English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٤ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

همایش "امام خمینی و بیداری اسلامی" در هند برگزار شد

به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) همایش "امام خمینی و بیداری اسلامی" در خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران در دهلی نو برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين همايش  آیاتی از کلام الله مجید قرائت شد و در ادامه فیلم کوتاهی به زبان انگلیسی از زندگانی امام خمینی(ره) به نمایش گذاشته شد.

در ادامه "انصاری" سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو در سخناني اظهار داشت: امام خمینی(ره) مشعل دار حرکت اسلامی در قرن اخیر بود و توانست با الهام گرفتن از مولای خود حضرت علی(ع) جهان تشنه معارف الهی را به سوی معنویت سوق دهد. سپس آقایان مفتی مکرم خطیب و امام جمعه مسجد فتحپوری، پروفسور اخترالواسع معاون رئیس آکادمی اردو، دکتر فاروق رئیس شرکت دارو سازی هیمالیا، مولانا عطاالرحمن قاسمی رئیس موسسه شاه ولی الله محدث دهلوی و محمد ادیب عضو مجلس هند به ایراد سخن پرداختند که خلاصه سخنان آنان به شرح ذیل تقدیم می گردد.

مولانا مفتی مکرم خطیب و امام جمعه مسجد فتحپوری دهلی ضمن تشکر ویژه از دست اندر کاران نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند گفت: موسس نظام جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) دارای شخصیت چند بعدی و ویژگی های گوناگونی بوده است که نمی توان آن را به راحتی در یک نفر مشاهد نمود، چه زندگی شخصی امام باشد چه زندگی اجتماعی، چه زندگی سیاسی شان باشد، چه زندگی خانواده‌ای، چه ذکری از دوران تبعیدشان باشد چه زندگی شان در شرایط بسیار سخت در ایران؛ عملکرد امام راحل نه تنها لایق تجلیل است بلکه قابل تقلید است.

وي افزود: انقلاب اسلامی ایران صرفا یک جریان ساده نیست بلکه از جمله معجزات جاری پیامبر گونه است، چرا که اگر تائید و کمک خداوند نبود، نظام شاهنشاهی با آن قدرت را کسی نمی توانست درهم بشکند و به جایش نظام صالح جمهوری اسلامی را پیاده کند، این کار امام خمینی بود که با پشتیبانی الهی مثمر ثمر شد و من در مسافرت های خود در ایران شاهد ثمرات درخت‌انی بوده ام که توسط امام خمینی کاشته شده بود. کشورهایی چون امریکا و اسرائیل و کشورهای غربی از انقلاب اسلامی ایران ترس دارند چون می بینند که ایران پس از انقلاب در همه عرصه ها رو به رشد و توسعه است. من از خداوند موفقیت های بیشری برای ملت ایران خواستارم چون ایران تنها کشوری است که به مناسبت‌های مختلف، نظیر روز قدس، میلاد پیامبر اکرم و هفته وحدت و غیره...  پیام های را به جهان اسلام می فرستد که برای همدلی و بیداری، بستری فراهم می سازد. ایشان با تشکر مجدد سخنانش را به پایان برد.

پرفسور اختر الواسع معاون رئیس اکادمی اردو ضمن ابراز ارادت نسبت به شخصیت امام راحل(ره)گفت: میلیون ها نفر در این دنیا زندگی کردند و می کنند روزی می میرند، عزیزان آنها تا روزی چند به عزایش می نشینند اما به مرور زمان فراموشش می کنند البته گاهی شخصیتهایی به دنیا می آیند که تا زنده هستند برکات وجودشان برای جامعه کاملا ملموس است و وقتی هم می میرند بیشتر مورد قدردانی قرار می‌گیرند و هیچکس او را فراموش نمی‌کند. شخصیت والای امام هم حایز چنین اهمیت و ویژگی های بوده است. از سایر جنبه‌های شخصیت وی چون علم و تقوایش، عرفان و نوع نگاهش و غیره... می توان الگوبرداری کرد. ایشان فردی نمونه بوده است.

وي خاطر نشان ساخت:  به تحقق رساندن انقلاب اسلامی در سرزمین ایران یکی از بزرگترین تلاش های مجاهدانه امام خمینی است و خوشبختانه برخی از ما شاهد عینی آن بوده ایم. انقلاب اسلامی یکی از آرمان های بزرگ جهان اسلام بود که توسط امام خمینی(ره) تحقق یافت. شکی در آن نیست که ایشان مورد تائید ایزد منّان بود در عین حال عزم و اراده وی عنصر اصلی موفقیت های وی بوده است. او با تلاوت آیه لیس للانسان الا ما سعی خاطر نشان کرد که اگر انسان تلاش نکند هیچ گاه به هدفش نمی رسد.

وي افزود: ما شاهد بوده ایم که رهبران نظام جمهوری اسلامی پس از انقلاب، اتحاد را یکی از ترجیحات مهم سیاست گزاری های کشور خود قرار داده اند و همیشه به آن پرداخته اند و تاحدی موفق بوده اند چون می‌بینییم فاصله ها کم شده، سوء تفاهم ها کاهش یافته است.

رئیس اکادمی اردو ادامه داد: یکی از نشانه های بارز موفقیت امام خمینی (ره) این است که ایشان مسئله فلسطین را به عنوان یک مسئله بسیار مهم جهانی نه تنها معرفی نمود بلکه ارزش این مسئله را احیا کرد و به گونه ای بین مسلمانان جهان مطرح کرد که مسلمانی را نمی توان یافت که مسلمان باشد و در قبال مسئله فلسطین احساس مسئولیت نکند. او با ذکری از برکات انقلاب اسلامی گفت: این هم از جمله فیوض و برکات انقلاب اسلامی است که امروزه ما شاهد «ایران نو» هستیم و یکی از نشانه هایش این است که کشور های دیگر در خصوص «توانمندسازی زنان» صرفا شعار می دهند حال آنکه ایران در این زمینه چنان پیش رفت کرده است که ما نظیر آن را در کشور های دیگر نمی بینییم و جالب این است که این روند توسعه پذیر با نظام سیاسی دینی است که شاید برای اغلب جهانیان باور کردنی نباشد.

وي تشريح كرد:  مردم ایران در شرایط بسیار سخت امروزه هم مقاومت نشان داده پیشرفتهای چشمگیری را داشته اند و اخیرا برخی از کشور های استعمارگر ایران را در محاصره اقتصادی قرار داده اند تا آن را مجبور به عقب نشینی نمایند اما این نکته را نباید فراموش کرد که این به دلیل دلسوزی شان نسبت مردم ایران نیست بلکه در جهت تامین منافع خودشان است که در خطر افتاده است.

 دکتر فاروق رئیس شرکت دارو سازی همالیا درگس در سخناني اشاره ای به اندیشه وحدت اسلامی امام خمینی(ره) داشت و گفت: در خصوص کاهش دادن فاصله ها و اختلافات فرعی بین مسلمانان به ویژه شیعه و سنی، نقش امام خمینی نقش فوق العاده بوده است. ایشان نخستین فقیه اهل تشیّع است که اجازه داد؛ شیعه می تواند پست سر سنی نماز بخواند. او افزود: من معتقدم اگر این گونه مسایل جزئی را مسلمانان، بزرگش نکنند؛ می توانند به اوج اتحادشان برسند. هدف و انگیزه امام از انقلاب اسلامی صرفا راه اندازی نظام جمهوری اسلامی نبوده است بلکه پاک سازی بدی های اخلاقی رایج در جامعه ایران آن زمان بوده است.

مولانا عطا الرحمن قاسمی رئیس موسسه شاه ولی الله محدث دهلوی در ارتباط با شخصیت امام گفت: ما همه عاشق و شیفته شخصیت امام هستیم و صحبت زیادی در ارتباط شخصیت امام در این جا شده است اما فضیلت آن است که دشمن نیز به آن اعتراف کند کما این که ما در زمان رخ دادن انقلاب اسلامی ایران در هندوستان مشاهده کردیم که شخصی به نام جی پرکاش نارائن در هند گفته بود پس از انقلابی که توسط پیامبر اسلام(ص) در آن زمان بر روی زمین رخ داد، انقلاب اسلامی ایران که به رهبری امام خمینی (ره) تحقق یافت کامل ترین انقلاب است.

وي افزود: انقلاب ایران به ابر قدرت های جهان یاد داده است که این طور نیست که فقط شما نظام سیاسی و سیستم اداره کردن جهان دارید بلکه اسلام قوی ترین نظام مردم سالاری و حکومت بر آنان بر مبنای عدالت الهی را داراست.

 رئیس موسسه شاه ولی الله محدث دهلوی ادامه داد: من با نظر مولانا عبید الله سندی موافق نیستم که او نوشته است: نهضتی که علما و روحانیون پشت سرش باشند، به جای نمی رسد" چون همه دیدند که یک روحانی، چگونه بساط شاهنشاهی را متزلزل ساخت و در نتیجه یک تحول اساسی صورت گرفت. او با بیان اینکه اغیار با شمول برخی از کشورهای اسلامی خیال می کردند و می کنند که این انقلاب ادامه نخواهد یافت در حالیکه انقلاب اسلامی نه تنها ادامه پیدا کرد بلکه روز به روز پیشرفت های چشمگیری با خود دارد.

محمد ادیب عضو مجلس هند نيز در سخناني گفت: من تاریخ پژوه کوچکی هستم و در طول 1400 سال انقلاب های متعددی در دنیا رخ داده است اما انقلابی که با نام «دین» صورت گیرد، کم نظیر است. من با شخصیت امام کمی با مطالعه و بیشتر با مسافرت به ایران آشنا شدم، من قبل از انقلاب هم به ایران رفته بودم، ایرانی که قهرمانان جوانانش در اروپا زندگی می کردند اما الآن قهرمانان ملت ایران در خود ایران زندگی می کنند. امام خمینی، جامعه تحمّل گرا و عیاش را تبدیل به نماز گزار کرد و این بدون تائید الهی امکان پذیر نبود. من خودم شاهد بوده ام که کشور اسلامی ایران در حال توسعه است و زنان آن کشور پا به پای آقایان در همه عرصه کار فعالانه شریکند، این هم از جمله ثمرات انقلاب اسلامی است.

وي ادامه داد : یکی از بزرگترین و پرشور ترین نمازهای جمعه جهان اسلام در مهم ترین و معروف ترین مرکز علمی ایران یعنی دانشگاه تهران برگزار میشود، این هم بیانگر ساختار انقلاب اسلامی است و لذا می توان گفت که شخصیت امام نه تنها نیاز ایران است بلکه نیاز سایر کشورهای موحّد است. من به جوانان توصیه می کنم در باره امام خمینی (ره) بیشتر بخوانید و بفهمید. اگر ما آموزه های وی چون اتحاد را در جامعه خود پیاده کنیم، می‌توانیم به عزت اسلامی دست یابیم. امروزه ما در سایر دنیا چه هندوستان، چه امریکا و چه اروپا به عنوان چهره های خشن معرفی می شویم چون ما رهبر نداریم، خدا را شاکر هستیم که امام خمینی راه را به ما نشان داده است، می توانیم از آن استفاده کنیم تا عزت و عظمت از دست رفته مسلمانان را بتوانیم بازیابی کنیم.

دکتر شمیم الحق صدیقی از اساتید زبان فارسی غزلی از امام خمینی(ره) را برای حضار قرائت کرد و مولانا مظهر عباس غانوی نیز اشعاری به زبان اردو در مدح امام خمینی(ره) خواند که مورد تشویق حضار قرار گرفت.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین مهدوی پور نماینده ولی فقیه در هندوستان گفت: تاثیرپذیری از افکار و اندیشه امام راحل در هندوستان بسیار قایل مشاهده است بطوری که هر ساله دهها مراسم بزرگداشت آن مجاهد بزرگ برگزار می شود.

 مهدوی پور افزود: از شمالی ترین نقطه هند تا جنوبی ترین نقطه، مراسم و مجالس برگزار می گردد و صدها شاعر هندی درباره امام خمینی (ره)  شعر سروده اند که اگر بخشی از این اشعار منتشر شود دهها جلد کتاب خواهد شد.

وی در ادامه به عظمت امام خمینی(ره) اشاره کرد و ده ویژگی بارز وی را برشمرد و در پایان گفت: امام (ره) یک سیاستمدار معمولی نبود بلکه او با حرکت پیامبرگونه خود معادلات جهان را برهم زد.


١١:٣٦ - 1392/03/16    /    شماره : ٥٩٩١٨٩    /    تعداد نمایش : ٢٧٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
همایش «تأثیر افکار علامه محمد اقبال و مولانا رومی بر متصوفه معاصر» در راولپندي
اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه اسلاميه كالج پيشاور راه‌اندازي مي‌شود
«جستاری در فرهنگ ایتالیا»
همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است
انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند
معرفي آثار هنري ايران در نمایشگاه دیپلماتیک تایلند
نمایشگاه عکس هنرمندان ایرانی و گرجی برپا شد
درخشش ادبیات دفاع مقدس در همایش جنگ و فرهنگ در ترکیه
نمایشگاه آثار هنری استاد فرشچیان در  نخجوان افتتاح مي‌شود
بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه
امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا
توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه سند پاكستان
اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد
همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار در استانبول
برگزاري کنفرانس «شعر عاشورایی در فارسی و اردو» در كراچي
دوره‌های آموزشی کتابخانه امام خمینی (ره) غنا
افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا
ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود
معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست
اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است
نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان
گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد
برگزاري کنفرانس «فرهنگ همزیستی دینی» در ارزروم
امضاي تفاهم نامه میراث فرهنگی و گردشگری ایران و موزه دولتی ارمیتاژ روسیه
«جامعه و فرهنگ مصر»
ديدار هيأت اعزامي از دانشگاه اديان قم با شخصيت‌هاي علمي تانزانيا
برگزاري اولین دوره هم‌افزایی علمی در حوزه زبان فارسي در آنکارا
نخستين دور از گفت‌وگوی ادیان ایران و تانزانیا برگزار شد
نشست علمی ـ پژوهشی رایزن فرهنگی با دانشجویان سوريه
بزرگداشت علامه اقبال در لاهور

 

صفحه اصلي|تماس با ما