English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان|سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران
جمعه ٠٦ ارديبهشت ١٣٩٨
اخبار > جشن عید مبعث پیامبر اكرم(ص) در خارج از کشور


  چاپ        ارسال به دوست

جشن عید مبعث پیامبر اكرم(ص) در خارج از کشور

مراسم جشن بیست‌وهفت رجب، سالروز مبعث پیام‌آور صلح و عدالت حضرت محمد مصطفی(ص) با حضور عاشقان و محبان نبی مکرم اسلام و ایرانیان مقیم از سوی نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

افغانستان

جشن مبعث پیامبر اکرم(ص) توسط مجمع فرهنگی انصار المهدی و با همکاری نمایندگی فرهنگی ایران در مسجد جامع شهرستان شولگره برگزار شد.

این مراسم با تلاوت کلام الله مجید توسط حسین خلیلی آغاز شد و سپس حجت الاسلام حیدری، مسئول مجمع انصار المهدی در مورد اخلاق پیامبر اسلام(ص) گفت: رسول گرامی اسلام(ص) امور زندگی خود را به مانند مسایل عبادی بر اساس توجه به قرآن تنظیم می‌کردند و توجه تام ایشان به معارف قرآن کریم بود.

در ادامه محمد حسین صدیقی، مدیر حوزه علمیه صادقیه در مورد هدف از رسالت پیامبر اکرم(ص) گفت: هدف اصلي بعثت پيامبراكرم(ص) و همه انبياء، هدايت و تزكيه نفوس عامه است كه اين محور اصلي يعني همان هدايت کردن جامعه و بازداشتن آنها از گمراهي و ضلالت است که پيرامون بعثت همه انبيای الهی صادق است.

پس از آن، قاسمی، از مداحان اهل البیت (ع) به مدیحه سرایی پرداخت.

پکن

همزمان با سالروز مبعث پیام‌آور صلح و عدالت حضرت محمد مصطفی(ص)، مراسم جشنی توسط ایرانیان مقیم پکن در سالن مولانای سفارت ایران در پکن برگزار شد.

کارکنان سفارت و نهادهای ایران و دانشجویان و ایرانیان مقیم و خانواده هایشان در این مراسم حضور داشتند.

این مراسم پس از اقامه نماز مغرب و عشا و تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد و سپس دانش‌آموزان مدرسه امام خمینی(ره) سفارت ایران به اجرای برنامه پرداختند.

در ادامه، حجت الاسلام سید صدر الدین شریعتی در باره بعثت حضرت رسول(ص) و اخلاق و رفتار سیاسی و اجتماعی آن حضرت سخنرانی کرد.

فیلیپین

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مراسم جشنی به مناسبت مبعث پیامبر اکرم (ص) با حضور ایرانیان، دانشجویان و انجمن اسلامی دانشجویان مانیل و مسلمانان فیلیپین در محل مسجد آبی مهارلیکا برگزار شد.

جاجوری، مدیر اداری مسجد از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به منظور برگزاری این برنامه در مسجد آبی تشکر کرد.

استاد بیان، یکی از اساتید قرآن دارالقرآن حضرت محمد (ص) مسجد آبی گفت: جشن معراج، جشن بزرگ مسلمانان جهان است چراکه این واقعه، بسیار مهم و بخشی از تاریخ بشریت و به ویژه مسلمانان است.

در ادامه، رایزن فرهنگی ایران در سخنان خود، این مراسم را نشانه وحدت بین مسلمانان دانست و گفت: در حالی که گروه‌های ضد اسلام با برهم زدن وحدت درصد توطئه بر علیه مسلمانان هستند این مسلمانان هستند که باید با برگزاری اینگونه جشن‌ها وحدت خود را حفظ کنند .

وی همچنین، حفظ وحدت و کسب علم را از مهمترین کارهای مسلمانان بخصوص مسلمانان فیلیپین مطرح کرد و گفت: با توجه به مشکلات پیش آمده در شهر مراوی، حفظ وحدت از اهم واجبات برای مسلمان به ویژه برادران و خواهران فیلیپینی است.

در بخش پایانی این مراسم، نجیب طاهر، از ائمه جمعه مسجد آبی سخنانی در باره ضرورت وحدت بین مسلمین جهان عنوان کرد.

غنا

مراسم بزرگداشت عید سعید مبعث نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) با حضور سفیر، اعضای سفارت، مدیران ارگان‌های کشورمان به همراه خانواده‌های ایرانی مقیم در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در غنا برگزار شد.

این مراسم با دعای پرفیض کمیل آغاز و حجت الاسلام والمسلمین آقائی، مدیر حوزه علمیه اهل البیت (ع) در دو بخش به مناسبت سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) و نیز مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص) سخنرانی کرد.

مدیر حوزه علمیه اهل بیت (ع) ضمن تبریک عید سعید مبعث اهداف عالیه بلندمدت و مقطعی حضرت پیامبر (ص) را بیان کرد و به بررسی اهداف مهم پیامبر گرامی اسلام پرداخت.

در ادامه، اشعاری در مدح مقام نبوت حضرت رسول اکرم (ص) توسط عباسی، مدیر مدرسه جمهوری اسلامی ایران در غنا قرائت شد.

حراره

همزمان با سالروز برگزيده شدن خاتم پيامبران حضرت محمد مصطفي (ص) و آغاز نبوت و رسالت حضرت ختمي مرتبت، مسلمانان و دوستداران خاندان عصمت و طهارت (ع) حراره در شب اين عيد بزرگ گردهم آمدند تا اين رويداد خجسته را به شادي بنشينند و شكرگزار رحمت واسعه الهي باشند.

در اين مراسم كه با حضور احمد عرفانيان، سفير ایران در زيمبابوه، رضا عسگري، رايزن فرهنگي ایران، كاركنان سفارت ایران در حراره و خانواده هاي آنان، شيخ اسماعيل دعا، رييس شوراي عالي امور مسلمانان زيمبابوه، دانش آموزان و مديران كالج اسلامي فاطمه زهرا (س) و بانوان بنياد «السلام» و نيز جمعي از شيعيان از نقاط دور و نزديك شركت داشتند، ابتدا آيات اوليه سوره علق توسط يكي از دانشجويان كالج قرائت و ترجمه انگليسي آن توسط رايزن فرهنگي ایران براي حاضران قرائت شد.

رضا عسگري در سخنانی در این مراسم، گفت: فلسفه رسالت و نبوت پيامبر اكرم (ص) در متن اين آيه نهفته شده است كه همانا گسترش بخشش، لطف و مهرباني در جهان و در يك كلام رحمت واسعه الهي است.

سخنران بعدي جلسه، شيخ عبدالله ماكوئينجا، مدير كالج الزهرا(س) به زمان وقوع بعثت رسول اكرم (ص) اشاره کرد.

در ادامه مراسم، اشعاري در مدح و ثناي پيامبر اكرم( ص) توسط باقري يكي از ايرانيان مقيم خوانده شد.

سخنراني يكي از دانشجويان كالج الزهرا(س) در باره ویژگی های پیامبر (ص) بخش بعدي مراسم بود كه بسيار مورد توجه و تشويق حضار قرار گرفت.

در پايان مراسم، نماهنگ زيبايي كه توسط يكي از هنرمندان كشورمان درباره شخصيت محبوب رسول گرامي اسلام به سه زبان خوانده شده براي حضار پخش شد.

تونس

به مناسبت سالروز مبعث نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)، به همت رایزنی فرهنگی ایران در تونس، مراسم جشنی با حضور اعضای سفارت و نهادهای ایران و و خانواده های آنها، جمعی از ایرانیان مقیم و تونسی‌های علاقمند به ایران در محل رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، اسدی موحد، رایزن فرهنگی ایران در تونس سالروز برگزیده ‌شدن خاتم پیامبران حضرت محمد مصطفی (ص) و آغاز نبوت و رسالت حضرت ختمی مرتبت را تبریک گفت.

وی افزود: امیدواریم مشکلات جهان اسلام برطرف شود و بیش از پیش شاهد اتحاد و همدلی در بین مسلمانان باشیم.

در ادامه این مراسم، گروه موسیقی اعزامی از ایران به اجرای برنامه پرداختند.

کویته

با همکاری خانه فرهنگ ایران در کویته، همزمان با سالروز مبعث پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص)، محفل ادبی مشاعره با حضور شُعرای بنام کویته در محل نمایندگی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

در این محفل ادبی، غلام عباس ملقب به صدف چنگیزی، شاه محمود شکیب استاد زبان فارسی دانشگاه بلوچستان، عمرگل عسگر شاعر پشتون زبان و نویسنده روزنامه پر تیراژ جنگ، انور بتی شاعر اردو و فارسی زبان، رفیق کمبوح، نیاز خلجی، حسن اعجاز و ...  نسبت به این پیامبر عظیم الشان، ابراز ارادت کردند.

عقدائی، مسئول خانه فرهنگ ایران در سخنانی، ضمن تبریک سالروز بعثت پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد (ص) گفت: یکی از علل بعثت پیامبر (ص)، ترویج فضائل اخلاقی و صفات متعالی انسانی است.

وی افزود: با سیر در آموزه های پیامبر (ص)، متوجه خواهیم شد که گفتارها و رفتارهای آن گرامی مملو از سفارش های اخلاقی و تربیتی است.

در پایان این نشست، هدایایی به رسم یادبود به شرکت کنندگان اهداء شد.

همچنین، با همکاری خانه فرهنگ کشورمان و سرکنسولگری ایران در کویته مراسم جشنی با حضور رفیعی، سرکنسول، عقدایی، مسئول خانه فرهنگ ایران و صیدی، مدیر مجتمع آموزشی والفجر و جمعی از ایرانیان مقیم، کارکنان سرکنسولگری و معلمان در محل حسینیه الغدیر سرکنسولگری برگزار شد.

این مراسم با اقامه نمار مغرب و عشا و تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط نصیری آغاز و سپس صیدی در خصوص دوران کودکی، خصوصیات اخلاقی و نیز، بعثت پیامبر اکرم (ص) سخنانی ایراد کرد.

کابل

 

همزمان با شب مبعث رسول گرامی اسلام حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص)، با مشارکت سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل مراسم جشنی با حضور کارکنان نهادهای ایرانی مستقر در شهر کابل برگزار شد.

علی جان صفری، از قاریان ممتاز کشور افغانستان به تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید پرداخت که با شور و تشویق حاضرین همراه شد.

پس از آن، احمدی، شاعر توانمند آئینی افغانستان به قرائت اشعاری در توصیف مبعث، مدح نبی گرامی اسلام(ص) و خاندان عصمت و طهارت(ع) پرداخت.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی، رییس دانشگاه المصطفی در کابل در باره مبعث رسول گرامی اسلام(ص) به ایراد سخنرانی پرداخت.

حسن ختام این مراسم، مدیحه سرایی و تواشیح خوانی گروه تواشیح بقیه الله شورای عالی قرآنی افغانستان بود.

بغداد

به مناسبت مبعث پیامبر اکرم حضرت محمد(ص)، مراسم جشنی با حضور کارکنان و مسئولین سفارت و دیگر نهادها و ارگانهای جمهوری اسلامی ایران در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد برگزار شد.

در این مراسم مداحان اهل بيت (ع) به مدح رسول گرامي اسلام حضرت محمد (ص) و بزرگداشت اين روز پرداختند.

در ادامه، مسجدی، سفیر کشورمان در عراق طی سخنانی ضمن گرامیداشت این روز خجسته به مراحل زندگی پیامبر (ص) اشاره و آن را مملو از درس و پند برای همه انسانها دانست.

وی همچنین به نقش مهم امیرمؤمنان حضرت علی(ع) در زندگی پیامبر (ص) و پیروزی های اسلام اشاره کرد.

تفلیس

 

به مناسبت عید مبعث پیامبر اعظم(ص)، با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران و اداره مسلمانان گرجستان، همایش «حضرت پیامبر(ص) رحمت العالمین» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسینی قزوینی، علمای شیعه و سنی و طلاب جامعةالمصطفی (ص) العالمیه در محل سالن اجتماعات مؤسسه آل البیت (ع) برگزار شد.

در این مراسم آیت الله قزوینی، رییس اداره مسلمانان و شیخ الاسلام مسلمانان گرجستان، رامین ایگیدوف، حجت الاسلام والمسلمین زارع، رییس نمایندگی جامعةالمصطفی (ص) العالمیه و نماینده سازمان دیانت ترکیه در گرجستان و تعدادی از طلاب برای حاضران سخنرانی کردند.

آیت الله قزوینی در سخنانی، عید بزرگ بعثت نبی مکرم اسلام را به همه مسلمانان جهان به‌ویژه مسلمانان گرجستان تبریک گفت.

وی با اشاره به منابع حدیثی و تاریخی، به تشریح تفاوت دیدگاه اهل سنت و تشیع درباره روز مبعث پیامبر اکرم(ص) پرداخت و تأکید کرد: وحدت و همبستگی میان مسلمانان، یکی از مسائل بسیار مهم و اساسی است که کلام خدا و سنت نبوی، بر آن تأکید فراوان دارد، بنابراین باید مسائل اختلافی میان مسلمانان و سایر ادیان کنار گذاشته شود و با تکیه بر مشترکات و مبنا قرار دادن آنها با یکدیگر تعامل و همکاری کرد.

رامین ایگیدوف، رییس اداره مسلمانان و شیخ الاسلام مسلمانان گرجستان نیز با تبریک سالروز بعثت حضرت پیامبر اسلام(ص) به رسالت و تعالیم پیامبر(ص) و مقام والای ایشان اشاره کرد.

 در ادامه این مراسم قوام شهیدی، سفیر جمهوری اسلامی، نماینده المصطفی و تعدادی از طلاب سخنرانی کردند.

همچنین، کتابی تحت عنوان «نگرانی های جضرت پیامبر(ص)» که توسط اداره مسلمانان به زبان آذری به چاپ رسیده بود، بین شرکت کنندگان توزیع شد.

استانبول

 

جشن مبعث حضرت رسول اکرم (ص) با حضور ایرانیان مقیم، دوستداران اهل بیت (ع)، تنی چند از علما، بختیار اسدزاده، سرکنسول، عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول در محل مسجد ایرانیان والده خان استانبول برگزار شد.

این مراسم بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء و قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز و با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ ادیب یزدی در باره فضائل اخلاقی پیامبر (ص) ادامه یافت.

سپس، شیخ یوسف تازه گون، از علمای شیعی ترکیه به زبان ترکی استانبولی سخنرانی کرد.

همچنین، مراسمی به مناسبت سالروز وفات حضرت ابوطالب (ع) و حضرت خدیجه کبری (س) از سوی علاقه مندان به خاندان عصمت و طهارت (ع) در روز یکشنبه (25 فروردین) در محل مسجد ابوطالب واقع در بخش اروپایی استانبول برگزار شد.

در این مراسم، جمع کثیری از محبین اهل بیت (ع) و حجت الاسلام والمسلمین جناب شیخ صلاح الدین اوزگوندوز، روحانی برجسته شیعی ترکیه، حجت الاسلام والمسلمین شیخ جعفر یوسفی، نماینده جامعه المصطفی در ترکیه، عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، شیخ حسن قره بلوت، رئیس اتحادیه علمای جابر حضور داشتند.

در ابتدا، مطالبی در خصوص نقش حضرت ابوطالب (ع) و حضرت خدیجه کبری(س) در تسهیل رسالت نبی اکرم اسلام (ص)، مطرح شد.

بیشکک

به مناسبت مبعث حضرت ختمی مرتبت پیامبر (ص)، مراسم جشنی با حضور جمعی از دوستداران ایرانی، افغانی و آذری اهل بیت (ع) در مسجد امام علی (ع) بیشکک برگزار شد.

حجت‌الاسلام ایمانی، امام مسجد در زمینه سیره نبوی و اخلاق کریمه حضرت رسول اکرم (ص) سخنانی را ایراد کرد.

پس از آن دو تن از مداحان به مدیحه سرایی پرداختند.

سیرالئون

به مناسبت ایام ماه مبارک رجب و عید مبعث، رایزنی فرهنگی ایران با همکاری و مشارکت دانشگاه المصطفی (ص) مراسم بزرگداشت این ایام را برگزار کردند.

این مراسم که با حضور یک صد تن از مسلمانان سیرالئون از جمله ائمه جمعه و جماعات مساجد و دانشجویان دانشگاه المصطفی (ص) در محل این دانشگاه برگزار شد، میثمی زاده، رییس جامعةالمصطفی (ص) العالمیه فریتاون با استناد به آیات و روایات اسلامی در خصوص مقام والای امیر المؤمنین علی(ع)، ماه رجب و برکات این ماه مبارک سخنانی را ارائه کرد.

در ادامه، گروه سرود حوزه خواهران نیز سرودی را در مدح پیامبر گرامی اسلام اجرا کردند.

در پایان این برنامه شیخ تیجان سیلا، رهبر معنوی شیعیان سیرالئون ضمن قدردانی از بنیانگذار جمهوی اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی جهت فعالیت های اسلامی و عام المنفعه جمهوری اسلامی ایران در سیرالئون سخنانی را در خصوص ایام مبارک رجبیه بیان کرد.

 

 


١٠:٤٠ - 1397/01/26    /    شماره : ٧٠٣٢٣٨    /    تعداد نمایش : ١٠٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.

 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.