English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٧
اخبار > میزگرد «چشم‌انداز انقلاب اسلامی و اصلاحات فرهنگی اجتماعی» در اتريش


  چاپ        ارسال به دوست

میزگرد «چشم‌انداز انقلاب اسلامی و اصلاحات فرهنگی اجتماعی» در اتريش

به همت رایزنی فرهنگی ایران کارگاه آموزشی «چشم‌انداز انقلاب اسلامی و اصلاحات فرهنگی اجتماعی» در انستیتوی علوم انسانی و اسلامی شهر وین برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، با برنامه‌ریزی و هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در اتريش و همزمان با ایام سالگرد شکوهمند انقلاب اسلامی، کارگاه آموزشی «چشم‌انداز انقلاب اسلامی و اصلاحات فرهنگی اجتماعی» شانزدهم بهمن‌ماه در انستیتوی علوم انسانی و اسلامی شهر وین با حضور 30 تن از دانشجویان این انستیتو و فرهیختگان اسلامی و اتریشی و جمعي از دانشجویان ترک، افغان، اتریشی و ایرانی، برگزار شد.

اولین سخنران این نشست رضوی، بنیانگذار انستیتوی علوم اسلامی و انسانی در آلمان بود كه در بخشي از آن اظهار كرد: زندگی بر پایه‌ای به نام زمان در جریان است، یعنی ساختار و چگونگی زندگی، تابعی از زمان است و زمان بر فرم و شکل و چگونگی زندگی اثری مستقیم و غیرمستقیم دارد. زمان، در حال چرخش  و پیشرفت است و در حالیکه به زندگی حیات می‌بخشد آن را هم  توسعه و تغییر می‌دهد و  در حالت حرکت به جلوست.

وي ادامه داد: انسان اگر زندگی خود را هماهنگ با تغییرات زمان نکند، بازنده زمان خواهد بود و جامعه را از دست خواهد داد؛ از لحاظ فیزیکی، همراه با زمان مدرن می‌شود ولی از لحاظ روحی در غالب گذشته باقی می‌ماند. انسان نمی‌تواند با قالب گذشته در زمان حال زندگی کند؛ اما از دیدگاه قرآن، خداوند نخستین اصلاح‌گر است و به قانون اصلاح اعتقاد دارد.

رضوي تأكيد كرد: خداوند مذهب و پیامبران را فرستاد تا همه جوامع را اصلاح کند. خداوند برای هر قومی پیامبر فرستاد که فلسفه آن این است که جامعه توسط مذهب و پیامبر اصلاح می‌شود. اصولاً اصلاح بر دو اصل ایده و اجرای ایده بنیان نهاده می‌شود. در بسیاری مواقع ایده وجود دارد؛ ولی عمل به ایده وجود ندارد یا ناقص عمل می‌شود. این را دیگر نمی‌توان اصلاح‌گری نامید.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: آیت‌الله خمینی (ره) پس از 50 سال خودسازی، توانست یک جامعه را متحول و دگرگون کند. پس او یک اصلاح‌گر واقعی است. او توانست با عمل به جامعه نشان دهد که می‌توان یک جامعه را دگرگون کرد.

سخنران بعدی کاترین برینزاسکی از اتریش بود که سخنرانی خود را تحت عنوان «اجتهاد و رویکردهای رفرمی سیاسی اجتماعی در قرن بیستم و نقش امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران» ایراد کرد.

این سخنرانی به روش‌های اصلاحات جامعه با توجه به متون تاریخی و اجتماعی و سیاسی و همچنین  اجتهاد به عنوان ابزاری اسلامی و محرکی برای اصلاحات در جامعه اسلامی قرن 21 می‌پردازد.

در این سخنرانی تفسیرهای مختلفی از  اجتهاد از دیدگاه اهل تشیّع و تسنّن مورد بررسی و بحث قرار گرفت. همچنین تحولاتی که توسط این مفاهیم (اجتهاد و متون اسلامی) موجب تأثیرگذاری در افکار  اصلاح‌گران قرن بیست‌ویکم پدید آورده است مورد کنکاش قرار گرفت.

سپس تعدادی از پیشتازان اصلاح‌گرا از اهل تشیّع و تسنّن معرفی و با همدیگر از ابعاد مختلف تئوری و عملی  مقایسه و مورد بحث و بررسی قرار گرفتند. به ویژه از نقش دانشمندان و بزرگان اهل تشیّع که افکار و عمل آنها در جامع تحولات شگرفی ایجاد کردند مانند امام خمینی (ره)، علامه طباطبایی، شهید مطهری و شهید باقر صدر، تجلیل شد.

در پایان در کارگروه‌های جداگانه، موضوعات مختلفی از جمله اجتهاد سایبری مورد بحث و بررسی قرار گرفته و گفته شد؛ اینترنت و رسانه‌های جمعی باعث شده است که دانشمندان اسلامی و مجتهدین سریع‌تر و راحت‌تر با مردم گفت‌وگو و به مشکل مردم رسیدگی کنند.

سخنران بعدی مارکوس فیلدر از آلمان بود. وي درباره عدالت اجتماعی از دیدگاه قرآن و پیامبر اسلام، همچنین اصول اخلاق اقتصادی، قواعد اقتصاد اسلامی، انواع مالکیت و اصلاحات آن در اسلام و ویژگی‌های امور مالی اسلامی و بانکداری اسلامی سخنرانی کرد.

پس از پایان سخنرانی‌ها، بین سخنرانان و حضار پرسش و پاسخ انجام شد؛ سپس دانشجویان در سه گروه کاری و هر گروه زیر نظر یک سخنران  به بحث آزاد پرداختند.

انتهاي پيام/


٠٨:٥٦ - 1396/11/18    /    شماره : ٦٩٨٢١٤    /    تعداد نمایش : ٦٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.