English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٦ دی ١٣٩٦
اخبار > امضاي تفاهم‌نامه همكاري سازمان فرهنگ و بنياد قداست مادري روسيه


  چاپ        ارسال به دوست

امضاي تفاهم‌نامه همكاري سازمان فرهنگ و بنياد قداست مادري روسيه

تفاهم‌نامه همكاري در حوزه زنان بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بنياد قداست مادري روسيه صبح امروز به امضاي محمدحسين هاشمي و خانم ناتاليا ياكونينا، رسيد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، خانم ناتاليا ياكونينا، نماينده هيأت امناي برنامه بنياد قداست مادري و عضو هيأت مديره مركز افتخار ملي روسيه و همسر الكساندر ياكوئين، رييس بنياد گفت‌وگوهاي تمدن‌هاي روسيه كه 10 بهمن‌ماه جهت توسعه ارتباطات و همكاري‌ها با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به كشورمان سفر كرده است، صبح امروز (13 بهمن‌ماه) با محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي و صديقه حجازي، مديركل امور بانوان و خانواده، اين سازمان ديدار كرد.

فرهنگ و هنر، مرز نمي‌شناسد

هاشمي، معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي طي سخناني، با تأكيد بر شناخت دو ملت از يكديگر، در خصوص توسعه روابط ايران و روسيه ابراز علاقه‌مندي كرد و گفت: رايزني فرهنگي ايران در مسكو به طور جد در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي، اقدامات مؤثري انجام داده است كه بايد براي بسط و گسترش اين سطح از تعاملات، رايزني فرهنگي روسيه در كشورمان فعال شود.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سفر هيأت روسي به ايران را فرصتي براي هم‌افزايي دستگاه‌هاي ذيربط جهت توسعه روابط در حوزه زنان و خانواده دو كشور عنوان كرد.

وي ضمن تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و اقدامات رايزني‌هاي فرهنگي در خارج از كشور، گفت: رایزنی فرهنگی كشورمان در مسکو، با هدف تعميق، توسعه و ارتقاي سطح روابط فرهنگي ميان دو كشور فعاليت می‌كند كه از جمله اقدامات مهم اين نمايندگي مي‌توان به برگزاري هفته فرهنگي ايران، اشاره كرد.

هاشمي با تأكيد بر اينكه بحث فرهنگ و هنر مرز نمي‌شناسد، گفت: شناخت دو ملت از يكديگر منجر به تعامل روزافزون و گسترش روابط في مابين مي‌شود. اميد است در سفر بعدي اين هيأت به ايران، زمينه بازديد از اماكن تاريخي و فرهنگي كشورمان فراهم شود.

ياكونينا در سخنان آغازين خود، ضمن اظهار خرسندي از مهمان‌نوازي ايرانيان، بر توسعه روابط في مابين تأكيد كرد و به تشريح فعاليت‌هاي فرهنگي برنامه بنياد قداست مادري روسيه پرداخت.

نماينده هيأت امناي برنامه بنياد قداست مادري به جمعيت رو به كاهش روسيه اشاره و تصريح كرد: در دو سه دهه اخیر، فاصله‌ گرفتن از سنت‌هاي ملي در تشكيل خانواده و افزايش خانواده‌های غیر رسمی منجر به ايجاد تحولاتی در اوضاع خانواده به ويژه كاهش زاد و ولد و در نتیجه کاهش جمعیت این کشور شده است.

وي ادامه داد: کانون خانواده به دلیل حفظ سنت‌های دیرین تا حدودی در برابر این تأثیرپذیری‌ها و اقتضائات سیستم اقتصادی و سرمایه‌داری، مقاومت کرده است. با وجود اين رگه‌هایی از آنچه امروز بحران خانواده نامیده می‌شود، در این کشور مشاهده خواهد شد.

ياكونينا افزود: ما در برنامه بنياد قداست مادري روسيه، به دنبال برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی در اجراي طرح‌هاي آموزشي جهت ارائه به خانواده و اجتماع هستيم. هرساله از فرهيختگان كشورهاي مختلف براي گردهمايي در روسيه دعوت مي‌كنيم تا به بررسي و جلوگيري از اين بحران بپردازيم.

وي ضمن دعوت از اصحاب فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي جهت شركت در اين گردهمايي گفت: از آنجايي كه خانواده‌ها و فرزندان آنان به شدت در خطر هستند و با افزایش طلاق و مشکلات اخلاقی مواجه هستيم، گردهمايي بنياد قداست مادري ماه آوريل 2017 برگزار مي‌شود تا در راستاي آن، طرح‌های مناسبي برای حل مشکلات زنان و خانواده ارائه شود.

عضو هيأت مديره مركز افتخار ملي روسيه گفت: بسيار خوشحالم كه فعاليت‌ها و نگرش‌هاي بين دو كشور يكي است؛ اميدوارم با امضاي اين تفاهم‌نامه روابط بين ايران و روسيه بيش از گذشته افزايش يابد و شاهد تحولات مثبت در حوزه زنان و خانواده باشيم.

حجازي، مديركل امور بانوان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از حفظ اركان خانواده و اهميت كانون خانواده در ايران ياد كرد و گفت: خانواده یکی از اصلی‌ترین نهادهای اجتماعی است و اولین هسته‌ زندگی اجتماعی بشر از خانواده آغاز مي‌شود. بدين منظور تغييرات ارزشی در حوزه‌ خانواده در جامعه نیز تأثیرگذار است كه اكنون با تحديد نسل و كاهش جمعيت مواجه‌ايم.

وي افزود: در راستاي تحكيم بنيان خانواده دستگاه‌هاي مختلفي در بخش دولتي، فعاليت‌هاي بسزايي را در دستور كار قرار داده‌اند. زيرا در فرهنگ ايراني، خانواده از ارزش و جايگاه والايي برخوردار است.

حجازي در سخنان خود، گفت: دو كشور ايران و روسيه با برگزاري نشست‌هاي تخصصي، گفت‌وگوهاي مشترك فرهنگي و گردهمايي‌ در حوزه زنان و خانواده مي‌توانند در مسير ارزش و كاركردهاي خانواده مثمرثمر باشند.

معرفي سیره فاطمی

فهيمه فرهمندپور، مشاور وزير كشور در امور زنان و خانواده در سخنان خود به سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اهتمام به جامع امورات زنان، تلاش در جهت تحکیم و تعالی بنیان خانواده، برقراری ارتباط مستمر با وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای ذیربط در امور بانوان به منظور تبادل نظر و آگاهی از طرح‌ها و برنامه‌ها اشاره كرد.

وي با تأكيد بر ایجاد تعامل و تقویت همکاری‌ها در جهت رفع مسائل و مشکلات زنان گفت: هماهنگی در امور زنان استانداری‌ها و نظارت بر اجرای سیاست‌ها و برنامه‌ها در امور زنان وزارت کشور و استانداری‌ها، بررسی و مطالعه و فراهم‌سازی زمینه و بستر حضور زنان در عرصه فعالیت‌های مختلف از جمله اقدامات وزارت كشور در حوزه زنان و خانواده است.

فرهمندپور به ارزش نهادن به مقام زن در ايران اشاره و تصريح كرد: ميلاد حضرت فاطمه زهرا (س) از مهم‌ترين برنامه‌هاي وزارت كشور در حوزه زنان و خانواده به شمار مي‌آيد كه در چنين روزي با اجراي طرح‌هاي تبليغي، فرهنگي و آموزشي سعي بر گسترش فرهنگ و سیره فاطمی در جامعه و بازشناسی زندگی و شخصیت حضرت فاطمه (س) در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و منش و بینش آن حضرت در مقام مادر و همسری فداکار در همه ابعاد زندگی، داريم.

وي ادامه داد: مادران و زنان با توجه به رسالتی که برعهده دارند بزرگترین نقش‌ها را در جامعه ایفا می‌کنند كه باید بتوانیم با استفاده از این فرصت پیش آمده به مناسبت روز زن نقش و جایگاه واقعی زنان را بیشتر معرفی کنیم.

فرهمندپور در پايان سخنان خود، به برگزاري جلسات آموزشي ويژه اولياء و مربيان در مدارس كشور و ارائه مشاوره به خانواده‌ها جهت تحكيم بنيان خانواده و آموزش صحيح فرزندان، اشاره كرد.

اكرم حسيني، معاون شورای فرهنگی اجتماعی زنان و نویسنده کتاب «جمعیت ایران، افزایش یا کاهش» گفت: اين شورا به منظور سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کلان در مسائل فرهنگی و اجتماعی زنان و ایجاد هماهنگی‌های لازم در این امور در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده است. تقویت هرچه بیشتر نهاد مقدس خانواده بر مبنای آسان کردن تشکیل خانواده و پاسداری از قداست آن و استوار ساختن روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی از جمله اقدامات اين شوراست.

وي در سخنان خود، تأكيد كرد: نهاد مادري يكي از مهم‌ترين نهادهاي خاص در مذهب و مليت كشورمان برشمرده مي‌شود. شوراي شورای فرهنگی اجتماعی زنان حدود 56 سياست اجرايي در حوزه زن و خانواده به مجلس شوراي اسلامي پينشهاد داد تا در راستاي آن، به ترغيب جوانان براي ازدواج و فرزندآوري زيرا برخي از افراد جامعه، فرزند را مزاحم آزادی و آسایش خود می‌دانند و آن را به یک فرهنگ ماندگار تبدیل کردند كه عامل اصلی در این امر، تغییر فرهنگ است.

حسيني اظهار كرد: در شوراي فرهنگی اجتماعی زنان با بهره‌گيري از اساتيد دانشگاه و حوزه به ارائه و تدوین طرح‌های مناسب مي‌پردازيم و به وضع فرهنگی و اجتماعی زنان رسيدگي مي‌كنيم. ما در اين شورا، موفق به نام‌گذاري روز جمعيت در كشور شديم.

در بخش پاياني اين ديدار، تفاهم‌نامه همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و قداست مادري در حوزه زنان به امضاي محمدحسين هاشمي و خانم ناتاليا ياكونينا، رسيد.

بنابر اعلام اين خبر، الكساندر ياكوئين، رييس بنياد گفت‌وگوهاي تمدن‌هاي روسيه، 10 تا 14 بهمن‌ماه (29 ژانويه تا 2 فوريه) به منظور توسعه ارتباطات و همكاري‌ها با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به ويژه در همايش بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌ها در «رودوس» يونان و نيز، تعامل و توافقات همكاري بين خانم ناتاليا ياكونينا، همسر آقاي ياكوئين به عنوان نماينده هيأت امناي برنامه بنياد قداست مادري و عضو هيأت مديره مركز افتخار ملي روسيه با مديركل امور بانوان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و امضاي تفاهم‌نامه همكاري در حوزه زنان، به كشورمان سفر كرده است.

انتهاي پيام/


١٣:١٠ - 1395/11/13    /    شماره : ٦٧١١٤٦    /    تعداد نمایش : ١٣١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.

 • همايشي «طلوع حقيقت»
  به مناسبت سالگرد صدور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، همايشي با عنوان «طلوع حقيقت» صبح امروز (12 آذرماه) در مؤسسه فرهنگي سوره تهران، برگزار شد.

 • افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير در مشهد مقدس
  مراسم افتتاحيه هفته فرهنگی الجزایر، 10 آذرماه در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد.