English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان|سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
جمعه ٠٦ ارديبهشت ١٣٩٨
اخبار > گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود


  چاپ        ارسال به دوست

وزير فرهنگ صربستان پيشنهاد داد؛

گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود

وزير فرهنگ صربستان در ديدار با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رييس شوراي سياستگذاري گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌ها، پيشنهاد آغاز گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي بين ايران و صربستان را ارايه داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ولادان ووكوساوليويچ، وزير فرهنگ صربستان در جريان سفر به تهران و ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان ديدار كرد.

وي در اين ديدار حضور كشور صربستان در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان ميهمان ويژه را عاملي براي توسعه روابط دو كشور عنوان كرد و گفت: در ديداري كه روز گذشته با آقاي صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي داشتم، تأكيد كردم كه ايراني‌ها و فرهنگي ايراني، نزد وزارت فرهنگ صربستان به منظور هرگونه همكاري دوجانبه، جايگاه ويژه‌اي دارد.

وزير فرهنگ صربستان همچنين با بيان اينكه با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي توافق‌هايي براي اجراي برنامه‌هاي مشترك در سال جاري و سال آينده داريم، گفت: پيش از سفر به ايران ديداري با پاتريارك كليساي صربستان داشتم كه وي موافقت خويش را براي ارايه پيشنهاد برگزاري گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي با ايران اعلام كرد. بر اين اساس پيشنهاد آغاز گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي بين ايران و صربستان را به شما اعلام مي‌كنم و آماده هستيم تا بر اساس تفاهم دوجانبه آن را برگزار كنيم.

وي ادامه داد: اين گفت‌وگوها مي‌تواند در قالب گفت‌وگوي اسلام و مسيحيت يا گفت‌وگوي شيعه و ارتدوكس، انجام شود.

ولادان ووكوساوليويچ افزود: البته ما قصد داريم تا اين گفت‌وگوها را با استفاده از پتانسيل‌ رسانه‌ها مانند تلويزيون و راديو، عمومي كنيم و محتواي جلسات را به عامه مردم جامعه برسانيم.

وزير فرهنگ صربستان در پايان سخنانش با اشاره به لغو رواديد بين ايران و صربستان گفت: در اتحاديه اورپا مخالفت‌هايي براي لغو رواديد با ايران مطرح مي‌شد؛ اما ما بدون توجه به اين اعتراض‌ها از اين اقدام خود خوشنود هستيم و اميدواريم كه اين اقدام به توسعه گردشگري دو كشور منجر شود.

ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي انسان را از اسارت انديشه رها مي‌كند

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نيز روابط دو كشور را در سطح رضايتمند عنوان كرد و گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي داراي مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاست كه فعاليت‌هاي درخشاني طي سال‌هاي اخير داشته است.

وي افزود: تا كنون ده دور گفت‌وگوي ديني با كليساي ارتدوكس روسيه برگزار كرده‌ايم و روز شنبه آينده يازدهمين دور آن را در تهران برگزار خواهيم كرد. همچنين با گفت‌وگوهاي ديني خود را با كليساي واتيكان انجام مي‌دهيم و هفته گذشته هم گفت‌وگوي ديني با كليساي يونان را برگزار كرديم. گفت‌وگوهايي هم با هندوئيسم و بوديسم و ... برگزار كرده‌ايم كه تمام آن نتايج سودمندي داشته‌اند.

رييس شوراي سياستگذاري گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌ها ادامه داد: در كنار گفت‌وگوهاي ديني، گفت‌وگوهاي فرهنگي را هم آغاز كرده‌ايم و در مدت زماني كه به اين مهم روي آورده‌ايم، گفت‌وگوهاي فرهنگي خود را با ايتاليا، افغانستان، هند، جهان عرب و برخي كشورهاي ديگر انجام داده‌ايم.

ابراهيمي‌تركمان افزود: هفته گذشته وزير آموزش يونان از من پرسيد؛ آيا برگزاري اين گفت‌وگوها توانسته از بروز خشونت جلوگيري كند؟ كه در پاسخ گفتم؛ چون پيش از اين گفت‌وگو نبود خشونت پيدا شده است.

وي تأكيد كرد: اين گفت‌وگوها خيلي مؤثر هستند؛ به ويژه در دوره كنوني كه انسان از خود فاصله گرفته است. پيش از اين تن انسان اسير مي‌شد؛ اما الان انديشه او اسير شده است و اين گفت‌وگوها مي‌تواند انديشه انسان را از اسارت رها كند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در پايان اظهار كرد: براي امضاي تفاهمنامه با صربستان به منظور آغاز گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي آمادگي خود را اعلام مي‌كنيم.

انتهاي پيام/ش


١٥:٠٧ - 1397/02/11    /    شماره : ٧٠٤٤٥٧    /    تعداد نمایش : ١٥٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.

 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.