English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ فروردين ١٣٩٨
اخبار > بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) در خارج از کشور/ بخش دوم


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) در خارج از کشور/ بخش دوم

مراسم بزرگداشت بیست‌‌ونهمین سالگرد ارتحال جانسوز حضرت امام خمینی(ره) و همچنین قیام پانزدهم خرداد، از سوی نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

اتریش

با همکاری مرکز اسلامی امام علی (ع)‌ وين و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتریش، مراسم بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با حضور جمعی از دیپلمات‌ها و کارگزاران دفاتر کشورمان مستقر در وین و همچنین علاقمندان به انقلاب اسلامی و امام (ره) در این مرکز اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام محسن زاده، رییس مرکز اسلامی امام علی(ع) در سخنان خود، گفت: در میان سیل نظریات سیاسی و مکاتب فکری و ایدئولوژیک؛ حضرت امام(ره) از معدود افرادی است که خط و خطوط  مرسوم را شکسته و فراتر از همه قواعد، جریانی جدید را بنا نهاده و در مسیری قدم نهاده است که نه تنها دانشمندان غیر اسلامی بلکه بزرگان و دانشمندان اسلامی هم نتوانسته بودند در این مسیر حرکت کنند و به تلاش فکری حضرت امام (ره) در این راه برسند.

مولایی، سفیر کشورمان در اتریش و همچنین امام مسجد شیعیان پاکستانی در وین نیز هر یک در سخنانی به تشریح جنبه‌های مختلف شخصیتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و همچنین، تأثیر وقوع انقلاب اسلامی ایران تحت رهبری امام راحل بر انسان ها و جوامع حق‌طلب و آزادیخواه در سراسر دنیا پرداختند.

در ادامه، پیام حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی نوه حضرت امام(ره) و تولیت آستان مقدس امام (ره) توسط مهرداد آگاهی، رایزن فرهنگی کشورمان قرائت شد.

حضرت آیت‌الله راشد، آخرین سخنران این مراسم بود. وی ضمن تسلیت ایام شهادت امیرالمؤمنین علی (ع) در سخنان خود کلمه «انقلاب» را از مطهرات عنوان کرد و گفت: انقلاب یعنی تحول تغییر یافته در وجود افراد و جامعه.

گرجستان

نشست تخصصی با موضوع «وحدت اسلامی از نگاه حضرت امام خمینی(ره)» به مناسبت بیست و نهمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با مشارکت رایزنی فرهنگی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس در محل سالن اجتماعات سفارت کشورمان در تفلیس برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط یکی از قاریان محلی آغاز شد و سپس، خانم رضایی برنامه نشست را اعلام و اشعار عرفانی حضرت امام (ره) را قرائت کرد.

 قوام شهیدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان در این نشست، با اشاره به قیام تاریخی ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ به رهبری امام خمینی (ره) گفت: بدون شک قیام تاریخی ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ را می‌توان به عنوان یکی از نقاط عطف، مبدا و آغازگر انقلاب اسلامی قلمداد کرد.

وی افزود: ملت ایران در صف اول مبارزه با استکبار قرار دارد و بیش از نیم قرن است که توانسته در مقابل استکبار برای اسلام و حفظ دستاوردهای مبتنی بر آن دفاع کند.

سفیر کشورمان وحدت و همبستگی ملی و اسلامی را از مفاهیم اصلی گفتمان امام خمینی(ره) دانست و افزود: دنیای اسلام امروز بیش از هر زمان دیگری، نیازمند وحدت است و با هوشیاری کامل باید مسلمانان ،جلوی هرگونه  تفرقه ها و اختلاف را بگیرند.

حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به ویژگی‌های والای شخصیتی حضرت امام خمینی (ره) گفت: تلاش در جهت بیداری فردی و گروهی مسلمانان و ایجاد وحدت برای پیاده کردن اسلام واقعی در جهان و بازگشت عزت و کرامت مسلمانان، از خصوصیات بارز امام خمینی(ره) است.

وی همچنین، اظهار کرد: استقلال، آزادی، دفاع از ملت های مظلوم و برقراری عدالت اجتماعی از نگاه امام راحل لازمه و زمینه‌ساز وحدت است.

رایزن فرهنگی کشورمان یکی از دلایل  تشکیل حکومت دینی از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی در ایران را تأمین وحدت و اتحاد امت اسلامی بیان کرد.

وی در پایان سخنان خود، یادآور شد: انقلاب اسلامی در این چهار دهه دستاوردهای زیادی در عرصه‌های مختلف بدست آورده بنابراین وظیفه ی ما این است که این دستاوردها را حفظ کنیم تا همیشه پیروز بمانیم.

غنا

همزمان با بیست‌ونهمین سالگرد رحلت امام راحل (ره) نشستی تحت عنوان «بررسی ابعاد شخصیتی امام خمینی (ره)» در محل رايزني فرهنگی ایران در غنا برگزار شد. در این مراسم شخصیت‌های فرهنگی، دینی ـ مذهبی، سیاسی، علمی، اجتماعی، نمایندگان رسانه‌های جمعی، نمایندگان دفاتر جمهوری اسلامی ایران و نیز تعدادی از ایرانیان مقیم حضور داشتند.

محمدحسن ایپکچی، رایزن فرهنگی كشورمان در غنا در آغاز اين نشست گفت: دو ویژگی مهم و اصلی شخصیت امام راحل (ره) در دو بعد ایمان به مبدأ و معاد و عشق به هدف و آرمان‌های اسلامی، قابل تأمل است.

در ادامه پیام سفیر کشورمان قرائت شد و پس از آن کویسی پرات، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی حامی فلسطین، امام خمینی(ره) را رهبری بی‌نظیر خواند که نه تنها با ایجاد یکپارچگی در میان ملت ایران آنان را در راه رسیدن به اهداف عالی خود هدایت كرد؛ بلکه توانست الگوی صحیح و جامعی از وحدت را برای تمام مسلمانان ارایه كند.

راس مبارک، نماینده استان شمالی غنا در مجلس این کشور و از فعالان حامی حقوق مردم فلسطین هم در سخنان خود با حمله به سیاست‌های اقتصادی سلطه‌جویانه آمریکا و رژیم اشغالگر قدس، خواستار تحریم محصولات و کالاهای این دو کشور و بایکوت اقتصادی آنان شد.

شیخ ابوبکر کمال‌الدین، امام شیعیان غنا نيز امام خمینی (ره) را از روسفیدان روز قيامت خواند که با از خودگذشتگی و درایت توانست ملت ایران را از ستم رژیم پهلوی برهاند و امید به آزادی را در دل دیگر مستضعفین جهان روشن كند.

جمال ناصر، معاون آموزشی و استاد دانشگاه اسلامی غنا، دیگر سخنران مراسم هم ابراز كرد: در میان رهبران دنیا هیچ موردی را نمی‌توان یافت که قابل مقایسه با امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر فعلی ایران باشد. اینان مدل رهبران واقعی ملت بوده و پیروانشان آنان را به عنوان رهبرانی کم‌نظیر و دلسوز مردم و کشور قبول دارند.

در ادامه مراسم و همچون سال گذشته در بخش «حفظ میراث معنوی امام راحل» سه لوح تقدیر در موضوعات مختلف به سه تن از شخصیت‌های غنا که هر یک در حوزه مرتبط با موضوع فعال بوده و در مسیر آن تلاش كرده‌اند، اهدا شد.

اهدی لوح تقدیر در موضوع «آموزش و تربیت اسلامی» به شیخ ابوبکر احمد کمال‌الدین، امام شیعیان غنا و نماینده مجمع جهانی اهل بیت (ع) در این کشور، اهدای لوح تقدیر در موضوع «عدالت اجتماعی» به راس مبارک، نماینده مجلس غنا و اهدای لوح تقدیر در موضوع «تقویت جوانان و مدیریت سازمانی» به حاج عبدالمنان رحمن، مدیرکل ائتلاف اسلامی غنا.

آفريقاي جنوبي

دوشنبه14 خرداد ماه سال‌ جاری همزمان با سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی نشستی با موضوع «دیدگاه حضرت امام خمینی (ره) در خصوص وحدت اسلامی» با حضور جمعی از فرهیختگان، شخصیت‌های دینی، دانشگاهی و فرهنگی و دوستداران اهل البیت (ع) در پرتوریا (پايتخت آفريقاي جنوبي) برگزار شد.

از جمله شخصیت‌های حاضر در این برنامه رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام مختاری، ريیس دانشگاه مذاهب اسلامی، بروجردی، معاون سفارت ایران در پرتوریا، حجت‌الاسلام رادمرد، ريیس دانشگاه المصطفی در پرتوريا، حجت‌الاسلام رضایی، ريیس مرکز اسلامی ژوهانسبورگ، شیخ تیجان بای، بزرگ طریقه تیجانیه در آفریقای جنوبی، هارون عزیز، از اساتید برجسته و صاحب‌نظر در امور بین‌الملل و علوم انسانی، شکیبا کارشناس فرهنگی در امور بین‌الملل و ... بودند.

مراسم با بیان مطالب افتتاحیه از سوی شهروز فلاحت‌پیشه، رایزن فرهنگی کشورمان آغاز شد. وی با اشاره به نقش رهبران فقید جهان در ایجاد وحدت بین قشرهای مختلف فرهنگی و دینی در جریان فعالیت‌های خود با اشاره به ريیس جمهور فقید آفریقای جنوبی نلسون ماندلا و دست راست وی احمد کاتاره به عنوان دو رهبر برجسته معاصر در آفریقای جنوبی و امام خمینی (ره) در ایران، تفکر این رهبران را دارای نقاط مشترکی دانست که محصول آن برای حفظ وحدت ملی، دینی و هویتی مردمان این کشورها در مسیر آرمان‌های انقلابی و آزادی‌خواهانه کاملاً هویدا و اثربخش بود.

حجت‌الاسلام مختاری نيز مطالب خود را با این نکته شروع کرد که از آغاز تاریخی انقلاب اسلامی، حضرت امام (ره) بحث وحدت اسلامی را مطرح کردند و فرمودند كه در میان همه مذاهب اسلامی باید انسجام و وحدت باشد.

وي افزود: از منظر امام (ره)، اسلام دین گفت‌وگو، تعقل و تفکر است و پیروان خود را به اندیشیدن دعوت می‌کند و بسیاری از آیات قرآنی ناظر آن است. اسلام از طریق گفت‌وگو، مذاکره منطقی، از راه تبادل نظر و شنیدن کلمات دیگران و بازگو کردن حقایق در این خصوص توسعه پیدا کرد. پیام اسلام علم، معرفت و گفت‌وگوی عالمانه است. اسلام نابی که امام (ره) از آن یاد می‌کند اسلامی برگرفته از حقایق اصیل وحیانی است.

در ادامه اين مراسم رحيم‌پور ازغدی، سخنانی را پیرامون دکترین امام (ره) در عرصه بین‌الملل بیان كرد و طي آن نکات کلیدی برگرفته از اندیشه‌های امام (ره) در حوزه بین‌الملل، وحدت اسلامی، دشمن‌شناسی و پرهیز از اختلافات ظاهری را عنوان كرد.

با توجه به حضور شیخ بای، ريیس طریقت تیجانیه در آفریقای جنوبی و جمعی از پیروانش در این برنامه، پس از معرفی و صحبت‌های معاون وی، صحبت‌هایی در خصوص کلیات اعتقادی و رفتاری این طریقه، برخی مشکلات و چالش‌های آنها با دیگر فرق اسلامی توسط شیخ عنوان شد. وي همچنین نکات قابل نقدی را در رابطه با برخی دیدگاه‌های تفرقه‌افکن بین مسلمانان مطرح کرد و گفت: وحدت بین مسلمانان از هر گروه و عقیده‌ای لازمه موفقیت و حرکت روبه جلوی مسلمانان است.

مینسک

مراسم بزرگداشت سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در مینسک برگزار شد.

در این مراسم، سفیر کشورمان در بلاروس، جمعی از دیپلمات‌های ایرانی، ایرانیان مقیم و دانشجویان ایرانی مقیم بلاروس حضور داشتند.

در این نشست برخی از ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) بخصوص شخصیت سیاسی ایشان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

قرائت مقاله‌ای درباره بررسی نسبت امام (ره) با مردم و سیطره اخلاقی و معنوی وی بر قلوب پیروانشان از دیگر برنامه های این نشست بود.

همچنین، رویکرد امام خمینی (ره) در وصیتنامه الهی ـ سیاسی ایشان به جوانان و بخصوص دانشجویان و رسالت انقلابی دانشجویان برای کسب استقلال علمی کشور، توسط یکی از دانشجویان مورد بررسی قرار گرفت.

پاکستان (مولتان)

به مناسبت بزرگداشت بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، همایش با عنوان «عرفان اسلامی و سالک الی الله از منظر امام خمینی (ره)» با تأکید بر اهمیت روز  قدس به همت خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در مولتان در محل اين نمایندگی برگزار شد.

شخصیت‌های علمی، فرهنگی، سیاسی مولتان از جمله علامه سید مجاهد عباس گردیزی روحاني برجسته مولتان، حمید رضا صدیقی دانشمند برجسته شهر مولتان و راجه کوثر سعدی ادیب و شاعر معروف مولتان سخنرانان این مراسم بودند.

 در اين همايش، مقبول گیلانی استاد دانشگاه بهاو الدین زکریا مولتان و سید راهد حسین شمسی تولیت آستان شاه شمس مولتان مولانا ابوبکر روحانی اهل سنت و سید محمد کاظم نقوی، استاد حوزه علميه مخزن العلوم مولتان و شفقت الله، رییس بخش زبان عریی دانشگاه بهاوالدین زکریا حضور داشتند.

صديقي، دانشمند و استاد برجسته دانشگاه در سخنانی در این مراسم، گفت: امام (ره) از اول تا آخر در هدف خود صادق بود لذا توانست يك حكومت اسلامي را بر مبناي آموزه‌هاي دين اسلام در ايران تأسيس كند.

وي افزود: زندگي و سيره امام خميني (ره) الگویی برای تمام مسلمانان است به ويژه ساده زيستي حضرت امام (ره) به عنوان رهبر انقلاب اسلامي براي ما يك درس بزرگي است.

در ادامه مراسم پیام محمدرضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران با محوریت «قدس عامل وحدت مسلمانان» توسط خانم بخاری قرائت شد.

در بخشی از این پیام آمده است: در ابتدا بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملكوتي حضرت امام خميني(ره) را به تمام حق جویان جهان، مسلمانان و علاقمندان آن امام راحل تسليت عرض مي‌كنم و اعتقاد دارم كه با وجود آنكه نزديك به 29 سال از ارتحال جانگداز آن بزرگوار مي‌گذرد، انديشه‌هاي تابناك و انسان دوستانه وي همواره چراغ راهي براي هدايت فرد و جامعه است و گذشت زمان، نتوانسته است ذره اي از درخشاني و اثر گذاري آن را بزدايد. امام خميني (ره) همواره بازگشت به اسلام و متحد شدن را شرط نجات فلسطين و جلوگيري از اميال توسعه طلبانه صهيونيزم دانسته است و با تأكيد بر اينكه مسئله اصلي اسرائيل نابود كردن اسلام است، خواستار كنار گذاشتن هرگونه اختلاف و از آن جمله اختلافات مذهبي بود.

حجت‌الاسلام محمد کاظم نقوی، مدرس حوزه علميه مخزن العلوم مولتان طي سخناني، گفت: ملت ايران با انتخاب مسیر عقلانیت نشان دادند که آموزه‌های مکتب امام (ره) را بخوبی فرا گرفته‌اند. ایرانیان سرفراز با انسجام، وحدت، همدلی و همگرایی، در زمانه‌ای که تفکرات  و خشونت‌گرا، چهره اسلام را مخدوش و منطقه خاورمیانه را جولانگاه افراطی گری کرده‌اند، میراث‌دار اسلام نابی هستند که امام (ره) به ما آموخت.

وی افزود: امروز حضرت آيت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامي پرچمدار افكار حضرت امام خميني (ره) بنيانگذار انقلاب اسلامي هستند و مسير امام راحل را ادامه مي‌دهند و ملت ايران نيز، براي استقلال و آزادي خود به رهبري ايشان متحد هستند.

علامه مجاهد عباس گردیزی نیز در سخنانی، گفت: انديشه و افكار حضرت امام خميني(ره) مبني بر آموزه‌هاي قرآني و تعليمات پيامبر اكرم (ص) بوده است كه در نتيجه آن آرامش و محبت و همبستگي بين مسلمانان به وجود مي‌آيد و همچنين افكار سياسي حضرت امام خميني(ره) نيز، پرتوي قرآن و اسلام بوده است.

وي افزود: حضرت امام خمینی(ره) به عنوان عالی ترین رهبر جهان اسلام، معلم وحدت و پيامبر امن بوده و در بین همه ادیان و فرق اسلامی و غیر اسلامی از جایگاه بالایی برخوردار است.

در حاشیه مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال ملكوتي حضرت امام خمینی(ره) نمایشگاهی از تصاویر امام راحل و کتاب‌های مختلف شامل آثار حضرت امام خمینی(ره)، خاطرات امام (ره) به زبان‌های اردو، انگلیسی و فارسی در معرض نمایش قرار گرفت.

مسکو

همزمان با آغاز لیالی پُر فیض قدر، ایرانیان مقیم مسکو  با حضور در مسجد خاتم الانبیاء این شهر، یاد و خاطره معمار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) را گرامی داشتند.

در این مراسم که علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت همایش بین‌المللی توسعه نظام های پارلمانی در رأس هیات پارلمانی کشورمان به مسکو سفر کرده است، در سخنان خود به ویژگی‌های شاخص و منحصر بفرد رهبر کبیر انقلاب اشاره کرد.

برگزاری نماز مغرب و عشا، قرائت دعای پر فیض جوشن کبیر و مراسم احیا شب قدر توسط حجت‌الاسلام خطیب و اجرای همخوانی اسماء الحسنی توسط گروه تواشیح قمر بنی هاشم (ع) از دیگر بخش های این مراسم معنوی بود.

گفتنی است؛ مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه ،اعضای هیات پارلمانی و قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی کشورمان نیز به همراه دوستداران امام خمینی (ره) با آرمان‌های والای بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران تجدید پیمان کردند.

بلغارستان

سمینار «فلسطین در اندیشه امام خمینی (ره)» با حضور شخصیت‌های سیاسی، علمی، دینی و دیپلمات‌های مختلف کشورهای اسلامی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با همکاری سفارت ایران در بلغارستان در محل هتل رامادای شهر صوفیه، برگزار شد.

احمد المذبوح، سفیر فلسطین در بلغارستان در سخنانی، گفت: مسجدالاقصی متعلق به همه مسلمانان است. در این شهر سه دین بزرگ در جوار هم زندگی می‌کنند و به همین دلیل حفاظت از بیت‌المقدس وظیفه همه است و نه ‌فقط مسلمانان.

حسن دوطاقی، کاردار سفارت ایران در بلغارستان نیز در این مراسم، اظهار کرد: تقارن سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با بزرگداشت روز جهانی قدس را فرصت مغتنمی است تا به تبیین جایگاه قدس شریف در اندیشه امام خمینی (ره) و همچنین بایدها و نبایدهای تحولات روزها و هفته‌های اخیر سرزمین‎‌های اشغالی بپردازیم.

وی در ادامه، گفت: مسأله فلسطین و قدس شریف از مهمترین دغدغه‌های امام خمینی(ره) در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران بود. بر اساس رویکرد امام راحل، جمهوری اسلامی ایران همه اقدامات و تلاش‌های دولت آمریکا و رژیم اسرائیل که با هدف تغییر وضعیت قانونی و تاریخی قدس و اماکن مقدسه اسلامی و مسیحی و هویت و ترکیب جمعیتی آن انجام می‌شود را باطل و غیر قابل قبول می‌داند.

سخنران دیگر این مراسم، محمد ابراهیم، رییس اتحادیه سوریه‌ای‌های بلغارستان و تحلیلگر سیاسی بود. وی گفت: علم و حکمت امام خمینی (ره) باعث شد ایشان درک درستی از موضوع فلسطین داشته باشند. ما پیرو فرمایشات امام راحل هستیم که می‌گویند: همه مسلمانان بایستی از فلسطین دفاع کنند.

کراسمیر سابف، نماینده مجلس و رییس گروه دوستی ایران و بلغارستان و عضو حزب گرب (حزب حاکم) در سخنانی، با اشاره به اشتراکات بین دو کشور ایران و بلغارستان، گفت: دوستی بین دو کشور، قدیمی و دیرینه است.

گئورگی دیموف، پژوهشگر بلغاری، استاد تاریخ در آکادمی علوم بلغارستان و عضو حزب اپوزیسیون یورش به نقش امام خمینی (ره) در رشد و رهبری معنوی جهان اسلام اشاره کرد.

سخنرانی خانم بوگدانا تودوروا، رییس دپارتمان نظریه‌ها و استراتژی‌های اجتماعی و آینده‌پژوهی آکادمی علوم بلغارستان و جورج ریاشی، رییس اتحادیه لبنانی‌های بلغارستان و پخش کلیپی از مظلومیت مردم فلسطین و محور مقاومت از دیگر برنامه‌های این سمینار بود.

کراچی

بنا به دعوت حزب مجلس وحدت مسلمین، محمد رضا باقری، مسئول خانه فرهنگ کشورمان در کراچی در کنفرانس افکار امام خمینی(ره) و مسئله فلسطین و مراسم ضیافت افطار این حزب به مناسبت سالکرد رحلت حضرت امام خمینی (ره) شرکت کرد.

در این مراسم چند صد تن از علماء ایالت سند، اعضای حزب مجلس وحدت مسلمین و سایر شخصیت‌های مشهور شهر کراچی حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، دو تن از دانشوران ایالت سند مطالبی را در باره عظمت شخصیت و مقام امام خمینی (ره) بیان کردند.

علامه راجا ناصر عباس، رییس حزب مجلس وحدت مسلمین با ذکر جنبه های مختلف شخصیت حضرت امام خمینی (ره)، گفت: امام خمینی(ره) با ایمان و اراده پخته خود، ابر قدرت‌های جهانی و استکبار را به چالش کشید و به مظلومان جهان جرأت داد تا بر علیه مستکبران فریاد حق را بلند سر بدهند.

وی گفت: امام خمینی (ره) نظریه جدایی دین از سیاست را یک تفکر شیطانی می دانست. ما باید برای ظهور امام زمان (عج) زمینه سازی کنیم و حکومتی تشکیل دهیم که مطابق با قوانین اسلام باشد.

 رییس حزب مجلس وحدت مسلمین افزود: به جای اینکه ما به نظام های دیگر در جهان تکیه کنیم، بهتر است که از نظام ولایت فقیه پیروی کنیم زیرا نزدیکترین نظام به نظام ولایت اهل بیت (ع) است.

وی همچنین، به ویژگی های شخصیتی و سیره امام (ره) اشاره کرد و گفت: از اساسی ترین افکار امام خمینی (ره) وحدت است.

کویته

به مناسبت سالگرد ارتحال بنیان گذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) همایشی با عنوان انقلاب اسلامی و افکار امام خمینی (ره) در شهرستان جیکب آباد برگزار شد.

در این مراسم، علامه مقصودعلی دومکی بلوچ، دبیرکل ایالتی مجلس وحدت مسلمین، عبدالفتاح بلوچ، رییس مدرسه دولتی و متولی مدینه مسجد (از برادران اهل سنت)، مولانا سیف علی بلوچ، نایب مدیر مدرسه علمیه خاتم النبین (ص)، سید شبیرعلی شاه کاظمی، رییس المصطفی اسکاوتس اورگانیزیشن،  حسن رضا غدیری، مسؤل مجلس وحدت مسلمین، مولانا منور حسین ساجدی، خطیب و امام جماعت جامع مسجد امام حسن مجتبی(ع) و تعدادی از برادران اهل سنت و محبان امام راحل شرکت و در خصوص انقلاب اسلامی و افکار امام خمینی (ره) سخنرانی کردند.

عبدالفتاح بلوچ در سخنرانی خود از شخصیت حضرت امام خمینی (ره) تجلیل کرد و گفت: ایشان منادی وحدت بین شیعه و سنی بوده و انقلاب اسلامی همیشه حامی مردم مظلوم فلسطین بود.

مقصودعلی دومکی بلوچ در مورد شخصیت والای حضرت امام (ره) اظهار کرد: امام خمینی (ره) دشمن استکبار و استعمار و حامی مستضعفین عالم بود.

همچنین، از سوی نمایندگی فرهنگی کشورمان ویژه‌نامه‌ «ویژگی‌‎های آراء و اندیشه‌های سیاسی امام خمینی (ره)» در روزنامه سالار به چاپ رسید.

در این مقاله نویسنده به ویژگی‌ها و نقش امام خمینی (ره) در جهان معاصر اشاره دارد و در خصوص نقش بی بدیل امام (ره) در پیروزی انقلاب اسلامی، امام (ره) و وحدت اسلامی، اندیشه امام (ره) در نهضت‌های اسلامی معاصر، قدس و امام (ره)، امام (ره) و استکبار ستیزی، امام (ره) و مقام زن، امام (ره) و معنویت، مطالبی را بیان کرده است.

از دیگر برنامه‌های این نمایندگی فرهنگی، برگزاری همایش خودباوری واستقلال از دیدگاه امام خمینی (ره) و علامه اقبال لاهوری بود.

در این همایش، شخصیت هایی چون عبدالرشید علی زئی، رییس کالج اسلامیه پسران کویته، مولانا عبدالحق هاشمی امیر جماعات اسلامی بلوچستان، سید حبیب الله شاه چشتی امیر تحریک منهاج القرآن بلوچستان، محمد جمعه اسدی مدیر حوزه علمیه امام صادق (ع)، رفیعی، سرکنسول کشورمان، عقدائی، مسئول خانه فرهنگ ایران، شعراء و دیگر شخصیت های فرهنگی، سیاسی و دینی حضور داشتند.

عبدالرشید در سخنرانی خود، گفت: اگر به قرآن ایمان کامل داشته باشیم کاری نیست که برای مسلمانان مشکل باشد. علامه اقبال به جوانان تاکید فراوان داشتند که در فراگیری علم و دانش ،بسیار کوشا باشند چرا که سنگ بنای استقلال کشور شان است.

امان الله شادی زی از نویسندگان بنام کویته عنوان کرد: علامه اقبال اقبال دور اندیش بود و آرزو داشت پاکستان را از نفوذ و سیطره اعراب نجات داده و کشور اسلامی با حکومت اسلامی داشته باشد.

عبدالحق هاشمی، امیر جماعت اسلامی بلوچستان اظهار کرد: امام خمینی (ره) یک موهبت الهی و یک منجی در تمام دنیا مطرح شد. جهان از این افراد کمتر به خود دیده است، این یک لطف و نعمت الهی است که شامل مردم ایران شده است.

عبدالقدوس ساسولی از روحانیون جماعت علمای پاکستان گفت: ایرانیان در راستاری افکار و ایده های امام خمینی (ره) و آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) حرکت می کنند و تا زمانیکه رهبران ما چون امام خمینی(ره) در راستاری اهداف عالیه خود ثابت قدم و استوار نباشند، نمی توانیم مستقل و آزاد باشیم.

حبیب الله شاه چشتی امیر تحریک منهاج القرآن در بلوچستان گفت: علامه اقبال و امام خمینی (ره) درد و رنج جامعه را می شناختند و به فکر مردم بودند. ما باید تلاش کنیم تا افکار امام خمینی (ره) و علامه اقبال به زبان های گوناگون ترجمه و مورد استفاده آحاد مرد قرار گیرد.

جمعه اسدی، مدیر حوزه علمیه امام صادق (ع) بیان کرد: امام خمینی (ره) در زمان حیات خود هیچ ترس و هراسی از قدرت های بزرگ نداشتند، چرا که به معنای واقعی به قرآن و آموزه های قرآنی توجه داشته و عمل می کردند.

کوروش عقدائی، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در کویته در این مراسم با اشاره به سخنان امام راحل در خصوص استقلال و خودباوری عنوان کرد: اساس همه شکست ها و پیروزی ها از خود انسان شروع مى‏شود؛ انسان اساس پیروزى و شکست خود است.

محمد رفیعی، سرکنسول ایران در کویته ضمن اشاره به دیدگاه های رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص نقش امام خمینی (ره) در جهان اسلام گفت: امام خمینی (ره) سبب احیاءاسلام، اعاده روح عزت به مسلمین، ایجاد احساس و درک امت واحد اسلامی در دنیا، ایجاد حکومت بر مبنای اسلام، ایجاد نهضت اسلامی در سراسر جهان و احیاء روحیه غرور، عزت  و خودباوری در ملت ایران شد.

اندونزی

به مناسبت بیست‌‌ونهمین سالگرد ارتحال جانسوز حضرت امام خمینی(ره)، هم‌اندیشی «بررسی دیدگاه تاریخی، اجتماعی امام خمینی (ره) و عبدالرحمن وحید در خصوص فلسطین» با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی و دانشگاه اسلامی رادن فتح در سالن اصلی این دانشگاه برگزار شد.

در این همایش به مباحث فلسطین و همچنین اساتید، روسا و مسئولین دانشکده‌های مختلف ( خانم قدریه برکه، رییس دانشکده اقتصاد اسلامی، خانم دیان هِرلینا، رئیس دانشکده علم و فناوری، خانم بِتّی و صبری، معاونان دانشکده ادب و علوم انسانی، خانم امی کلثوم، مدیر گروه تاریخ تمدن اسلامی دوره تکمیلی ) برگزار شد، آقایان دکتر نور هدی، رییس دانشکده ادب و علوم انسانی دانشگاه رادن فتح و عمار فوزی معاون پژوهشی کالج فلسفه اسلامی صدرا جاکارتا و کارشناس ارشد مرکز مطالعات خاورمیانه اندونزی  (Indonesia Center for Middle East Studies) به ارائه دیدگاه‌های خود پرداختند.

عمار فوزی، کارشناس ارشد مرکز مطالعات خاورمیانه اندونزی در سخنرانی خود در این همایش گفت: امام خمینی (ره) یک امام، مجتهد و فقیه اعظم بود؛ وقتی صحبت از فلسطین است قطعاً از اسرائیل نیز صحبت می‌شود، چراکه اصل مشکل فلسطین اسرائیل است؛ امام خمینی (ره) بر این عقیده بود که آنچه رژیم صهیونیستی انجام داده و می‌دهند غیرقابل ‌تحمل است.

وی افزود: نگاه امام خمینی (ره) به قضیه فلسطین نگاهی انسانی و از منظر اسلامی بود و دیدگاه ایشان نسبت به اسرائیل وجود یک دولت یهودی مبتنی بر باور صهیونیستی است.

فوزی همچنین، اظهار کرد: از منظر امام خمینی (ره) مشکل در یهودی بودن این دولت نیست بلکه آنچه مهم است باور صهیونیستی آن‌ها است، وی ادامه داد: امام خمینی (ره) در خصوص درگیری رژیم صهیونیستی و فلسطین دو دیدگاه دارد، یک لزوم رعایت حقوق بشر و عدالت در فلسطین و دوم اتحاد امت اسلامی و توجه و دوستی مسلمانان با یکدیگر به‌عنوان تنها راه برای پایان دادن به قضیه فلسطین.

نور هدی، رییس دانشکده ادب و علوم انسانی دانشگاه رادن فتح به بررسی دیدگاه عبدالرحمن وحید نسبت به موضوع فلسطین پرداخت و گفت: ایجاد عدالت و تأمین حقوق فلسطینیان از مهم‌ترین شروط ابتدایی است و در مرحله بعد باید از طرح صلح میان این دو صحبت شود،  بنابراین همان‌گونه که مشخص است از نگاه گوس دور، دستیابی به صلح میان فلسطین و اسرائیل تنها از راه برپایی عدالت و اعطای حقوق مردم فلسطین صورت خواهد پذیرفت.

نمایش تصاویر و ویدئو کلیپ‌های در راستای به تصویر کشیدن مظلومیت مردم فلسطین و جنایات واردشده بر آن‌ها از سوی رژیم صهیونیستی،از دیگر برنامه های این مراسم بود.

گفتنی است؛ این برنامه با پرسش و پاسخ دانشجویان ادامه و با اعطای لوح یادبود به سخنرانان برنامه و مراسم افطار پایان یافت.

همچنین برگزاری این همایش از سوی روزنامه ها و رسانه های خبری این کشور منعکس شد.

لبنان

به همت رایزنی فرهنگی ایران و با همکاری شهرداری صور و دبیرستان جعفریه، مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) و روز جهانی قدس در شهر صور برگزار شد.

محمدمهدی شریعتمدار، رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان در سخنانی در این مراسم، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی (ره) گفت: امام (ره) به دلیل ارتباط با خدای متعال و حرکت بر مدار ارده الهی، فراتر از زمان و مکان زیست و حرکت کرد و در تاریخ جاودانه ماند و لذا امروز و پس از گذشته سه دهه از ارتحال آن بزرگمرد در شهر صور و در منطقه ای نزدیک به فلسطین اشغالی و قدس شریف که آزادی آن را نوید داد و به نهضت خود پایه گزار چنین مقاومت در منطقه و انتفاضه در فلسطینی شد یاد و راه او را گرامی می داریم.

خانم عنایه عزالدین، وزیر توسعه اداری لبنان در باره نقش امام خمینی (ره) در تغییر معادلات منطقه و سید نواف موسوی، نماینده پارلمان و عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در باره ضرورت توجه به ابعاد عرفانی و معنوی امام راحل و جدایی ناپذیری خط امام از راهی که خلف صالح او امام خامنه ای طی کرده است و شیخ حسن عبدالله مفتی صور و جبل عامل در باره توام شدن نهضت و نظام و انقلاب و دولت در ایران و ضرورت الگوگیری کشورمان برای ایجاد پیوند میان مقاومت و دولت به سخنرانی پرداختند.

پایان بخش این مراسم، نمایشگاه هنری برگرفته از تصاویری از زندگی امام (ره) و معرفی کتاب‌های ایشان و همچنین، اجرای مناجات و تواشیح گروه جوانان اعزامی کشورمان به لبنان بود.

مالزی

مراسم بیست و نهمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) با حضور مرضیه افخم سفیر ایران در مالزی و تعداد زیادی از ایرانیان مقیم مالزی در مرکز فرهنگی «ام سی ای» در کوالالامپور برگزار شد.

در این مراسم علی محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی طی سخنانی گفت: انقلاب اسلامی تحت هدایت و رهبری امام خمینی (ره) نه تنها در ایران بلکه در جهان تاثیر گذار بود.

وی افزود: امام راحل صرفا یک سیاستمدار نبود، بلکه ایشان از ابعاد مختلف شخصیتی والایی از جمله احیاگری ارزش‌های اسلامی و انقلابی داشت که نه تنها ایران بلکه جهان را تحت تأثیر خود قرار داد.

سابقی با اشاره به اظهارات برخی شخصیت‌ها و رهبران جهان در مورد امام راحل افزود: تاثیر پیروزی انقلاب اسلامی در دنیای دو قطبی آن زمان آنگونه گسترده بود که دوست و دشمن را به ستایش رهبر ایران واداشت.

رایزن فرهنگی ایران در مالزی افزود: بسیاری از شخصیت های بین المللی مانند نلسون ماندلا، بن بلا، گورباچف و کیسینجر امام (ره) را رهبر عالی دانستند که با دست خالی توانست انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند.

حجت الاسلام رجبعلی زمانی، سخنران بعدی این مراسم با ذکر حدیثی از امام محمد باقر (ع) گفت: طبق این حدیث هر کس غیر از خدا از هیچکس واهمه نداشته و رضایت خدا را بر خواسته های خود ترجیح دهد، خداوند او را نزد همه عزیز خواهد کرد و از هیچکس ترس و خوفی به دل راه نخواهد داد.

وی ادامه داد: عملکرد و رهبری امام راحل نشان داد که ایشان شخصیتی بودند که همواره در فراز و نشیب انقلاب اسلامی، حتی از تهدیدها هم فرصت ساختند.

حجت الاسلام رجبعلی زمانی تاکید کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری، دنیا همواره نام انقلاب اسلامی را با نام امام راحل خواهد شناخت، زیرا ایشان خواست خدا را برخواست خود ترجیح داد.

گفتنی است؛ همزمان با برگزاری مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان و ضربت خوردن مولی الموحدین امیر مؤمنین حضرت علی (ع)، مراسم سالگرد رحلت حضرت امام توسط شیعیان مالزی نیز در حسینیه‌های این کشور برگزار شد.

بلغارستان

به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و در آستانه روز قدس، حمیدرضا آزادی، رایزن فرهنگی کشورمان به صورت جداگانه با محمد ابراهیم، رییس انجمن سوری‌های بلغارستان و جرج ریاشی، رییس جمعیت لبنانی‌های بلغارستان دیدار و گفتگو کرد.

آزادی به برگزاری سمینار «فلسطین در اندیشه های امام خمینی (ره)» در روز پنجشنبه 7 ژوئن با حضور دیپلمات‌های کشورهای اسلامی، نخبگان و علاقمندان امام (ره) و فلسطین اشاره کرد.

وی همچنین، ضمن اشاره به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان توسط امام خمینی(ره) به عنوان روز قدس گفت: فریاد مظلومیت باید به گوش آزادی خواهان عالم برسد.

محمد ابراهیم و جرج ریاشی نیز ضمن تشکر از رایزن فرهنگی کشورمان به جهت برگزاری این دیدارها، بر آرمان آزادسازی قدس شریف و حمایت از محور مقاومت تأکید کردند.

همچنین راهکارهای همکاری‌های مشترک فرهنگی در آینده مورد توجه قرار گرفت و مقرر شد دو طرف در اجرای فعالیتهای مشترک فرهنگی با یکدیگر همکاری کنند.

پاکستان (پیشاور)

همایش «سیری در اندیشه‌های عرفانی حضرت خمینی (ره)» به مناسبت بیست‌ونهمین سالگرد ملکوتی ارتحال  حضرت امام خمینی (ره) به همت خانه فرهنگ ايران پیشاور در روز دهم خرداد ماه در مدرسه الشهید عارف حسینی پیشاور برگزار شد.

علما و رؤسای احزاب مذهبی شهر پیشاور پاکستان با حضور در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی (ره) با تبیین ‏اندیشه‌های آن حضرت، افکار و جنبه های شخصیتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را ستودند.

اين همايش با حضور مولانا شکیل احمد، ريیس جامعه علمیه اهل تسنن مردان، مولانا کفایت‌الله، ريیس ائتلاف احزاب مذهبی ‏ایالت خیبرپختونخواه و سید جواد، سناتور پیشین و ريیس مدرسه شهید عارف الحسینی، حجت‌الاسلام حمید امامی، ريیس کل ‏شورای علمای خیبرپختونخواه و مولانا آخوندزاده، از علمای برجسته پیشاور و محمدباقر بیگی، سرکنسول و عباس فاموری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در پیشاور و  جمعی از دوستداران امام خمینی (ره) از جماعت ‏اهل سنت و تشیع شهر پیشاور برگزار شد

کابل

به مناسبت بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) و با هماهنگی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، گروه قرآنی اعزامی به افغانستان در شبکه تلویزیونی نور این کشور حضور یافته و به صورت زنده به تلاوت قرآن کریم و اجرای تواشیح پرداختند.

در این برنامه، مصطفی قاسمی و محمد پور عاشوری، قاریان اعزامی آیاتی چند از کلام الله مجید را تلاوت کرده و سپس گروه تواشیح آل یاسین به اجرای تواشیح پرداخت.

همچنین، با حضور در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) که توسط حزب رفاه ملی افغانستان برگزار شد، برنامه قرآنی اجرا کردند و با دعوت مولوی عبدالرحمن رحمانی، نماینده مجلس افغانستان گروه قرآنی اعزامی به کشور افغانستان در همایش نزول قرآن کریم و حمایت از مردم فلسطین حضور یافتند.

گروه تواشیح آل یاسین در این مراسم به اجرای تواشیح اسماء الله پرداختند که مورد تشویق حاضران قرار گرفت.

افغانستان

مجلس بزرگداشت بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال ملکوتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خیمنی (ره) از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد. در ابتدای این مراسم  حجت‌الاسلام عبدالعظیم عظیمی ابتدا به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام علی (ع) گفت: عدالت اجتماعی که حضرت در زمان حکومت خود به راه انداخته بود و مبارزه‌ای که با ظلم و فساد و استبداد و استعمار داشت در تاریخ بشر نظیر ندارد.

ایشان همچنین اظهار داشت: خط ترسیم شده امام علی(ع) ادامه داشت تا رسید به قرن بیست‌ویک که پیشرفت های علمی به اوج خود رسید و چشم بشریت را خیره کرد. در چنین شرایط و زمان و در عصری که ماتریالیسم و نظام های برخاسته از اندیشه مارکسیستی نیمی از جغرافیای زمین را احاطه کرده بود و با دخالت‌های نا‌بجا در امور زندگی اجتماعی مردم، دست رد به سینه منطق انسانی می زد و از طرف دیگر شعار جنگ می‌داد و زمینه کاملاً آماده بود برای وقوع یک جنگ خونین دیگر که فریاد رسای امام خمینی (ره) این معادلات سیاسی جهانی را تغییر داد.

او با بیان اینکه امام خمینی (ره) فریادش از ابتدا آزادی‌بخش بود، افزود: ایشان با یک نهضت صددرصد اسلامی که کامل بود با مسئولیت و رسالت فقهی و سیاسی و انسانی قد برافراشت و در برابر همه نابرابری‌ها ایستاد و در نتیجه موفق نیز شد؛ زیرا او دست‌پرورده قرآن بود و این کتاب آسمانی به او یاد داده بود که اگر شما خدا را یاری کردید خدا نیز شما را یاری می‌کند.

حجت‌الاسلام محمد امین زاهدی، مسول دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان از سخنرانان دیگر این محفل نیز گفت: امام خمینی (ره) حق بزرگی بر گردن تمام مسلمانان جهان دارد؛ زیرا او با ندای عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی و حمایت از مستضعفین و مبارزه با استکبار انگیزه جهانی سر داد.

 

 زاهدی به ساختار دولت و حکومت از دیدگاه امام خمینی (ره) نیز اشاره کرد و گفت: او حکومت را مانند همه دانشمندان و فلیسوفان از ضرورت‌های جامعه بشری می‌دانست؛ اما در مبانی و چگونگی ساختار آن حرف‌های زیادی داشت.

پاكستان

همزمان با فرا رسيدن بزرگداشت بیست‌و‌نهمين سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)، مراسمي با عنوان «مردمسالاری دینی در الگوی حکومتی امام خميني (ره) و جايگاه قدس از منظر امام خمینی (ره)» به همت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران اسلام‌آباد با مشاركت بنياد الصادق (ع) با حضور شخصيت‌هاي برجسته مذهبي، سياسي، فرهنگي، علمي و اجتماعي، اعضاي سفارت و رايزني كشورمان در محل سالن اجتماعات مسجد جامع امام الصادق (ع) اسلام‌آباد برگزار شد.

اين مراسم باشكوه با حضور مهدي هنردوست، سفير جمهوري اسلامي ايران در پاكستان، مهدي‌آبادي، نايب سفير، محمدرضا كاكا، سرپرست رايزني فرهنگي ايران در پاكستان و حجت‌الاسلام آزادي‌خواه، نماینده مجلس و مبلغ اعزامي كشورمان (به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) برگزار شد.

در این همایش که شخصیت‌های علمی، فرهنگی، سیاسی و دینی از جمله مهدی هنردوست، سفیر جمهوری اسلامی ایران، حجت‌الاسلام علامه محمد امين شهيدي، رييس امت واحده، علامه عارف واحدي، رييس شوراي علماي شيعه و عضو شوراي ايدلوژي دولت پاكستان، حجت‌الاسلام علامه سيد افتخار حسين نقوي، رييس حوزه علميه امام خميني (ره)، حجت‌الاسلام علامه سيد حسنين عباس گرديزي، رييس جامعه الرضا (ع)، حجت‌الاسلام علامه انيس الحسنين، مدير جامعه المصطفي العالميه اسلام‌آباد، حجت‌الاسلام هارون حيدري، نماينده مجلس وحدت مسلمين و حجت‌الاسلام علامه سيد اسد رضا بخاري، روحاني برجسته شيعيان، مختار اعوان، استاد دانشگاه و ... از جمله سخنرانان این مراسم بودند.

شخصیت‌های پاکستانی حاضر در مراسم در سخنان خود با بيان افكار و انديشه امام خميني (ره) و به اهميت و جايگاه قدس پرداختند و همچنين در وصف امام راحل (ره)، این شخصیت بزرگ را حقیقتی همیشه زنده و جاوید در تاریخ دانستند.

ایروان

همزمان با فرارسیدن بیست و نهمین سالگرد رحلت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)، نشست علمی با عنوان «معرفی شخصیت و اندیشه های امام خمینی (ره)» در سالن اجتماعات دانشگاه دولتی ایروان برگزار شد.

در این نشست علمی که با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان و کرسی ایران شناسی دانشگاه دولتی ایروان برگزار شد، اسقف ناتان، معاون بین الملل اسقف اعظم ارامنه، مارکوسیان، معاون دانشگاه دولتی، اسقف آنوشاوان ژام کوچیان رئیس، دانشکده الهیات دانشگاه دولتی ایروان، گارنیک بدلیان،  نماینده وزارت امور خارجه ارمنستان، ملکونیان، رئیس دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی  و دیگر اساتید و فرهیختگان ارمنی حضور داشتند.

در این نشست، اساتید و اندیشمندان ارمنی و ایرانی به معرفی خصوصیات، اندیشه ها و شخصیت امام خمینی (ره) و تأثیر اندیشه های ایشان در دیگر کشورهای منطقه پرداختند.

این نشست با خیر مقدم و تقدیر و تشکر وسکانیان، رییس کرسی ایران شناسی دانشگاه آغاز شد. وی طی سخنان خود منش و اندیشه های امام خمینی (ره) را در ایجاد روابط انسانی با سایر ملل و اقوام، برای مسیحیان منطقه بسیار پر اهمیت خواند و روابط امروز ایران و ارمنستان را نمونه بارز همکاری و هم صحبتی دینی دانست.

وی یادآور شد: بررسی آراء و افکار شخصیت بزرگی همچون امام خمینی (ره) در این دانشگاه بسیار مهم و مایه افتخار کرسی ایران شناسی است.

 اسقف ناتان، معاون بین الملل کلیسای اچمیادزین در توصیف شخصیت امام خمینی (ره) تأکید کرد: همیشه اشخاصی هستند که چرخش چرخ تاریخ را نه تنها تغییر می دهند بلکه به آن سرعت می بخشند و تحولاتی که شاید سالها بعد اتفاق بیفتد را تسریع می کنند اما این شخصیت ها بسیار اندکند.

سید محمد رضا حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان با اشاره به ابعاد مختلف وجودی امام خمینی‌ (ره) که مورد توجه محققین قرار گرفته، امام خمینی (ره) را شخصیتی خواند که در یکی از مهمترین تحولات قرن بیستم جهان نقش اساسی داشته و نامش جزو شخصیت های تأثیرگذار در قرن 20 ثبت شده است.

دیگر سخنران این نشست، گاگیک میساکیان بود که با عنوان «امام خمینی (ره) و وضعیت ایران قبل از انقلاب» مطالب خود را ارائه داد.

آهارون وارطانیان نیز در این مراسم، به «بررسی تأثیر انقلاب ایران در افغانستان بین سالهای 1979 تا 1990» پرداخت.

وی انقلاب اسلامی ایران را انقلابی توصیف کرد که بر خلاف نظریه‌های موجود در جهان بسیار پویا و ماندگار است و آن را ثمره اندیشه‌های پویای امام خمینی (ره) و متفاوت بودن محتوا و دلیل وقوع انقلاب اسلامی نسبت به دیگر انقلابها دانست.

وارطانیان همچنین، انقلاب اسلامی ایران را بر 2 اصل مهم استوار خواند، ولایت فقیه و اصول اسلامی که دوام آنها پس از رحلت امام (ره) بسیار مهم بود و البته با تصدی رهبری جامعه از سوی آیت الله خامنه ای به تحقق پیوست.

خانم لیانا پطروسیان مقاله خود را با عنوان «تأثیر اندیشه های امام خمینی (ره) بر سیاست و عملکرد روسای جمهوری ایران» ارائه کرد.

سخنران بعدی این همایش، قای موحدی فر، امام جماعت مسجد کبود ایروان بود. وی طی سخنانی به بررسی اندیشه های عرفانی امام خمینی (ره) پرداخت.

پس از آن، آرتیوم تونویان به بررسی «فعالیت های حزب اسلامی آذربایجان به عنوان تجربه راهبردی سیاسی امام خمینی (ره)» پرداخت و آرمن اسرائیلیان به «فعالیت کمیته امداد امام خمینی (ره) در تاجیکستان» و روابط ایران و تاجیکستان و نقش کمیته امداد در گسترش آن اشاره کرد.

خانم آشخن هوسپیان «مقایسه تطبیقی شخصیت امام خمینی (ره) و گاندی» را ارائه داد و خانم نوروزی با موضوع عرفان در غزلیات امام خمینی (ره) غزلیات ایشان را مورد بررسی و توجه قرار داد.

 ملکونیان، رییس دانشکده شرق شناسی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ایران و کرسی ایران شناسی دانشگاه که این نشست مهم را تدارک دیده اند، این نشست ها را باعث تحکیم روابط دو کشور خواند و تأکید کرد: دو کشور برای گسترش روابط متقابل در طول قرن ها مکانیزم خوبی ایجاد کرده ایم و می‌توانیم به عنوان کشورهای دوست و همسایه روابط خوبی داشته باشیم.

ايتاليا

همزمان با بیست‌‌ونهمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و در آستانه روز جهانی قدس، با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در رم و همکاری مرکز مطالعات بین‌المللی خانه حکمت رم، و همیاری انجمن فرهنگی ناجی منتظر، غروب روز جمعه 18 خردادماه، نشستی با عنوان «عرفان امام خمینی و روز قدس (اورشلیم) به مثابه تبلور وحدت اسلامی» با حضور علاقمندان، در محل خانه حکمت رم برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مهدی آیلّو، از شیعیان بومی و مسئول خانه حکمت، با گرامی‌داشت یاد امام راحل (ره) و معرفی اجمالی روز قدس، به معرفی سخنرانان پرداخت و از ایشان برای ارائه مقالات خود دعوت كرد.

اولین سخنران این نشست، حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی، مدرس دانشگاه و مشاور مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود كه در ابتدای سخنان خود به طور موجز به ارايه زندگینامه امام خمینی (ره) و دوران تدریس ایشان پرداخت و در ادامه با نگاهی به سیر تألیفات امام (ره) و توضیحات پیرامون آثار و مکتوبات ایشان، به طور اختصار در خصوص تاریخ مبارزات امام خمینی (ره) از ۱۵ اردیبهشت‌ ماه ۱۳۲۳، پیام‌ها، طرح نظریه حکومت اسلامی و ضرورت قیام برای تشکیل آن، مبارزات، تبعید و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران در سال 57 و توصیف اصول و مبانی انقلاب اسلامی ایران توضیحاتی را برای حضار ارايه داد.

دومین سخنران این نشست کارلو کاربوچّی، وکیل، اندیشمند و ريیس افتخاری مرکز مطالعات بین‌المللی خانه حکمت رم بود که رمز موفقیت امام خمینی (ره) را مردمی بودن ایشان عنوان كرد و انقلاب اسلامی را نهضتی نامید که از نهاد مردم سرچشمه می‌گرفت.

همچنین در روز جمعه 18 خرداد ماه، با مشارکت رایزنی فرهنگی و به همت انجمن اسلامی امام مهدی (عج) شهر رم، نشست دیگری با عنوان «روز جهانی قدس» در محل سالن اجتماعات انجمن یادشده برگزار شد. سخنرانان این نشست عبارت بودند از: سلامه عاشور (فلسطینی‌الاصل)، سخنگوی جامعه فلسطینی در ایتالیا، حسن عاصی، لبنانی‌الاصل، ريیس انجمن دوستی لبنان در ایتالیا و حجت‌الاسلام حبیب‌رضا رازانی، مدرس دانشگاه و مشاور مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

پاكستان (راولپندي)

همزمان با ایام سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) همایش بررسی و افکار و اندیشه‌های امام خمینی (ره) با حضور جمعی از شخصیت‌های سیاسی، مذهبی و سایر مدعوین در محل خانه فرهنگ ايران در راولپندی پاكستان برگزار شد.

در این همایش که با حضور علامه سید ساجد علی نقوی، رهبر شیعیان و معاون شورای همبستگی ملی پاکستان، علامه عارف حسین واحدی، دبیرکل نهضت جعفری پاکستان، قاضی آصف لقمان، از اعضای برجسته حزب جماعت اسلامی، محمد عبدالله گل، ريیس نهضت جوانان پاکستان، عمر ریاض عباسی، سخنگوی منهاج القرآن، علامه افتخار حسین جعفری، از اساتید حوزه علمیه جامعه الکوثر و حافظ محمد اقبال رضوی، از علمای برجسته اهل سنت برگزار شد، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و نعت پیامبر اکرم (ص)  علی آقانوری، به تشریح ویژگی‌های امام خمینی (ره) پرداخت.

سید ساجد علی نقوی در سخنرانی خود اظهار كرد: شخصیت امام خمینی (ره) بی‌نظیر و ممتاز بود و مرجعیت دینی امام از سایر مراجع از جایگاه بالایی برخوردار بود.

محمد عبدالله گل هم با اشاره به تاریخچه زندگی امام خمینی (ره) اظهار كرد: امام به عنوان رهبری کبیر و جهانی باعث بیداری در جهان اسلام شد و آمریکا را شیطان  بزرگ معرفی کرد و همین باعث شد که من به عنوان یک اهل سنت توفیق شناخت ایشان را پیدا کرده و از خانه کوچک ایشان در جماران بازدید داشته باشم و این عظمت امام بود که باعث شد، میلیون‌ها نفر از مردم و عاشقان ایشان در مراسم تشییع  جنازه‌شان شرکت كنند.

علامه عارف حسین واحدی هم گفت: زمانیکه انقلاب اسلامی پیروز شد؛ دشمنان اسلام اعلام می‌کردند اینها نمی‌توانند کشور را مدیریت كنند؛ اما امام خمینی (ره) فراتر از آن جهان اسلام را نیز رهبری كرد و اهداف دشمنان اسلام را نقش بر آب کرد و آنها را شکست داد.

حافظ محمد اقبال رضوی نيز گفت: امام خمینی (ره) در دل‌های ما شمع محبت پیامبر اکرم (ص) را روشن کرد و در شرایطی که دشمنان اسلام درصدد افروختن جنگ و اختلاف بین مسلمان بودند؛ امام با پیام‌های آگاهی‌بخش خود امت مسلمان را متحد و بیدار کرد و در نتیجه باعث شد ما مسلمانان فارغ از نوع مذهب کنار یکدیگر بنشینیم در حالیکه قبل از امام چنین کاری ممکن نبود و ایشان به جهان  اسلام پیام وحدت، اتحاد و محبت به یکدیگر دادند که نمود آن را در حمایت از مظلومین فلسطین شاهد هستیم.

ديگر سخنرانان اين مراسم هم به بيان ويژگي‌هاي خاص حضرت امام (ره) پرداختند.

تركيه

همزمان با فرارسیدن بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال جانگداز معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و گرامیداشت قیام پانزدهم خرداد با حضور ارادتمندان و دوستداران به آرمان‌های امام راحل در رایزنی فرهنگی ایران در تركيه برگزار شد.

در این مراسم که با برپایی سفره افطار و اقامه نماز جماعت برگزار شد، حجت‌الاسلام الهی‌منش، از فضلای حوزه علمیه قم در سخنانی به تبیین جایگاه و اندیشه‌ها و ویژگی‌های برجسته امام راحل (ره) پرداخت و از نقش بی‌بدیل ایشان در برپایی نهضت بزرگ انقلاب اسلامی مطالبی را بیان كرد.

وی سپس با اشاره به جایگاه امام راحل (ره) از اهمیت قیام پانزدهم خرداد در بیداری تاریخی ملت ایران و سایر مسلمانان جهان اشاره کرد و از تأثیرات انقلاب اسلامی در بیداری ملت‌های سراسر جهان مطالبی را بیان كرد.

در این مراسم همچنين حاج احد سبزی، از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) اشعاری را در وصف عظمت معنوی شخصیت امام راحل و قیام پانزدهم خرداد ماه ایراد کرد و حاضرین در این مجلس با ذکر فاتحه‌ای به مقام بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ادای احترام کردند.

فیلیپین

عزاداران امیرمؤمنان علی (ع) در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین گرد هم آمدند و با بر سر گرفتن قرآن‌ها طالب تقدیری برتر و بهتر برای امت اسلامی، مردم ایران، خود و دیگران عزیزان خود شدند و همزمان یاد و خاطره امام راحل (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشتند.

برنامه با حضور جمعی از دوستداران خاندان اهل البیت از کشورهای فیلیپین، پاکستان و نیجریه، ایرانیان مقیم و اعضاي انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در فیلیپین و نيز محمد تنهایی، سفیر جمهوری اسلامی در فیلیپین، حجج اسلام عبدالحسین خسروپناه، ريیس انجمن حکمت و فلسفه جمهوری اسلامی، مجتبی اکبری، ريیس دانشگاه بین‌المللی المصطفی شعبه مانیل، پابلیتو بای بادو، استاد دانشکده الهیات دانشگاه کاتولیکی سانتا توماس، در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی كشورمان تشکیل شد.

بای بادو، در سخنراني خود در اين مراسم سخنانی را با عنوان «امام خمینی و دیالوگ میان ادیان» ایراد كرد و طي آن اظهار كرد: امروزه همگان از مشکلات به وجود آمده در میان مسلمانان و هندوها در هند، اسلام و بودائیان در میانمار و نواحی جنوب تایلند و مشکلات جنوب فیلیپین آگاه هستید که عامل آوارگی و بی‌جایی خانواده‌ها در داخل و خارج سرزمین‌های مختلف شده و خسارات بالای مالی، انسانی و فرهنگی به وجود آورده است.

وي افزود: حوادث به وجود آمده این سؤال را در اذهان عمومی مطرح می‌كند که چرا ادیان و مذاهب در شکل‌دهی به آرامش و زندگی بهتر در میان جوامع بشری با شکست روبرو شده‌اند؟ در پاسخ به این سؤال توجه همگان را به سخنان یکی از اساتید دانشگاه فردوسی مشهد جلب می‌کنم که گفت؛ شرایط حال حاضر تاریخ بشر، لزوم بازنگری مجدد در هویت ادیان ابراهیمی را ضروری كرده است.

استاد دانشکده الهیات کاتولیکی سانتا توماس فيليپين همچنين گفت: آيت‌الله خامنه‌اي در راستای حل این معضل میان ادیان مختلف مبادرت به گفت‌وگو با جوانان کشورهای غربی كرد و از آنان خواست، اسلام را از منابع موثق پیگیری كنند. ايشان اصرار ندارد که جوانان، اسلام را از زاویه آنچه ایشان می‌گوید بشناسند، اما اجازه ندهند درک اسلام از طریق مغرضین در ذهن آنان جای گیرد.

اين سخنران همچنين اذعان كرد: امام خمینی عقیده داشت؛ مؤمنان باید از طریق معرفت الهی حقایق را بشناسند. او بر آگاهی از طریق منابع معتبر و صحیح تأکید داشت.

پس از اتمام سخنان استاد دانشکده الهیات دانشگاه سانتا توماس گروه تواشیح «کوثر اصفهان» که برای اجرای برنامه در ماه مبارک رمضان به فیلیپین سفر کرده‌اند، نسبت به اجرای تواشیح اقدام كردند که مورد توجه حضار قرار گرفت.

سپس عبدالحسین خسروپناه، ريیس انجمن حکمت و فلسفه جمهوری اسلامی ضمن عرض تسلیت ایام ضربت خوردن و شهادت مولی الموحدین علی (ع) در خصوص جايگاه ليالي قدر سخناني را  بيان كرد.

پس از اتمام سخنان حجت‌الاسلام خسروپناه، دعای روح‌بخش جوشن کبیر قرائت شد.

عراق (کربلا)

به دعوت مؤسسه فرهنگی شهید محمد باقر صدر، مراسم بزرگداشت ۲۹اُمين سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در بین‌الحرمین کربلا با حضور علما، رؤسای احزاب و گروه‌ها، فرماندهان و اعضای گروه‌های جهادی ، سرکنسول و اعضای نمایندگی جمهوري اسلامي ايران در کربلا و انبوه زوار حسینی برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام سید هاشم حیدری، روحانی برجسته عراقی در سخنانی به فرازهایی از حیات امام (ره) و مواضع ایشان در زمینه‌های مختلف اشاره و اعتقاد امام (ره) به خدا و توکل ایشان را از اهم دلایل موفقیت ایشان دانسته و امام را فقیهی برجسته، رهبری یگانه و بزرگ دانست که در مقابل سیاست‌های استعماری و استکباری ایستاد و نظامی اسلامی بر اساس قرآن و احکام الهی بنا نهاد.

حسینیان، سرکنسول كشورمان در کربلا نیز در سخنانی با اشاره به ماه مبارک رمضان آرزوی توفیق و قبولی طاعات برای همگان آرزو و ماه مبارک رمضان را آبشار رحمت الهی بر تمامی خلقت توصیف كرد.

وي سپس به سیاست‌های امام خمینی (ره) در مقابل نیروهای استکباری و هم‌پیمانان منطقه‌ای ایشان  اشاره و حوادث سال‌های اخیر را بهترین دلیل بر صحت مواضع امام خمینی (ره) توصیف کرد.

یکی از شاعران عراقی نیز در این مراسم اشعاری در توصیف امام خمینی (ره) قرائت كرد.

سنگال

به مناسبت بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) و به همت رایزنی فرهنگی ايران در سنگال نشست «بررسی اندیشه‌های قرآنی و عرفانی امام خمینی» در سالن اجتماعات رایزنی و با حضور تعدادی از شخصیت‌های دینی و فرهنگی سنگال برگزار شد.

سید حسن عصمتی، رایزن فرهنگی کشورمان در سنگال در آغاز این نشست با اشاره به وصیتنامه الهی سیاسی امام خمینی (ره) قیام برای خدا با هدف خدمت به مردم با تکیه بر آیات قرآنی را مهم‌ترین پیام این وصیتنامه دانست.

حسن چاو، استاد دپارتمان زبان، ادبیات و تمدن پارسی با عنوان «نگاهی به سیمای ادبی امام خمینی(ره)» با تأکید بر اشعار عرفانی تعدادی از معروف‌ترین ابیات امام خمینی (ره) مانند «من به خال لبت ای دوست گرفتار شدم ...» را برای حاضران تبیین کرد.

شیخ حضرمی، قائم‌مقام جامعه المصطفی و شریف اومبالو، مدیر مؤسسه آل یاسین، دیگر سخنرانان این نشست بودند که به ترتیب پیرامون دو عنوان «نگاهی به اندیشه قرآنی و آثار عرفانی امام خمینی» و«بررسی اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) با تأکید بر مسأله فلسطین» به زبان‌های عربی و ولوف سخنرانی کردند.

پاكستان (کراچی)

مراسم بزرگداشت بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) رهبر انقلاب شکوهمند اسلامی و بنیانگذار حکومت جمهوری اسلامی ایران با حضور سلیمانی، سرپرست نمایندگی مقام معظم رهبری در پاکستان، محمدی، سرکنسول کشورمان در كراچي، حجت‌الاسلام راجی، مبلغ اعزامی از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، کارکنان دفاتر جمهوری اسلامی ایران در کراچی، تعداد زیادی از روحانیون شیعه، علما و مفتیان سرشناس اهل تسن، طلاب و اساتید حوزهظهای علمیه شیعه در کراچی، ایرانیان مقیم و کثیری از شیعیان و اهل تسنن پاکستانی به همراه خانواده‌هایشان در سالن اجتماعات نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در كراجي برگزار شد.

 

برنامه‌های مختلف این مراسم به اين شرح اجرا شدند: تلاوت قرآن شریف توسط یزدانفر، قاری اعزامی از ایران اسلامی، منقبت‌خوانی توسط محمد افضل ایمانی از طلاب حوزه علمیه قم، دو نوبت اجرای تواشیح توسط گروه تواشیح «تسنیم» (اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي)، سخنرانی سید عقیل انجم معاون جمعیت علمای پاکستان در ایالت، سخنرانی زاهد علی زاهدی، ريیس بخش علوم اسلامی دانشگاه کراچی، شعرسرایی در وصف امام خمینی (ره) به زبان فارسی توسط قیصر نجفی، سخنرانی محمدرضا باقری، مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی. 

پاکستان (لاهور)

به منظور تجلیل از سی‌ونهمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، همایش قرآنی با رویکرد تجلیل از پیشکسوتان و فعالین قرآنی ایالت پنجاب پاکستان با حضور جمعی از علما و بزرگان سنی و شیعی، مسئولین امور عقیدتی نهادهای رسمی و مراکز خصوصی، اساتید دانشگاهی، فعالین قرآنی، تعدادی از ایرانیان مقیم لاهور، دانشجویان ایرانی، کارکنان سرکنسولگری ایران در لاهور، در محل سالن اجتماعات خانه فرهنگ ایران در لاهور پاكستان، برگزار شد.

حیدر کرار، استاد دانشگاه یو سی پی پنجاب، خانم میمونه واجد، سرپرست مدرسه دارالقرآن لاهور، صاحب‌زاده غلام ربانی تیمور، استاد دانشگاه خصوصی منهاج‌القرآن لاهور، علی‌اکبر رضایی‌فرد، وابسته فرهنگی ایران در لاهور، صادقی‌دولت‌آبادی، سرپرست سرکنسولگری كشورمان، سخنرانان اين همايش بودند.

ارمنستان

همزمان با فرارسیدن سالگرد رحلت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و برگزاری نشست علمی با عنوان معرفی شخصیت و اندیشه‌های امام خمینی (ره) در دانشگاه دولتی ایروان، رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان مراسم یادبود آن حضرت را با حضور جمعی از ایرانیان مقیم ارمنستان در مسجد جامع کبود ایروان برگزار کرد.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین موحدی فر، امام جماعت مسجد کبود ضمن تقدیر از مقام شامخ حضرت امام خمینی (ره) به بیان خصوصیات اخلاقی ایشان پرداخت و حرکت انقلابی امام (ره) را حرکتی عظیم خواند.

به منظور یادبود امام خمینی (ره) و بزرگداشت نام ایشان، محمدخانی، مداح اهل بیت (ع) به مرثیه‌سرایی پرداخت.

آتن

دوستداران انقلاب اسلامی در آتن پایتخت یونان با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن، مراسم بزرگداشت سالگرد رحلت ملکوتی امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را برگزار کردند.

این مراسم معنوی با حضور مجید مطلبی شبستری، سفیر، علی محمد حلمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و کارکنان سفارت ایران در آتن و ایرانیان مقیم، شیعیان پاکستانی، افغانی و تعداد کثیری از مسلمانان دیگر کشورهای اسلامی در محل انجمن جعفری پاکستان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سید محمد حسین موسوی، امام جماعت انجمن جعفری طی سخنانی با اشاره به اقدامات و عملکرد امام خمینی (ره) قبل و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، گفت: امام خمینی(ره) انسانی وارسته که با ایمان قوی و بالا و بر اساس تعلیمات الهی و معتقد به امامت و ولایت برای نجات جهان اسلام قیام کرد و استوار بر این اصول در مقابل شرق و غرب ایستاد و توانست انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی برساند.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) نه تنها ملت ایران را از قیود استعمارگران رهایی بخشید؛ بلکه نوید پیروزی حق بر باطل را به جهانیان و بخصوص جهان اسلام داد.

احمد جعفری، از اعضای هیأت رییسه انجمن جعفری نیز طی سخنانی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، گفت: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) بر اساس ایجاد وحدت بین امت اسلامی صورت گرفت تا بتواند مسلمانان را از قیود دو بلوک شرق و غرب رهایی بخشد و با استقلال بر گرفته از اعتقادات مذهبی و اسلامی و پیروی از امامان معصوم (ع) خود، راه سعادت را طی و به عزتی که اسلام و پیامبر اسلام برای امت اسلامی خواهان هستند، برساند.

در ادامه این مراسم، مجید مطلبی شبستری، سفیر ایران در یونان با اشاره به ویژگی‌های امام خمینی (ره)، گفت: ویژگی‌های امام (ره) برگرفته از آموزه های قرآن کریم و پیروی دقیق از دستورات و خواسته‌های امامان معصوم(ع) بوده و به همین دلیل هم بی نظیر هستند.

سفیر ایران افزود: ایمان و اطمنیان، علم و آگاهی، تقوا و عشق به خدا،عبادت و بصیرت و دور اندیشی، اعتقاد به وحدت مسلمانان با حفظ اصول، ورود به دنیای سیاست با حفظ ارزش های اخلاقی و نظم در زندگی از دیگر ویژگی‌های امام راحل بود.

وی در ادامه سخنان خود، افزود: مقام معظم رهبری در باره امام راحل فرمود که وی نام آور بزرگ تاریخ معاصر، دانشمندی پارسا و خردمندی پرهیزکار و حکیمی سیاست مدار و مؤمنی نو اندیش و عارفی شجاع و هوشمند و فرمانروایی عادل و مجاهدی فداکار، فیلسوف و عارف و معلم اخلاق و ادیب و شاعری توانا بوده است.

حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به رهبری پیامبر گونه  امام خمینی (ره) گفت: امام خمینی (ره) برای احیای ارزش‌های الهی و اسلامی نه تنها در جامعه بزرگ ایران بلکه در دیگر کشورهای اسلامی قیام کردند و نه تنها باعث بیداری و تحول بزرگ در ایران بلکه موج بیداری اسلامی و استکبار ستیزی امام خمینی (ره)، منطقه و جهان را درنوردید و همچنان زنده و در حال پیشروی است.

وی همچنین، افزود: امام خمینی (ره) بر اساس آموزه‌های قرآن کریم و دین مبین اسلام بر وحدت امت اسلامی تاکید داشتند تا مسلمانان بتوانند از عزت و کرامت اسلامی در مقابل زیاده خواهی قدرت‌های شرق و غرب ایستادگی کنند.

نیجریه

همزمان با سالگرد رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی امام راحل (ره) براي بزرگداشت این روز و مقام شامخ آن رهبر بزرگ اسلامی هفته امام خمینی (ره) در شهرهای مختلف نیجریه برگزار شد. در این مراسم که عده کثیری از علاقمندان به انقلاب اسلامی و عاشقان رهبر فقید انقلاب شرکت داشتند، سخنرانان پیرامون شخصیت امام خمینی (ره ) و نقش بی‌بدیل ایشان در بیداری اسلامی سخنرانی کردند.

 

تركمنستان

مراسم گراميداشت ارتحال جانسوز امام خميني (ره) همراه با ساير كشورها با حضور سفير، كاركنان رايزني فرهنگي ایران، ديپلمات‌ها و خانواده‌هاي كاركنان نهادهاي ايراني مقيم عشق‌آباد و مركز آموزشي سفارت ایران در تركمنستان برگزار شد.

در اين مراسم، سفير جمهوري اسلامي ايران با اشاره به اهميت ليالي قدر و لزوم بهره گيري از اين شبها به جايگاه امام خميني (ره) و نقش بر جسته ايشان در احيای دين اسلام در جهان معاصر پرداخت.

وي با تجليل از مقام معظم رهبري به عنوان خلف صالح اظهار کرد: ما در جهان با وجود رهبري چون حضرت آيت الله خامنه اي مفتخر هستيم كه همانند امام راحل ثابت و استوار در حمايت از انقلاب اسلامي و حفظ دستاوردها و زحمات شهيدان ايستاده است.

در ادامه اين برنامه مراسم شب هاي قدر با دعاي جوشن كبيره آغاز و با دعاي قرآن پايان پذيرفت.

يونان

مراسم ویژه قدر با حضور ده‌ها تن از ایرانیان مقیم، دانشجویان، سفیر و کارکنان نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در یونان و خانواده‌های آنان در سالن خلیج فارس رایزنی فرهنگی ايران برگزار شد.

این مراسم معنوی که با اقامه نماز جماعت آغاز شد، با خواندن دعای افتتاح و سوره مبارکه عنکبوت ادامه یافت. سپس علی‌محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان در يونان با اشاره به اهمیت این ماه مبارک به ویژه به دلیل نزول دفعی قرآن کریم به قلب مبارک پیامبر گرامی اسلام (ص) گفت: روزه یکی از عبادات مهمی است که برای اطاعت از امر الهی پاکیزگی روح و جسم بندگان خدا واجب شده است و درس‌های بزرگی هم برای شخص روزه‌دار و هم برای جامعه دارد.

رایزن فرهنگی كشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمیتی (ره) یاد آن امام فقید و شهدای عالیقدر انقلاب و جنگ تحميلي را گرامی داشت و گت: در دورانی که تاریکی و ظلم رژیم فاسد پهلوی آنچنان خفقانی ایجاد کرده بود که کسی جرأت اظهار نظر در مورد مقدرات و سیاست‌های کشور را نداشت و آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و دیگر کشورهای غربی با باج‌خواهی و تسلط کامل بر رژیم طاغوتی پهلوی، منابع ایران را غارت می‌کردند، فقیهی روشن‌ضمیر و شجاع و با درایت فریاد استقلال و آزادی و ارزش‌های اسلامی را با صدای بلند سر داد و با بیداری ملت و پیروی از او انقلابی را رقم زد که پس از نزدیک چهل سال همچنان موج آگاهی‌بخشی و ظلم‌ستیزی و اسلام‌خواهی آن نه تنها در منطقه بلکه در کل جهان طنین انداز و زنده است.

پس از آن، سخنراني دعای جوشن کبیر و مراسم ویژه قرآن بر سر و شب قدر و همچنین مراسم نوحه‌خوانی و عزاداری مولای متقیان حضرت علی (ع) اجرا شد.

مسقط

مراسم بیست‌‌ونهمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) همزمان با نخستین شب از لیالی قدر با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا نوری شاهرودی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان و جمع کثیری از ایرانیان مقیم در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و قرائت دعای جوشن کبیر، حجت الاسلام و المسلمین رستگاری در سخنانی به تشریح جنبه‌های مختلف شخصیتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی پرداخت.

وی گفت: انقلاب اسلامی ایران میراث گرانبهای رهبر انقلاب برای مردم ایران و تمامی مسلمانان در سرتاسر گیتی است و این موضوع اهمیت حفظ و حراست از آن را نشان می‌دهد.

وی همچنین با اشاره به تأکید امام خمینی(ره) بر لزوم حفظ وحدت، اظهار کرد: شرایط کنونی جهان اهمیت این توصیه همیشگی ایشان را روشن‌تر کرده است.

رستگاری همچنین، با بیان دوره‌های تاریخی انقلاب و تأثیرگذاری شخصیت والای حضرت امام خمینی(ره) بر روند انقلاب اسلامی، بهره بردن از افکار و اندیشه‌های آن رهبر فقید را چراغ راه انقلاب اسلامی دانست و گفت: این مسیر با هدایت رهبر فرزانه انقلاب ادامه یافته است.

پس از سخنرانی، مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، نخستین شب از لیالی پُرفیض قدر، برگزار شد.

ژاپن

سمینار تخصصی به مناسبت رحلت حضرت امام (ره) و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان «چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی» (31 خردادماه) با حضور اساتید دانشگاه، دانشجویان و علاقه‌مندان ژاپنی در چهار بخش جداگانه از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و با همکاری دانشگاه ریوکوکو در شهر کیوتو، برگزار شد.

تاگاشی ایریساوا، رییس دانشگاه ریوکوکو طی سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از رایزنی فرهنگی سفارت  جمهوری اسلامی ایران در ژاپن به دلیل برگزاری این سمینار تخصصی در دانشگاه ریوکوکو گفت: دانشگاه ریوکوکو با سابقه حدود 380 ساله سیاست اصلی و علاقه مندی جدی به گفتگو با فرهنگ‌ها و دیدگاه های مختلف را دارد و برای دانشجویان این دانشگاه بسیار مهم است که با فرهنگ های غیر ژاپنی آشنا بشوند و این نشست در این زمینه و شناخت بهتر از ایران بسیار قابل توجه و مهم است.

حسین دیوسالار، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن گفت: در چند روز گذشته ایران سالگرد درگذشت رهبر بزرگ خود امام خمینی(ره) را پشت سر گذارده و به همین مناسبت و در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به رهبری ایشان که البته این مناسبت با نودمین سال روابط رسمی دو کشور نیز همزمان است، بسیار خرسندیم که نشست تخصصی در خصوص معرفی ایران و امام خمینی (ره) را در این دانشگاه در حال برگزار داریم و ایران و ژاپن به عنوان دو کشور تاثیرگذار در شرق و غرب آسیا باید شناخت کامل تر و دقیق تری از یکدیگر در جهت توسعه روابط داشته باشند.

وی تأکید کرد: این نوع نشست‌ها هر چند گامی اندک اما بی تردید تأثیرگذار در جهت شناخت بهتر و دقیق تر از فضای موجود در ایران فراهم می‌کند و امکان گسترش تعاملات و ارتباطات را بیش از پیش مهیا می‌کند.

این سمینار تخصصی در چهار زمینه تخصصی شامل گفتگوی ادیان اسلام، بودیسم و مسیحیت، سیاست ایران پس از انقلاب اسلامی، موسیقی و هنر ایرانی و جامعه ایرانی و زنان و ارائه مقاله و سخنرانی توسط 12 نفر از اساتید دانشگاه و متخصصان حوزه های مرتبط برگزار شد.

میتسویا داکه، استاد دانشگاه ریوکوکو با موضوع بودیسم و اسلام در سخنان خود، گفت: برخی از رسانه ها در مورد اسلام و ایران واقعیت ها را منعکس نمی کنند و بر تبلیغات منفی تمرکز دارند اما باید گفت که بر خلاف این رسانه ها برخورد اسلام با سایر ادیان از جمله بودا بسیار محترمانه و مسالمت آمیز است.

ابوالقاسم جعفری، استاد دانشگاه ادیان قم هم در این بخش به موضوع گفتگوهای دینی و از جمله ترجمه تانی شو اشاره کرد و گفت: برای شناخت اسلام و ارتباطات اسلام با دیگر ادیان باید شناخت دقیق تری از منطقه خاورمیانه بدست آورد.

وی به جایگاه اسلام و اهمیتی که برای همزیستی مسالمت آمیز میان ادیان قائل است هم اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در این زمینه همواره پیشرو بوده و نمونه های فراوانی از گفتگوی ادیان را با مسیحیت، بودیسم، هندوئیزم و ... به اجرا درآورده و معتقد است گفتگوی ادیان و فرهنگ ها بهترین مسیر برای دستیابی به صلح و ثبات پایدار و دستیابی به امنیت و تعاملات گسترده است.

ایجی هیساماتسو، استاد دانشگاه ریوکوکو در سخنانی، افزود: اسلام ادیان دیگر را قبول دارد و همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان با دیگران زیر پرچم اسلام یک شاهد بسیار ارزشمند تاریخی است و تندروهای امروز به نام اسلام به هیچ عنوان بر اساس آموزه های این دین عمل نمی کنند.

دومین بخش تخصصی این نشست به موضوع سیاست ایران پس از انقلاب اختصاص داشت که اولین سخنران توسییی سانو، استاد دانشگاه ریوکوکو و ایران‌شناس بود و با موضوع ارزیابی کلی از جمهوری اسلامی ایران به ارائه مقاله پرداخت.

کنجی تومیتا، استاد بازنشسته و ایران‌شناس از دانشگاه دوشیشا در خصوص برخی از محورهای اصلی و بنیادین دیدگاه اسلامی و حکومت دینی مواردی را تشریح کرد.

در ادامه، کنجی کورودا استادیار موزه ملی قوم شناسی هم با موضوع انقلاب، جمهوری اسلامی و عدالت در ایران معاصر مقاله خود را ارائه کرد.

ساشی ساکاناشی، محقق مؤسسه اقتصاد انرژی ژاپن با موضوع سیاست ایرانی در جمهوری اسلامی ایران به ایراد سخنرانی پرداخت.

سومین بخش این نشست نیز به هنر و موسیقی در ایران اختصاص یافته بود که ماساتو تانی، استاد دانشگاه کوبه با موضوع موسیقی ایرانی به تشریح دستگاه ها و موسیقی سنتی ایرانی پرداخت.

نوریهیتو هایاشی، از دانشگاه ریوکوکو هم سخنران بخش بعدی این سمینار تخصصی با موضوع مینیاتور و نقاشی ایرانی بود و در خصوص مهمترین هنرمندان دوره های تاریخی ایران، مباحث خود را ارائه کرد.

زینب بهرامی آخرین سخنران این نشست تخصصی با موضوع انقلاب اسلامی و زنان ایرانی مطالب خود را ارائه و به زمینه ها و فعالیت های زنان در حوزه های مختلف اشاره کرد.

انتهای پیام/ص.ش


١٥:١٦ - 1397/03/19    /    شماره : ٧٠٧٠٠٨    /    تعداد نمایش : ١٤٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.