English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٣ مهر ١٣٩٦
اخبار > سومین همایش ایران‌شناسان روسیه برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

سومین همایش ایران‌شناسان روسیه برگزار شد

سومین همایش سالانه ایران‌شناسان روسيه با حضور ایران‌شناسان و استادان زبان فارسی فدراسیون روسیه در اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسكو برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این همایش چهره‌های علمی و فرهنگی ايران و روسيه حضور داشتند و به طرح مشکلات و ارايه پیشنهادها برای بهتر شدن وضعیت ایران‌شناسی و آموزش زبان فارسی در روسیه پرداختند.

مهدی سنایی، سفير ايران، با بيان سخناني در اين همايش با اشاره به گسترش روابط ایران و روسیه، گفت: روند کنونی و دستاورد توسعه مناسبات در تمامی زمینه‌ها در طول تاریخ دو کشور بی‌سابقه بوده و این موضوع  نشانه تحقق اراده رهبران ایران و روسیه است.

وی همچنین با اشاره به تشکیل اتحادیه همکاری‌های دانشگاهی ایران و روسیه و تأکید بر اهمیت شتاب گرفتن روابط در این زمینه، گفت: این علاقه وجود دارد که همکاری‌های دانشگاهی، علمی و فرهنگی بین دو کشور گسترش یابد و بیشتر از اکنون مردمی‌تر شود.

سنایی در ادامه با اشاره به اهمیت ایران‌شناسی برای توسعه روابط تهران و مسکو، گفت: از یک سو با گسترش مناسبات، ایران‌شناسی نیز ارتقا می‌یابد؛ اما از سوی دیگر، این حوزه در جایگاه ایده‌پردازی برای توسعه مناسبات اهمیت دارد. زیرا کارشناسان این عرصه متخصصان امور ایران و روابط دو کشور هستند که طرح‌ها و دیدگاه‌های آنان می‌تواند پشتوانه نظری برای گسترش همکاری‌ها ایجاد کند.

وی در ادامه با بيان اينكه از دیدگاه‌ها و طرح‌های بنیادین در حوزه ایران‌شناسی و توسعه روابط حمایت می‌کنیم، تأکید کرد: با توجه به سطح بالا و پیشینه ایران‌شناسی در روسیه نیاز به ایجاد نسل‌های جدید و معلمین زبان است که در این زمینه، اقدامات خوبی انجام گرفته و هر روز دانشجویان بیشتری در سراسر روسیه به ایران و زبان فارسی روی می‌آورند.

سنایی گفت: باید مراقب بود تا انقطاع نسلی در ایران‌شناسی صورت نگیرد؛ زیرا این ضرورت برای اساتید و کارشناسان مرتبط اهمیت زیادی دارد.

رضا ملکی، رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در روسيه نيز با بيان سخناني تأكيد كرد كه؛ درک متقابل ملت‌های ایران و روسیه، موجب تثبیت شرایط در تمامی حوزه‌های روابط خواهد شد.

ملكي سپس به ارايه گزارشی از فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ايران در سال جاری در سه بخش آموزش زبان فارسی، ادبیات فارسی و ایران‌شناسی پرداخت. وي با توجه به رشد بیش از 50 درصدی دانشجویان زبان فارسی در دانشگاه‌های روسیه، به فعالیت‌های مختلف مرکز زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بخش‌های  حمایت از کرسی‌های زبان فارسی، برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی ترجمه و آموزش زبان فارسی و برگزاری دوره‌های آزاد زبان فارسی در شهرهای مختلف روسیه اشاره كرد.

رايزن فرهنگي كشورمان در ادامه ضمن تأکید بر اهمیت و قدمت ایران‌شناسی در فدراسیون روسیه، به ایجاد مرکز میراث مکتوب ایران و اسلام توسط رایزنی فرهنگی ايران در انستیتو نسخ خطی شرقی سنت‌پترزبورگ اشاره كرد و برای دسترسی ایران‌شناسان به منابع و متون مورد نیاز در حوزه ایران‌شناسی به ایجاد دسترسی به سایت‌های تحقیقی و پژوهشی از جمله «نورمگ» و «نور لایب» و ایجاد کتابخانه دیجیتال در روسیه با منابع مورد نیاز در این بخش خبر داد.

وي در ادامه به کنفرانس بین‌المللی اوراسیا و تشکیل انجمن ایران‌شناسان اوراسیا در سال جاری اشاره كرد و ارتباط ایران‌شناسان این حوزه را براي تعمیق ایران‌شناسی مورد تأکید قرار داد و برنامه‌های آینده ایران‌شناسی از جمله برگزاری نخستین کنگره ایران‌شناسی به مناسبت دویستمین سالگرد مکتب ایران‌شناسی در سنت پترزبورگ با همکاری مراکز علمی و پژوهشی روسیه از جمله موزه آرمیتاژ را به اطلاع حاضرین رساند.

از دیگر سخنرانان همایش یک روزه ایران‌شناسی در روسيه، ایوانف، ريیس کرسی زبان فارسی انستیتو آسیا و آفریقا، صفر عبدالله از ایران‌شناسان قزاقستان، مامیدوا از انستیتو شرق‌شناسی، پاول لوریه از موزه آرمیتاژ، ادریس‌اف، سرپرست بنیاد ایران‌شناسی مسکو و جمعی از اساتید زبان فارسی و ایران‌شناسان سراسر روسیه بودند.

دومین همایش سالانه ایران‌شناسان فدراسیون روسیه در اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران با تقدیر از جهانگیر دری و شریف شکوراف، از محققین و ایران‌شناسان با سابقه روسیه، به کار خود پايان داد.

همچنين مهدي سنایی، سفير كشورمان از ولادمیر گالوچین، ريیس انجمن دوستی ایران در لتونی به دليل تلاش و فعالیت‌های متعدد وي در معرفی ایران امروز، به صورت ویژه  قدردانی كرد.

انتهاي پيام/


١٥:٢٤ - 1395/09/28    /    شماره : ٦٦٧٦٢٠    /    تعداد نمایش : ٩٤٦خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  مراسم اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش صبح امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش، با عنوان «‌انسان؛ طبیعت و آزادی» صبح امروز (27 شهريورماه) به همت مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل اين سازمان برگزار شد.

 • پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس
  پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنفرانس اسقفان سوئيس صبح امروز در اين سازمان آغاز شد.

 • ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان
  نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس كه به منظور شركت در پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوهاي اديان و تمدن‌ها به ايران سفر كرده‌اند، صبح امروز (يكشنبه 5 شهريور) با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • اختتاميه نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها
  نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها روز سه شنبه 31 مردادماه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.