگوید و بخواهد کشور یا طرف دیگری را به عنوان دشمن جای این رژیم بنشاند یا نادان است یا از تاریخ چیزی نمی‌داند. تاریخ به ما می‌گوید که اسرائیل اساساً برای نابود کردن منطقه و کشورهای آن به وجود آمده است.

در ادامه این همایش همچنين سفیران جمهوری اسلامی ایران، پاکستان و ترکیه هر کدام در سخنانی ابعاد مختلف اهمیت روز قدس و مقابله با اقداماتی که هویت فلسطین، بیت‌المقدس و امت اسلامی را هدف قرار داده است را تشریح کردند.

عراق (اربیل)

مراسم روز جهانی قدس با حضور جمع کثیری از شخصیت‌های سیاسی، نمایندگان برخی احزاب سیاسی، سازمان‌های مدنی و مردم نهاد و روحانیون و تعدادی از اعضای نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در اربیل برگزار شد.

در این مراسم نظمی حضوری، سرکنسول فلسطین با اشاره به نقش امام راحل (ره) در نامگذاری روز قدس اظهار كرد: اگر چه امام خمینی (ره) امروز در میان ما نیست اما امانتی بزرگ برای آزادسازی قدس عزیز از چنگ رژیم اشغالگر صهیونیستی، برای ما به ارمغان گذاشت.

وی اقدام آمریکا در انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس را اقدامی جنایتکارانه دانست و گفت: تا زمانی که قدس در اشغال اشغالگران صهیونیست باشد مردم مسلمان عزت و کرامت نخواهند داشت.

سرکنسول فلسطین گفت: اقدام ترامپ در انتقال سفارت کشورش به قدس، اعلام دشمنی مستقیم با مردم فلسطین بود اما ترامپ باید بداند که مقاومت مردم فلسطین این توطئه را نیز از بین خواهد برد.

ابومصطفی، ريیس نمایندگی تیار الحکمه در اربیل نیز طی سخنانی در این مراسم تأکید کرد: نامگذاری روز قدس از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نشان درک والای وی از خطراتی است که دیروز و امروز جهان اسلام را تهدید كرده و می‌کند تا بدین وسیله مسلمانان آماده مقابله با بالاترین سطح از چالش‌ها و خطرات باشند.

وی تأکید کرد: نباید از یاد ببریم که روز جهانی قدس نقطه تلاقی امت اسلامی برای آزادسازی قدس شریف است و این روز را باید منشأ وحدت برای مبارزه با استکبار و اشغالگران دانست.

گفتني است؛ راهپیمایی روز جهانی قدس در چند نوبت صبح و عصر در شهرهای مختلف عراق از جمله بغداد (پایتخت) و همزمان با سایر کشورهای جهان، با حضور پرشور مردم برگزار شد و راهپیمایان ضمن محکوم کردن سیاست‌های استعماری و حمایت آمریکا و غرب از جنایت‌های رژیم صهیونیستی بر ضرورت حمایت از جبهه مقاومت به عنوان تنها راه آزادی فلسطین تأکید کردند.

برگزاری همایش‌های ویژه روز قدس نیز از دیگر فعالیت‌های انجام شده از سوی برخی احزاب عراقی بود که در برخی شهرهای عراق برگزار شد و سخنران به تشریح اهمیت روز قدس و مسأله فلسطین و مسئولیت کشورها و ملت‌های اسلامی در خصوص دفاع از حقوق مردم فلسطین پرداختند.

عراق (کربلا و نجف اشرف)

هزاران نفر از شهروندان شهرهای مختلف عراق از جمله کربلا و نجف، در راهپیمایی روز قدس، عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

در این راهپیمایی‌ها که به دلیل گرمای شدید هوا در جنوب عراق، عصر جمعه برگزار شد، شرکت‌کنندگان با حمل پلاکارد و سر دادن شعارهایی هرگونه سازش و عادی‌سازی را رد و بر آزادی فلسطین به عنوان مهم‌ترین آرمان و موضوع جهان اسلام تأکید کردند.

در کربلای معلي، هزاران نفر از اقشار مختلف مردم، علما و روحانیون، گروه‌های جهادی و دانشجویان از ساعت 21 شب در خیابان قبله امام حسین (ع) در حمایت از آرمان فلسطین راهپیمایی کردند.

مردم کربلا در پایان این راهپیمایی با صدور قطعنامه‌ای ضمن ادای احترام به امام خمینی (ره) برای اعلام روز جهانی قدس و محکومیت توطئه‌های آمریکایی در انتقال سفارت آمریکا به قدس، بر همبستگی با ملت فلسطین در مقابله با صهیونیست‌ها تأکید کردند.

در این قطعنامه اقدامات برخی کشورهای منطقه در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی به شدت محکوم شد. همچنین پرچم رژیم اشغالگر قدس از سوی دانشجویان دانشکاه کربلا به آتش کشیده شد.

میر مسعود حسینیان، سرکنسول ایران در کربلا نیز در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی عراقی، مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوع فلسطین و جبهه مقاومت برابر استکبار جهانی در منطقه را تشریح کرد.

وی در بخشی از این مصاحبه‌ها گفت: ایران به رغم فشارها و توطئه‌های آمریکا همچنان از نیروهای مقاومت و آرمان فلسطین حمایت خواهد کرد.

در نجف اشرف نیز گروه‌های مختلف مردمی از ساعت 18 عصر با راهپیمایی در خیابان‌های مرکزی این شهر سیاست‌ها و اقدامات سرکوبگرانه جدید رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع فلسطین و حمایت‌های همه‌جانبه آمریکا از آن را محکوم کردند.

راهپیمایان با سردادن شعارهای «مرگ بر اسرائیل» و «آمریکا هرگز هرگز» تصمیم یکجانبه آمریکا در انتقال سفارتخانه خود به شهر قدس را محکوم کردند.

انتهای پیام/ص.ش


١١:١٤ - 1397/03/20    /    شماره : ٧٠٧٠٢٤    /    تعداد نمایش : ١٤٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.