English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٨ دی ١٣٩٥
اخبار > 60 شماره مجله پرلا در آلباني به ایران‌شناسی اختصاص دارد/ بیش از ٦٠٠ کلمه فارسی در زبان آلبانیايی


  چاپ        ارسال به دوست

استاد دانشگاه آلباني:

60 شماره مجله پرلا در آلباني به ایران‌شناسی اختصاص دارد/ بیش از ٦٠٠ کلمه فارسی در زبان آلبانیايی

شعبان سینانی باتاكيد بر اين كه مخاطبان آلبانیایی با کمبود متون علمی مواجه بودند،مجله پرلا  60 شماره به  ایران‌شناسی و شرق‌شناسی اختصاص داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در آلباني كه با نام بنياد سعدي شيرازي فعاليت مي‌كند نشستي را با حضور شخصيت‌هاي علمي، فرهنگي، سياسي و مذهبي جامعه آلباني برگزار كرد.

رايزني فرهنگي كشورمان به منظور آغاز حرکت تعاملی و سازنده خود از مجموع نخبگان و مسئولین و کسانی که به نوعی می‌توانند در همکاری‌های فرهنگی دو كشور مؤثر باشند، دعوت كرد تا با شرکت در نشست دوستانه و ضیافت شام، مرحله جدید و آغاز فرایند همکاری‌های فرهنگی را به بحث و گفت‌وگو بگذارند.

در اين نشست شعبان سینانی، استاد دانشگاه‌هاي آلباني به ایراد سخن پرداخت. وي بیان كرد: مدت‌ها در خدمت مجله «پرلا» بودم و از مؤسسان اين نشريه هستم. البته؛ این ما نبودیم که «پرلا» را تأسیس کردیم؛ بلکه «پرلا» ما را گرد هم آورد. در سالیان اول فروپاشی کمونیسم، مخاطبین آلبانیایی با کمبود متون علمی مواجه شدند، لازمه آن شرايط، چاپ یک مجله علمی بود که نیاز جامعه نخبگان و دانشگاهی را برطرف کند و «پرلا» منتشر شد.

وي افزود: تاکنون نزدیک به ٦٠ شماره چاپ شده که در سه بخش آلبانی‌شناسی و ایران‌شناسی و شرق‌شناسی تلاش علمی كرده است. در این مجله شرق‌شناسان بزرگ و فراموش شده چون وجیه بخارایی، نظیم فراکلا یا طاهر دیزداری که بخشی از لغتنامه کلمات شرقی ایشان را در فصلنامه «پرلا» چاپ کردیم، قلم‌فرسايي كردند و توانستيم همه این ذخاير تاریخی را احیا کنيم.

شعبان سينايي ادامه داد: باید تأکید کنم که در زبان آلبانیايی بیش از ٦٠٠ کلمه فارسی وجود دارد که مستقیماً وارد زبان ما شده‌اند نه از طریق عثمانیسم. لغات زیادی هم هست که در لغتنامه طاهر دیزداری نیامده، خلاصه آنکه نویسندگان در «پرلا» می‌خواستند برای مخاطبین چهره‌های مهم شرق‌شناسی و ایران‌شناسی چون وجیه بخارائی و مکرم یانینا را معرفی كنند و در این هدف بسیار هم موفق بودند و این هدف اصلی فصلنامه بوده است.

وي افزود: امروز که با شما صحبت می‌کنم بیش از 100 نسخه دستنویس فارسی در آرشیو ملی آلبانی وجود دارد. در آنجا می‌توان نسخ خطی از آثار سعدی و فردوسی را پیدا کرد که از حفظ نوشته شده‌اند، آنهم به خط فارسی.

سينايي در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: خوشحالم که رييس بنیاد سعدی شیرازی، پیشنهاد برگزاری مراسم بزرگداشت نعیم فراشری در تهران را داده است و اميدوارم این تجمع ما در اینجا باعث شود که همکاری‌های بیشتری شکل بگیرد تا بنیاد و مجله «پرلا» رونق پیدا کنند. چون فصلنامه برای مخاطب زمانی ارزشمند است که به موقع چاپ شود؛ زيرا با از دست دادم مخاطب، به سختی بتوان آن را احیا کرد.

استاد دوره دکترا دانشگاه تیرانا و اشکودرا در پايان سخنانش اظهار كرد: تیم مجله «پرلا» در گذشته شاهد برگزاری کنفرانس با یونسکو بوده است، از این رو در آینده هم بایستی دست به دست هم بدهیم تا همکاري‌ها به خوبی و نیکی پیش برود.

حسيني‌الست در آغاز اين نشست بخشی از برنامه‌ها و اهداف و رسالت رايزني فرهنگي ايران در آلباني را تشریح و با تجلیل از شعبان سینانی، استاد دوره دکترا دانشگاه تیرانا و اشکودرا، از وي و همچنين غلامحسین محمدنیا، سفير ايران در تيرانا به عنوان تکیه‌گاه‌هاي اصلی براي فعاليت‌هاي رایزني فرهنگي ايران نام برد.

رايزن فرهنگي كشورمان در ادامه به تشریح فرایند جدید فعالیت‌ها و برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال ٩٦ از جمله برگزاری کنگره بزرگ «نعیم فراشری» در تهران و نیز استمرار جایگاه مطلوب مجله «پرلا» پرداخت.

در ادامه اين نشست نيز غلامحسين محمدنیا، سفیر كشورمان گفت: در آغاز ورود، فعالیت‌های خود را با یک حرکت فرهنگی يعني بازدید از نمایشگاه نقاشی عباس حادو، معاون شهرداری تيرانا شروع کردم.

وي افزود: ایران و آلبانی از اشتراکات فرهنگی و دینی و تاریخی و زبانی خوبی برخوردارند. ایران کشوری بزرگ و تأثیرگذار است؛ کما اینکه آلبانی نیز به لحاظ تمدن و فرهنگ، جایگاه ویژه‌ای دارد، بنابراین دست همکاری به سوی شما دراز می‌کنم و علاقمندم با همراهی شما بتوانیم آلبانی را به ایران و ایران را به جامعه آلبانی آنگونه که شایسته است، معرفی كنیم.

در اين نشست كه با هدف معرفي فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي كشورمان برگزار شد، ملسی لابی رييس موزه ملی، مظفر کرکوتی رييس آکادمی علوم، آردیت بودو رييس آرشیو ملی، پرسیدا آسلانی رييس کتابخانه ملی، آرتان شعبانی رييس گالری هنر، آرتان خوجه رييس دانشکده حقوق، والنتینا دوکا رييس دانشکده ادبیات، آلبرت راکیپی رييس مرکز تحقیقات و مطالعات بین‌المللی، رامیز زکای رييس مرکز تفکر و تمدن اسلامی، آربن طافای رييس انجمن تیرانا، اریون ولی آی شهردار تیرانا، عباس حادو معاون شهردار تیرانا، بدری بولوکو رييس انجمن دوستی آلبانی و ايران، شعبان سینانی استاد دوره دکترا دانشگاه تیرانا و اشکودرا، سوریا جلای معاون مرکز جهانی بکتاشیه، نعیم زوتو مشاور مطبوعاتی، زف چونی معاون وزیر فرهنگ، خلیل حسینی معاون وزیر خارجه، فاتمیر ولای مشاور نخست‌وزیر، گنس ملویا سردبیر روزنامه «آلبانیا دیلی نیوز»، امیل لافه سردبیر مجله «پرلا»، اسکندر سالا، اسکندر موچای و آرتان پوتو اعضاي هيأت علمی مجله «پرلا»، بسنیک مصطفی وزیر خارجه سابق، جرج سینانی مترجم ملاصدرا، جواهر اسپاهیو شاعر، قلیزاده رييس کالج سعدی، محمدنیا سفير و حسيني‌الست رايزن فرهنگي ايران در آلباني، غنوی معاون سفیر ايران، التون لی لا و لدیو دملی، معاونان بنیاد سعدی‌شیرازی، حضور داشتند.

انتهاي پيام/


٠٩:٤٠ - 1395/10/07    /    شماره : ٦٦٨٣١٤    /    تعداد نمایش : ٢٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • افتتاحيه هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي
  هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي با عنوان «نقش عقلانيت و اخلاق ديني در جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي در منطقه» امروز به ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افتتاح شد.

 • افتتاح هفته فرهنگي الجزاير
  هفته فرهنگي الجزاير در تهران، بعد از ظهر ديروز (دوشنبه 22 آذر)با حضور وزراي فرهنگ ايران و الجزاير و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران افتتاح شد.

 • دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان
  دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان، با حضور هیئت عالی دینی جمهوری اسلامی ایران 2 آذرماه به مدت دو روز در محل شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان رُم برگزار شد.

 • اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا
  اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگي ایران و اروپا به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و همكاري رايزني فرهنگي كشورمان به میزبانی بنیاد دائره المعارف ایتالیا در رم برگزار شد.

 • ديدار ابراهيمي تركمان با پاپ
  ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رأس هیئت دینی و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سفر به ايتاليا، 3آذرماه ضمن حضور در واتیکان با پاپ فرانسیس دیدار و گفت‌وگو كرد.