English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٧
اخبار > جشن میلاد پيامبر اعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در خارج از كشور برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

جشن میلاد پيامبر اعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در خارج از كشور برگزار شد

جشن میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) و گراميداشت هفته وحدت به همت نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسبت میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع)، مراسم جشني به همت نمايندگي‌هاي فرهنگي كشورمان و با حضور مسلمانان، عاشقان و محبان اهل بيت (ع) و ایرانیان مقیم در كشورهاي ذيل برگزار شد:

 

 

 

زامبيا

با فرا رسیدن هفته و حدت وبمنظور گرامیداشت روز لادت حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه واله) وحضرت امام صادق( علیه السلام)وولادت حضرت عیسی(علی نبینا واله) مراسم جشن با شکوهی درنمایندگی فرهنگی ومرکز اسلامی زامبیا برگزار شد.

     در این مراسم که تعداد جمعیت کثیری از مسلمانان بومی ولبنانی و هندی و پاکستانی  حضور پیدا کردند برنا مه هایی بشرح ذیل اجراء شد:

-        قرائت آیاتی ازقرآن  مجید

-        قرایئپت اشعاری در مدح نبی اکرم(صلی الله علیه واله)  بزبان عربی واردو

-        ایراد سخنرانی توسط حسینی  رایزن فرهنگی

-        ایراد سخنرانی توسط حاج شیخ اسدالله مواله " مفتی زامبیا "

-        ایراد سخنرانی توسط حاج عصام بزبان عربی

      -  اعطائ جوایز به  12 نفر  ازبرندگان مسابقه  پیرامون شخصیت نبی گرامی اسلام (ص)

     همزمان با ایام و لادت  نبی گرامی اسلام (ص) مراسم جشنی توسط دو سازمان بومی  بنام" گروه جو انان مسلمان وسازمان تبلیغات زنان مسلمان" درمسجد چیبولیا برگزار شد.

 

سريلانكا

در روز شنبه چهارم دی ماه سال 1395 رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اقدام به برگزاری جشن میلاد النبی(ص) با حضور شخصیت های سیاسی و مذهبی نمود. در این مراسم پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی دو کشور سرپرست رایزنی فرهنگی ضمن خوش آمدگویی به میهمانان گفت: این وظیفه مسلمانان است که با اعمالشان نشان دهند که دین اسلام دین صلح و دوستی است همان طور که رسولش رحمت للعالمین و رسول صلح و مهربانی بود.

در ادامه فزوي وزیر وحدت و آشتی ملی و نماینده مجلس در سخنانی گفت: ما همیشه مراسم های مربوط به میلاد رسول الله (ص) را برگزار می کنیم و در مورد خصوصیات ایشان صحبت می کنیم ولی تغییری در خود و زندگی خود ایجاد نمی کنیم. وي همچنین در بخشی از سخنانش بر لزوم وحدت بین مسلمانان و همزیستی مسالمت آمیز با سایر ادیان گفت.

پس از سخنرانی ایشان یک کلیپ از فیلم حضرت محمد (ص) ساخته مجید مجیدی پخش شد و در ادامه آقای حسن اقبال از بنیاد هاشمی به سخنرانی به زبان تامیل پرداخت.

در ادامه یک گروه قصیده اقدام به برگزاری برنامه نمود و پس از آن  زایری امیرانی سفیر جمهوری اسلامی از میهمانان جهت حضور، و از برگزار کنندگان این برنامه جهت برپایی آن تشکر نمود. وي در  بخشی از سخنان خود حضرت محمد(ص) به عنوان آخرین پیامبر را پیامبر صلح و دوستی معرفی و از افراطی گری به شدت انتقاد کرد. ایشان هم چنین اضافه کرد که دین اسلام دین خشونت و افراطی گری نیست بلکه دین بردباری و سعه صدر است متأسفانه امروزه تعدادی از مسلمانان با رفتارهای افراط گرایانه چهره بدی از اسلام نشان داده اند.

پس از سخنرانی سفیر در مراسمی جوایز مقاله نویسی دانشگاه جامعه المصطفی به برندگان آن توزیع شد.

در ادامه فلیح از فرقه رفاهیه به ایراد سخنرانی به زبان تامیل پرداخت.

 

لبنان

رايزني فرهنگي ايران در لبنان به مناسبت هفته وحدت و ميلاد پيامبر اكرم (ص) و امام جعفر صادق(ع) مجموعه‌اي از برنامه‌هاي ديني، فرهنگي و هنري را با حضور دو هيأت به مدت يك هفته در لبنان تدارك ديد.

اعضاي هيأت اول كه به پيشنهاد اين رايزني فرهنگي و با همكاري ارزشمند مركز بين المللي تبليغ به لبنان اعزام شدند شخصيت‌هاي شيعه و سني كشورمان شامل حجت الاسلام و المسلمين مصطفی مرسلي، عضو دفتر مشاوره بين المللي دفتر مقام معظم رهبري و نماينده و معاون وزير خارجه سابق، ماموستا محمودي امام جمعه پيرانشهر و  الياسي- سرتيپ بازنشسته سپاه پاسداران و استاد دانشگاه امام حسين(ع) و اعضاي هيأت دوم (گروه موسيقي عربي الغدير خوزستان) كه به همت اداره‌كل امور فرهنگي ايرانيان خارج از كشور  و مشاركت اداره كل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان و همراهي امين ملايري(معاون مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان) و حسن چمكلاني (سرپرست گروه هنري از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) اعزام شدند، متشكل از احمد بيت سياح عذاري(نوازنده دف و عود، رهبر گروه)، سعيد سياحي (خواننده)، عزيز نيسي (نوازنده تيمپو)، علي عموري (نوازنده سنتور)، محمد فدعمي زاده (نوازنده ويالون) بودند.

برنامه‌هاي گروه موسيقي عربي الغدير از  خوزستان

اجراها:

1.       ضبط برنامه در راديو نور، وابسته به حزب الله، پنج شنبه 25 آذر

2.       ضبط برنامه در راديو بشائر پنج شنبه 25 آذر

3.         اجرا در دانشگاه آزاد اسلامي پنج شنبه 25 آذر

4.       اجرا در جمع نمازگزارن اهل سنت در مسجد سيدنا ابراهيم، شهر صيدا، جمعه 26 آذر

5.       اجراي برنامه، همراه با اركستر موسيقي به رهبري مهدي كلاس در سالن مجتمع رسالات (جشن اشداء و رحماء) جمعه 26 آذر

6.       اجرا در برنامه جشن ميلاد در شهر جبشيت شنبه 27 آذر

7.       تك‌خواني سعيد سياحي در جامعة المصطفی(ص)

برنامه‌هاي ويژه ايرانيان:

8.       اجرا در مجتمع آموزشي شهيد چمران (مدرسه ايراني) پنج شنبه 25 آذر

9.       اجرا در جشن ميلاد پيامبر اكرم(ص) و تك نوازي در هنگام دكلمه‌خواني دو دختر دانش آموز ايراني در سفارت كشورمان در بيروت پنج شنبه 25 آذر

10.   اجرا در جشن شب يلدا - سالن فاميلي هوس و تك نوازي در هنگام حافظ‌خواني، سه شنبه 30 آذر

بازديدها:

1.       سفر گروه موسيقي به شهر الجية و بازديد از مقام نبي يونس (ع) جمعه 26 آذر

 

2.       بازديد گروه موسيقي از فروشگاه بزرگ ادوات موسيقي شاهين در بيروت شنبه 27 آذر

3.       بازديد از منطقه تاريخي و ساحلي شهر صيدا يكشنبه 28 آذر

 

4.       سفر گروه موسيقي به جنوب:  نوار مرزي با فلسطين اشغالي، باغ ايران يكشنبه 28 آذر

5.       خريد از بازار

ديدارهاي تخصصي

1.                   بازديد از بخش‌هاي مختلف شبكه المنار، چهارشنبه 24 آذر

2.                   اجراي تستي در رايزني فرهنگي با حضور آقاي مهدي كلّاس رهبر اركستر جمعيت رسالات جمعه 26 آذر

3.                   ديدار با نايب رئيس دانشگاه آنطونيه و رئيس دانشكده موسيقي دكتر ابومراد سه شنبه 30 آذر

 

مصاحبه‌ها:

1.       مصاحبه با راديو مشاهير بعد از اجرا در جشن شب يلدا - سالن فاميلي هوس سه شنبه 30 آذر

پاكستان (لاهور)
در تاریخ 2 دی ماه 1395 به مناسبت میلاد خجسته فخر کائنات حضرت رسول اکرم(ص)، ولادت با سعادت امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت، مراسمی تحت عنوان "محفل مدح رسول اعظم ص" به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در سالن اجتماعات نمایندگی مذکور با حضور اساتید و زبان آموزان زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، جامعه علمیه زینبیه، جامعه علمیه منهاج الحسین، جامعه علمیه خدیجة الکبری، جامعه علمیه فاطمة الزهرا(س)، جامعه علمیه بیت الشعور و ایوان صوفیای لاهور برگزار شد.
مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری محمد عرفان صدیقی زبان آموز خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور آغاز و سپس سید مصطفی موسوی اشعاری بسیار زیبا در مدح حضرت رسول اکرم(ص) قرائت نمود.
در ادامه حافظ محمد شفیق زبان آموز خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و  خانم عروج فاطمه زبان آموز زبان و ادبیات فارسی از جامعه علمیه منهاج الحسین  اشعاری بسیار زیبا در مدح حضرت رسول اکرم(ص) و اهل بیت(ع) به زبان فارسی قرائت نمودند.
حافظ محمد ابوسفیان سیفی طلبه حوزه علمیه نعیمیه و  از زبان آموزان زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت رسول(ص) و هفته وحدت گفت: خداوند متعال به تمامی پیامبران خود معجزه خاصی عطا کرده است ولی وجود مبارک حضرت رسول اکرم(ص) خود یک معجزه است. به عبارت دیگر هر فصل زندگی حضرت رسول ص، چشم گشودن حضرت رسول اکرم(ص) در این جهان معجزه، کودکی ایشان معجره، جوانی ایشان معجزه، غذا خوردن ایشان معجزه، آب نوشیدن ایشان معجزه، نشستن، برخاستن، راه رفتن، ایستادن، و به معراج رفتن همه  و همه  معجزه می باشد.
حسن یوسف، دم عیسی، ید بیضا داری                            آنچه خوبان همه دارند، تو تنها داری
شخصیت و سیره حضرت رسول(ص) برای ما مسلمانان الگو و نمونه ای کامل می باشد. خداوند متعال رب العالمین و حضرت رسول(ص) رحمة للعالمین هستند یعنی وجود مبارک ایشان باعث رحمت برای  انسان ها می باشد. و ما می توانیم با درک بهتر از زندگی حضرت رسول اکرم(ص) در برقراری صلح و امنیت در جامع نقش مهمی را ایفا نماییم.( ایشان به زبان فارسی سخنرانی کردند)
در ادامه گروه تواشی زبان آموزان زبان و ادبیات فارسی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور اشعاری بسیار زیبا  و سرودی زیبا(به زبان فارسی) در مدح حضرت رسول اکرم(ص) قرائت نموده که بسیار مورد پسند شرکت کنندگان قرار گرفت.
خانم رخسانه زیدی زبان آموز زبان و ادبیات فارسی جامعه علمیه بیت الشعور و سید محمد موسی موسوی اشعاری بسیار زیبا در مدح حضرت رسول اکرم(ص) و اهل بیت (ع) قرائت نمود.
عثمان قریشی دانشجوی پیش دکتری دانشگاه جی سی لاهور ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت رسول اکرم(ص)، مقاله ای تحت عنوان سیره "حضرت رسول(ص)" مبنی بر خصوصیات، فضایل، آداب، اخلاق و رفتار آنحضرت را برای شرکت کنندگان محفل قرائت نمود.(به فارسی)
سپس محمد عرفان صدیقی به همراه گروه خود قصیده برده شریف را برای شرکت کنندگان و حاضرین محفل قرائت نمود.
خانم دکتری نادرا رئیس اسبق بخش فلسفه دانشگاه پنجاب لاهور ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت رسول اکرم(ص)، اشعاری بسیار زیبا از علامه محمد اقبال لاهوری در مدح حضرت رسول(ص) را قرائت نمود.
در ادامه حسین ظفر زبان آموز زبان  و ادبیات فارسی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت روسل اکرم(ص)، مقاله ای در باره  زندگی حضرت رسول اکرم(ص) رابه زبان فارسی  قرائت نمود.
خانم کنیر فاطمه، خانم خدیجه و خانم ثمینه نقوی به همراه گروه خود از زبان آموزان زبان و ادبیات فارسی جامعه علمیه خدیجة الکبری، اشعاری بسیار زیبا در شأن حضرت رسول(ص) را قرائت نمودند.
سپس گروه تواشی دوره چهارم زبان و ادبیات فارسی سرودی زیبا در شأن حضرت رسول اکرم(ص) را به زبان های فارسی، اردو و عربی قرائت نمود.
در ادامه خانم واهبه فاطمه کودک خردسالی از جامعه علمیه منهاج الحسین اشعاری بسیار زیبا در مدح حضرت رسول(ص) را قرائت نمود که بسیار مورد پسند شرکت کنندگان قرار گرفت.
خانم نرجس حسینی مدرس جامعه علمیه خدیجة الکبری ضمن تبریک ولادت باسعادت حضرت رسول(ص) گفت: خداوند متعال در قرآن مجید می فرماید: و ما ارسلنک الا رحمة للعالمین. ای پیامبر! شما را به عنوان رحمت برای تمامی جهانیان فرستاده ام. خداوند متعال تمامی رحمت و شفقت خود را در وجود مبارک حضرت رسول اکرم(ص) گنجانده و ایشان را بر زمین برای انسانها نازل نمودند. اگر بخواهیم وحی الهی را در قالب کلمات نگاه کنیم باید قرآن مجید را بنگریم و اگر بخواهیم وحی الهی را در قالب پیکر نگاه کنیم، باید حضرت رسول اکرم(ص) را بنگریم.
وی در ادامه افزود: حضرت رسول اکرم(ص) خود باعث رحمت برای جهانیان بودند و همیشه درس اخوت، برادری، صلح، محبت، امن و امنیت می دهند. ایشان در زمان خود حتی با دشمنان خود نیز با ملامت و نرمی رفتار می کردند. ولی امروز جای بسی تاسف است که ما مسلمانان حتی با برادران مسلمان خود رفتاری بسیار ناشایسته داریم و تحمل سخنان آنان را نداریم. ما مسلمانان باید حول محور حضرت رسول(ص) گرد هم جمع شده و با یکدیگر اتحاد و همبستگی داشته باشیم. ما باید در وجود خود تحمل و بردباری ایجاد کنیم زیرا این امر یکی از مهمترین عامل ایجاد جامعه ای امن می باشد.
در ادامه خانم کنیز زهرا، خانم اقصی، آقای عتیق الرحمان و آقای محمد شفیق اشعاری زیبا در مدح حضرت رسول اکرم(ص) را به زبان فارسی قرائت نمودند.
اکبر برخورداری وابسته فرهنگی و رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت رسول (ص)، امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت و نیز خیر مقدم به تمامی میهمیانان ارجمند  گفت:  
امروز از هر طرف به مسلمانان حمله می شود. از یک طرف دنیای کفر، مسیحیت، صهیونیسم ،استکبار جهانی به مسلمانان حمله می کنند و به عبارتی ما را بمباران تبلیغات منفی خود می کنند و به رسول الله(ص) که نور رحمت است اهانت می کنند  وتبلیغ می کنندکه  گسترش اسلام در سایه زور شمشیر بوده و از طرفی یک عده ای ازافراد و گروه های جاهل و گمراه تحت نام اسلام و زیر سایه پرچم لا اله الا الله سر کودکان، زنان و بی گناهان را می برند و همه را جز خود کافر می دانند و دانسته و یا نادانسته  اتهامات دشمنان اسلام را تایید می کنند که اسلام دین خونریزی و دشمن انسانیت است.! خداوند متعال  در قرآن مجید در آیه ای در باره رسول رحمت می فرماید ، به سبب رحمت خداست که تو با مردم این چنین خوشخوی و مهربان هستی . اگر تند خوی و سخت دل می بودی از گرد تو پراکنده می شدند. پس بر آنها ببخشای و برایشان طلب مغفرت کن و...پیامبر رحمت با خلق عظیم و مهربانی و استدلال مردم را به اسلام دعوت می کرد. چگونه ممکن است که ما ادعای پیروی از حضرتشان بکنیم و اهل خشونت و خونریزی باشیم.؟
حضرت امام  خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران این ایام را هفته وحدت نامید تا اختلافات  از بین برود. مقام معظم رهبری فرمودند  : شیعه انگلیسی و سنّی آمریکایی مثل دو لبه یک قیچی به آتش افروزی و اختلاف افکنی مشغولند .وی با اشاره به تبلیغات اخیر طرفداران سعودی گفت:اخیرا یک عده جاهل وابسته به شیوخ عرب برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان تبلیغات جدیدی راه انداخته که غیر عرب زبانان اهل دوزخند  !.  زبان عربی برای تمامی مسلمانان قابل احترام می باشد زیرا زبان قرآن مجید و زبان رسول الله ص است.اما مسلمانان باید برای جلوگیری ازگسترش اختلافات قومی ،قبیله ای و ... مانع ترویج این نوع تفکرشوند.

 پاكستان (حيدر آباد)
خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در حيدرآباد سند، در روز يكشنبه 28 آذر 1395 به مناسبت ميلاد با سعادت نبي مکرم اسلام(ص)و حضرت امام صادق(ع)آيين گراميداشت هفته وحدت با حضور حدود 300 تن از علما، اساتيد دانشگاه‌ها و حوزه‌هاي علميه، دانشجويان، طلاب و عموم مسلمانان در محل نمايندگي فرهنگی حیدرآباد برگزار گردید.
باقري مسئول خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران حيدرآباد، حجت الاسلام و المسلمين حيدر علي جوادي موسس و مسئول مركز تحقيقات و تبليغات اسلامي جامشورو، جناب آقاي عبدالوحيد قريشي معاون رئيس جماعت اسلامي ایالت سند و دكتر مسعود جمال خانزاده رئيس بزم فروغ انسانيت سخنرانان اين مراسم بودند.
مراسم با تلاوت آيات كلام الله مجید و نعت خوانی برای حضرت محمد مصطفی(ص) آغاز شد.
حجت الاسلام جوادي در سخنانش اظهار داشت: خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران حيدرآباد به عنوان نماينده جمهوري اسلامي ایران، جشن ميلاد پيامبر اعظم(ص) را برگزار می نماید. و بر اساس تدبیر و خواست امام خميني(نور الله مرقده) و بزرگداشت همیشگی هفته وحدت (از12 تا 17 ربیع الاول) اعلام و آغاز گردید. ایشان با تدبیر تفاوت های اهل تسنن و تشيع را به فرصت اتحاد بین المسلمین تبدیل فرمودند. با این اعلام تفاوت اقوال تاریخ ولادت پیامبر(ص)نزد شیعه و سنی تبدیل به یک هفته جشن وحدت شد.كه فرمودند اختلاف تاريخ پيش مي آيد، اهل تسنن مي گويند ميلاد پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله وسلم 12 7 روز جشن بگيريد. و شيعه و سني با همديگر متحد شوند و جشن ميلاد پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم برگزار كنند. ايشان افزود: اين نمايندگي از بهترين نمايندگي‌هاي فرهنگی در بین كشورهاي مسلمان است، چون اين چنين مراسم مثبتی را برگزار مي كند. بنده اطلاعي از برگزاري اينگونه برنامه‌ها از سوي نمايندگي‌هاي كشور‌هاي اسلامي به جز جمهوري اسلامي ايران ندارم. و فكر نمي كنم کشور دیگری اينگونه برنامه مثبتی را برگزار كنند، و اين خود جاي تحسين دارد.
وي گفت: اتحاد و وحدت امری اساسي است. اگر اتحاد نباشد با فضای تفرقه چه خواهيم كرد. متأسفانه به خاطر غرض و به عقلی تعدادی از دو طرف كار خراب مي شود و ضایعات فراوانی به امت مسلمان وارد می شود. در اینجا است که دشمن مشترکمان از تفرقه بین ما به مقاصد پلیدش می رسد.
دشمن اتحاد بین ما را دوست ندارد و به دنبال تفرقه اندازی در بین ما است. امام خميني همه ما را به اتحاد و وحدت دعوت نمودند، آنچنان که خداوند دعوت به وحدت می فرماید.
وي افزود: قبل از انقلاب اسلامي، هر دو منبر شيعه و سني وجود داشت. در هر دو منبر حرفهاي دلسوزانه وجود نداشت، افراد دلسوز بودند اما قدرت نداشتند. بعد از انقلاب اسلامی دعوت به اتحاد به عمل آمد. چگونه است که قبل از آن شيعه كافر نبود، امّا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شيعه توسط بعضی کافر اعلام می شود، به خاطر آن که شیعه منادی وحدت است.
عزیزان توجّه کنید مسئله مقاومت فلسطين چه کشوری به واقع زنده نگه داشت. فكر نمي كنم كشوری مخلصانه تر از جمهوري اسلامي براي دفاع از فلسطين كوشيده باشد. اگر جمهوري اسلامي نبود تمامی كشورهاي عربي اسرائيل را به رسميت شناخته بودند.

عبدالوحيد قريشي معاون رئيس جماعت اسلامي ایالت سند در آغاز اشعاري در مدح پيامبر اكرم(ص) قرائت نمود و سپس اظهار داشت: كل امت در حال حاضر در عذاب است، اگر اين امت مي خواهد آرامش ذهني داشته باشد، بايد محبت حقيقي به رسول اكرم(ص)داشته باشد. لازمه این محبت اطاعت از رسول الله (ص) است. همانطور كه مولانا مودودي گفته اند دعوت به قرآن و سنت را پيشه خود كنيد و بر جهان غالب شويد. به يقين همين طور خواهد شد و اسلام بر جهان غلبه خواهد یافت. به شرط اينكه امت براي دفاع از حرم متحد شود. حمله به حرم در پيش است، حمله بر مدينه منوره در پيش است، مسحيان و يهوديان اين برنامه را دارند. به خاطر  همين ما بايد هوشيار باشيم، متحد باشيم، اتحاد امت تنها راه آزادی است.
سپس مدح و نعت پيامبر اعظم(ص) با اشعار بسیار زیبایی انجام شد.
مسعود جمال خانزاده رئيس بزم فروغ انسانيت طي سخنانش اظهار داشت: آقاي قريشي فرمودند خطر يهود و نصارا، اسلام را تهديد مي كند، من مي خواهم پاسخ ايشان را بدهم يهود و نصارا هم در تاريخ اسلام هم اينقدر خطر نداشت، به اندازه اي كه امروز این خطر از سوي بعضی به اصطلاح مسلمانان وجود دارد. پيامبر(ص)حضرت جعفر طيار را به دربار نجاشي فرستاد و به او گفت من برای شما در آنجا احساس امنيت دارم. اسلام در آن زمان از سوی چه كساني تهدید می شد. از سوی‌ آنهايي كه امروز نیز برای امت واحده تهدید و خطر هستند. در آن زمان هم چنین افرادی بودند.
وي با اشاره به صحاح سته گفت كه در همه اين كتاب‌ها آمده است، كه پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم به حضرت ابوبكر فرمودند كه برو آن شخصي كه در مسجد در حال نماز است بكش و از نماز خواندنش گول نخور، بعد به حضرت عمر فرمودند ايشان او از نماز خواندنش گول خورد، بعد از آن به حضرت علي(كرم الله وجهه الكريم) را فرستادند، ايشان با اراده مصمم رفتند اما آن خبيث از آنجا رفته بود.
وي در ادامه گفت: تا كنون در پاكستان 80 هزار تن را از دست داديم، اينها را يهود و نصارا كشتند؟ مزار‌هاي انبيا، صحابه كرام و اهل بيت اطهار را منهدم كردند و جسد حضرت حجر بن عدي را از قبر بيرون كشيدند، آيا اين كارها را نيز يهود و نصارا انجام داده اند. وي وهابيت را گياه كاكتوس خواند و گفت: محمد ابن عبدالوهاب نجدي اين گياه را حدوداً دو قرن پيش كاشته است، كه گفته بود بزرگترين خانه صنم حرم محمد است اگر توانش را داشتم حرم محمد(ص)را از مدينه بيرون مي كشيدم. پدر عبدالوهاب دارای عقيده درست اهل سنت بود، و او را عاق كرده بود.  ايشان در بخش ديگري از سخنان خود: من هميشه گفته ام كه دولت عربستان و حرمين شريفين از هم جدا هستند. اين دو را نبايد يكي ديد. حجاز مقدس منبع ايمان ما است، حرم جدا است و عربستان سعودي جدا است. احمد جاويد در تلويزيون گفته است: حرمين شريفين و عربستان سعودي را از هم جدا ببينيد و خواهيد ديد كه عربستان سعودي مويي كمتر از اسرائيل نیست.
سپس باقری سخنانش را ايراد کرد. وی ضمن تشكر از تمامی حاضرین جهت گفت: در تفرقه هيچ فايده اي نيست اگر عقلاً، منطقاً و از سر اطاعت الهي هم به موضوع نگاه بكنيم در تفرقه هيچ فايده اي نيست جز جدايي، جز ذلالت و جز نقضان. اتحاد و وحدت امری الهی و عقلي است. لذا هر کس از تفرقه دم بزند چه نام شيعه و چه نام سني بر خود نهاده باشد، حلقومش حلقوم شيطان است. كلامش كلام شيطان است، كلامش كلام صهيونيست ها است، كلامش كلام آمريكا است. لذا ذهن و وجودمان را عادت بدهیم که هر كس از تفرقه حرف مي زند او را از خود برانيم.
او گفت: عصر حاضر با شروع انقلاب اسلامي، انشاء الله عصر شكوفايي تمدن جديد اسلامي براي همه مسلمين است، و این متعلق به همه ی مسلمین است چه شيعه چه سني. خداوند فرصتي عظيمی را به همه مسلمين عطا فرموده است، لذا همه بايد متفق بشويم و به دنبال رضايت حق تعالي باشيم. انسان هايي باشيم كه از امر الهي اطاعت بكنيم. هر كسي از تفرقه حرف بزند قطعاً خلاف رضايت حق تعالي حرف مي زند.
وی در اثبات لزوم اتحاد و اجتناب از تفرقه مطالبی را با اشاره به آیات قرآن مورد اشاره قرار دادند.

افغانستان (كابل)
جشن میلاد پیامبر رحمت (ص) و امام صادق (ع) در مسجد جامع امام زمان برگزار شد.
به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (ص) و میلاد صادق آل محمد حضرت امام جعفر صادق (ع) محفل با شکوهی با حضور صدها تن فرهنگیان، بزرگان و علما در مسجد جامع امام زمان برگزار شد.
این محفل با قرائت آیات کلام الله مجید آغاز شد و با خواندن مقاله‌ی پرشور توسط یک تن از شرکت کنندگان ادامه یافت.
سپس چند تن از حضار به خواندن شعر پرداخت که مورد تشویق مکرر حاضرین قرار گرفت.
حجت الاسلام فصیحی سخنران اصلی این محفل با شکوه بود. آقای فصیحی در سخنان خود به وحدت و همگرایی میان مسلمانان تأکید کرد و گفت: دشمن را باید شناخت، دشمن کسی است که میان مسلمانان نفاق و تفرقه ایجاد می‌کند.
ایشان در مورد میلاد پیامبر اکرم (ص) گفت: ابرهای تیره و تار جاهلیت سراسر شبه جزیره‌ای عرب را فرا گرفته بود، در این هنگام ستاره‌ای، صبح سعادت دمید و محیط تاریک عرب را با میلاد مسعود رسول گرامی اسلام (ص) روشن کرد؛ و این نور مبارک سراسر کره‌ای، خاکی را منور ساخت.
در ادامه مسول فرهنگی مسجد امام زمان (عج) ضمن عرض خیر مقدم به همه حضار به بیان ویژگی‌های اخلاقی امام صادق (ع) پرداخت و گفت: امام صادق (ع) در رابطه با مادر بزرگوارش سه ویژگی بسیار زیبا را بیان می‌دارد و می‌فرماید: مادر من یکی از ویژگی‌هایش این است که به وحدانیت خداوند، و به پیامبر عزیز اسلام (ص)، امامت امام علی (ع) و فرزندان عزیزش نیز ایمان داشت، ویژگی دومش اینکه مادرم تقوای الهی داشت، ویکی از افراد متقی و پرهیزگار بود، ویژگی سوم اینکه مادر من از نیکوکارترین زنان عصر خویش بوده است، و امام صادق (ع) از چین مادر به دنیا آمده است، در دامان چنین مادر بزرگ شده است که بیش از چهار هزار روایات، امام صادق (ع) است.
آیت الله مجاهد از دیگر سخنرانان این همایش  گفت:در تمام ایام سال در بین ۳۶۰ روز، یک امروز است که دو تا مولود با عظمت یکجا وارد شده است، یک پیامبر اکرم (ص) و یک هم امام صادق (ع)، امام صادق (ع) می‌فرماید: یک لحظه فکر کردن بهتر از ۷۰ سال عبادت است، ما باید فکر کنیم که کجا باید بروم و به کدام جلسات اشتراک کنیم.
مجاهد حضور جوانان در محافل دینی ستود و گفت: این افتخار است که جوانان و نوجوانان در این زمان در مسجد جامع امام زمان (عج) جمع می‌شوند، از پیامبر (ص) و امام صادق (ع) تجلیل می‌کنند، و بدانیم که روزگار می گذرد و تنها چیز یکه در آخر عمر بدرد ما می‌خورد همین جلسات است که ما اشتراک می‌کنیم. حضرت خدیجه با فکر کردن، با آن ثروت که داشت با پیامبر عزیز اسلام (ص) ازدواج کرد، و زمانی که با پیامبر ازدواج کرد تمام ثروتش را به پیامبر بخشید، و حضرت خدیجه هستی‌اش را فدای پیامبر کرد، و خداوند در قبال نیکی او حضرت زهرا (س) را که از همه دنیا بهتر است، به او داد، که خیر دنیا و آخرت است.
مجاهد در ادامه سخنانش گفت: پیامبر عزیز اسلام که به دنیا آمد آتشکده فارس خاموش شد و اتفاقات بسیار بزرگ دیگر نیز افتاد، برای اینکه مردم باید بفهمند آمدن پیامبر (ص) یعنی اینکه، جاءالحق وذهق الباطل، وقتیکه حق آمد باطل نابود شد، و بدانیم همین که حق آمد باطل نابود می‌شود، آمدن ما در چنین جلسات حق است، و این خودش خار چشم دشمنان اسلام است، پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) مال ما شیعیان تنها نیست مال همه بشریت است، نعمان ابن ثابت (امام ابوحنیفه، رئیس مذهب حنفی) دوستان شاگرد امام صادق (ع) بود، و همیشه افتخار می‌کرد و می‌گفت (لولا السنتان لهلک النعمان)، اگر این دوستان شاگردیم نزد امام صادق (ع) نمی‌بود، من هلاک شده بودم، امام ابوحنیفه به وجود امام صادق (ع) افتخار و محبت دارد، پیروانش بحمدالله نیز باهم محبت و اخوت دارند، بهترین سنی جهان سنی افغانستان است و بهترین شیعه جهان شیعه افغانستان است، آقای مجاهد سخنانش را با تأکید بر وحدت و اخوت اسلامی به اتمام رسانید.
در پایان نماز جماعت ظهر و عصر به امامت حضرت آیت الله مجاهد اقامه شد. و از حضار با توزیع شیرینی پذیرای صورت گرفت.

فریاد رسای وحدت از حلقوم فرهنگیان شیعه و سنی
سمینار وحدت و یکپارچگی مایه نجات امت اسلامی در کابل برگزار شد.
همزمان با فرا رسیدن هفته‌ی وحدت و اخوت، سمینار علمی تحت عنوان« وحدت و یکپارچگی مایه‌ی نجات امت اسلامی» با حضور صدها تن از فرهنگیان، استادان دانشگاه و علمای شیعه و اهل سنت در تالار سینمایی نما رسانه برگزار شد.
این محفل که به همت مرکز فرهنگی والعصر راه اندازی شده بود، با قرائت آیات نور بخش کلام الله مجید توسط قاری احمد بشیر حیدری آغاز و با پخش سرود ملی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان ادامه یافت.
سپس استاد سید محمد حسن سجادی استاد دانشگاه و فعال امور سیاسی در جایگاه قرار گرفت و میلاد فرخنده‌ی نبی رحمت(ص) و هفته وحدت را  به حضار تبریک گفت.  
سجادی عنوان کرد: وحدت یک نیاز جامع بشریت و دولت‌ها و ملت‌ها است و به خصوص مسلمانان دنیا باید برای قوت و بقایشان به همگرای و گسترش وحدت تلاش کنند.
سید رضا مصباح رئیس نهضت فرهنگی افغانستان از دیگر سخنرانان این سمینار بود که به بیان مولفه های وحدت اسلامی و عوامل گسترش آن پرداخت.
به باور آقای مصباح اختلافات میان شیعه و اهل سنت توسط مداخلات بیگانگان و عدم آگاهی کافی برخی مسلمانان از دین اسلام صورت می‌گیرد.
محفل با خواندن اشعار وحدت آفرین توسط شاعران آئینی ادامه یافت و در پایان مولانا ابراهیمی معاون شورای اخوت اسلامی در جایگاه قرار گرفت.
مولوی ابراهیمی وحدت امت اسلامی را یک ضرورت انکار ناپذیر توصیف کرد و پیامبر اکرم(ص) را بهترین الگو برای همگرای و همپذیری مسلمانان دانست.
معاون شورای اخوت اسلامی همچنین بیان داشت: وحدت قوت است ،وحدت مهربانی و عطوفت است و مذهب سبب جدای نیست زیرا ما در اصول از هم فرق نداریم و اندک تفاوتی که وجود دارد در فروع است.
آخرین سخنران این سمینار الحاج محمد علی محمدی وکیل شورای ولایتی کابل بود. وی  ابراز داشت: اسلام یک دین جهان شمول است ، آقای محمدی همچنان وحدت را یک اصل در اسلام بیان کرده تاکید کرد که باید وحدت میان مسلمین زنده نگهداشته شود.
محفل با توزیح شیرینی به حضار پایان یافت.
همایش شور و اشتیاق به پیامبر رحمت(ص)
جشن میلاد النبی با شکوهمندی و حضور گسترده‌ی فرهنگیان در دانشگاه استان غور برگزار شد
میلاد پربرکت آخرین پیام آور وحی حضرت محمد مصطفی «ص» تحول بزرگی در تاریخ بشریت است در این هفته اکثر نقاط مسلمان نشین که تحت نفوذ بیداری اسلامی و گستره ارتباطات جمهوری اسلامی می‌باشد شور و شوق میلاد پیامبر اکرم(ص) برپاست. به همین مناسبت جشن با شکوهی به همت اتاق فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه آستان غور با حضور  اساتید دانشگاه، فرهنگیان، شاعران و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.
این محفل با تلاوت آیات روح بخش کلام الله مجید آغاز شد و با سخنرانی مسول اتاق ایران‌شناسی دانشگاه استان غور ادامه یافت.
ایشان میلاد پیامبر اکرم(ص) را به حضار تبریک گفت هفته وحدت را مسیری برای قوت و رهایی مسلمانان از تحت استثمار دانست.
به باور مسول اتاق ایران شناسی دانشگاه استان غور، مهم‌ترین درد مسلمانان نبود وحدت و هم پذیری میان آنان است و بدون وحدت مشکلات فعلی جهان اسلام قابل رفع نیست.
سپس چند تن از دانشجویان این دانشگاه مقالات خودشان را پیرامون هفته وحدت و میلادالنبی تهیه کرده بودند به خوانش گرفتند.
استاد فضل الحق فایق رئیس تربیت معلم، استاد حست سعادت، استاد نادر پارسا و استاد ساقی هر کدام سخنرانان این همایش بودند که پیرامون هفته وحدت و میلاد پر میمنت حضرت پیامبر اکرم(ص) به ایراد سخن پرداختند.
این سخنرانان وحدت امت اسلامی را از ضروریات جهان اسلام خواندند و به گسترش همگرایی و متابعت از سیره‌ی حضرت پیامبر اکرم(ص) تأکید کردند.
به باور این سخنرانان دولت وظیفه دارد در راستای گسترش آموزه‌های دینی نقش فعال داشته باشد و چنین مناسبت‌ها باید از طرف دولت تجلیل شود.
در ادامه محفل تعداد شاعران آئینی شعرهای خودشان را پیرامون هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم به خوانش گرفتند که مورد تشویق مکرر حضار قرار گرفت.
این محفل با دعائیه قاری حمیدلله فاروقی پایان یافت و از حضار با شیرینی و طعام پذیرایی صورت گرفت.
از میلاد فرخنده‌ی پیامبر اکرم (ص) و هفته‌ی وحدت به همت شورای طلوع پیروزی گرامی داشت بعمل آمد
به مناسبت هفته‌ی وحدت و میلاد پیامبر رحمت (ص) محفل باشکوهی با حضور ده‌ها فعال فرهنگی اعم از شیعه و اهل سنت در مرکز فرهنگی پل سوخته ناحیه 6 شهر کابل برگزار شد.
این محفل که به همت شورای طلوع پیروزی دایر شده بود با تلاوت آیات کلام الله مجید آغاز شد و با سخنرانی استاد کفایت الله ایدوخلیل ادامه یافت.
استاد ایدوخیل به بیان سنت پیامبر پرداخت و در این زمینه به برخی احادیث منقول از حضرت پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد.
سپس استاد عزیزالله یورش نویسنده و فعال مدنی مقاله‌ی خویش را که تحت عنوان «پیامبر اکرم (ص) از منظر اندیشمندان معاصر جهان» تهیه دیده بود به خوانش گرفت.
یورش گفت: دانشمند فرانسوی امیل‌درمنگهام می‌گوید: دوره‌ای که محمد (ص) در آن ظهور کرد تاریک‌ترین دوران بود محمد (ص) متولد می شود یهودیان به وعد‌ی کتابشان منتظر شخصی به این نام بودن.
آقای یورش از مهاتماگاندی نیز سخن گفت: مهاتماگاندی رهبر انقلاب هند گفته است : در کتاب اسلام شناسی غرب می‌گوید حیات شخص پیامبر اسلام به نوبه خود نشانه و سرمشق بارز برای رد فلسفه‌ای عنف به اجبار در امر مذهب می‌باشد.
«ماکس» نویسنده انگلیسی نیز می‌نویسد: محمد (ص) با برجسته‌گی بی‌نظیر و تعلیمات پرمعنایش توانست اندیشه را با عمل جمع آورد. پیامبر با هوش و قانون گزار و کستراننده‌ای عدالت در میان مردم بود.
در ادامه‌ی محفل تعداد شاعران آئینی اشعارشان را در مدح حضرت پیامبر اکرم (ص) با حضار شریک ساختند.
سپس مقاله‌ی تحت عنوان «دعوت پیامبر اکرم (ص) از کجا شروع شد» توسط استاد محمد صابری به خوانش گرفته شد.
محمد صابری، محمد مهدی رضایی و سید حسین مهدوی نیز کسانی بودند که در ادامه محفل مقالات خودشان را پیرامون هفته‌ی وحدت و میلاد حضرت پیامبر اکرم (ص) به خوانش گرفتند.
صابری در بخش مقاله‌ی خود از تهاجمات فرهنگی انتقاد کرد و گفت: علما و چهره‌های فرهنگی وظیفه دارند باورهای دینی را تبلیغ کنند و لازم هم نیست همه تبلیغ‌ها از طریق تلویزیون و رسانه باشد. شما ببینید حضرت پیامبر اکرم (ص) نخست دعوت به توحید را از خانواده خود شروع کرد و اول کسی که به او ایمان آورد همسرش خدیجه بود و از مردان پسر عمویش علی (ع) بود که سرپرستی او را نیز پیامبر به عهده داشت.
آقای رضایی نیز از هجرت پیامبر و تشکیل اولین دولت اسلامی سخن گفت و از ناکامی‌های دولت افغانستان  در دوری از فرهنگ اسلامی و عدم تطبیق قوانین اسلامی سخن گفت.                                                                                     

گرامی داشت از میلاد نبی رحمت(ص) و هفته وحدت در مرکز آسیا بینی ناحیه 13 کابل
شورای طلوع پیروزی در ادامه سلسله برنامه‌های خود محفل گرامی داشت از میلاد رسول مهربانی را در مرکز فرهنگی آسیا بینی ناحیه 13 برگزار کرد.
قرائت قرآن کریم با صدای دلنشین قاری مصطفی یاوری، مقاله، شعر و سخنرانی از مهترین برنامه‌های این محفل بود که توسط جوانان و فرهنگیان به اجرا گذاشته شد.
استاد عبد الله یوسفی با مقاله‌ای که پیرامون سنت پیامبر و احادیث منقول از آن حضرت نگاشته شده بود آغاز گر این محفل شد.
سپس محمد ابراهیم علیزاده مقاله ای را که تحت عنوان «پیامبر اکرم(ص) از منظر اندیشمندان جهان» ترتیب داده بود به خوانش گرفت.  آقای علیزاده به چند مورد از گفته های اندیشمندان جهان اشاره کرد و از جمله گفت: دانشمند فرانسوی ولتر درکتاب اسلام از نظر ولتر می گوید: حضرت محمد بی گمان مردی بسیار برزگ بود وی جهان گشای توانا قانون گذار خردمند سلطان داد گر وپیامبر پرهیز گار بود او بزرگترین نقش را که ممکن بود درمقابل چشمان مردم عادی ایفاکرد.
محفل با شعرخوانی و مداحی مداحان اهلبیت(ع) ادامه یافت.
«شیوه‌های دعوتگری حضرت پیامبر(ص)» و « هجرت پیامبر اکرم(ص)» مقاله‌های بود که توسط استاد صابری و جواد خاوری به خوانش گرفته شد.
صابری در بخش مقاله خود گفت: پیامبر اکرم(ص) نخست دعوت به توحیدرا از خانواده خود شروع کرد واول کسی که به او ایمان آورد همسرش  خدیجه بودواز مردان پسر عمویش علی (ع) بود که سرپرستی اورا نیز پیامبر به عهده داشت ودیگر افراد که بعدا به اسلام مشرف شدن ابوبکر صدیق زیدبن حارثه بودند.
جواد خاوری نیز از تشکیل اولت دولت اسلامی توسط حضرت پیامبر اکرم(ص) سخن گفت و از عدم تطبیق قوانین اسلامی در افغانستان از بزگان حکومتی انقاد کرد.
                                                                  
از میلاد پیامر اکرم و هفته وحدت در مرکز فرهنگی پل خشک ناحیه 13 گرامی داشت شد
در ادامه سلسله برنامه‌های فرهنگی شورای طلوع پیروزی، از میلاد پیامر رحمت(ص) و هفته وحدت در مرکز فرهنگی پل خشک ناحیه13 نکوداشت شد.
این محفل با قرائت آیات روح بخش قرآن کریم توسط قاری مصطفی رحیمی آغاز شد و با خوانش مقاله توسط استاد اکبر حیدری ادامه یافت.
اکبری به بیان سنت پیامبر اکرم(ص) پرداخت و در این زمینه به برخی احادیث منقول از آن حضرت اشاره کرد.
سپس محمد یونس فایق مقاله‌ی را که تحت عنوان «پیامر اکرم(ص) از منظر اندیشمندان غربی» تهیه دیده بود به خوانش گرفت.
فایق به چند مورد گفته‌های اندیشمندان غربی که هرکدام به بزرگی و حقانیت پیامبر تأکید کرده بودند اشاره کرد و گفت دانشمندان غیر مسلمان بدون اینکه مسلمان باشد با درک خودشان به این حقانیت رسیدند که پیامبر را پذیرفتند. و برماست که بر این وجود مقدس افتخار کنیم و از او پیروی کنیم.
محفل با مداحی مداحان اهل بیت ادامه یافت و سپس آقای صابری و محمد مهدی مهدوی مقالات خودشان را ارائه کردند.
صابری به در مقاله‌ی خود به گسترش باورهای دینی تأکید کرد و گفت: ما وظیفه داریم از باورهای دینی دفاع کنیم و ارزشها را حفظ نماییم.
مهدوی نیز نقش دولت را در گسترش فرهنگ اسلامی مهم خواند و از عدم همکاری های دولت در این زمینه انتقاد کرد.  
جریان شور شوق هفته وحدت و میلاد حضرت پیامبر اکرم (ص) در مرکز فرهنگی تایمنی ناحیه 5
در ادامه سلسله برنامه‌های شورای فرهنگی طلوع پیروزی محفل با شکوهی با حضور علما، طلاب حوزه‌های علمیه و دانشجویان در مرکز فرهنگی تایمنی ناحیه 5 شهر کابل برگزار شد.
این محفل با تلاوت آیات کلام الله مجید آغاز و با مقاله‌خوانی جوانان فرهنگی ادامه یافت.
استاد اکبری در بخش‌های مقاله‌ی خود به احادیث منقول از حضرت پیامبر اکرم(ص) پرداخت و گفت: از حضرت پیامبر رحمت(ص) نقل شده است که فرمود: «کسی که نماز را از وقتش تاخیر بی اندازد فردای قیامت به شفاعت من نخواهد رسید.»
«هرکس آبروی مومنی را حفظ کند بدون تردید بهشت بر او واجب شود.»
«از استعمال سنگ حرام در ساختمان به پرهیزید که مایه ویرانی است.»
 سپس استاد علم خان باریگزی مقاله‌ی خویش را که در رابطه با «حضرت پیامبر از منظر اندیشمندان معاصر غیر مسلمان» تهیه دیده بود به خوانش گرفت.
باریکزی گفت:در «کتاب نگاهی به تاریخ جهان» اثر جواهر لعل نهرو آمده است که می‌گوید مذهب که پیامبر اسلام تبلیغ می گرد به واسطه‌ای سادگی وراستی به درستی آن ودارابودن دموکراسی وبرابری مورد استقبال توده‌های کشورهای مجاور شد.
در بخش دیگر برنامه جمع شاعران آئینی شعرهای خودشان را به خوانش گرفتند.
سپس استاد صابری و علی مهدوی مقالات خودشان را به خوانش گرفتند.
آقای مهدوی به نقش دولت در گسترش باورهای دینی پرداخت و گفت: تجلیل از مناسبت‌های دینی قبل از همه وظیفه دولت است، اما دولت در این زمینه سهل نگاری می‌کند و به اعتقادات مردم بها نمی‌دهد.
آقای مهدوی علاوه کرد: از رهبران حکومت وحدت ملی توقع می‌رود به باورهای دینی ملت احترام بگذارند و تجلیل از برنامه‌های دینی را جهت رشد فرهنگ اسلامی در جامعه تقویت کنند.
صابری نیز در مقاله خود از حس مسئولیت پذیری سخن گفت و با استدلال به زندگی نامه حضرت پیامبر گفت: حضرت پیامبر یک تنه دعوت را از خویشاوندان خود آغاز کرد تا در طی چند سال تمام شبه جزیره عربستان را مسلمان ساخت.
جشن هفته‌ی وحدت، میلاد پیامر رحمت(ص) و امام صادق(ع) در میان علما و طلاب حوزه‌های علمیه کابل
در روز دو شنبه 19 ربیع‌الاول هم‌زمان با میلاد حضرت پیامبر اکرم(ص)، هفته‌ی وحدت و میلاد ششمین ستاره آسمان نبوت حضرت امام جعفر صادق(ع) با حضور علما، طلاب و فرهنگیان در کتابخانه حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد.
این نکوداشت که از طرف اساتید و طلاب مدرسه علمیه قائم آل محمد(ص) برگزار شده بود با قرائت آیات کلام الله مجید آغاز و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین بسطامی رئیس جامعه المصطفی العالمیه ادامه یافت.
بسطامی با تحلیل آیه‌ی شریفه‌ی « و ما ارسلناک الا رحمه  للعالمین» پیرامون وحدت امت اسلامی و ضرورت وحدت و همگرای در جوامع اسلامی سخن گفت و پیامبر اکرم(ص) را محور اساسی وحدت امت اسلامی خواند.
به باور آقای بسطامی اگر همه با دانایی و خرد به سیره‌ی پیامبر اکرم(ص) عمل کند زمینه‌های وحدت بیشتر فراهم می‌شود و مسلمانان قربانی دسیسه‌های دشمنان و قدرت‌های استثمارگر نمی‌شوند.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه همچنین در جمع خواهران طلبه ظاهر شد و آنان را مبلغان دین و ارزش‌های اسلامی خواند.
وی خطاب به بانوان تأکید کرد: با معتقدات دینی به فراز قله‌های علم پرواز کنید و تلاش ورزید همیشه پیش‌قدم باشید.
این عالم دینی با اشاره با تهاجمات فرهنگی و گسترش برنامه‌های ضد دینی در افغانستان، فعالیت‌های بانوان طلبه را در راستای ترویج و گسترش باورهای دینی مؤثر و مفید خواند و گفت: شما بانوان موفق که علاوه بر علوم دانشگاهی درس‌های حوزوی می‌خوانید پرچم‌داران علم و معرفت در افغانستان هستید. این مسیری را که انتخاب کرده‌اید با اراده‌ی قوی ادامه دهید و با دیانت و عفتتان بر فرهنگ های وارداتی و ضد دینی غلبه کنید.  
بسطامی در حاشیه‌ی این محفل از مدرسه علمیه قائم آل محمد و کتابخانه حضرت امام خمینی(ره) نیز دیدار کرد و مسئولین این مراکز فرهنگی را به پاس تلاش‌های که در راستای ترویج فرهنگ اسلامی انجام داده‌اند تقدیر نمود.
همایش بزرگ جشن خوبان
به مناسبت هفته‌ی وحدت و میلاد پیامبر اکرم و حضرت امام جعفر صادق(ع)
همزمان با رسیدن هفته‌ی وحدت ، میلاد حضرت پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) محفل باشکوهی تحت عنوان« «همایش بزرگ جشن خوبان» با حضور صدها تن از بانوان فعال، فرهنگیان، خانم‌های طلبه، دانشجویان و شاعران در مرکز فرهنگی صراط نور برگزار شد.
این همایش با تلاوت آیات روح بخش آغاز و با دکلمه‌ی شعر توسط یک تن از شاعران ادامه یافت.
سخنرانان در این محفل به حفظ وحدت و یکپارچگی امت اسلامی و پرهیز از تفرقه افگنی تأکید کردند و هفته‌ی وحدت را مایه‌ی افتخار جهان اسلام و مسیری برای یکپارچگی امت مسئله خواندند.
این سخنرانان از آنچه که کم‌کاری دولت در گسترش باورهای دینی می‌خواندند نیز انتقاد کردند و گفتند: تجلیل از چنین مناسبت‌ها قبل از همه باید از طرف دولت تجلیل شود اما دولت در این مسئله اهمیت نمی‌دهد.
مسول مرکز فرهنگی صراط نور طی سخنانی گفت:  شرایط کنونی ایجاب می‌کند که مسلمانان در سراسر جهان با بیداری و آگاهی وحدت خودشان را حفظ کنند و در این زمینه مردم شریف افغانستان بیش از همه پیش‌قدم و پرچم‌داران وحدت میان شیعه و سنی هستند.  
وی ادامه داد: با حفظ وحدت است که ما می‌توانیم به حفظ ارزش‌هایی دینی‌مان پرداخته و ارزش‌های دینی مان را نهادینه سازیم.
این فعال فرهنگی به مسئله حجاب نیز تأکید کرد و گفت:  حجاب که یکی دیگر از ارزش‌های اساسی محسوب می‌شود باز هم متاسفانه در حال رنک باختن است اینجا است که وحدت مسلمین تشیع و تسنن باعث می‌شود قوتی خلق شود و این قوت قدرت اثری مهم در گسترش ؛حفظ ارزش‌های دینی و نهادینه کردن فرهنگ دینی‌مان دارد.
صالحی از دیگر سخنرانان این همایش بود که ضمن قدردانی از فعالیت‌های اجتماعی مرکز فرهنگی صراط نور گفت: برگزاری این محافل بسیار ارزشمند است زیرا با برگزاری چنین محافل می‌شود معرفت و شناخت خود مان را از دین مان بیشتر کرده و آگاه‌تر شویم.
این محفل با خواند دعای پرفیض وحدت به پایان رسید.

تركيه(استانبول)

مراسم جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) در مسجد والده خان استانبول با حضور شیعیان، دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، ایرانیان مقیم، بختیار اسدزاده (سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول)، عبدالرضا راشد (وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری سالامی ایران در استانبول)، حجت الاسلام والمسلمین فریدعصر (امام جماعت مسجد والده خان)، حجت الاسلام والمسلمین یوسفی (نماینده جامعه المصطفی در استانبول) و جمعی از علمای ترک، برگزار شد.

این مراسم بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء و قرآئت قرآن کریم با سخنرانی اسدزاده آغاز و سپس، حجت الاسلام والمسلمین فرید عصر در مورد نقش امام جعفر صادق (ع) در تربیت شاگردانی که تعدادشان حدود 4000 نفر می باشد، مطالبی را ارائه نمود و گفت: با توجه به شرایط حکومت بنی امیه و عباسیان و دل مشغولی آنها، امام (ع) در توسعه نهضت علمی و مذهبی نقشی بسزا داشتند و عملا مدینه را حوزه درسی قرار دادند.

وي در ادامه به جایگاه و نقش پیامبر (ص) در میان پیامبران اشاره کرد و گفت: انبیاء در امتداد هم قرار گرفته اند و پیامبر اکرم آخرین و کاملترین آنها می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین یوسفی با اشاره به احادیث و روایات در خصوص ارزش والای انسانی و قیمت انسان و احیای ارزش های انسانی و اخلاقی و دعوت مسلمین، اعم از عرب و عجم به وحدت مطالبی را ارائه نمود.

مولودی خوانی برنامه بعدی این مراسم بود که توسط شربیانی (مداح مدعو) در وصف رسول اکرم (ص) و امام صادق (ع) به زبان ترکی و فارسی برگزار شد.

در ادامه برنامه، راشد در آیین تقدیر از خادمین حسینی ضمن تبریک میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) از تمامی افرادی که در ماه محرم و صفر در برگزاری مراسم های مذهبی کمک کردند تقدیر به عمل آوردند و طی مراسمی به تعدادی از منتخبین تقدیرنامه و هدایایی، اهداء شد.

 

پاكستان (لاهور )

سومین برنامه هفته وحدت تحت عنوان «شب شعر نبوی (ص)» با همکاری شورای بین المللی سیرت پاکستان و با حضور شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و شاعران شهیر لاهور در سالن امام رضا (ع) وابستگی فرهنگی ایران در لاهور برگزار شد.

در اين مراسم، شخصیت‌های برجسته فرهنگی و ادبی لاهور از جمله سید علی رضا کاظمی، ريیس شورای بین المللی سیرت پاکستان، محمد ریاض احمد، سید زاهد شمسی، خانم سیده یاسمین بخاری و همچنين، امتیاز حیدر،  فراست بخاری، عبدالمجید چتهه، سید عباس، میجر قرار، ارسلان احمد اصل ، علاء العزیز، اشرف نقوی، اعجاز رضوی، سید منفعت رضوي، گلزار بخاری، عرفان صادق صدیقی و سید وسیم عباس گیلانی و اکبر برخورداری، وابسته فرهنگی و رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور حضورداشتند.

در ابتداي مراسم، آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری معروف لاهور سید عارف نقوی تلاوت و سپس حدیث کساء قرائت شد.

در ادامه، ماجد حسین اثر اشعاری لطیف و جاذب در مدح حضرت رسول اکرم(ص) و اهل بیت(ع) قرائت كرد.

احمد مرجانی‌نژاد، کارشناس فرهنگی خانه فرهنگ ايران در لاهور طي سخناني، گفت: تبلیغ فرامین خداوند یکتا، منشورهای قرآن کریم، رسالت خاتم النبیاء محمد رسول الله (ص) بود. اگر برگردیم به زمان پیامبر (ص)، سیره ایشان به نوعی آگاهی بخشی و فعالیت اطلاع رسانی بود که امروزه توسط وسایل ارتباطات جمعی موسوم به رسانه‌های گروهی انجام می‌شود.

وي ادامه داد: ادبیات و خصوصا زبان شعر در سیره ائمه اطهار یک رسانه برای بیان مفاهیم بلند آسمانی محسوب می‌شد. شاعران متعهد پاکستانی توانسته‌اند همدلی، وحدت عقیدتی را بیشتر در اشعارشان تاکید و برجسته كنند.

مرجاني‌نژاد افزود: به امید روزی که با آگاهی افکار عمومی جهان اسلام، همت والای ادیبان، نویسندگان، شاعران متعهد، توطئه های تفرقه افکنان بر ملاء و زمینه‌های وحدت اسلام ناب محمدی (ص) فراهم و تحقق یابد.

 

هند (دهلي نو)

جشن میلاد النبی و اختتامیه هفدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم هند با حضور و سخنرانی شخصیتهای سیاسی، مذهبی و رسانه ای ایرانی و هندی همراه با اعطای جوایز نفرات اول تا سوم در دو رشته قرائت و حفظ کل، شامگاه جمعه 26 آذر ماه در سالن اجتماعات خانه فرهنگ ایران در دهلی نو برگزار گردید.

در این مراسم حجت الاسلام مهدی مهدوی پور نماینده مقام معظم رهبری در دهلی نو دکتر غلام رضا انصاری سفیر ایران در دهلی نو، حجت الاسلام محمد رضا صالح نماینده جامعة المصطفی العالمیه در دهلی نو، مفتی محمد مکرم امام جمعه مسجد فتح پوری دهلی نو، مولانا اعجاز عرفی قاسمی، مولانا محمد رفیق قاسمی دبیر کل جماعت اسلامی هند، حجت الاسلام سید محسن تقوی امام جمعه مسجد جامع شیعیان دهلی، داوران اعزامی از ج.ا.ایران استاد یوسف افراش قاری و استاد محمد طرقی حافظ کل، و سه داور هندی استاد قاری محمد نصیر الدین منشاوی از شهر حیدرآباد هند، استاد مظفر الحسن اشرفی از شهر مرادآباد، استاد مولانا عزادار عباس از شهر ممبئی، حفاظ و قاریان قرآن کریم و جمعی از مسئولین و کارکنان نهادهای ایرانی مقیم دهلی حضور داشتند.

مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط استاد یوسف افراش قاری و داور اعزامی از ایران آغاز شد.

علی دهگاهی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو در سخنان خود ضمن تبریک به مناسبت ولادت با سعادت حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ص) گزارشی از هفدهمین دوره مسابقات حفظ و قرائت قران کریم ارایه کرد و گفت امسال از 15 ایالت هند 85 نفر در رشته قرائت و 35 نفر در رشته حفظ کل شرکت کرده بودند.

مولانا اعجاز عرفی قاسمی ضمن تبریک به مناسبت هفتة وحدت، اقدام بخردانة امام خمینی (ره) در زمینه وحدت را ستود و گفت هدف امام خمینی(ره) از این اقدام اتحاد بین مسلمین بود.

وی با اشاره به تحولات جهان اسلام گفت همه این موارد ناشی از فقدان اتحاد بین مسلمانان است و اگر ما با هم متحد شویم هیچ قدرتی نمی‌تواند ما را شکست دهد.

دکتر ظفر الاسلام سردبیر روزنامة انگلیسی زمان ملی گزت با اشاره به این نکته که هفتة وحدت در تمام دنیا هرچه باشکوه تر برگزار می‌شود گفت: ما باید حول محور قرآن متحد شویم.

غلام رضا انصاری در سخنان خود زندگی رسول خدا(ص) را الگویی برای همه مسلمانان دانست و با اشاره به اوضاع جاری در سوریه، عراق، یمن و دیگر مناطق دنیای اسلام که دچار درگیری و تنش هستند، گفت همة این مسایل ناشی از اختلاف بین مسلمانان است.

وی تاکید کرد علما و سیاستمداران کشورهای اسلامی باید نشست هایی برای مسئلة اتحاد بین مسلمانان برگزار کنند و راه حل هایی برای آن بیندیشند.

مولانا سید محسن تقوی امام جمعه مسجد جامع شیعیان دهلی، در سخنان خود با تاکید بر اشتراکات فراوان بین مسلمانان، آنها را عناصری برای اتحاد دانست و تاکید کرد که این مشترکات باید تقویت شوند.

وی با اشاره به تبلیغات سوء دشمنان علیه اسلام تاکید کرد اسلام دین صلح و دوستی است و دفاع از هویت اسلام وظیفة تک تک مسلمانان است.

مولانا محمد رفیق قاسمی در سخنان خود با اشاره به این نکته که در جهان بیش از 50 کشور اسلامی وجود دارد گفت با این وجود آنها دچار مشکلات جدی هستند و دلیل آن نیز این است که آنها به اسلام عمل نمی‌کنند.

وی تاکید کرد وحدت شرط ایمان است و ما همه باید باهم متحد شویم.

مولانا دکتر مفتی محمد مکرم احمد سعی و تلاش امام خمینی(ره) در راستای وحدت بین مسلمین را مهم و حیاتی خواند و تاکید کرد که اثرات این اقدام ایشان نه صرفا در هند بلکه در تمامی دنیا به وضوح قابل مشاهده است.

وی با اشاره به اوضاع جهان اسلام، فعالیتهای گروه تکفیری را مذموم خواند و برائت خود را از آنها اعلام کرد. وی همچنین گفت: پیامبر، امام صادق و قرآن هریک برای ما مسلمانان کافی است و ابتکار  تمسک به هرسه این عناصر در کنار یقینا موجب کامیابی ایران اسلامی و رایزنی در فعالیت هایشان خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهدوی پور در سخنان خود به طرح این سوال پرداخت که چرا کشورهای اسلامی با وجود ذخایر غنی مادی، عقب مانده هستند.

وی در ادامه دلیل آن را دو عامل دست نشانده بودن حکومتهای اکثر کشورهای مسلمانان و اختلاف و تشتت بین مسلمانان دانست.

نمایندة مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین نظریات امام خمینی(ره) دربارة وحدت اسلامی پرداخت و تاکید کرد که وحدت به معنای وحدت مذاهب نیست بلکه پیوستگی بین مسلمانان است.

وی تاکید کرد وحدت اسلامی یک پیام سیاسی یا یک تاکتیک گذرا نیست بلکه یک استراتژی و برنامه همیشگ است و بر اساس آیه قرآن، وظیفة شرعی هم است.

مهدوی پور در خاتمه تاکید کرد که وحدت اسلامی باید به طور عملی پیاده شود و همه ما باید در راستای تحقق آن تلاش کنیم.

 

پاكستان (ملتان)

روز چهارشنبه مورخ 24/9/95  به مناسبت میلاد فرخنده  حضرت محمد ﷺ محفل  جشنی در محل خانه فرهنگ ایران در ملتان با حضور جمع کثیری از شخصیت های علمی، فرهنگی و دینی برگزار شد ،در آغاز برنامه تلاوت قرآن توسط فهیم ساجد  انجام شد و سپس  رمیض حسین عارف  به نعت خوانی پرداخت .          

در ادامه ابوبکر عثمان ریئس کمیته صلح  در طی سخنانی گفت: من خیلی خوشحال شدم که در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران محفل میلاد برگزارکردند و از من دعوت نمودند تا در این محفل سخنرانی کنم،  ایشان افزود :ما باید در بین خودمان اتحاد داشته باشیم نباید باهم بجنگیم زیرا  صهیونیست می خواهد که مسلمانان باهم درگیر باشند و ما از این تفرقه  سو استفاده کنند،  من از صمیم قلب از ایرانیان تشکر می کنم که انان در سرزمین پاکستان برنامه های خوب برگزار  میکنند ، ایشان در پایان سخنان خود گفت : ماهم باید مثل امام خمینیؒبرای ملت خودمان کار انجام دهیم

 علامه اقتذار نقوی به عنوان سخنران دیگر این برنامه  در طی سخنرانی خود گفت: ما بین ملت خودمان باید اتحاد داشته باشیم و اگر غم باشد یا شادی ما همراه یکدیگر دست به دست بدهیم و کسی تفرقه ایجاد نکند که این شیعه است این اهل سنت واین بریلوی  دوبندی ،هندو یامسیحی است ، الان مصلحت این است که ملت مسلمه بین خودشان  اتحاد داشته باشند.

علامه مجاهد عباس گردیزی طی سخنانی گفت:  در حال حاضر امت مسلمان نیاز به اتحاد دارد و امام راحل هم فرمودند که شما داری فکر می کنی که آیا با دست بسته نماز بخوانی یا باز؟ ولی دشمن قصد بریدن دست تان را  دارد  شما باید خودتان برای مشکلات جامعه اسلامی تفکر کنی ونگذاری کسی دیگر بیاید  و در بین شما مسئله اتحاد را حل کند این مسائل را ما باید میان خودمان حل کنیم                                                                                                 

علامه قاضی نادر علوی هم در سخنرانی خود  گفت: اتحاد بین مسلمین مسئله مهم مسلمانان است  این مسئله را جدی بگیرید  این خیلی مهم است ماهم مثل امام راحل  به  رهبر بشدت نیاز داریم                       

در ادامه برنامه پنج نعت خواں به صورت زیبا به مدیحه سرایی پرداختند  که مورد استقبال حاضرین قرار  گرفت.                                                                                        

لازم به ذکر است در این محفل پرنور سید فخر امام  رئیس سابق مجلس ملی پاکستان و مخدوم سید زاهد حسین شمسی ، نفیس احمد انصاری  و رضا صیقی هم شرکت  داشتند.

زيمبابوه

نشست وحدت با پیروان اهل سنت

همانند سال گذشته و به دنبال برنامه‌ريزي با برخی از مسوولین قدیم و جدید سازمان جوانان مسلمان زیمبابوه (معروف به zmyo)، برنامه نشستی به مناسبت هفته وحدت و با موضوع "وحدت در میان مسلمانان زیمبابوه" در محل دفتر این تشکل در روز جمعه 26 آذرماه 1395 مصادف با 16 دسامبر 2016 و با حضور حدود 20 تن از اعضای تشکل (که از پیروان مذاهب مختلف اهل تسنن هستند) برگزار شد.

در این جلسه رایزن فرهنگی ایران در زیمبابوه در خصوص اهمیت مقوله وحدت در ميان مكاتب مختلف مسلمانان و توجه ویژه حضرت امام خمینی (رحمه الله) به مساله وحدت مسلمین و اقداماتی که در این راستا ضروری می نماید صحبت نمود و سپس به پرسش‌های شرکت کنندگان پاسخ داد.

در بخش بعدی برنامه، هر یک از شرکت کنندگان حدود 5 دقیقه به اظهار نظر در مورد مساله وحدت پرداختند این برنامه حدود دو ساعت به طول انجامید.

 مركز اسلامي امام خميني (ره) شهر كادوما

این برنامه با حضور حدود بيش از دويست نفر از مسلمانان اهل سنت محب اهل بیت (علیهم السلام) از شهرهاي مختلف زيمبابوه و نيز تعدادي از شيوخ اهل سنت كشورهاي مالاوي و بوتسوانا و به دعوت شيخ امين جولا، رييس مركز اسلامي امام خميني كادوما (واقع در 150 كيلومتري حراره) در محل مسجد اين مركز برگزار گردید.

برنامه از ساعت ده شب روز شنبه  روز چهارشنبه 27 آذر ماه 1395 برابر با 17 دسامبر 2016 و 17 ربیع الاول 1438 آغاز و تا ساعت 10 صبح روز بعد ادامه داشت.

رايزن فرهنگي ايران در زيمبابوه، حجت‌الاسلام جهانگيري و دكتر محمودي، مسئول امور كنسولي سفارت ج. ا. ايران در زيمبابوه در اين برنامه شركت نمودند.

برنامه با تلاوت آياتي از قرآن مجيد آغاز شد و سپس چند تن از شیوخ اهل سنت محب اهل بیت (علیهم السلام) در خصوص ویژگی های اخلاقی و سنت پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) و نیز مسأله وحدت و اهمیت آن و نقش حضرت امام خمینی (ره) در توسعه وحدت در جهان اسلام سخنرانی نمودند.

آنگاه حجت‌الاسلام جهانگيري به ايراد سخن پرداخت و ضمن تبريك ولادت با سعادت پيامبر اعظم (ص) در بخشي از سخنان خود ابراز داشت: پیامبر هم چنان که در زمان خود دشمنانی داشت، امروز هم دشنانی دارد. اگر دیروز علی (ع) در رختخواب او خوابید تا او را نجات دهد، امروز ما همه ما مثل علی (ع) جانمان را فدای پیامبر می کنیم. ما نمی گذاریم به بهانه اینکه این بدعت است، با بزرگداشت میلاد النبی (ص) مخالفت کنند. حرف های پیامبر (ص) برای بشر امروز هم هدایتگر و تازه است. او هنوز هم برای ما حرف می زند. فقط ما باید گوش‌های دلمان را شنوا کنیم و از اسلام اطاعت کنیم.

 مركز اسلامي و حسینیه امام حسین (ع) شهر موتاره

این برنامه با حضور بيش از 70 نفر از مسلمانان (اعم از شيعه و سني) شهر موتاره و در صبح روز شنبه 27 آذر ماه 1395 برابر با 17 دسامبر 2016 و با مساعدت مالي برادران لبناني مقيم اين شهر برگزار شد.

جزئيات اين برنامه به شرح زير ميباشد:

قرائت آياتي از كلام‌الله مجيد

-        سخنراني شيخ مصطفي چيدانداري درباره شخصيت پيامبر (ص) و امام جعفر صادق (ع)

-        دكلمه درباره پيامبر (ص) توسط فراگيران نوجوان مدرسه اسلامي كه بعدازظهرها در محل اين مركز داير است

-        سخنراني يكي از برادران اهل سنت در مورد شخصيت پيامبر و اهميت وحدت در ميان مسلمانان

-        اجراي نمايشنامه توسط فراگيران نوجوان فوق‌الاشاره

-        اهداي جوايزي از سوي مركز به فراگيران ساعي

با توجه به بعد مسافت و همزماني برنامه با برنامه‌هاي ديگر به همين مناسبت امكان شركت رايزن فرهنگي در اين برنامه وجود نداشت. در عين حال هماهنگيهاي لازم در خصوص چگونگي برنامه و شركت‌كنندگان از قبل بعمل آمده‌بود.

در مركز اسلامي فاطمه زهرا (ع) شهر حراره

اين برنامه با كمكهاي مالي دريافتي رايزني از خيرين ايران و با شركت حدود يكصد تن از مسلمانان شيعه و سني شهر حراره و اطراف آن و همچنين رايزن فرهنگي ج. ا. ايران در زيمبابوه و حجت‌الاسلام جهانگيري در روز صبح دوشنبه 29 آذرماه برابر با 19 دسامبر 2016 و 19 ربیع الاول 1438 برگزار شد.

همانند ساير برنامه‌ها اين برنامه نيز با تلاوت آياتي از كلام‌الله مجيد آغاز شد آنگاه شيخ عبدالله ماكوئينجا و سپس همسر وي سركار خانم هاجر ماكوئينجا ضمن تبريك به مناسبت اين عيد بزرگ به گوشه‌هايي از شخصيت پيامبر اعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و روش و منش آن بزرگواران اشاره نمودند.

سپس دو تن از دانش‌آموزان كالج شعرهايي را كه درباره پيامبر و امام صادق سروده بودند به سمع حضار رساندند.

سخنران بعدي برنامه حجت‌الاسلام جهانگيري بود كه با توجه به متفاوت بودن شركت‌كنندگان اين برنامه با دو برنامه قبلي آميزه‌هايي از دو سخنراني ارائه شده در آن د.و برنامه را براي حضار بازگو نمود.

آخرين سخنران برنامه رايزن فرهنگي ج. ا. ايران در زيمبابوه بود كه در سخنان خود با اشاره به رحمت‌للعالمين بودن پيامبر اسلام (ص) ابراز داشت باور مسلمانان در اين خصوص با آنچه كه مسيحيان در مورد حضرت عيسي (ع) باور دارند متفاوت است. آنها صرف باور به حضرت عيسي را عامل نجات ميدادند در صورتيكه در اسلام اين عمل به آموزه‌هاي جضرت محمد (ص) است كه باعث رستگاري مومنين ميشود. وي اضافه نمود با توجه به اينكه براساس شواهد و قرآن بيشتر يافته‌هاي مسلمانان زيمبابوه شنيداري ميباشد (كه اين مساله با تائيد اكثريت بالاتفاق حاضرين مواجه شد) رايزني فرهنگي ج. ا. ايران با همكاري مركز اسلامي فاطمه زهرا (س) بزودي كتابي را به زبان شونا در مورد شخصيت، سيره و آموزه‌هاي پيامبر گرامي اسلام تهيه و در اختيار علاقمندان قرار خواهد داد تا آشنايي بيشتري نسبت به شناخت آن حضرت و آموزه‌هاي وي در جامعه ايجاد شود. كه اين مساله با استقبال حاضران با ذكر صلوات مواجه شد.

 

 مالزی

جشن میلاد پیامبر رحمت حضرت محمد (ص) و ششمین امام شیعیان حضرت امام جعفر الصادق (ع در شامگاه شنبه 27 آذر ماه در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی برگزار شد.

این برنامه با حضور خانم مرضیه افخم سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی و علی محمد سابقی رایزن فرهنگی ایران در مالزی و جمعی  از کارگزاران نظام ، دانشجویان ، دانش آموزان،  اساتید ، معلمان ، بازرگانان و ایرانیان مقیم برگزار شد .

در ابتدای برنامه پس از قرائت قرآن کریم علی محمد سابقی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی با تبریک ایام سعید عید میلاد حضرت رسول و ولادت امام ششم شیعیان و هفته وحدت اسلامی، طی سخنانی در خصوص وضعیت اجتماعی و ارزشهای جاهلی حاکم بر جامعه پیش از زمان تولد پیامبر اسلام و این که پیامبر از سوی خداوند مأمور شد این ارزشهای زشت را با ارزشهای الهی جایگزین نماید مطالبی را بیان نمود.

وی در ادامه اظهار داشت: اگر احکام الهی و قوانین شریعت اسلامی را به دو بخش ارتباط انسان با خدا ( امور فردی) و ارتباط مردم با جامعه (امور اجتماعی) تقسیم کنیم، طبق آیات قرآنی و احادیث نبوی، اهمیت امور اجتماعی بیش از امور فردی است، چون در امور فردی سر و کار انسان با خدا و حق الله است ولی در امور اجتماعی با حقوق مردمی سر و کار داریم که حتی خداوند هم از حقوق مردم نمی گذرد. وی در ادامه به مواردی از حقوق اجتماعی تحت عنوان « مولفه هايي از اخلاق اجتماعي پيامبراکرم(ص)» اشاره نموده و چندین مورد از این مؤلفه ها را که خود پیامبر اسلام رعایت کرده و دیگران را هم به رعایت حقوق اجتماعی دیگران توصیه نموده است را برای حضار تشریح نمود.

پس از آن مولودی خوانی توسط مداح و ذاکر اهل بیت حسین بختیاریان به مناسبت میلاد پیامبر رحمت با همراهی مهمانان و حاضران اجرا گردید.

 

در پایان برنامه آقای صادقیان از ایرانیان مقیم مالزی نیز با اجرای مسابقه فرهنگی در خصوص زندگی و رسالت پیامبر عظیم الشأن اسلام به برنامه  جشن ولادت دو نور تنوع و حال و هوای خاصی بخشید.

 پایان بخش این مراسم اهدای جوایز به برندگان مسابقه فرهنگی بود که توسط خانم افخم  سفیر جمهوری اسلامی ایران اهدا و از شرکت کنندگان در این برنامه تقدیر و تشکر شد.

 

 

افغانستان(جلال آباد)

هفدهم ربيع الاوّل سالروز ميلاد باسعادت سيّدالمرسلين،  خاتم النبيين حضرت محمّد (ص) وهمچنين امام جعفر صادق (ع) با توجه به تعطيل بودن كنسولگري مراسم جشني توسط وابسته محترم فرهنگي با حضور سركنسول محترم،كاركنان اعزامي از مركز ونمايندگان دستگاه هاي مستقردر محل سركنسولگري برگزار شد.

در ابتدا آياتي چند از قرآن كريم تلاوت وسپس زيارت حضرت رسول اعظم از دورتوسط آقاي حسيني وابسته محترم فرهنگي قرائت گرديد.

همچنين مطالبي در خصوص گراميداشت هفته وحدت واهميّت اين ايّام وتأملي بر آرمان ها واهداف ونگاه دور انديش بنيانگذار فقيد نظام مقدس جمهوري اسلام ايران حضرت امام خميني (رض)براي نامگذاري هفته وحدت اسلامي عنوان گرديد.

ودر ادامه برنامه مديحه سرايي ومولود خواني مواليد هفدهم ماه ربيع الاول اجرا شد.

 

برگزاري مسابقات قرآن كريم

برگزاري مسابقه حسن قرائت قرآن بمناسبت ميلاد حضرت ختمي مرتبّت، سيّد المرسلين، نبي مكرّم اسلام محمّد مصطفي (ص) وگراميداشت هفته وحدت در مسجد بزرگ جامع شهر جلال آباد با حضور اقشار مختلف وقاريان وحافظان شهرهاي ولايت ننگرهار،با مشاركت وحمايت هاي وابستگي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در جلال آباد برگزار شد.

این مسابقه با حضور بيش از2000 نفراز اهالي شهر جلال آباد و با مشارکت تعداد 300 نفراز قاریان و حفاظان کلام الله مجید ازمدارس دینی جلال آباد وشهرهای(ولسوالي) مختلف ولايت ننگرهار برگزار شد.

درابتدا ، سخنرانی هایی از سوی برخی ازعلمای حاضر در مجلس با موضوع تجلیل از مقام والاي پيامبر گرامي اسلام و گراميداشت اين روز و همچنين هفته وحدت ایراد شد.

 

 

سیرالئون

درآغاز هفته وحدت همزمان با میلاد معلم بشریت حضرت ختمی مرتبت(ص) مراسم ویژه و باشکوهی در فریتاون برگزار شد.

جشن میلاد نبی اکرم (ص)  روز دوشنبه 13 ربیع الاول با حضور علما، دانشجویان، اعضاء گروه های مختلف مسلمانان و با حضور جمعیتی بیش از 1000 نفر با راهپیمایی در خیابان های پایتخت از ساعت 10 صبح آغاز گردید؛ حاضرین همراه با پلاکارد و همراهی چندین گروه موزیک از ویکتوریا پارک واقع در مرکز شهر حرکت کردند و بعد از ساعتی راهپیمایی به محل برگزاری همایش واقع در ساختمان یو ای بیلدینگ ( ساختمان متعلق به دولت و وزرا) گرد هم آمدند.با تشکر، خیرمقدم و بیان سخنان کوتاهی از سوی مسئولین برگزار کننده و روسای مذاهب حضار به سالن کنفرانس جهت برگزاری همایش دعوت شدند.

برنامه با قرائت قرآن آغاز گردید؛ سپس میثمی زاده رئیس دانشگاه جامعه المصطفی، نماینده سفارت ایران، شیخ تیجان سیلاه رئیس شیعیان و امام مسجد مرکزی سیرالئون، سفیر مصر، پروفسور کاساما رئیس کل مسلمانان سیرالئون، رئیس فرقه احمدیه در سیرالئون، خانم الحاج آلاری کل (سفیر سابق سیرالئون در ایران)  و دکتر کاربو در جایگاه هیأت رئیسه مستقر شدند.

«کاربو» مشاور رئیس جمهور ، رئیس کمیسیون دموکراسی و استاد دانشگاه به عنوان رئیس جلسه سخن را آغاز کرد.ایشان ضمن تشکر و قدردانی از تمام گروه های مسلمان جهت شرکت و کمک به برگزاری این برنامه با توضیح علت برپایی این گردهمایی گفت ذکر نام پیامبر(ص) و برگزاری مولود نبی بسیار مهم و ضروری است و نوع دیدگاه و تفکر مسلمانان باید تغییر کند زیرا با وجود مدارس، مساجد ، دانشگاه های بسیار و حضور گروه های مختلف مسلمانان شافعی حنبلی، شیعه، سنی و ... اسلام به هدف اصلی خود نرسیده است. با وجود داشتن مراسم حج در هر سال، داشتن قبله واحد چرا از مسیر اصلی خارج شده ایم. با امکاناتی همچون رادیو، تلویزیون، اینترنت و امکانات ارتباطی مختلف؛ اسلام سالم معرفی نمی شود و بیشتر به مسائل فرعی و بی راهه وارد شده که هدف اصلی اسلام نیست. سیرالئون با داشتن مسلمانان بسیار(75 درصد) نیاز به تلاش زیاد دارد تا در کار ها موفق شود. این برنامه جهت شروع فعالیت های جدید، نگرشی نو برای پیش رفتن به جلو و قوی تر شدن می باشد. شعار ما لااله الا الله و محمد رسول الله(ص) است . افتخار ما این است در میان کشورهای دنیا، از معدود کشورها و شاید هم اولین کشوری در آفریقا هستیم که مولود نبی را برپا داشته ایم.برگزاری مولودی بدعت نیست؛ اگر باشد بدعت خوبی است.

سخنران بعدي «پروفسورکاساما» رئیس کل مسلمانان سیرالئون بود. وی پس از توضیحاتی در خصوص این مرکز گفت اختلاف بین مسلمانان مفید نیست و ما باید با یکدیگر متحد شویم. بعضی اشخاص می گویند این کار (برگزاری میلاد نبی) بدعت است در حالیکه مسائل بسیاری وجود دارد که بدعت می باشند و ضروری است کنار گذاشته شوند؛ گوینده این نوع کلام (بدعت) ضد مسلمانان و بر خلاف اعتقاد آنها صحبت می کند در واقع مانع اتحاد جمعیت مسلمان می شود. ایشان با ذکر حدیثی بیان کرد، برپایی این مراسم در واقع آموزش به مسلمانان خصوصاً جوان تر ها و کودکان، رساندن آگاهی به آنها در خصوص اسلام و برنامه ریزی برای آینده است.

شیخ عبد الحسن کامارا  به عنوان سخنران بعدی گفت: چگونه است که مسیحیان و دیگر مذاهب دینی برای حضرت عیسی(ع) و بزرگانشان مراسم مولودی می گیرند به طوری که هم اکنون در کشور خودمان شاهدش هستیم و ما به عنوان مسلمان، دارنده بهترین و کامل ترین مذهب در برگزاری این مهم کوتاهی می کنیم.

سخنران بعدی « رئیس فرقه احمدیه» در سیرالئون بود که او را امیر خطاب می کنند. وی پس از قرائت آیاتی از قرآن حول وحدت مسلمانان، سخنانی ایراد کرد و گفت تفرقه بین ما سودی ندارد؛ چگونه می توانیم اختلاف داشته باشیم در حالی که راه و روش رسول خدا غیر از این است. ایشان در زمان حیاتشان غیر مسلمانان را همراهی می کردند، در کنار آنها زندگی و از آنها حمایت می نمودند ولی اکنون در بین مسلمان ها اختلاف وجود دارد.

«شیخ تیجان سیلاه »به عنوان نماینده ی جعفریه، با تشکر از همه مسلمانان میلاد بهترین و کاملترین انسان را تبریک گفت و ادامه داد، شیعیان روز 17 ربیع الاول را مولود نبی می داند و مسلمانان سنی میلاد پیامبر(ص) روز 12 برگزار می کنند. حضرت امام خمینی (ره) با نگرشی زیبا و در راستای هدف اصلی اسلام با وصل کردن این دو زمان به هم آن را هفته وحدت نامید و بین مسلمانان همبستگی و اتحاد ایجاد کرد. وی در ادامه گفت تولد حضرت محمد مانند درخشش ستاره ای در عالم هستی،معجزه و اتفاقاتی با خود همراه داشت.ایشان همچنین به  پرورش حضرت در مقطعی از زندگی در خانواده حضرت علی(ع) اشاره نمود و نکاتی را در این خصوص بازگو کرد.

 

سفیر مصر در سیرالئون از دیگر سخنرانان بود که قبل از شروع برنامه در سالن حضور داشت. وی با تشکر از تشکیل این برنامه و گردهمایی گروه های مختلف، به احترام افرادی که توسط گروه بوکوحرام و دیگر گروه های تروریستی کشته شدند، یک دقیقه سکوت اعلام کرد. وی در ادامه بعد از توضیحاتی گفت انجام این برنامه، برگزاری مولود نبی بدعت نیست و مخالفت با این موضوع دلیلی منطقی در بر ندارد؛ کسانی که مخالفت می کنند در واقع بوجود آورنده بوکوحرام و دیگر گروه های تروریستی می باشند. برگزاری جشن میلاد پیامبر(ص) اعلام دوستی مسلمانان و دوست داشتن آنها و لذت بردن در کنار یکدیگر است. ایشان  ادامه داد درپی این اتفاق باید در جهت همبستگی، سخت کوشی و تلاش قدم برداریم، همانطور که پیامبر(ص) بسیار سخت کوش و پرتلاش بودند؛ اسلام به نشستن در مساجد و دائم در حال خواندن نماز بودن نیازی ندارد بلکه نیازمند عمل است. مسلمانان باید از هر لحاظ، خصوصاً از بعد اقتصادی قوی شوند.

خانم الحاج آلاری کل (سفیر سابق سیرالئون در ایران) به عنوان سخنران بعد ضمن تشکر بسیار از حاضرین گفت این مراسم و برنامه باید بسیار زودتر از این انجام می شد. وی مطرح کرد چگونه ما و افراد مختلف برای بزرگ فامیل ، پدر و کسانی را که دوست داریم سالگرد، جشن تولد و برنامه های جشن و سرور برگزار می کنیم، ولی در مورد پیامبر اعظم کوتاهی می کنیم و پیامبر(ص) را به عنوان عزیز ترین و بزرگ دین اسلام یاد نمی کنیم.

 

بغداد

به مناسبت ميلاد خجسته و با سعادت پيامبر رحمت و مهرباني، رسول ختمي مرتبت حضرت محمد مصطفي(ص) و ولادت فرخنده امام جعفر صادق(ع)، جشن باشكوهي با حضور اعضا سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزن فرهنگی در بغداد و برخی از نمايندگان ارگانهاي وابسته و كاركنان نهادهاي جمهوري اسلامي در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد برگزار شد.
در اين مراسم برنامه هاي مختلفي همچون مدیحه سرایی در وصف پيامبر(ص) و ششمین اختر تابناک ولایت(ع) توسط یکی از مداحان اهل البیت (ع) ، ايراد اشعاري در بزرگداشت مقام پيامير اعظم(ص) اجرا شد.

 

فيليپين

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مراسم جشن وحدت در محل رایزنی فرهنگی و با حضور جمعی از ایرانیان مقیم و شیعیان و همچنین مسلمانان اهل تسنن مقیم مانیل و همچنین تعدادی از مسئولین فیلیپینی برگزار شد

در ابتدا فراز هایی از قرآن مجید توسط عبدالمنعم سلیمان  قاری بین المللی فیلپین و رئیس دارالقرآن محمد رسول الله مانیل قرائت شد .

سپس جعفري ملك رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  طی سخنان کوتاهی ضمن تبریک میلاد پیامبر و امام صادق به حضار موضوع وحدت را در جامعه امروز که گروه های تکفیری با نام اسلام در حال تفرقه انگیزی و ایجاد نفاق بین جامعه مسلین هستند امری ضروری خوانده و این ابتکار حضرت امام خمینی را لازمه جامعه امروز مسلمانان دانسته که نیاز آن امروز بیش از هر زمان دیگر احساس می شود  .

وي در بخش دیگری از سخنان خود افزود همگرایی مسلمان در این زمان باعث واگرایی گروه های تکفیری می شود لذا هفته وحدت باید عاملی برای مقابله با جریانهای تفرقه انگیز در جهان باشد .

در ادامه  عبدالرحمان امین عضو شورای آزادیبخش مورو و رئیس هیئت ریش سفیدان منطقه مسلمان نشین مهلیکا مطالبی در سخناني ضمن تبريك این ایام از سوی کلیه مسلمانان منطقه مهارلیکا به رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای  و سپس مختصری در خصوص تاریخ تولد پیامبر (ص) وتفاوت دیدگاه بین شیعیان و اهل تسنن اشاره نمود و اظهار كرد:  این نباید مایه تفرقه گردد و باید به همین صورت مایه جشن و ایجاد اتحاد بین مسلمین شود .

ناصر ابیان رئیس انجمن امامیه و مرکز اسلامی منطقه مسلمان نشین کیاپو واقع در مانیل در سخناني ضمن تبریک این ایام به همه مسلمین  و حضار اعلام نمود مسلمانان اهل سنت مانیل نیز این ایام را در روز گذشته جشن گرفته اند و همه اهل سنت مانیل به این امر تاکید دارند که ولادت پیامبر اسلام باید عامل وحدت مسلمین گردد و کشتار و بی رحمی های جامعه امروز که به اسم اسلام انجام می پذیرد را محکوم نمود .

 میهمان بعدی این مراسم سیویلیا استادیار مرکز مطالعات آسیایی دانشگاه یوپی  و رئیس انجمن دوستی علمی و فرهنگی فیلیپین و ایران بوده است که ضمن تبریک این ایام به دو زبان فارسی و انگلیسی در خصوص شب یلدا در بین خانوار های ایرانی صحبت نمود و اعلام کرد با توجه به اینکه دو شب دیگر مردم ایران و ملل آشنا با فرهنگ پرشیا  شب یلدا را جشن می گیرند توضیحاتی در مورد چگونگی برگزاری شب یلدا و مراسم آن در بین ایرانیان پرداخت .

 سپس دو نفر از ایرانیان اشعاری را در مدح پیامبر اسلام و به مناسبت جشن وحدت قرائت نمودند که مورد تشویق حضار قرار گرفتند .

 آخرین سخنران مراسم  اکبری رئیس جامعه المصطفی به بیان سخنانی در خصوص مناقب حضرت محمد پرداخت  وی ابتدا جشن میلاد مسیح را به برخی از فیلپینی های حاضر در مجلس تبریک گفته و سپس به بیان شماری از حوادث و رویداد های شب تولد پیامبر رحمت پرداخت.

 در بین مراسم و در انتها سوالاتی در باره پبامبر گرامی اسلام مطرح که در پایان جلسه به برندگان جوایزی اهدا شد .

 

پاكستان( اسلام آباد)

همزمان با هفده ربيع الاول سالروز ميلاد نبي گرامي اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) مراسم جشن باشكوهي پس از نماز مغرب و عشاء در مسجد امام حسين(ع) واقع در منطقه مسكوني سفارت جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.

در اين مراسم كه باحضور مهدي هنردوست سفير جمهوري اسلا مي ايران، شهاب الدين دارايي رايزن فرهنگي و با شركت مسئولين و كاركنان نهادهاي مختلف و خانواده هاي آنان برگزار شد. ابتدا آياتي از قرآن كريم توسط كسمايي از قاريان اعزامي از ايران تلاوت شد و در ادامه قاسم مرادي معاون رايزني فرهنگي كه اجراي برنامه را برعهده داشت به قرائت اشعاري در وصف و منقبت حضرت ختمي مرتبت و امام جعفر صادق(ع) پرداخت. پس از آن جمعي از دانش آموزان دختر مجتمع آموزشي امام حسين(ع) دكلمه اي در مدح حضرت رسول(ص) اجرا كردند كه با استقبال حاضرين روبرو شد.

در ادامه دارايي رايزن فرهنگي كشورمان به عنوان سخنران اين مراسم با بيان آيات و روايات به فضائل و مناقب پيامبر گرامي اسلام(ص) پرداخت و با ذكر پاره اي از سيره و سنت نبي مكرم اسلام(ص)، گوشه هاي از اخلاق نبوي را براي حاضرين بازگو نمود.

در ادامه گروه سرود دانش آموزان مجتمع آموزشي امام حسين(ع) در مدح و منقبت حضرت محمد(ص) به اجراي سرودي زيبا پرداختند و سپس يكي از دانش آموزان قطعه شعري را به زبان انگليسي همراه با موسيقي اجرا نمود كه با استقبال شركت كنندگان روبرو شد.

در پايان هدايايي به نفرات برتر مسابقه فرهنگي و افرادي كه هم نام يكي از اسامي مبارك حضرت رسول(ص) و امام جعفر صادق(ع) بودند توسط هنردوست و دارايي به آنان اهداء شد.

همچنين مراسم جشن ديگري در مدرسه امام حسين(ع) باحضور اولياء ، دانش آموزان و رايزن فرهنگي كشورمان برگزار شد و دانش آموزان با اجراي برنامه هاي متنوع و شاد اين روز به ياد ماندني را جشن گرفتند.

 

نخجوان

به مناسبت فرارسیدن ایام مبارک هفته وحدت و میلاد فرخنده و مسعود حضرت محمد(ص) پیغمبر صلح و دوستی و مهربانی و میلاد امام جعفر صادق(ع)؛ مراسم جشنی با شرکت و حضور اعضای رسمی و محلی سرکنسولگری و خانواده‌ها در محل مدرسه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

همزمان با این مراسم، برنامه جشن تکلیف یک دانش‌آموز ایرانی برگزار شد و از یک دانش‌آموز ایرانی به دلیل اهتمام به واجبات دینی تجلیل به عمل آمد.

در این برنامه وابسته فرهنگی سرکنسولگری ایران در سخناني با اشاره به جایگاه و ارزش مناسبت‌های ایام ماه ربیع‌الاول و تاثیرات شگرف آن بر تاریخ بشریت، یادآور شد که خداوند در قرآن کریم به دلیل آفرینش پیغمبر(ص) بر انسان‌ها منت نهاده و این نهایت عنایت الهی در بیان ارزش وجودی و معنوی خاتم انبیا(ص) برای ابنا بشری است و تقارن میلاد پایه‌گذار دانش مکتب اهل‌بیت، امام جعفر صادق(ع) در این روز نیز بی‌دلیل نیست.

همزمان با سایر کشورهای اسلامی، محبان و دوستداران اهل‌بیت(ع) در نخجوان بطور همزمان جشن میلاد حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع) را در مساجد نخجوان برگزار کردند.

گفتنی است سال 2016 به‌عنوان سال چندگانگی فرهنگی در جمهوری آذربایجان انتخاب شده بود و برنامه‌های متعددی در این زمینه برگزار شده است. همچنین در مقوله تقویت وحدت اسلامی، نماز جماعت جمعه بطور متناوب توسط امامان جماعت شیعه و سنی یک هفته در میان در مسجد حیدر علی‌اف باکو برگزار می‌شود و مسلمانان شیعه و سنی در کنار هم نماز جمعه را بر پا می‌کنند. حدود 95 درصد مردم جمهوری آذربایجان مسلمانان شیعه هستند. این در حالی است 99 درصد جمعیت مردم نخجوان پیرو مذهب اهل تشیع می‌باشند و مردم مومن شیعه از محبان جدی اهل‌بیت(ع) هستند.

پاكستان (پيشاور)

همزمان با هفته وحدت، مراسم با شکوه میلاد النبی (ص) با حضور علمای اهل تسنن و تشیع در تالار امام خمینی (ره) خانه فرهنگ ایران در پیشاور برگزار شد.

در اين مراسم پس از تلاوت آياتي چند از كلام‌الله مجيد، نعت‌خوانی توسط یکی از برادران اهل تسنن در وصف رسول گرامی اسلام صورت گرفت.

در ادامه، مولانا قریشی ضمن تبریک ایام هفته وحدت و میلاد پیامبر (ص) درخصوص وحدت بین مسلمانان شیعه و سنی و اشتراکات فراوان آنان سخن گفت. وي طي سخناني، اظهار كرد: بايد در کنار هم متحد شویم و جهان اسلام را استوار كنيم

در ادامه اين مراسم، در خصوص اتحاد بین شیعه و سنی تأكيد شد و امت اسلامی به صلح و صفا و محبت اسلامی فراخوانده شدند.

بیگی، سرکنسول ایران در پیشاور در خصوص ذات پاک پیامبر گرامی اسلام سخن گفت و بر اتحاد مسلمانان تأكيد كرد.

همچنين، مصادف با شب میلاد نبی اکرم (ص) و امام صادق (ع)، مراسم باشکوهی با حضور علمای اهل تسنن و تشیع و سرکنسول ایران در پیشاور در سالن اجتماعات مدرسه شهید عارف حسینی برگزار شد.

اين برنامه با قرائت آیاتی از قرآن كريم توسط  یکی از طلبه‌های مدرسه  آغاز شد، سپس در ستايش حضرت رسول (ص) اشعاری به پشتو و اردو سروده شد.

در ادامه، با ارائه مطالبی در خصوص امام صادق (ص) و مقام والاي ايشان، مسئول خانه فرهنگ كشورمان با قرائت اشعاري هفته وحدت را تبریک گفت.

مولانا سید جمیل الحسن امام جمعه و جماعت مسجد مدرسه شهید عارف الحسینی و مولانا  انور جوادی و مولانا محمد شعیب از علمای دیوبندی و رئیس علما و مشایخ پاکستان از ديگر سخنرانان اين مراسم بودند.

تاجيكستان

همزمان با ایام شادمانی و جشن سرور در عالم اسلام،  مراسم جشن و سرور میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر (ع) در محل سفارت ایران در تاجیکستان برگزار شد.

 در این مراسم که با حضور مسئولان و کارکنان نهادهای سیاسی و فرهنگی کشورمان و ایرانیان مقیم و علاقه مندان به خاندان نبوت در تاجیکستان همراه بود، سفیر ایران با تشریح گوش‏ای از وقایع جاری در دنیای اسلام، توجه و عمل به هدف رسالت و بعثت آخرین نبی مکرم اسلام، یعنی اخلاق را یادآوری نمود و با تبریک پیروزی جبهۀ مقاومت در سوریه و آزادسازی حلب، اظهار امیدواری کردند با بازگشت آرامش به دنیای اسلام مسلمانان بتوانند با وحدت در کنار یکدیگر زندگی کنند و جامعۀ نمونه‏ای از صلح و پیشرفت را به دنیا معرفی نمایند. حاضران در جمع با شرکت در مسابقات اجرا شده و استماع مولودی‏خوانی، شادمانی خود را از این وقایع و حوادث مبارک ابراز کردند.  

مراسم با اهدای جوایز به برندگان پايان یافت.

ترکمنستان

مراسم جشن میلاد حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همچنین گرامیداشت هفته وحدت با حضور سید‌محمد احمدي، سفیر و ابوالقاسمي، رایزن فرهنگی ایران و جمعي از رؤسا و کارکنان نمایندگی‌های ایران در عشق‌آباد و ایرانیان مقیم و مسلمانان ترکمن، آذری، کرد و بلوچ‌زبانان محلی در محل سالن اجتماعات سفارت ایران در عشق‌آباد برگزار شد.

در این مراسم  پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، گروه سرود رايزني فرهنگي ايران با اجراي زنده سرود جمهوري اسلامي ايران و كشور تركمنستان يك فضاي وحدت آفرين و روحاني در سالن خلق كردند كه با قيام حضار و اداي احترام به پرچم هر دو كشور بيش از پيش بر تداوم و استحكام روابط دوستي دو كشور دوست و برادر مهر تائيد زدند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد در سخنان خود از رايزني فرهنگي كشورمان به منظور برگزاري اين آيين ملكوتي تمجيد و تشكر كرد و گفت: پیامبر (ص) برای ما و بشریت بزرگترین الگو و سرمشق زندگی است و اگر بخواهیم زندگی سعادتمندانه و شرافتمندانه‌ای داشته باشیم، باید از رفتارها، کردار و گفتار ایشان پیروی کنیم.

وی با اشاره به اینکه پیام اسلام (ص) برای رحمت و ارشاد عالمیان به پیامبری مبعوث شد، افزود: پیامبر بزرگ اسلام (ص) منبع رحمت و الهام دهنده وحدت جامعه بشری به ویژه مسلمانان جهان است.

احمدي در پايان سخنان خود از مردم تركمنستان براي حضور در هفته فرهنگي ايران كه در بهمن‌ماه با اعزام هنرمندان طراز اول كشورمان برگزار خواهد شد، دعوت بعمل آورد.

پس از آن، جمعي از زبان‌آموزان مقاله‌ها و اشعار خود را كه در وصف پيامير اكرم (ص) و هفته وحدت بود با لهجه‌هاي شيرين به زبان فارسي، تركمني و روسي قرائت كردند كه براي تمامي حاضران جذاب و قابل تحسين بود.

در ادامه برنامه، گروه نمايش رايزني فرهنگي ايران بخشي از زندگي و سجاياي اخلاقي پيامبر اكرم (ص) را اجرا كردند.

محمدجواد ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی ایران به عنوان سخنران بعدي این برنامه ضمن تبریک 17 ربیع‌الاول و سالروز ولادت با سعادت نبی مکرم (ص) اسلام و ششمین پیشوای شیعیان جهان امام جعفر صادق (ع)، به بیان بخش‌هایی از سیره و سنت پیامبر اسلام پرداخت.

وی افزود: حضرت محمد (ص)، پيامبر صلح و دوستي بود. او تكميل كننده راه و روش پيامبران بزرگ تاريخ  چون ابراهيم و موسي و عيسي بود. او داراي همه اخلاق و خوي نيكوي همه پيامبران بود. حضرت محمد (ص) خاتم پيامبران و آخرين خشت ساختمان  وحي بود.

ابوالقاسمي در پايان سخنان خود، بر ايجاد امنيت و برقراري صلح و آرامش در تركمنستان تأكيد كرد و گفت: اميد است تا دو كشور دوست و همسايه ايران و تركمنستان پيش از بيش براي توسعه و تحكيم روابط تلاش كنند.

آذربايجان

برگزاري مراسم در خانه فرهنگ شهریار باكو

همزمان با 17 ربیع الاول و ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت، مراسم با شکوهی از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو در محل سالن اجتماعات خانه فرهنگ شهریار برگزار شد.

جمع کثیری از محبان اهل بیت عصمت و طهارت، شعرا، مداحان، هنرمندان گروه‌های سرود مذهبی، اساتید دانشگاه و کارکنان سفارت ایران در آذربایجان، نمایندگان نهادهای مختلف کشورمان در باکو و سید ابراهیم ابراهیمی، رایزن فرهنگی باکو در این مراسم با شکوه حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط یکی از قاریان آذری، رایزن فرهنگی ایران در باکو طي سخناني، به نام‌گذاری امروز به عنوان «روز عاری از خشونت و افراطی گری» اشاره کرد و گفت: پیامبر اکرم (ص) پیام‌آور صلح، رحمت و برادری بودند و خشونت و افراط گرايی در آموزه‌های دینی آن حضرت جايی ندارد و به همین خاطر ایران مُنادی صلح و دوستی است و در مقابل خشونت و نسل کشی افراط گرایان و کسانی که بغیر از خودشان همه را کافر می‌پندارند ایستاده است و به مظلومان در اقصی نقاط جهان یاری می‌رساند.

ابراهیمی افزود: کسانی که در یمن جنایت می‌کنند و گروهی که مخالفین خود را سر می‌برند و آنهائیکه با پول و تجهیزات دشمنان قسم خورده اسلام و مسلمین در عراق و سوریه در حال قتل عام مردم هستند و بین مسلمانان تفرقه ایجاد می‌کنند به دروغ خود را مسلمان معرفی می‌کنند و آنها با پیام رحمت و برادری نبی اکرم اسلام غریبه‌اند.

در ادامه این مراسم، یاشار جاهد، از شعرا و مداحان مشهور آذربایجان به قرائت اشعار خود در مورد پیامبر اکرم (ص) پرداخت و در خصوص امام صادق (ص) نیز مداحی کرد.

وقار احمد، از اساتید انستیتو ادبیات آکادمی ملی علوم آذربایجان ضمن تبریک ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) اهمیت شناخت این دو شخصیت تاثیرگذار در تاریخ اسلام را بیان کرد.

وي در بخشي از سخنان خود، یک نسخه از کتاب‌های خود در خصوص استاد محمد حسین شهریار را به سید ابراهیم ابراهیمی تقدیم کرد.

همچنين، خواننده نوجوان آذربایجان «زین العابدین باقر زاده» شعری از اشعار الشن خزر را با احساس ستودنی اجرا كرد که مورد توجه خاص حاضرین قرار گرفت.

برگزاري مراسم در مسجد تازه پیر باکو

همچنين، مراسم هفته وحدت و بزرگداشت میلاد پیامبر اکرم ( ص ) و امام جعفر صادق (ع) موسس مذهب جعفری توسط اداره مسلمانان قفقاز در سالن اجتماعات آن اداره در مجموعه مسجد تازه پیر باکو برگزار شد.

در این مراسم شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده، رییس اداره مسلمانان قفقاز، سید علی اکبر اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه در آذربایجان، سید ابراهیم ابراهیمی، رایزن فرهنگی کشورمان در باکو و جمعی از نمایندگان محافل علمی و دینی جمهوری آذربایجان حضور داشتند.

در این مراسم که با تلاوت آیاتی از قرآن كريم آغاز شد، سید علی اکبر اجاق نژاد، نماینده ولی فقیه در آذربایجان طی سخنانی با اشاره به ایام هفته وحدت اعلام شده از سوی امام خمینی (ره) اهمیت این ایام از نظر ترویج و تبلیغ وحدت واقعی میان مسلمانان را مورد تاکید قرار داد .

اجاق نژاد گفت: دین مبین اسلام از ابتدا تا به حال همواره به وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان تاکید داشته و برقراری وحدت میان مسلمانان در شرایط فعلی از اهمیت بیشتر برخوردار است.

سید علی اکبر اجا ق نژاد در بخشی از سخنان خود در باره صفات پیامبر اکرم (ص) مباحثي را بيان كرد و گفت: آن حضرت برای رسیدن به هدف خود که هدایت انسانها به سوی خدا بود عشق و علاقه زیادی داشت. 

شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده، رییس اداره مسلمانان قفقاز نیز طی سخنانی، به ابعاد زندگی و شخصیت پیامبر اکرم ( ص ) پرداخت.

وي همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله موسوی اردبیلی و سلیم موذن زاده اردبیلی با اشاره به نقش این دو شخصیت بزرگوار در راستای حفظ و ترویج ارزشهای اسلامی، درگذشت آنها را ضایعه بزرگ برای جهان اسلامی عنوان کرد.

گفتنی است که واصیم محمد علی اف رئیس انستیتو الهیات نیز در این مراسم در مورد هفته وحدت و ولادت پیامبر اكرم (ص) سخنانی ایراد كرد و رحلت آیت الله موسوی اردبیلی و سلیم موذن زاده را ضایعه بزرگی بر مردم منطقع دانست و به مردم ایران و خانواده های آنان تسلیت گفت.

قزاقستان (آستانه)

ایرانیان مقیم در شهر آستانه به همراه کارکنان نمایندگی‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی و نیز مدرسه ثامن الائمه و به همراه هیئت اعزامی از سوی ریاست جمهوری ایران میلاد پیامبر رحمت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ص) را جشن گرفتند.

در این مراسم پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید، دمیرچی، سفیر ایران ضمن تبریک این روز خجسته پیرامون ویژگی پیامبر عظیم الشأن سخنانی را ايراد كرد.

در ادامه، دانش آموزان مدرسه ثامن الائمه آستانه به اجرای سرود، خوانش دکلمه و مقاله پرداختند.

 شیخ زین الدین، رایزن فرهنگی ایران با نگاهی به کتاب «100 شخصیت نافذ و تاثیر گذار جهان» تألیف مایکل هارت آمریکایی گفت: وی که از نظر دین یک یهودی مخالف اسلام و از بعد علمی یک اختر فیزیک دان، حقوق دان و نیز از محققین سازمان فضایی ناسا بود كه در سال 1978 این کتاب را تألیف و در میان 100 شخصیت برتر جهان اولین شخصیت تاثیر گذار در جهان را پیامبر اسلام معرفی می‌کند.

وي ادامه داد: اين مؤلف حضرت مسیح (ع) را در رتبه سوم قرار داده و می گوید: پیامبر اسلام در زمان حیات خود توانست، اصول اخلاقی اسلام، الهیات اسلام و نیز احکام اسلام را در قرآن بیان و تمام این دستورات را در یک جامعه پیاده کند و تشکیل حکومت دهد.

رايزن فرهنگي كشورمان خاطرنشان كرد: عیسی مسیح (ع) در زمان حیات خود تنها موفق به بیان اصول اخلاقی و الهیات مسیحیت شد. لذا تاثیر پیامبر اسلام به مراتب بیش از حضرت مسیح (ع) بوده است.

تايلند

به مناسبت جشن ایام مبارک میلاد النبی (ص)، با دعوت انجمن شیعیان هندی و پاکستانی مقیم تایلند در مراسم نعت خوانی و جشن و سخنرانی که توسط این انجمن در امام بارگاه صاحب الزمان (ع) بانکوک برگزار شده بود، محمدی، سفیر و زینلی، رایزن فرهنگی ايران و تعدادی از کارمندان سفارت و رایزنی فرهنگی كشورمان شرکت كردند.

در این مراسم شعراء و نعت خوانان با اشعار و سخنان منظوم خود، به سبک اهالی شبه قاره در مدح رسول اکرم (ص) و سلاله پاکش امام جعفر صادق (ع) مدیحه سرايی کردند و خطبا و روحانیون نیز سخنرانی كردند.

بلاروس

همزمان با ایام هفته وحدت و ولادت پيامبر اكرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) مراسم با شکوهی در محل بیت الزهرا (س) شهر مینسک برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، نماز جماعت اقامه شد و پس از آن دکلمه خوانی دو تن از دانش آموزان مدرسه امید صورت گرفت و متعاقب آن یکی از برادران اهل سنت ( دانشجو)  مقاله‌ای در راستای دعوت پیامبر (ص) به وحدت را قرائت كرد.

در ادامه، مولودی خوانی و برگزاری مسابقه علمی توسط رایزنی فرهنگی ايران انجام پذیرفت.

قرقيزستان

مراسم میلاد با سعادت حضرت ختمی مرتبت، محمد مصطفی (ص) و امام صادق (ع) با حضور جمعی از شیفتگان اهل بیت (ع) در مسجد امام علی(ع) بیشکک برگزار شد.

در این مراسم، حجت الاسلام ایمانی در سخنان خود به بررسی اوصاف رحمانی و مقام والاي حضرت رسول اكرم (ص) پرداخت.

چين (پكن)

همزمان با میلاد پیامبر گرامی اسلام حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع)، با حضور ایرانیان مقیم پکن، مراسم با شکوهی  در سالن اجتماعات سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این مراسم علی اصغر خاجی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین، محمد رسول الماسیه، رایزن فرهنگی ايران، اقشار مختلف ایرانیان شامل دانشجویان، بازرگانان، کارکنان دفاتر نهادهای ایراني و اعضای سفارت و خانواده‌هایشان حضور داشتند.

در این برنامه، ابتدا آیاتی چند از کلام الله مجید تلاوت شد، سپس گزیده هایی از فیلم محمد رسول الله (ص) به نمایش گذاشته شد.

در ادامه، حجت‌الاسلام صدر الدین شریعتی به موضوع وحدت اسلامی اشاره و رویکرد حضرت علی (ع) برای حفظ وحدت امت اسلامی را تشریح كرد.

همچنين، دانش‌آموزان مدرسه امام خمینی (ره) سفارت جمهوری اسلامی ایران در بخشی از این مراسم به اجرای برنامه پرداختند.

آلباني

به مناسبت میلاد پیامبر گرامی اسلام، مراسم جشنی در تکیه طریقت قادریه به رهبری شیخ بویار خراسانی برگزار شد. در این مراسم محمد نیا، سفیر و سید احمد حسینی الست، رايزن فرهنگي ايران حضور داشتند.

بویار خراسانی طي سخناني، به سجایای اخلاقی و سفارشات نبی اکرم (ص) نسبت به نماز و رعایت احکام شرعی اشاره كرد و از امام جعفر صادق (ع) روایاتی در حوزه اخلاق و تربیت بيان كرد.

در ادامه، جمال بالا در سخنان خود، دین اسلام را به عنوان میراث پیامبر و از سیره و اخلاق آن حضرت ياد كرد.

در بخشي ديگر، رايزن فرهنگي ايران پیرامون تربیت و پرورش پیامبر (ص) در دوران کودکی و جوانی سخنراني كرد.

 

حضور رایزن فرهنگی ایران در آلبانی در برنامه رادیویی

 

به درخواست رادیو ناسیونال آلبانی سید احمد حسینی الست  رايزن فرهنگي كشورمان در استودیو اين شبكه راديوئي حاضر و برنامه زنده  حدودا یک ساعته  با اجرای شیخ عباس مریا و ترجمه  لدیو اجرا شد.

 در این برنامه پس از تبریک و تهنیت و ابراز تعارفات مرسوم به سوالات کارشناسی و مجری برنامه پاسخ داده شد.

 سوالات مجری بدین شرح عنوان شد: 1- رمز ماندگاری نام پیامبر اسلام و استمرار راه و روش ایشان چیست؟ 2- مسیر تربیتی آنحضرت در دوران کودکی و جوانی چگونه طی شد؟ 3- چگونه علیرغم تاکید اسلام به وحدت و اینکه پیامبر عظیم الشان ما پیامبر رحمت است باز می بینیم که مسلمین مشغول برادرکشی و بحران و گرفتاری هستند.

هر سه سوال بطور مبسوط پاسخ داده شد  در مورد سوال اول به اراده خداوند و ظرفیت انطباق آموزه های اسلامی با تغییرات و تحولات اجتماعی  اشاره شد.

در پاسخ به سوال دوم چهار عامل تربیتی خانواده، مدرسه، جامعه و تمدن و فرهنگ بررسی و اینکه آن حضرت از هر چهار عامل محروم بوده اند. و نتیجه گیری شد که تربیت آنحضرت در دامان طبیعت و مستقیما در رابطه با خداوند تبارک و تعالی شکل گرفت.

در مورد سوال سوم توضیح داده شد که بحران ها و حوادث عراق، سوریه و یمن بر خلاف حوادث تونس و مصر وارداتی و تزریقی است. طبعا نمی توان عنوان برادری کشی را به آن داد بلکه قدرت های منطقه ای و بین المللی به ویژه آمریکا دخالت مستقیم در ایجاد و مدیریت بحران خاورمیانه نقش دارند. و در پایان نیز به نقش حضرت امام جعفر صادق (ع) در شکل گیری تمدن اسلامی و تثبیت موقعیت علمی تشیع پرداخته شد.

پاكستان (كراچي)

مراسم با شکوه بزرگداشت هفته وحدت و جشن ولادت با سعادت پیامبرگرامی اسلام(ص) و حضرت امام صادق(ع) با حضور سبحانی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، کارکنان دفاتر کشورمان در کراچی، علماء و فضلای شیعه و اهل تسنن، ایرانیان مقیم و کثیری از مسلمانان پاکستان در سالن اجتماعات نمایندگی فرهنگی در کراچی برگزار شد.

تلاوت آیات قرآن كريم توسط وجاهت حسین از قاری برجسته شیعه کراچی، نعت خوانی یکی از طلاب حوزه علمیه امام خمینی(ره)، پخش منقبت به زبان فارسی و عربی از طریق ویدئو پروژکتور، سخنرانی مسئول خانه فرهنگ ایران در کراچی، قرائت مقاله به زبان فارسی و اردو توسط دو دختر دانش آموز مجتمع آموزشی جمهوری اسلامی ایران، پخش کلیپ سخنان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درباره وحدت اسلامی، سخنرانی مظفر هاشمی، معاون امیر و رئیس امور بین‌الملل جماعت اسلامی ایالت سند و رئیس بنیاد فلسطین در پاکستان، منقبت خوانی سیّد معاذ علی نظامی، منقبت خوان معروف پاکستان(اهل سنت)، قرائت شعر توسط روستا، شاعر و معلم مجتمع آموزشی ایران در کراچی از جمله برنامه‌هاي اين مراسم بود.

مسئول خانه فرهنگ كشورمان ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، کارکنان کارکنان دفاتر جمهوری اسلامی ایران، تمامی علمای مکرم شیعه و اهل تسنن و حضارین، این مناسبت به همه تبریک و تهنیت گفت.

مظفر هاشمی ضمن تشکر از دعوت مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران گفت: در این ایام در همه جهان بویژه در کشورهای اسلامی در سطح گسترده ای مراسم جشن عید میلادالنبی(ص) برگزار می شود. هدف از برگزاری این مراسم آشنا نمودن مردم جهان از سیرت و تعلیمات رسول گرامی اسلام (ص) و همچنین پخش نمودن آموخته های رسول اسلام(ص) در جامعه بشری است.

عبدالخالق فریدی در سخنان خود، به برگزاری مراسم با شکوه هفته وحدت و ولادت با سعادت پیامبر(ص) اشاره و گردآوردن علمای شیعه و سنی را فرصت بسیار مهم و مناسب برای ایجاد وحدت مسلمین، دانست.

حجت‌الاسلام شیخ حسن فخرالدین گفت: وحدت امری قرآنی و الهی است که منادیش همه انبیا و اولیای الهی هستند. از آدم تا خاتم  و از خاتم تا امروز همه علماء و همه فرق به بحث وحدت اعتقاد و ایمان داشته اند.

وی انقلاب اسلامی ایران را و ذات گرامی حضرت امام خمینی (ره) و نظام ولایت فقیه را برای سراسر جهان اسلام نعمتی بزرگ دانست.

پس از آن کلیپي در خصوص بیداری اسلامی با شعر پر مغز علی معلم و صدای علیرضا افتخاری به نمایش در آمد. همچنين، در حاشیه این مراسم نمایشگاه کتابی نیز دایر بود که مورد و استقبال مراجعین قرار گرفت.

 

پاكستان (كويته)

به همت سرکنسولگری و همکاری خانه فرهنگ ايران در کویته، سمینار با شکوهی تحت عنوان سیرت النبی (ص)، روشی روشن جهت برطرف كردن تفرقه و اختلاف مسلمانان و ایجاد وحدت و انسجام با حضور رفیعی سرکنسول، سید ابوالفضل حسینی، مسئول خانه فرهنگ ايران، لیاقت بلوچ به عنوان رئیس سمینار، مولانا محمد خان شیرانی، حافظ حمد الله، مولانا هاشمی امیر جماعت اسلامی کویته، مولانا اچکزئی استاد دانشگاه بلوچستان، قاری عبد الرحمن رئیس امور اسلامی کویته وامام جمعه سفیر مسجد ، قاری عطاء الرحمان امام جمعه اهل تسنن کویته و ... در محل سالن سرینا هتل کویته برگزار شد.

این سمینار با قرائت آیاتی چند از كلام‌الله مجيد توسط یکی از قاریان اهل تسنن آغاز و در ادامه، توسط یکی طلبه های مدارس علمیه نعت حضرت رسول(ص) قرائت شد و بعد از آن سخنرانان عبدالقدوس ساسولی، عبدالکبیرشاه، اکبرحسین زاهدی، شادی زی، مولاناابوتراب، مولانا عبدالحق هاشمی، سرکنسول و مولانا شیرانی درخصوص مسائل مربوط به سمینار که برمحور وحدت و دوری از تفرقه و اختلاف افکنی بود بیاناتی ایراد كردند.

همچنين، با حمایت خانه فرهنگ ایران مراسم جشني به مناسبت میلاد پیامبر اعظم حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) برگزار شد.

در این مراسم که رفیعی و کلیه ایرانیان به همراه خانواده هایشان حضور داشتند، ابتدا نماز مغرب وعشا اقامه شد، سپس دعای پرفیض کمیل قرائت شد.

در ادامه حسینی، اشعاری در مدح حضرت رسول اکرم (ص ) و امام جعفرصادق (ع) قرائت و به مولودی خوانی پرداخت. در پايان مراسم، طاهریان، قطعات موسیقی همراه با نعت خوانی اجرا كرد.

همچنين، به همت مدیر مدرسه توحید، قارایان کویته و حمایت خانه فرهنگ ايران، محفل انس با قرآن کریم به مناسبت ولادت با سعادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) با حضور شفیعی معاون سرکنسول، سید ابوالفضل حسینی، مسئول خانه فرهنگ ايران، صیدی مدیر مدارس ایران، مجاهد مدیر مدرسه توحید، اساتید دارالقرآن‌ها، قاریان کویته و جمعی از محبین اهل البیت (ع) در محل مجتمع توحید کویته برگزار شد.

در این محفل، مجاهد به بيان خصوصیات حضرت رسول اكرم (ص) پرداخت و سپس، هفت نفر از قاریان برجسته کویته آياتي از قرآن كريم قرائت كردند و به چهار نفر برتر آنها لوح و هدایایی به رسم یاد بود توسط شفیع و حسینی اهدا شد.

در این محفل، صیدی با بهره گیری از قرآن و روایات به معجزه حضرت رسول (ص) اشاره و در خصوص ولادت ایشان مطالبی را عنوان كرد.

در ادامه برنامه، گروه تواشیح مدرسه توحید برنامه همخوانی اجرا كردند.

از ديگر برنامه‌هاي نمايندگي فرهنگي كشورمان، برگزاری جشن میلاد حضرت محمد (ص) با حضور قاری محمد الله و جمعی از دوستداران آن حضرت در مرکز آموزشی صدیقی بود.

در این مراسم، سخنران مولانا عزیز الحق در خصوص وپژگی‌هایی حضرت محمد (ص) نسبت به سایر پیامبران و در خصوص زندگینامه ایشان از بدو تولد تا بعثت مطالبی عنوان كرد و سپس مراسم نعت خوانی نیز انجام شد.

همچنين، به همت نمایندگی فرهنگی ايران در کویته، مسابقه کتابخوانی در لیسه المصطفی و خانه فرهنگ كشورمان برگزار شد. در این مسابقه بیش از 60 نفر شرکت نمودند که پس از انجام آن به نفرات برتر لیسه المصطفی جوایزی به رسم یاد بود، از طرف خانه فرهنگ ايران اهداء و به نفرات برتر که در خانه فرهنگ مسابقه دادند مقرر گردید در جلسه ای هدایایی اهدا گردد.

چاپ مقاله در خصوص میلاد النبی (ص) با موضوع پنج خصوصیات آن بزرگوار به قلم مولانا اشرفی و با موضوع سیرت حضرت محمد (ص) باعث اتحاد امت به قلم قیام الدین در روزنامه مشرق کویته از ديگر برنامه‌هاي هفته وحدت بود.

افغانستان (جلال‌آباد)

مراسم جشن میلاد پيامبر گرامي اسلام حضرت محمّد (ص)و ششمين پيشواي شيعيان جهان، امام جعفر صادق (ع) و گراميداشت هفته وحدت به همت وابستگي فرهنگي ايران در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی كشورمان در جلال‌آباد برگزار شد.

در این مراسم پس از تلاوت آياتي چند از كلام‌الله مجيد، سخناني به مناسبت هفته وحدت و اهميت اين ايام بيان شد. سپس، مراسم مولود خواني و منقبت خواني توسط يكي از كاركنان محلي اجرا شد.

 

افغانستان (مزارشریف)

به مناسبت فرا رسیدن هفته وحدت و میلاد حضرت محمد مصطفی (ص) همایش های گوناگون از طرف نهادهای دولتی و غیر دولتی برگزار مي شود.

در همایشي كه از سوي شوراي اخوت اسلامي ولايت بلخ برگزارشد،  شماری از مسئولان ادارات دولتی، نماینده گان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران، رهبری شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ، شوراهای علمای شیعه و سنی، بزرگان محل و نیز دانشجویان در مدرسه سلطانیه شهرمزارشریف اشتراک کردند.
این همایش با قرآئت قران کریم توسط یکی از قاریان مطرح زون شمال کشور آغاز و سپس ذبیح الله حقجو مسئول مدرسه اسدیه شهرمزارشریف و رئیس اتحادیه دفاع از ارزش های اسلامی در ولایت بلخ پیام عطا محمد نور سرپرست مقام ولایت بلخ را به خوانش گرفته است.
سپس مولوی رحمت الله امام بزرگ به نماینده گی از علمای اهل تسنن و عضو شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ پیرامون فضلت میلاد النبی و هفته وحدت صحبت کرده و مردم مسلمان را به اخوت، برادری و اتحاد دعوت نموده است.
موصوف در رابطه به تلاش های دشمنان اسلام برای نفاق افگنی میان مسلمانان اشاره رسانده می گوید: " کفار و دشمنان مسلمانان از راه های گوناگون می کوشد تا اتحاد و همبستگی مسلمین را در سطح جهان و نیز در افغانستان از بین ببرد."
وی با بیان اینکه نفاق و اختلافات عقیدتی و مذهبی از خطرناک ترین مشکلات و نفاق می باشد، افزود: " همه ی مسلمانان باید هوشیاری و بیداری شان را در امر اتحاد، وحدت، همبستگی و همپذیری حفظ کنند و نگذارند که دشمنان به اهداف شم شان برسند."

محمد کاظم جعفری رئیس شورای علمای اهل تشیع نیز پیرامون فضلت تولد حضرت محمد مصطفی (ص) برای اشتراک کننده گان و دانشجویان روشنی انداخته بیان داشت: " نیکی را باید از پیامبر بزرگ اسلام بیاموزیم."
جعفری به اهمیت و جایگاه وحدت میان مسلمانان اشاره كرد و گفت: هفته وحدت به پیشنهاد حضرت امام خمینی (ره) برای کنار امدن مسلمانان در ایام میلاد النبی و ایجاد همبستگی میان آنان پیشنهاد گردیده و از طرف جهان اسلام پذیرفته شد.
رئیس شورای علمای شیعه ولایت بلخ از همه ی مسلمانان بخصوص مردم افغانستا می خواهند که هیچگاه فریب دشمنان را نخورند و نگذارند که اختلافات مذهبی به بهانه های مختلف سبب گردد که اتحاد و حدت را از میان بردارد.

در این قسمت از گزارش پیام مکمل عطا محمد نور سرپرست مقام ولایت بلخ که به مناسبت هفته وحدت و میلاد لنبی به خوانش گرفته شده است، برای مخاطبان  بيان شد.
پیام ستر جنرال عطامحمد نور؛ والی بلخ به‌مناسبت هفته وحدت:
بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُواْ بَينْ َ أَخَوَيْكمُ ْ وَ اتَّقُواْ اللَّهَ لَعَلَّكمُ ْ تُرْحَمُونَ سوره حجرات(آیه10)
ترجمه: «به تحقیق مسلمانان برابر همدیگراند، اصلاح کنید بین برادران تان و از خدا بترسید، تا که مورد رحم و مهربانی خدا(ج) قرار گیرید.
وَما اَرْسَلْناكَ اِلّا رَحْمَةً لِلعالَمينَ
ترجمعه: «نفرستادیم ترا مگر رحمت برای عالمیان.»
عن عبدالله ابن عَمر - رضي‌الله عنه - أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال: «المسلم أخو المسلم، لا يظلمه ولا يسلمه من كان في حاجة أخيه: كان‌الله في حاجته...،» متفق عليه
در دوازدهم ربیع الاول، در شبه جزیره عرب پسری به اسم احمد چشم به جهان هستی گشود که اعراب در گرداب جهالت، خرافات و تحجر مطلق و سنت‌های ناپسند اجتماعی زندگی می‌کردند. بی عدالتی بی‌داد می‌کرد، زن ستیزی و زنده به‌گور کردن دختران نوزاد رفتار معمول اعراب بود.
بنا به اعتقادات اهل سنت دوازدهم ربیع‌الاول میلاد حضرت محمد(ص) می‌باشد و هم‌چنان برادران تشیعه معتقدند که هفدهم ربیع‌الاول برابر است با میلاد سرور هردو جهان و منجی عالم بشریت.
به این لحاظ آیت‌الله خمینی(رح) رهبر فقید جمهوری اسلامی ایران، اختلاف اهل سنت و شیعیان را به‌مناسبت میلاد حضرت محمد مصطفی(ص) به‌نام هفته وحدت نام‌گذاری کرد که از جانب کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان پذیرفته شد و همه ساله از هفته وحدت برای همدیگر پذیری و همدلی میان پیروان این دو مذهبِ بزرگ تجلیل و گرامی داشت به‌عمل می‌آید و هم‌چنان مردم مسلمان ولایت بلخ نیز از میلاد با سعادت منجی عالم بشریت تجلیل می‌نمایند.
بناءً فرارسیدن مولود شریف و هفته وحدت را برای امت اسلامی و به‌ویژه ملت مجاهد افغانستان و شما مردم با عزت بلخ بامی مبارک باد می‌گویم.
وحدت و همدیگرپذیری میان مسلمانان اعم از سنی و شیعه در چنین برهه زمانی که نفاق و افتراق توسط دشمنان اسلام و گروه‌های تروریستی و افراط‌گرایی کشورهای اسلامی را در سراسر جهان در آتش جنگ می‌سوزاند، از نیازهای جدی جامعه مسلمان و متدین افغانستان می‌باشد.
امیدوارم پیروان این دو مذهب بزرگ در کنار هم و با حفظ اصل همدیگرپذیری و اتحاد گرد هم جمع شده‌ و برای ترقی و پیشرفت همدیگر تلاش کنند و برای زندگی بهتر و تامین صلح و همزیستی گام بردارند. امروز مسلمانان در آتش جنگِ گروه‌های تروریستی می‌سوزند و اگر دقت نکنند و زیرک نباشند، فردا در آتش نفاق و تفکرِ تکفیری خواهند سوخت.
اگر مسلمانان افغانستان هوشیار نباشند، توطئه‌ها و جنگ‌های تازه‌ای وارد افغانستان خواهد شد، از این رو باید همه افغان‌ها متعهدانه و با هوشیاری و آگاهی سیاسی در برابر دشمنان کشور که از نام دین و اسلام استفاده می‌کنند، ایستاده و مبارزه نمایند.
 قابل ذکر است که به مناسبت میلاد النبی و هفته وحدت نمایشگاه اخوت و نیز برخی دیگر از مراسم ها از طرف نهاد برگزار شده است.

 

برگزاري مراسم در سالن كتابخانه دانشگاه راه سعادت

دانشگاه راه سعادت گردهمایی را به مناسبت سالروز ولادت با سعادت پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد (ص) و هفته وحدت در سالن کتابخانه دانشگاه برگزار کرد.

در این گردهمایی كه با حضور هیئت رهبری دانشگاه،علما، اساتید و دانشجویان برگزار شد،  محفل با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی آغاز  و احمد مسعود باختری رئیس دانشگاه راه سعادت، پیرامون اهمیت تدویر برنامه و سیره پیامبر (ص) صحبت نموده و تاکید نمودند که تطبیق راهکار های پیامبر (ص) در جهت تحکیم وحدت و اخوت میان مسلمانان یک امر حتمی و لازمی می‍باشد.

سپس سید فضل الله قدسی مسئول نمایندگی جامعه المصطفی در شمال، پیرامون اهمیت و ضرورت وحدت و اخوت میان مسلمانان صحبت نموده و اشاره نمودند که اسلام پیوند برادری را میان مسلمانان ایجاد و اعلام نموده و جهان اسلام در عصر حاضر بیشتر از هر زمان دیگر نیازمند آن می‌باشد.

در ادامه محمد صالح مصلح معاون پژوهشی دانشگاه راه سعادت مقاله ی علمی را که تحت عنوان (تشیع و تسنن از دو نزاع فقهی تا دو دیدگاه کلامی)تهیه نموده بودند، به صورت فشرده به خوانش گرفته و ابراز داشتند که پیروان مذاهب مختلف میتوانندبا همدیگر پذیری و کنار گذاشتن تعصبات بی مورد، در کنار همدیگر زندگی مسالمت آمیز داشته باشند.

در پایان سید عیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مورد عوامل ایجاد تفرقه میان مسلمانان و نقش دست های خارجی را در افزایش آن، به بحث گرفته و با دعا خیر محفل را به پایان رساند.

برگزاري مسابقه كتابخواني

به مناسبت میلاد منجی عالم بشریت حضرت رسول اکرم(ص) و هفنه وحدت، با توجه به ضرورت آشنایی عالمان دینی با مبانی وحدت فرق اسلامی کتاب تعدد مذاهب اسلامی مجمع تقریب به مطالعه و مسابقه گذاشته شد.

براين اساس، حوزه علمیه ثقلین عهده دار اجرای این برنامه شد و فایل کتاب به مقدار ضرورت تکثیر شد و در اختیار حوزه‌های علمیه قرار گرفت. اين مسابقه در حوزه سلطانیه برگزار و مقرر شد تا به برندگان جوايزي به رسم يادبود اهداء شود.

 

مسابقه مبانی وحدت اسلامی درمدارس علمیه مزارشریف:

جزوه تعدد مذاهب از دیدگاه فقها و دانشمندان مسلمان گردآوری و ترجمه شد. توسط سید جلال سید آقایی بمناسبت میلاد پیامبر اعظم (ص) و امام صادق(ع) و هفته وحدت اسلامی با همت نمایندگی فرهنگی و اجرای مدرسه عالی ثقلین -مزارشریف در بین طلاب مدارس دینی شهر مزارشریف به مسابقه گذاشته شد:

این جزوه وزین در 198 صفحه تکثیرشد. تحقیق شایسته در موضوعات مبانی وحدت اسلامی و تقریب بین المذاهب بوده در فصل دوم و پایانی آن نظرات فقها و اندیشمندان مذاهب اسلامی در یقین معیار اسلام و کفر و شرایط فتوا مطرح و بصورت همه جانبه کار و تحقیق صورت گرفته است.

مدرسه عالی ثقلین بخاطر اهمیت موضوعات مطرح شده در مدارس دینی شهر مزارشریف از جمله مدرسه ثقلین ، دارالعلوم جعفریه مدرسه علمیه سلطانیه ، مدرسه عالی امام صادق ، مدرسه فاطمیه و مدرسه مرکز فقه اهل البیت علیهم السلام توزیع نمود تا طلاب محترم از محتویات کتاب فوق الذکر استفاده نمایند.

و نیز از مجموع جزوه به تعداد بیست و پنج سوال چهار گزینه ای طرح گردید و در روز پنجشنبه مؤرخ 1395.9.25 ساعت 2 عصر آزمون مسابقه برگزار گردید که نتایج ذیل بدست آمد:

1)   از مجموع 250 نفر که جزوه برایشان پخش گردیده بود به دلایل که ذکر می گردد بالاتر از یکصد نفر در آزمون اشتراک ورزیدند :

الف: کمی وقت برای مطالعه دقیق جزوه

ب: نزدیکی امتحانات مدارس و دانشگاهی و مکاتب

ج: سنگین بودن مطالب جزوه

2)   از مجموع افراد اشتراک کننده در آزمون مبنای وحدت اسلامی تعداد پنج نفر در رتبه اول قرار گرفتند، تعداد پانزده نفر در رتبه دوم و تعداد هشت نفر هم در رتبه سوم قرار گرفتند.

3)   برای نفرات اول یک پتوو یک چراغ و برای نفرات دوم هر کدام یک پتو و برای نفرات سوم یک فلاکس چای  به عنوان جایزه تقدیم شد.

و در روز شنبه مؤرخ 1395.9.27 مطابق با 17 ربیع الاول بمناسبت سالروز میلاد مسعود و خجسته آخرین فرستاده خداوند حضرت رسول اکرم (ص) و امام صادق و هفته وحدت و اخوت اسلامی محفل شایسته برگزار شد.

مراسم که توسط موسی احمدی یک تن از طلاب مدرسه اداره می شد با تلاوت آیات چند از کلام الله توسط مصطفی مظفری تلاوت شد.

و شهاب الدین سیف اللهی از طلاب مدرسه راجع به شخصیت و معجزات پیامبر گرامی اسلام صحبت نمودند و از اتفاقات که با ولادت با سعادت پیامبر گرامی اسلام در روم و ایران یاد نمود.

سپس فیض الله احمدی شعر مولودی قرآئت نمود.

 در ادامه گروه تواشیح انجمن قاریان شهر مزارشریف و دارالحفاظ امام حسن مجتبی علیه السلام تواشیح زیبایی اجرا نمودند.

همچنین گروه تواشیح مدرسه عالی ثقلین نیز به همین مناسبت تواشیح و سرودی زیبایی را اجرا نمودند. ایشان وحدت و اخوت اسلامی ضرورت حتمی و ضروری جهان اسلام برشمردند و بر این امر تاکید فرمودند که غیرت مسلمانان در گروه وحدت و یک پارچگی مسلمانان است.

در مراسم که نمایندگان مراجع ، مدیران ، اساتید و طلاب مدارس متذکر اشتراک نموده بودند با پذیرایی و اهدای جوایز ممتازین مسابقه به پایان رسید.

 

برگزاري مراسم در تکیه خانه عمومی قریه سر آسیاب ولسوالی شولگره 

بمناسبت سالروز ولادت با سعادت پیامبراسلام(ص) جشن میلاد توسط مجمع فرهنگی انصار المهدی (عج) با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف، در تکیه خانه عمومی قریه سر آسیاب ولسوالی شولگره  با حضور بیش از سیصد نفربرگزار شد.

این محفل با تلاوت قرآن کریم توسط قاری سید قاسم مصفی آغاز شد .

سپس حجت لاسلام سعیدی در مورد پیامبروخلق نیکو گفت:هر آن زیبایی ها و خوبی های که در خلق دیگران جویاسیت در خلق مبارک آن حضرت جویا است . چنانچه گفته شده است:من فرستاده شدم برای تکمیل خوبی های اخلاق.و اینکه می گویند که در برابر بدی ها خوبی کنید این نیز یکی از سنت های خوب آن حضرت است. و حلق خوش و خوش اخلاقی آن حضرت همه رادر بند خود ساخته بود و او همواره در مقابل بدی های خوبی می کرد خوش گفتار بودند و سخنان گهرچارش سیاره واضع ساده بود. خوش کردار بودند. و مشکل پذیر. و تبسم ملایمش نمایانگر شفقت و مهربانی وی بود. 

بعد از ایشان گروه سرود مجمع فرهنگی انصار المهدی (عج) به اجرای سرود پرداختند .

در ادامه آقای سراج الدین عابد ولسوال شولگرهدف مورد حفظ وحدت در شرایط کنونی گفت:این وحدت نیاز همه مردم ، دولت و گروه های سیاسی و مذهبی است .

وی خاطرنشان کرد: آنها که در مراسم مذهبی به مذاهب دیگر توهین می کنند ، آب به آسیاب دشمن می ریزند و این خلاف است

 

ژانتهاي

پيام/


١٤:٥٧ - 1395/09/28    /    شماره : ٦٦٧٦٠٢    /    تعداد نمایش : ١٧٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.