English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٥
اخبار > پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند


  چاپ        ارسال به دوست

استاد دانشگاه کاتولیکی ايتاليا:

پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند

 

ابراهیم ایونگو، استاد الهیات اسلامی دانشگاه کاتولیکی قلب مقدس، در نشستي با عنوان «محمد (ص) و مسیح (ع)، پیام ایشان در جهان امروز»، گفت: پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند.

 

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،  رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا با همکاری مرکز مطالعات بین‌المللی خانه دانایی شهر رم، نشست «محمد (ص) و مسیح (ع)، پیام ایشان در جهان امروز» را در مرکز همایش‌های کاوور شهر رم برگزار كرد.

در ابتدای این نشست آلفیه ری، انديشمند ايتاليايي سخنان خود را با ترجمه آیه شریفه «وعباد الرحمن الذين يمشون على الأرض هونا و إذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما» آغاز كرد و به موضوع «امانتداری حضرت محمد (ص) و مسیح (ع) در انتقال پیام خداوند در دو دین ابراهیمی اسلام و مسیحیت» پرداخت.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: مشکل جهان امروز این است که انسان‌ها وظیفه خویش در تبعیت از پیام پیامبران را فراموش كرده و داعیه مرجعیت دارند و همواره خودبنیادی و آزادی بیشتري می‌طلبند. این در حالی است که پیام مسیحیت عشق است و عشق، آزادی دیگری را محدود نمی‌سازد اما بنیادگرایان در فقدان فرهنگ مناسب و خرد، این پیام را درنمی‌یابند و آن را انکار می‌كنند.

در ادامه دیمتریو جوردانی، استاد مسلمان دانشگاه‌های مودنا و رجّو امیلیا در خصوص «تصویر حضرت مسیح (ع) و مریم (ع) در قرآن و متون اسلامی» به ایراد سخن پرداخت. وی با تأکید بر وجه ناسوتی آموزه‌های ادیان براي راهنمایی انسان در تمامی ابعاد زندگی، به نقش رهایی‌بخش پیامبران در شرایط هبوط انسانی اشاره كرد و گفت: قرآن در این راستا، عهدی میان خداوند و انسان، به وساطت پیامبران و مبتنی بر رحمت است.

سخنران بعدی این نشست حجت‌الاسلام ابوالفضل امامی‌میبدی، امام جماعت مرکز شیعی «المهدی (عج)» شهر رم بود که نخست محتوای مقاله خود را به نحو فشرده، به زبان فارسی ارايه داد و در ادامه، مشروح این مقاله، به زبان ایتالیایی نیز قرائت شد.

محتوای مقاله وي عبارت بود از تبیین شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه یهودیان پیش از میلاد حضرت مسیح (ع) و ضرورت احیای دین خدا با مبعوث ساختن پیامبری دیگر.

امامي‌ميبدي در بخش‌هایی از سخنان خود بیان كرد: حضرت مسیح (ع) منجی بود و برای رهایی بشر آمده بود؛ اما درد بشر تنها معنوی نیست و مادی نیز است؛ ولی موانعی در رسالت حضرت مسیح (ع) ایجاد شد و ضرورت مبعوث شدن پیامبر اسلام (ص) پیش آمد. نه مسیحیت کنونی توان نجات خود و جامعه خود را دارد و نه مسلمانانی که منحرف هستند می‌توانند خود یا جهان را نجات دهند. در چنین فضایی ضرورت دارد تا امام مهدی (عج) و حضرت مسیح (ع) براي رهایی نهایی بشریت ظهور كنند.

اين نشست علمي با سخنرانی جبرئیل ابراهیم ایونگو، استاد الهیات اسلامی دانشگاه کاتولیکی قلب مقدس، پيگيري شد. سخنرانی وي به موضوع «نقش تاریخی پیروی از دین در حفظ آن» اختصاص داشت. وي در بخشی از سخنان خود گفت: لازمه گواهی به رحمت بی‌پایان خداوند، اعتراف به فقر ذاتی خود در مقام انسان است.

وي افزود: در این راستا پیامبران اسلام و مسیحیت، فراسوی حیات و حضور فیزیکی، حیات و حضور معنوی و رهایی‌بخش دارند و حضور و حیات ایشان با دیگر انسان‌ها قابل مقایسه نیست. در خصوص پیامبر اسلام (ص)، کمیت زمانی‌ای که ایشان در جنگ سپری كرد نسبت به زمانی که به معنویات اشتغال داشت، گویای برداشت نادرست معاصر از آموزه‌های اسلامی به عنوان دین جنگ‌طلب است.  

سپس جان لوکا مارلتّی، اندیشمند و نویسنده مسیحی به موضوع «آخرالزمان در باورهای مختلف دینی و غیردینی» پرداخت و با تحلیل ریشه‌شناختی واژه «آخرالزمان» در زبان لاتین، معنی این واژه را «برداشته شدن پرده‌ها» عنوان كرد که با وقوع آن، پرده‌های ظلمت کنار خواهند رفت و نور الهی تبلور خواهد یافت.

وي در بخشی از سخنان خود اظهار كرد: فراسوی تفاوت و شباهت‌های تصویر حضرت مسیح (ع) میان اسلام و مسیحیت که ناشی از اختلاف چشم‌انداز است، تصویر آخرالزمانی حضرت مسیح (ع) به عنوان منجی، در دو دین مشابهت دارد. آتشی که در نبرد نهایی آخرالزمان افروخته می‌شود، اگر چه به آتش می‌کشد و می‌سوزاند، با نور خود روشنایی‌بخش حقیقت نیز هست.

وي ادامه داد: مسیح (ع) مطابق باورهای مسیحی با کلام خداوند بر لب رجعت می‌كند و در اسلام نیز مسیح (ع) کلام‌الله (ع) است.

آخرین سخنران این نشست، هانیه ترکیان، دانش‌آموخته دانشگاه‌های جامعه الزهرا (س) و جامعه المصطفی (ص) بود که مطالب خود را درباره ولایت تکوینی و تشریعی بیان كرد. وي در بخشی از مقاله خود اظهار كرد: مطابق نص صریح قرآن، اگر خدایی غیر از خدای واحد در جهان وجود داشت، جهان دچار بی‌نظمی می‌شد. چنین نظم و سازواری‌ای میان رسالت و آموزه‌های پیامبران نیز وجود دارد. ادیان مختلف در اصول اشتراک دارند و در فروع است که تفاوت‌هایی به چشم می‌خورد.

وي افزود: هدایت میان همه انسان‌ها مشترک است و می‌تواند تشریعی و تکوینی باشد. در خصوص هدایت تشریعی، سیادت‌های دینی متفاوتی می‌تواند شکل گیرد. برخی از این سیادت‌های دینی نظیر شرایط جهان معاصر، می‌توانند غاصبانه نیز باشند.

انتهاي پيام/


١٥:١١ - 1395/10/01    /    شماره : ٦٦٧٩٣٨    /    تعداد نمایش : ٢٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
نخستین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند پایان یافت/ تأسيس مجمع گفتگوهاي فرهنگي ايران و هند/ صلح پايدار جهاني با گفتگوهای فرهنگی/ گفتگو ظرفيتی مناسب براي توسعه همه جانبه/ راه اندازی پایگاه اینترنتی و چاپ نشریات مشترک/ایران میزبان دومین دور گفتگوهای فرهنگی
ایران و هند با تکیه برهویت فرهنگی خود پویاترمی شوند/گشایش عرصه تازه ای با ورود اسلام
رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است/ درک و فهم زبان فارسی پس از هزار سال
زبان های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد/ کثرت نگارش آثار به زبان فارسی در هند
عزم جدی برای تحقق و اجرایی شدن برنامه های فرهنگی وجود دارد
گفتگوهای فرهنگی مسیر گسترش و توسعه همه جانبه است
حدود 5 هزاردانشجوی ایرانی در هند تحصیل می کنند
تشکر رییس شورای روابط فرهنگی هند ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مناسب برای خروج از مجادلات منطقه ای است/ گفت‌وگوها مسیری برای احیای میراث مشترک
جهت همگرایی میان ملت ها از ظرفیت های مشترک فرهنگی بهره ببریم/ نفوذ زبان فارسی در منطقه

 

گزارش تصويري
 • افتتاحيه هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي
  هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي با عنوان «نقش عقلانيت و اخلاق ديني در جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي در منطقه» امروز به ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افتتاح شد.

 • افتتاح هفته فرهنگي الجزاير
  هفته فرهنگي الجزاير در تهران، بعد از ظهر ديروز (دوشنبه 22 آذر)با حضور وزراي فرهنگ ايران و الجزاير و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران افتتاح شد.

 • دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان
  دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان، با حضور هیئت عالی دینی جمهوری اسلامی ایران 2 آذرماه به مدت دو روز در محل شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان رُم برگزار شد.

 • اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا
  اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگي ایران و اروپا به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و همكاري رايزني فرهنگي كشورمان به میزبانی بنیاد دائره المعارف ایتالیا در رم برگزار شد.

 • ديدار ابراهيمي تركمان با پاپ
  ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رأس هیئت دینی و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در سفر به ايتاليا، 3آذرماه ضمن حضور در واتیکان با پاپ فرانسیس دیدار و گفت‌وگو كرد.