English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
اخبار > اهدای گواهینامه‌ فارسی‌آموزان صربستاني


  چاپ        ارسال به دوست

اهدای گواهینامه‌ فارسی‌آموزان صربستاني

به همت رایزنی فرهنگی كشورمان، مراسم اهدای گواهینامه‌ فارسی‌آموزان صربستاني و معرفی زبان، فرهنگ و ادبیات ایران در دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این مراسم که با حضور دوشکو بابیچ، مدير دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد، محسن سليماني، وابسته فرهنگی ایران در صربستان، سعید صفری، استاد اعزامی از سوي بنیاد سعدی به دانشگاه بلگراد، و نيز جمعی از مسئولان و دانش‌آموزان دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد برگزار شد، گواهینامه‌های پایان دوره فارسی‌آموزان این دبیرستان اهدا شد.

دوشکو بابیچ، مدیر دبیرستان در آغاز اين مراسم توضيحاتي درباره تاریخچه دوساله و چگونگی افتتاح دوره‌های زبان فارسی در اين دبیرستان ارايه داد و در اين خصوص گفت: جای خرسندی است حرکتی که دو سال پیش با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در صربستان در مورد راه‌اندازی زبان فارسی در این دبیرستان شروع کردیم، به نتیجه رسیده است.

وي افزود: در آن زمان نمی‌دانستیم  این همکاری با کشوری از منطقه‌ای که به لحاظ جغرافیایی بسیار از ما دور است اما به لحاظ تمدن و فرهنگ جایگاهی مهم دارد، در طول دو سال چنین نتیجه و موفقیتی به دنبال خواهد داشت.

بابيچ همچنين گفت: در صحبتی که قبل از شروع مراسم داشتیم، رایزن فرهنگی ایران اعلام کرد که این رایزنی آماده است تا بورس‌هایی در اختیار دانش‌آموزانی که می‌خواهند در زمینه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های ایران تحصیل کنند، بگذارد. همچنين در سال آینده چند دانش‌آموز از مدرسه را برای شركت در دوره‌های کوتاه‌مدت زبان‌آموزی به ایران اعزام خواهيم كرد.

سپس ماریا لابوس و میلیتسا دامیانوویچ، دو تن از دانش‌آموزان مدرسه اشعاری از سعدی و سهراب سپهری را به فارسی خواندند و ترجمه ترجمه صربي آن را بيان کردند.

در ادامه بویانا دوویچ، معلم فارسی مدرسه گزارشی درباره دوره‌های زبان فارسی در دبیرستان ارايه داد و پس از آن فیلم کوتاهی درباره سرزمین ایران  پخش شد.

در پایان این بخش از مراسم نیز آلکسا کریئویش، دانش‌آموز سال آخر دبیرستان، سخنانی در مورد زبان فارسی بيان كرد. وی ضمن صحبت‌هایش گفت: زبان فارسی از زبان‌های هند و اروپایی است که در ایران، افغانستان و تاجیکستان، زبان اصلی است و در کل حدود 120 میلیون نفر در جهان با این زبان صحبت می‌کنند.

در بخش بعدی سعيد صفری، استاد زبان فارسی دانشگاه بلگراد، در سخنانی از دانش‌آموزان به دلیل انتخاب زبان فارسی و یادگیری سخت‌کوشانه آنها قدرداني کردند. وي گفت: زبان فارسی چند تفاوت با زبان صربی دارد و طبعاً برای شما یادگیری آن کمی زحمت دارد. مثلاً فارسی برخلاف زبان شما از راست به چپ نوشته می‌شود، نقطه زیاد دارد و بسیاری از حروف آن به هم می‌چسبد. و به دلیل اینکه حروف صدادار در آن ظاهر نمی‌شود، خواندن آن برای شما کمی سخت است. اما شما این زحمات را به جان خریدید و الان هم می‌توانید به زبان شیرین فارسی حرف بزنید و بخوانید و بنویسید.

وي تأكيد كرد: شما مزیت بیشتری نسبت به دوستانتان دارید که همراه شما وارد این دبیرستان شدند؛ چون الان شما علاوه بر زبان‌هایی که می‌خوانید یا می‌دانید، یک زبان دیگر نیز یاد گرفته‌اید و با فرهنگ و زبان کشوری دارای تمدنی کهن آشنا شده‌اید و این جای تبریک و تشکر ویژه دارد.

در پایان این بخش محسن سلیمانی، وابسته فرهنگی ایران در صربستان سخنانی درباره عناصر هویت ایرانی و ویژگی‌های ایرانی‌ها ارايه داد. وی با اشاره به هویت ملی ایرانی‌ها گفت: ایرانی‌ها را مثل همه کشورهای دیگر با چند ویژگی خاص می‌شناسند؛ ویژگی‌های اجتماعی، فرهنگی، روانی، فکری، زیستی، زبانی، دینی و تاریخی؛ اما به نظر برخی مهم‌ترین ویژگی‌های هویت ایرانی زبان فارسی، تاریخ و تمدن ایرانی و مذهب تشیع است.

وی سپس با اشاره به زبان فارسی گفت: زبان فارسی یکی از زبان‌های قدیمی و کلاسیک جهان با ادبیاتی غنی است. در چند دوره تغییراتی کرده و از فارسی باستان به زبان فارسی میانه (پهلوی) و بعدها به فارسی دری تبدیل شده است. غنای این زبان در ایران چنان بود که ایرانی‌ها برخلاف مصری‌ها، زبانشان را پس از اسلام آوردن نه تنها حفظ کردند؛ بلکه با استفاده از زبان عربی واژگان و ترکیب‌های زبان فارسی را بیشتر و  فارسی را غنی‌تر کردند و تازه برای زبان عربی هم اولین دستور زبان را نوشتند.

سليماني افزود: زبان فارسی، یازدهمین زبان اینترنت، زبان دوم جهان اسلام و زبان بسیاری از شاعران و ادیبان مشهور جهان و بزرگ‌ترین عارفان دنیاست. این زبان در بسیاری از دانشگاه‌های جهان نیز تدریس می‌شود.

وی همچنين با اشاره به تاریخ ایران گفت: از نظر تاریخی، ایرانی‌ها تاریخ و تمدنی بسیار کهن دارند. بیش از 2500 سال قبل یکی از پادشاهان ايران يعني کوروش، اولین منشور حقوق بشر را منتشر کرده است. ايرانيان بیش از هزار سال پیش شهرهایی بسیار پیشرفته و نظم اداری حیرت‌انگیزی برای اداره سرزمین پهناور خود داشتند. آنها یکی از چند تمدن بزرگ جهان بوده‌اند و پس از اسلام آوردن نیز دانشمندان، ادیبان، فیلسوفان و هنرمندان و معماران بزرگی به دنیا تقدیم کرده‌اند. اینک برخی از بقایای بناهای تاریخی و آثار هنری  مهمی  در دو دوره ایران قبل از اسلام و بعد از اسلام را می‌توان در دو شهر ایران يعني شیراز و اصفهان دید.

وابسته فرهنگي كشورمان همچنين گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های ایرانی‌ها مذهب آنهاست. ایرانی‌ها مسلمان هستند؛ ولی مذهب آنها شیعه است. شیعه در اصول و بیشتر مسايل اسلامی با مذاهب دیگر اسلامی فرقی ندارد؛ اما ایرانی‌ها بیشتر از مذاهب دیگر اسلامی از پیشوایان و امامانی پیروی می‌کنند که از خاندان پیامبر اسلام (ص) بوده‌اند.

سليماني در ادامه سخنانش درباره ویژگی‌های جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی ایرانی‌ها نیز توضیحاتی مختصر ارايه داد.

در پایان این مراسم، رایزنی فرهنگی ایران در صربستان به دانش‌آموزانی که دوره قبلی زبان فارسی را با موفقيت به پایان رسانده بودند، دیپلم این دوره و نیز ترجمه صربي کتاب «قصه‌های سبلان» نوشته محمدرضا بایرامی را اهدا کرد.

بنا بر اعلام اين خبر، دبیرستان زبان‌های خارجی بلگراد، تنها دبیرستان اختصاصی زبان‌های خارجی در بلگراد است و در آن ‌10 زبان در برنامه چهارساله آموزش داده می‌شود. 8 زبان زنده و 2 زبان لاتین و یونانی قدیم.

از نوامبر سال  2015 اولین دوره آموزش زبان فارسی در این دبیرستان به طور آزمایشی شروع شد و سازمان سنجش آموزش صربستان نیز این دوره‌ها را تحت نظر گرفت تا در ارزیابی نهایی خود برای تعیین زبان فارسی به عنوان زبان رسمی آموزشی در مدارس صربستان به آن استناد کند. هم‌اکنون 20 دانش‌آموز در این دبیرستان درس زبان فارسی را به عنوان زبان دوم می‌خوانند.

انتهاي پيام/


١٦:١٥ - 1396/09/28    /    شماره : ٦٩٤٢٠٧    /    تعداد نمایش : ١٣٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.