English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
اخبار > معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم


  چاپ        ارسال به دوست

معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم

نشست «ادبیات و جامعه در خاورمیانه» به منظور معرفی ادبیات ایران در شانزدهمین دوره نمایشگاه ملی کتاب رم در پايتخت ايتاليا برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در جریان برگزاری شانزدهمین دوره نمایشگاه ملی کتاب رم كه با عنوان «کتاب بیشتر، آزادی بیشتر» در پايتخت ايتاليا در حال برگزاري است، انتشاراتی «بریوسکی» نشستي با عنوان «ادبیات و جامعه در خاورمیانه» را برای معرفی ادبیات ایران و آثار منتشر شده توسط این انتشاراتی در این خصوص برگزار كرد.

اين نشست با حضور كارلو چرتی، استاد دانشگاه رم و رایزن فرهنگی سابق ایتالیا در ایران، آنّا وانتزان، استاد دانشگاه و مترجم و فریال صباحی، روزنامه‌نگار و منتقد ادبي برگزار شد و طي آن اکبر قولی، رایزن فرهنگی ایران در ايتاليا نیز فعالیت‌های انتشاراتی رایزنی فرهنگی در حوزه زبان و ادبیات فارسی در ایتالیا را تشريح كرد.

كارلو چرتی در آغاز اين نشست با اشاره به سیر تحول ادبیات ایران در زمان جنگ تحمیلی، گفت: کمتر خانواده ایرانی است که عزیزی را در زمان جنگ تحمیلی از دست نداده باشد. سیل عظیمی از مردان ایرانی که برای دفاع از کشور و ناموس خود به جبهه‌های جنگ رفتند، باعث شد تا زنان در عرصه اجتماعی حضور پررنگ‌تری پیدا كنند و این پدیده در یک جامعه سنتی مانند ایران، تحولات عظیمی را ایجاد كرد. به گونه‌ای که این زنان وظیفه مردان به جبهه رفته را به فهرست وظایف معمول خود، افزودند. این تحول بعد از پایان جنگ، همچنان ادامه یافته و تا به امروز تداوم پیدا کرده است.

سخنران بعدی این نشست اكبر قولی، رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا بود که ضمن معرفی اجمالی فعالیت‌های رایزنی فرهنگی در خصوص معرفی و نشر ادبیات فارسی، بیان كرد: بخش قابل توجهی از حجم مناسبات همه‌جانبه دو فرهنگ و تمدن غنی و پرقدمت ایران و ایتالیا در طول تاریخ آن، به تبادل فرهنگی و آشنایی متقابل و انتقال دانش و تجربه از مجاری ای نظیر انتقال نسخ خطی و برگردان متن، اختصاص داشته است.

قولی ادامه داد: روند جریان‌های اصلی ترجمه فارسی به لاتین در ایتالیای معاصر در فضای تحریفات رسانه‌ای، وارد دوره جدیدی شده که در آن، پرسش از واقعیت ایران، بخش قابل توجهی از پاسخ قابل اعتماد خود را در آثار سینمایی، سفرنامه‌های اخیر ـ غالباً تصویری ـ گردشگران ایتالیایی و ترجمه ادبیات معاصر فارسی یافته است.

قولی در پایان برای جلب همکاری مترجمین و ناشرین علاقمند به ترجمه آثار ادبیات معاصر فارسی در ایتالیا، طرح حمایت از ترجمه کتب فارسی به دیگر زبان‌ها (تاپ) را تشریح و اضافه كرد: رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، متولی انجام هماهنگی‌ها و پیگیری‌ها با مترجمین و ناشرین ایتالیایی علاقمند به شرکت در این طرح است و از هرگونه پیشنهاد همکاری در این خصوص استقبال می‌كند.

سخنران بعدی نشست خانم آنّا وانتزان، مترجم و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه میلان بود. وي با اشاره به غنای بالای فرهنگی ایران گفت: طبیعی است که این غنای بالای فرهنگی در ادبیات ایرانی هم تأثیر گذاشته و آن را متحول کند.

وانتزان، سپس با اشاره به صحبت‌های كارلو چرتی، به حضور مؤثر و موفق زنان در ادبیات دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران هشت سال طول کشید و همواره در یاد و خاطره ایرانیان از رشادت‌های مردان یاد می‌شود، در حالیکه زنان و اهمیت نقش ایشان از رشادت‌های مردان ایرانی کمتر نبوده و نیست. برای اثبات این ادعا به آثار ادبیات دفاع مقدس که توسط زنان ایرانی آفریده شده است، می‌توان اشاره كرد.

وي تأكيد كرد: زنان ایرانی با ورود به ادبیات جنگ تحمیلی و خلق آثاری که در رده پرفروش‌ترین آثار ادبیات جنگ تحمیلی به شمار می‌رود، بار دیگر حضور پررنگ خود را به جامعه جهانی اثبات كردند.

سخنران پایانی این نشست خانم فریال صباحی، روزنامه‌نگار و منتقد ایرانی ـ ایتالیایی بود. صباحی صحبت‌های خود را با اشاره به این نکته شروع كرد که حضور فعال زنان در عرضه‌های مختلف در ایران معاصر به این دلیل نیست که می‌بایست جای خالی نسل‌هایی را پر کنند که در اثر جنگ تحمیلی فقدان ایشان در جامعه احساس می‌شد.

وي گفت: زن ایرانی برای حضور در عرصه اجتماعی، شانه به شانه مردان در زمان جنگ تحمیلی به پیش رفت و پیشروی همچنان در دوران پس از جنگ ادامه یافته و تا به امروز هم ادامه دارد و برای اثبات ادعای خود کافی است نگاهی اجمالی به سینما، ادبیات، هنر، سیاست و اقتصاد ایرانی انداخت تا حضور زنان ایرانی را شاهد باشید.

صباحي ادامه داد: ایرانی که ما از آن صحبت می‌کنیم، متأسفانه برای ایتالیايی‌ها ناشناخته باقی مانده است، البته در این فقدان شناخت کافی، رسانه‌ها و جراید نقش بسیار مهمی داشته و دارند. در حالیکه ایرانیان به خوبی به سینما و ادبیات ایتالیا آشنایی دارند.

اين منتقد ادبي در ادامه به نقش فرهنگ در دنیای امروز اشاره كرد و گفت: اگر ایران دارای غنای فرهنگی نبود، اکنون ما باید شاهد وضعیتی مانند عراق می‌بودیم.

صباحی در پایان به نقش ایران در منطقه در روند صلح اشاره کرده و گفت: مسأله پناهجویانی که امروز، خاطر تمامی غرب، به ویژه اروپا و ایتالیا را مشوش كرده است، مسأله‌ای است که ده‌ها سال، ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند. در حال حاضر، به خاطر چند صد هزار پناهجویی که خود غرب باعث آواره شدن ایشان از خانه و کاشانه خود شده، لرزه بر اندام اروپا افتاده، ولی ایران چهار میلیون پناهجوی افغانی را به غیر از پناهجویان عراقی و سوری در خود جای داده و برای آنان، امکان تحصیل و درمان فراهم كرده است.

نمايشگاه يكصد هزار نفري رم

بنا بر اعلام اين گزارش، نمایشگاه کتاب رم با عنوان «کتاب بیشتر، آزادی بیشتر» از سال 2002 فعالیت خود را آغاز كرده که از همان ابتدا با استقبال پرشور مردم روبرو شده است. این نمایشگاه که اختصاص به ناشرین متوسط و خرد دارد با هدف هرچه بیشتر شناساندن این ناشرین به عموم مردم کار خود را شروع كرد که توانست در همان دور اول تعداد 55 هزار بازدیدکننده را از سرتاسر ایتالیا به خود جلب كند.

از تعداد 60 هزار عنوان کتاب که سالیانه در ایتالیا منتشر می‌شود، تنها 3 هزار عنوان که توسط ناشرین بزرگ و معروف منتشر می‌شوند، می‌توانند در سطح گسترده در کتابفروشی‌ها به لطف اعتبار ناشرین آنان و انجام تبلیغات گسترده در مطبوعات و رسانه‌ها، توزیع شوند و مابقی که از کیفیت بسیار بالای محتوایی برخوردار هستند، برای عموم مردم ناشناخته باقی می‌مانند.

نمایشگاه «کتاب بیشتر، آزادی بیشتر» همه ساله در ماه دسامبر به مدت 4 روز در سالن بزرگی در شهر رم برگزار می‌شود که اختصاص به ناشرین کوچک و متوسط داشته تا بتوانند در فضایی غیررقابتی توانايی‌های خود را برای مخاطبان به نمایش بگذارند. این نمایشگاه در دوره گذشته پذیرای 409 ناشر با 20 هزار عنوان کتاب بوده و در طول 4 روز نمایشگاه تعداد 80 هزار نسخه کتاب به فروش رسید. در طول برگزاری نمایشگاه سمینارها، کارگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی مختلفی برگزار می‌شود.

امسال در شانزدهمین دور این نمایشگاه تمامی رکوردهای سابق شکسته شد، تعداد 100 هزار بازدیدکننده در مدت 4 روز از 350 غرفه نمایشگاه در یکی از زیباترین فضاهای نمایشگاهی و مدرن در شهر رم دیدن کردند.

در این دوره از نمایشگاه برخلاف سال‌های گذشته کتب متعددی که مربوط به معرفی هنر و فرهنگ ایران بود در غرفه‌ها به چشم می‌خورد. در مقایسه با سال‌های پیشین که کمتر ناشری، آثار مربوط به فرهنگ، هنر و تمدن و ادبیات ایران باشد را منتشر می‌كرد، اخیراً با توجه به تمایل زیاد ایتالیايی‌ها برای سفر به ایران، شاهد چاپ و توزیع منشورات و یا پخش برنامه‌های تلویزیونی افزون‌تری هستیم که سعی بر معرفی بیشتر ایران به مخاطبان ایتالیایی دارند، هر چند که متأسفانه هنوز در برخی مواقع شاهد غرض‌ورزی‌های رسانه‌ای و مطبوعاتی هستیم.

انتشارات «بریوسکی» که در خصوص معرفی ادبیات ایران سابقه‌ای تقریباً طولانی دارد، اخیراً چهار اثر از نویسندگان معاصر زن ایرانی را ترجمه و چاپ كرده است. رمان «بامداد خمار»، «من و اتاق‌های زیرشیروانی»، «روز حلزون» و «هیچ وقت» از جمله کتبی هستند که این انتشاراتی در خصوص معرفی ادبیات معاصر فارسی منتشر كرده است.

انتهاي پيام/


١٣:٠٩ - 1396/09/28    /    شماره : ٦٩٤١٥٣    /    تعداد نمایش : ١١٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.