English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

سالگرد ارتحال ملکوتی امام خميني (ره) در افغانستان گرامی داشته شد

از تاریخ 11 خردادماه، مجالس و مراسم بزرگداشت بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) توسط مراکز دینی و فرهنگی از اهل سنت و تشیع، در سطح شهر کابل آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، گزارش برخي از اين مراسم مردمي و خودجوش در ادامه منتشر مي‌شود:

بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در حوزه علمیه قائم آل محمد (عج)

به مناسبت فرارسیدن بیست‌ونهمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مراسم بزرگداشتی توسط حوزه علمیه قائم آل محمد (عج) و کتابخانه امام خمینی (ره) و با حضور اساتید و طلاب حوزه علمیه برگزار شد.

در این مراسم که با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط پورعاشوری، قاری اعزامی از ايران به کابل آغاز شد و اجرای تواشیح توسط گروه «آل یاسین» ادامه یافت، حجت‌الاسلام مصباح، طی سخنانی به تشریح شخصیت حضرت امام (ره) در عرصه‌های مختلف دینی، فرهنگی و اجتماعی پرداخت.

مصباح گفت: امام خمینی (ره) دارای شخصیتی بی‌نظیر و متعلق به همه جهانیان بوده و مردم افغانستان هیچگاه حمایت‌های ایشان را در زمان اشغال ارتش سرخ از یاد نخواهند برد.

اختصاص خطبه نماز جمعه غرب کابل به امام خمینی (ره)

در روز جمعه 11 خرداد سخنران پيش از خطبه‌های نماز جمعه کابل و امام جمعه غرب کابل، بخش اعظم سخنان خود را به بیان ویژگی‌های حضرت امام (ره) اختصاص دادند.

در مراسم این هفته نماز جمعه غرب کابل ابتدا حجت‌الاسلام مظفر که به عنوان سخنران قبل از خطبه‌های سخن می‌گفت، اظهار كرد: مطابق آیه قرآن کریم، کسانی که ارزش‌های اسلامی را احیا می‌كنند در تاریخ جاودانه خواهد شد و از مرزهای جغرافیایی عبور خواهد كرد.

وي تأكيد كرد: حضرت امام (ره) مظهر زنده کردن ارزش‌های اسلامی بود؛ بنابراين جاودانه خواهد بود و از اذهان بشریت محو نخواهد شد.

در ادامه حجت‌الاسلام مصباح‌شهرستانی، امام جمعه غرب کابل خطه دوم نماز جمعه را به شخصیت بی‌نظیر حضرت امام (ره) اختصاص داد.

حجت‌الاسلام شهرستانی در ابتدا به ویژگی حضرت امام (ره) در آینده‌نگری اشاره كرد و گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های امام خمینی (ره) آینده‌نگری او بود. زمانی که هیچ کس فکر نمی‌کرد روزی رژیم کمونیستی که نیمی از جهان را در اختیار داشت فرو بریزد، امام (ره) طی نامه‌ای به گورباچف این مسأله را متذکر شد.

وي افزود: از دیگر ویژگی‌های حضرت امام (ره) استکبارستیزی و حمایت از ملت‌های مظلوم در سطح جهان بود؛ به همین سبب روز قدس را برای حمایت از مردم مظلوم و ستمدیده فلسطین اعلام كرد.

امام جمعه غرب کابل ادامه داد: همین تفکر حضرت امام (ره) موجب شد ایشان در طول دوران جهاد مردم افغانستان از آنان حمایت كند و برای پیروزی آنان از هیچ کمک و مساعدتی دریغ نکرد.

شهرستاني در بخش دیگری از خطبه‌هاي نماز جمعه غرب كابل گفت: روحیه آزادگی از دیگر صفات بارز آن عزیز سفر کرده بود که دنیای کنونی مرهون این صفت بارز ایشان است و در هر جای جهان حرکتی در جهت آزادی ملت‌ها انجام می‌شود نام و یاد امام خمینی (ره) در آنجا وجود دارد.

وی افزود: امام (ره) یک الگو و اسوه بود و به خاطر همین صفات نیکو مورد علاقه بسیاری از مردم افغانستان اعم از شیعه و اهل سنت بوده و هست و مرجع تقلید بسیاری از شیعیان کشورمان بودند.

حجت‌الاسلام شهرستانی در پایان با اشاره به شخصیت جهانی و بدون مرز حضرت امام (ره) گفت: بسیاری افراد در جهان انقلاب کردند اما هم نام خودشان و هم انقلابشان از یادها رفت؛ اما امام چون همه اعمال و رفتارش به خاطر خدا بود زنده است و یاد و خاطره در اذهان تمامی آزادگان جهان برای همیشه باقی خواهد ماند.

گرامیداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در شب شعر هلال رمضان

مؤسسه فرهنگی و هنری «نمارسانه» پنجمین شب شعر هلال رمضان را با حال و هوای گرامیداشت رحلت جانگداز رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و با حضور شعرای پیشکشوت و جوان افغانستانی برگزار كرد.

در این برنامه ابتدا تعدادی از شعرا، اشعار خود را در خصوص شخصیت بی‌بدیل حضرت امام (ره) قرائت كردند و همچنین گروه تواشیح اعزامی از ايران به اجرای چند تواشیح پرداخت.

در پایان این مراسم حجت‌الاسلام فاضل‌زاده، ريیس مؤسسه خاتم‌الانبیاء (ص) طی سخنانی به تشریح ویژگی‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران پرداخت و طي آن اظهار كرد: در فضای کنونی جهان و به ویژه کشور ما عده‌ای در جستجوی علل دین‌گریزی جوانان هستند و هر شخصیتی با توجه به تخصص و اعتقادات خودش دلیلی را برای این مسأله عنوان كرده است.

ريیس مؤسسه خاتم‌الانبیاء (ص) افغانستان ادامه داد: بهترین پاسخ را به این سؤال حضرت امام (ره) که دارای شخصیتی فراتر از مرزهای جغرافیایی هستند فرموده‌اند. پاسخ امام (ره) در آن زمان به این سؤال این بود که مسلمانان از غرض اصلی قرآن که همان هدایت بشری، انسان‌سازی و ایجاد مدینه فاضله است، غافل شده‌اند.

این استاد حوزه علمیه اضافه كرد: امام (ره) یک روحانی عادی نبود؛ شما ببینید تمام تحلیلگران و مسئولین کشورها تحلیل‌هایی را می‌گویند اما ظرف چند روز و یا چند ساعت نظر خود را عوض می‌کنند؛ اما حضرت امام (ره) سخنان و تحلیل‌هایش اختصاص به زمان خاصی نداشت و همیشه محقق می‌شد.

وی در پایان با ذکر خاطره‌ای از حضرت امام (ره) در برخورد با یک فرد افغانستانی در نجف اشرف، عنایت و توجه حضرت امام را به مسلمانان و به ویژه مردم افغانستان تشریح كرد.

برگزاری محفل انس با قرآن به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)

به مناسبت سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی (ره) محفل انس قرآن کریم توسط شورای عالی قرآنی افغانستان و با حضور اساتید، قاریان، حافظان، قرآن‌پژوهان و قرآن‌آموزان در سالن اجتماعات مؤسسه فرهنگی و هنری «نمارسانه» برگزار شد.

در بخش اول این مراسم قاریان افغانستانی و قاریان اعزامی از جمهوری اسلامی ایران به قرائت آیات نورانی قرآن کریم پرداخته و سپس گرده تواشیح «آل یاسین» به اجرای برنامه تواشیح پرداخت.

بخش دوم محفل انس با قرآن کریم به سخنرانی حجت‌الاسلام حسن‌زاده، مسئول شورای عالی قرآنی افغانستان پیرامون شخصیت حضرت امام خمینی (ره) اختصاص داشت.

حسن‌زاده اظهار كرد: امام خمینی (ره) دارای نفس مطمئنه بود و کسیکه دارای این شخصیت شد به پیروزی‌های می‌رسد که از عقل بشری به دور است.

وي افزود: امام (ره) دارای ابعاد شخصیتی بسیاری است که در این مقال نمی‌گنجد و باید به صورت مدام در سیره و زندگی ایشان مطالعه و تحقیق كنیم تا بتوانیم نسبت به شخصیت ایشان به شناخت برسيم.

مسئول شورای عالی قرآنی افغانستان ادامه داد: یکی از صفات بارز حضرت امام (ره) ارتباط با قرآن بود. این صفت نیکوی ایشان تا جایی پیش رفته بود که تا آخرین لحظه حیاتشان قرآن در کنار او بود و هر گاه که حال ایشان کمی بهبود پیدا می‌کرد مشغول به تلاوت قرآن می‌شدند.

وي ادامه داد: همین صفت امام (ره) بود که نشان می‌داد جهان اسلام که دچار فتنه‌ها شده است، ناشی از دوری از قرآن و عمل نکردن به دستورات آن است. دوری از قرآن موجب تفرقه شد که ساخته استکبار جهانی و صهیونیست‌ها است و امام (ره) متوجه این ترفند آنان شده بود؛ بنابراين در تمام مدت مبارزاتش با دشمن صهیونیستی مقابله می‌كرد تا جایی که برای این مبارزه جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس اعلام كرد تا به این واسطه مسلمانان متحد شوند و دشمنان اسلام را منکوب كنند.

انتهاي پيام/ش

 

 


١١:٣٦ - 1397/03/13    /    شماره : ٧٠٦٦٢٦    /    تعداد نمایش : ١٠٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
خامه‌يار: مقاومت اسلامي مانع تحقق طرح صهيونيستي خاورمیانه جدید است
خطر اختلافات داخلی در جوامع اسلامی بیشتر از تهدیدهای خارجی است
ديدار مسئولان كتابخانه‌هاي پاكستان با رييس كتابخانه ملي ايران
همکاری رسانه‌ای برای معرفی دین مبین اسلام
برگزاری نشست «ایران از نگاه یک گردشگر» در سریلانکا
تهيه پیش‌نویس یادداشت تفاهم همکاری سینمایی ايران و چين
ايران همسايه خوب پاكستان است
اتحادیه جوانان ایران ـ افغان تشکیل شود
«بخش مطالعات ايران» در دانشگاه ملی زيمبابوه (UZ) ايجاد می‌شود
برگزاری مراسم سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) در سریلانکا
غرفه ایران در همایش علوم دارویی و بیوشیمی دانشگاه پنجاب برتر شد
مرحله نهایی مسابقات قرآن در مسجد آبی فیلیپین برگزار می‌شود
تأكيد بر توسعه فعالیت‌های مشترک فرهنگي ايران و عمان
برگزاری بیست‌ونهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق
پایان دوره ششم آموزش زبان فارسی در مسکو
تایلند از گسترش همکاری‌های علمی و فرهنگی با ایران استقبال می‌کند
جمهوري اسلامي ايران مركز فرهنگي خود در شمال غنا را راه‌اندازي كند
انقلاب اسلامي به رهبري امام(ره) يك انقلاب حقيقي اسلامي است
بازگشايي دوره آموزش زبان فارسي در رايزني فرهنگي ايران در كنيا
اولین دوره آزمون «سامفا» در بنگلادش برگزار شد
برگزاري آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی در گرجستان
تأکید بر ضرورت اتحاد و همبستگی بین مسلمین جهان در کویته
مراسم گرامیداشت نود سالگی روابط رسمی ایران و ژاپن برگزار شد
برگزاری کنفرانس بین‌المللی «فلسفه اسلامی» در اندونزی
معماری دانشگاه هنر تفلیس پُل ارتباطی ایران و گرجستان است
شرکت نماینده فرهنگی کشورمان در نمایشگاه آثار هنری دانشجویان لاهور
كلاس‌هاي زبان فارسي در موريتاني راه‌اندازي مي‌شود
افتتاح نمایشگاه «بسم‌الله» در مسكو
انتشار اخبار جمهوری اسلامی ایران در روزنامه «صحافت» هند
دومین نمایشگاه سالانه «کتاب ولایت» در کراچی برپا شد

 

صفحه اصلي|تماس با ما