English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٥ مرداد ١٣٩٦
اخبار > آیین افتتاحیه ششمین دوره دانش‌افزایی «شجره طوبی» برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

آیین افتتاحیه ششمین دوره دانش‌افزایی «شجره طوبی» برگزار شد

آیین افتتاحیه ششمین دوره دانش‌افزایی «شجره طوبی» صبح امروز،  15 مهرماه به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیین افتتاحیه ششمین دوره دانش‌افزایی مطالعات زنان و خانواده «شجره طوبی» صبح امروز، 15 مهرماه با حضور 16 نفر از زنان فرهيخته و فعالان مؤسسات مردم‌نهاد از کشورهای هند، پاکستان و بنگلادش، به همت اداره‌كل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد.

در ابتدا، صدیقه حجازی، مدیرکل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،گفت: بزرگترین هدف ما در اين سازمان به ویژه در بخش زنان، ایجاد تعامل و آشنایی بین زنان فرهیخته ایران و جهان به ویژه جهان اسلام است.

وی، اظهار کرد: همانطور که خداوند متعال بقای نسل آینده و حفظ هویت و میراث فرهنگی را در وجود زن و هویت زن قرار داده است، در این دوره و در شرایط حساس جهان امروز که با مسایل فرهنگی مواجه هستیم، بالطبع وظیفه فرزندپروری و انتقال عقاید فرهنگی به نسل‌های آینده از وظایف مهم زنان محسوب می‌شود.

مدیرکل امور زنان و خانواده با تأکید بر اینکه خانواده هسته اصلی جامعه محسوب می‌شود، گفت: با توجه به تحولاتی که در جهان کنونی رُخ مي‌دهد، رُشد تکنولوژی و تجلی وسایل ارتباطی نوين و هجوم فرهنگی از سوی غرب، خانواده را به عنوان هسته اصلی جامعه تهدید می‌کند؛ لازم است تا میان زنان تعامل بیشتری ایجاد و از طریق گفت‌وگو، راهکارهایی متناسب با فرهنگ بومی اتخاذ شود.

وی، با اذعان اينكه بايدجايگاه زنان مسلمان در خانواده تقويت شود، گفت: امروزه تفاسیر مختلفی از سوی گروه‌هاي افراطي نسبت به اسلام ارائه می‌شود که با وجود این، با تعاريف جدیدی از سبک زندگی در جوامع مسلمان مواجه هستیم؛ از این‌رو زنان باید فرزندشان را برای پذیرش مسئولیت‌های آینده آماده کنند.

حجازي، ادامه داد: نقطه مشترک مسائل فرهنگی زنان دنیا به ویژه زنان جهان اسلام، دور ماندن از هویت اسلامی این بانوان است. با توجه به رُشد و نمو تبلیغات غرب نسبت به اسلام هراسی و حجاب هراسی لازم است تا نسبت به این حوزه سطح، اطلاعات و میزان دانش خود را افزایش دهیم و زنان به عنوان رکن اصلی خانواده موظف به آگاهی بخشی فرزندان خود می‌باشند.

وی، با اشاره به برگزاری ششمین دوره دانش‌افزایی «شجره طوبی»، بر ضرورت آشنایی هرچه بیشتر بانوان مسلمان با دیدگاه اسلام درباره زن و خانواده تأکید کرد و گفت: امید است تا با برگزاری این دوره مسائل مربوط به جهان اسلام و نقش زنان و فعالیت‌های فرهنگی که می‌توان در آینده مورد بررسی قرار داد، تبیین شود.

حجازی در سخنان پایانی خود، ضمن عرض تسلیت فاجعه دردناک منا و ابراز همدردی صمیمانه با بازماندگان این حادثه تلخ، خاطرنشان کرد: تاسف عمیق خود را ابراز می‌دارم و امیدوارم در حاشیه برگزاری این دوره شرایطی فراهم شود تا مسایل مربوط به این حادثه غم‌انگیز مورد کنکاش قرار گیرد و اینگونه حوادثي که چهره اسلام را در بین جهانیان مخدوش می‌کند را با حضور بانوان و اندیشمندان هند، پاکستان و بنگلادش مورد بحث قرار دهیم.

وجود ذهنیت منفی در باب جهان اسلام بیانگر جریانی قوی

در ادامه اين مراسم، محمدعلی سابقی، مدیرکل فرهنگی آسیا و اقیانوسیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به داستان قرآنی حضرت مریم(ع)، گفت: زنان در سراسر جهان نقش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای در اداره امور خانواده و جامعه دارند.

وي، افزود: زن در طول تاریخ مورد ستم واقع شده است چه آن زمان که از زن به عنوان یک کالا نام می‌بردند، چه در جامعه كنوني که به اسم آزادی زن و فمنیسم ،همچنان چون شیء او را می‌پندارند؛ با بررسي کوتاهی درباره جایگاه زن می‌بینیم که در حق زن ظلم و جفا شده است.

سابقی، با اشاره به جايگاه زن در پيش از اسلام عنوان كرد: زن تا پیش از اسلام مقامی بس نازل داشت، این اسلام بود که اولین بار در تاریخ از انسان بودن زن و هم ردیف بودن زن در جایگاه انسانی سخن گفت.

وي، يادآور شد: تا قبل از اسلام از بی ارزشی زن حکایت می‌شود، اما پس از مبعوث شدن پيامبر اكرم ،(ص) اسلام باعث تحولی در ذهن جهانیان درباره جايگاه زن شد.

سابقي، با اذعان اينكه فراگيري علم و دانش از جمله ارزش‌هاي والاي انساني برشمرده مي‌شود، گفت: پس از نزول قرآن، زنان صدر اسلام با الهام از اين كتاب آسماني همپاي مردان در ايجاد نهضت‌علمي درخشيدند و همواره اسلام بر فراگیری دانش برای زنان و مردان تأكيد دارد.

مدیرکل فرهنگی آسیا و اقیانوسیه با اشاره به شركت زنان فرهيخته و فعالان مؤسسات مردم‌نهاد از کشورهای هند، پاکستان و بنگلادش در دوره دانش‌افزايي «شجره طوبي»، گفت: اميد است تا با برگزاري اين دور از كارگاه‌هاي آموزشي مسائل مختلف از وجه زن و نقش آن در جامعه از دیدگاه اسلام و تشریح آن بیان شود.

وي، تبليغات مستمر را مهم‌ترين ابزار غرب براي تخريب چهره حقيقي اسلام دانست.

سابقي، افزود: در اسلام خانواده به عنوان هسته اصلي جامعه ياد مي‌شود و جايگاه زن از ارزش والايي برخوردار است كه با رواج اسلام هراسي از سوي غرب مي‌تواند تهديداتي را براي خانواده و چهره و نقش زنان در جامعه به دنبال داشته باشد.

وي در پايان، تأكيد كرد: لازم است تا بيش از پيش سطح اطلاعات خود را نسبت به ارزش اسلام، ارزش خانواده، جايگاه مقدس زن در اسلام افزايش دهيم و تلاش كنيم فرزندانمان را در چارچوب دين اسلام تربيت كنيم.

بنابراعلام اين خبر، ششمین دوره دانش‌افزایی مطالعات زنان و خانواده «شجره طوبی» با ارائه مباحثي از جمله بررسي و تبيين حقوق بشر از منظر اسلام و غرب با تأكيد بر حقوق زنان، جايگاه و حقوق زن در آیات و احادیث و سيره نبوي (ص)، نقش و مسئوليت‌هاي زن و آسيب‌هاي وارد بر خانواده (مقايسه تطبيقي آن در اسلام و غرب)، تبيين نظام حقوقي اسلام در حوزه زنان و مقايسه تطبيقي حقوق زن در اسلام و غرب، زن در نظام ارزشي، معرفتي، و حقوقي، تأثير رسانه بر سبك زندگي و تبیین سبك زندگي اسلامي، نقد و بررسي اسناد و كنوانسيون‌هاي بين‌المللي در حوزه زنان و سياست‌هاي فرهنگي آمريكا در آسيا، توسط اساتيد ايراني به زبان انگلیسی تا روز جمعه، 24 مهرماه داير خواهد بود.

انتهاي پيام/


١٥:٢٦ - 1394/07/15    /    شماره : ٦٣٨٤٤٣    /    تعداد نمایش : ١٥٥٠خروج
 

گزارش تصويري
 • چهارمين نشست «قند پارسي»
  چهارمين نشست «قند پارسي»، اول مردادماه با شركت 145 تن از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 44 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد

 • برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ
  سه نشست قند پارسي در سال‌هاي (1393-1395) با حضور اساتيد و دانشجويان شركت‌كننده از كشورهاي مختلف جهان در دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران
  نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» 13 تيرماه، با حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فرهنگستان هنر، افتتاح شد.

 • بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري جمهوري آذربايجان 13 تيرماه با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن ديدار با اشرف بروجردي از اين سازمان نيز بازديد كرد.

 • ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان، ظهر امروز (دوشنبه 12 تير) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كرد.