English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧
اخبار > زنان در حفظ هويت جامعه نقش ويژه‌اي دارند/ «شجره طوبي»؛ هم‌افزايي نخبگان جهان اسلام


  چاپ        ارسال به دوست

مدیرکل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

زنان در حفظ هويت جامعه نقش ويژه‌اي دارند/ «شجره طوبي»؛ هم‌افزايي نخبگان جهان اسلام

صديقه حجازي، با اذعان اينكه «شجره طوبي» با هدف ايجاد يك فرصت و زمينه‌اي براي بانوان نخبه و انديشمند جهان اسلام برگزار مي‌شود، گفت: زنان در حفظ هويت جامعه نقش ويژه‌اي دارند.

صديقه حجازي، مدیرکل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني اين سازمان، با اشاره به برگزاري ششمین دوره دانش‌افزایی مطالعات زنان و خانواده «شجره طوبی»، گفت: اين دوره با هدف ايجاد يك فرصت و زمينه‌اي براي بانوان نخبه و انديشمند جهان اسلام برگزار مي‌شود تا بتوانند يك بار ديگر ديدگاه‌هاي اسلام را در باب مسائل زنان، حقوق و مسئوليت‌هاي آنان مرور كنند.

وي، ادامه داد: بانوان شركت‌كننده اين دوره مي‌توانند موقعيت و فضاي فعلي جهان را به ويژه در رابطه با مسائل زنان مرور كنند و تبادل نظر داشته باشند.

حجازي، از بانوان در حوزه انتقال فرهنگ و حفظ موارث فرهنگي، از جايگاه ويژه‌اي ياد كرد و گفت: بانوان به واسطه تقويت و حفظ هويت جوامع خودشان از نقش و جايگاه ويژه‌اي برخوردارند.

مدیرکل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، افزود: امروزه كه جهان با انواعي از مشكلات و چالش‌هاي جدي روبرو است، لازم است تا نخبگان جهان اسلام به ويژه قشر بانوان در بحث هويت، فرهنگ ملي، ارزش‌هاي ملي و اعتقادات و باورهاي ديني، اين مسائل را رصد كنند.

وي، با تأكيد بر اينكه بانوان جهان اسلام به تبادل نظر، تجربيات و هم‌افزايي و هم‌فكري بپردازند، گفت: بسياري از مسائلي كه در جهان به ويژه جهان اسلام اتفاق مي‌افتد، مي‌تواند مشترك باشد و بخشي از آن كه اختصاصي و بومي است از تدابير خاص خود برخوردار است، به همين دليل دوره‌ دانش‌افزایی مطالعات زنان و خانواده «شجره طوبي» را پيش بيني كرديم.

حجازي، درباره نحوه انتقال مباحث آموزشي در دوره‌ دانش‌افزایی مطالعات زنان و خانواده «شجره طوبي»، اظهار كرد: سعي ما بر اين است تا در اين دوره، بانوان شركت‌كننده از لحاظ زباني و فرهنگي قرابت‌هاي بيشتري را داشته باشند تا بتوانند مسائل حوزه منطقه‌اي خود را بهتر مطرح و ارزيابي كنند و در نهايت به نتايج مطلوبي دست يابند.

وي، با اشاره به برگزاري پنج دوره پيشين دانش‌افزایی مطالعات زنان و خانواده «شجره طوبي»، گفت: نخستين دوره دانش‌افزايي براي كشورهاي انگليسي زبان برگزار شد و دوره بعدي براي كشورهاي عربي زبان و دوره‌اي ديگر براي بانوان تاجيكستان‌ و افغانستان به زبان فارسي برگزار شد.

حجازي، ادامه داد: دوره‌ سوم براي فرانسه زبان‌ها كه عمدتاً در حوزه آفريقا بودند و يك دور نيز براي كشورهاي آسياي ميانه به زبان روسي برگزار شد و دوره كنوني ويژه كشورهاي شبه قاره اختصاص يافته است.

وي، شركت‌كنندگان ششمين دوره دانش‌افزایی مطالعات زنان و خانواده «شجره طوبي» را بانوان فرهيخته و فعالان مؤسسات مردم‌نهاد از کشورهای هند، پاکستان و بنگلادش، نام برد و گفت: ششمین دوره دانش‌افزایی «شجره طوبی» به زبان انگلیسی از روز سه‌شنبه 14 مهر از سوي اداره‌كل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آغاز شده است و تا روز جمعه، 24 مهر همراه با برنامه‌های جانبی این دوره در شهرهای قم و مشهد پايان مي‌يابد.

ايجاد چالش فكري در كلاس‌هاي آموزشي «شجره طوبي»

حجازي، با اشاره به بهره‌گيري از اساتيد متبحر كشورمان براي دوره دانش‌افزایی مطالعات زنان و خانواده «شجره طوبي»، اظهار كرد: براي ارائه مباحث اين دوره آموزشي از اساتيد دانشگاه تهران، مركز مطالعات جهان اسلام، جامعةالمصطفي(ص) العالميه، دانشگاه شهيد بهشتي و دانشگاه مفيد استفاده شده است.

مدیرکل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، افزود: كلاس‌هاي اين دوره آموزشي به صورت كارگاه برگزار مي‌شود كه بانوان شركت‌كننده چالش فكري خواهند داشت و در پايان هر كلاس، در طرح‌هاي پرسش و پاسخ حضور مي‌يابند.

حجازي، درباره موضوعات آموزشي اين دوره گفت: سعي شده تا اهم موضوعاتي كه نياز است به بحث گذاشته شود را انتخاب كنيم. در اين دوره مباحثي از جمله بررسي و تبيين حقوق بشر از منظر اسلام و غرب با تأكيد بر حقوق زنان، جايگاه و حقوق زن در آیات و احادیث و سيره نبوي (ص)، نقش و مسئوليت‌هاي زن و آسيب‌هاي وارد بر خانواده (مقايسه تطبيقي آن در اسلام و غرب)، تبيين نظام حقوقي اسلام در حوزه زنان و مقايسه تطبيقي حقوق زن در اسلام و غرب، زن در نظام ارزشي، معرفتي، و حقوقي، تأثير رسانه بر سبك زندگي و تبیین سبك زندگي اسلامي، نقد و بررسي اسناد و كنوانسيون‌هاي بين‌المللي در حوزه زنان و سياست‌هاي فرهنگي آمريكا در آسيا، توسط اساتيد ايراني به زبان انگلیسی ارايه خواهد شد.

وي در سخنان پاياني خود، با تأكيد بر اينكه به تمامي بانوان شركت‌كننده گواهينامه پايان دوره اعطاء مي‌شود، گفت: در حاشيه برگزاري اين دوره سعي داريم تا افراد از مراكز فرهنگي و بخشي از ظرفيت‌ها و تجربيات كشورمان بازديد داشته باشند.

گفتني است ششمین دوره دانش‌افزایی مطالعات زنان و خانواده «شجره طوبی» با حضور  16 نفر از زنان فرهيخته و فعالان مؤسسات مردم‌نهاد از کشورهای هند، پاکستان و بنگلادش، به همت اداره‌كل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با ارائه مباحثي از جمله بررسي و تبيين حقوق بشر از منظر اسلام و غرب با تأكيد بر حقوق زنان، جايگاه و حقوق زن در آیات و احادیث و سيره نبوي (ص)، نقش و مسئوليت‌هاي زن و آسيب‌هاي وارد بر خانواده (مقايسه تطبيقي آن در اسلام و غرب)، تبيين نظام حقوقي اسلام در حوزه زنان و مقايسه تطبيقي حقوق زن در اسلام و غرب، زن در نظام ارزشي، معرفتي، و حقوقي، تأثير رسانه بر سبك زندگي و تبیین سبك زندگي اسلامي، نقد و بررسي اسناد و كنوانسيون‌هاي بين‌المللي در حوزه زنان و سياست‌هاي فرهنگي آمريكا در آسيا، توسط اساتيد ايراني به زبان انگلیسی 14 مهرماه آغاز شد.

انتهاي پيام/


١٢:٥٤ - 1394/07/20    /    شماره : ٦٣٨٧٤٢    /    تعداد نمایش : ٢٥٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.