English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٣ اسفند ١٣٩٧
اخبار > نشست تخصصی گفت‌وگوی زنان ایران و بلغاری برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان؛

نشست تخصصی گفت‌وگوی زنان ایران و بلغاری برگزار شد

نشست تخصصی گفت‌وگوی زنان ایران و بلغاری، به همت رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان در محل کتابخانه مرکزی شهرداری صوفیه، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نشست تخصصي با موضوع «بررسی وضعیت زنان و پیشرفت‌های آنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و جایگاه زنان در ایران» با حضور صدیقه حجازی، مدیرکل امور زنان و خانواده اين سازمان، سوسن مرندی، مدیرکل روابط علمی و بین‌المللی دانشگاه الزهرا و محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلغارستان و همچنین کوموناوا، معاون دانشکده کتابداری دانشگاه صوفیه، ريیس کتابخانه مرکزی شهرداری صوفیه و هاجر فیوضی، استاد دانشگاه و مترجم، برگزار شد.

اساتید دانشگاه صوفیه و دانشجویان زبان فارسی و ایران‌شناسی اين دانشگاه و زنان فرهیخته بلغاری و سایر علاقمندان به فرهنگ و تاریخ ایران، ديگر شركت‌كنندگان در اين نشست بودند.

نقش جمهوري اسلامي در پيشرفت زنان ايران

در ابتدای این نشست، محمدعلي کیانی، رایزن فرهنگی ایران در بلغارستان، به تشریح برنامه‌های نشست پرداخت و در سخنانی گفت: اين نشست كه در جهت تكريم مقام انساني زن برگزار مي‌شود، درصدد است به انديشه و رفتار حضرت زهرا (س) كه هزار و چهارصد سال پيش صداي عدالت اجتماعي را طنين‌انداز كرد و الگوي مناسبي براي انسان‌هاي آزادي‌خواه جهان به ويژه زنان است، بپردازد.

رایزن فرهنگی کشورمان گفت: حضرت فاطمه (س)  سمبل زن مسلمان با علم و دانش الهي است كه آموزه‌هاي وي نه تنها براي زمان خود؛ بلكه متعلق به جهان بشريت در همه دوره‌ها و بيان‌گر صداي آزادي و درك حقوق انساني زنان و دفاع از ايشان در همه اعصار است.

وي افزود: پس از انقلاب اسلامي ايران، زنان مسلمان ايراني با الگو قرار دادن حضرت زهرا (س) سعي كردند علاوه بر حفظ عفاف و حجاب در بعد اجتماعي نيز مثمرثمر واقع شوند و به كسب علم و دانش و همكاري در فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي بپردازند.

کیانی گفت: بر اساس آمار موجود هم اكنون بيش از 90 درصد زنان ايراني باسواد بوده و بخش مهمي از آنان درحال طي كردن دوران تحصيلات تكميلي هستند به گونه‌اي كه 63 درصد دانشجويان دانشگاه‌هاي ايران را دانشجويان دختر تشكيل مي‌دهند. جمهوري اسلامي ايران با تأثير از رهنمودهاي رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خميني (ره) كه در سالروز ميلاد حضرت فاطمه (س) متولد شد، دستاوردهاي مهمي در خصوص رشد علمي و اجتماعي زنان داشته است. 

رایزن فرهنگی کشورمان ادامه داد: جامعه انساني نسبت به بخشي از اين جامعه كه زنان هستند، داراي مسئوليت است و نبايد اجازه دهد كه جامعه بزرگ زنان در سكوت آزاريافته و از بي‌عدالتي رنج ببرند. به نظر مي‌رسد كه مهم‌ترين و اساسي‌ترين اقدام در اين خصوص، توسعه و تقويت جايگاه اجتماعي زنان با پرداختن به امر آموزش و پرورش و فرهنگ جامعه، است.

وي تأكيد كرد: البته خود زنان نيز مسئوليت مضاعف دارند و بايد با بهره‌گيري از تعاليم الهي و توانمندسازي خويش و تقويت استعدادها، با اتحاد و همدلي و يافتن راه‌كارهاي مناسب، در دست‌يابي به كرامت انساني، حقوق واقعي و حفظ ارزش‌هاي اجتماعي خويش، كوشش كنند.

وي ادامه داد: هم‌اينك جايگاه زنان در جمهوري اسلامي ايران نيز با وجودي كه تا رسيدن به نقطه مطلوب و جايگاه واقعي زن مسلمان، فاصله دارد؛ اما مسير رو به پيشرفتي در پيش پاي بانوان در ايران قرار گرفته و زمينه‌هاي حضور فعال و چشم‌گیر سياسي، اجتماعي و فرهنگي در كشور موجود است.

محمد علی کیانی، رایزن فرهنگی كشورمان در بلغارستان در ادامه در خصوص سفر متقابل هیأت بانوان فرهیخته بلغاری  و ايراني اظهار كرد: پيشينه روابط فرهنگي ميان ايران و بلغارستان و لزوم گسترش و ارتقاي اين روابط و ضرورت درک و شناخت عمیق فرهنگی طرفین به خصوص در حوزه زنان ايجاب مي‌كند، ديدارها و ملاقات‌هاي متقابلي ميان بانوان دانشمند، فرهيخته و صاحب‌نظر دو ملت بزرگ ايران و بلغارستان، صورت پذيرد.

وي افزود: البته با توجه به فضای اسلام‌هراسي و ايران‌هراسي که در اثر تبليغات دروغين برخی از رسانه‌های جهاني نسبت به جايگاه زنان در جمهوري اسلامي ايران و سياه‌نمايي و وارونه جلوه دادن حقایق موجود کشور ايجاد شده است، اين گونه تعاملات، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. به همين منظور رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان با ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و اداره‌كل امور زنان و خانواده این سازمان، هيأتي متشكل از بانوان فرهيخته و صاحب‌نظر بلغاري را در شهریور ماه سال گذشته به مدت یک هفته به ايران اعزام كرد تا از نزديك ضمن مشاهده پيشرفت‌هاي كشور، با جايگاه و موقعيت زن ايراني و دستاوردها و فعاليت‌هاي علمي، فرهنگي ، اجتماعي و سیاسی آنان آشنا شوند.

زنان و امور اجتماعی ـ سیاسی ايران

سپس سوسن مرندی، مدیرکل روابط علمی و بین‌المللی دانشگاه الزهرا، در سخنانی گفت: برخلاف آنچه برخی از رسانه‌های خارجی به مردم جهان القا می‌كنند، زنان ایرانی نقش مهمی در امور اجتماعی ـ سیاسی ايران دارند. در سفری که به یکی از کشورهای جنوب شرق آسيا داشتم، زنان گفتند ما در تلویزیون ملی کشورمان مستندی دیدیم مبنی بر اینکه زنان ایرانی حق رأی، کار کردن، تحصیل کردن و رانندگی کردن ندارند، این در حالی بود که من به عنوان مستند زنده پیش آنان بودم؛، ولی از بس که تبلیغات منفی شنیده بودند، باز هم پذیرفتن حقیقت برایشان سخت بود.

مرندی ادامه داد: برخی افراد می‌گویند ما در کشورمان تعدادی ایرانی داریم که حرف‌هایشان با شما خیلی متفاوت است و از وضعیت بدی که زنان ایرانی دارند بسیار شاکی هستند. افراد باید متوجه باشند که در هر کشوری که انقلاب صورت مي‌گیرد، همیشه افرادی وجود دارند که با این تغییرات مخالف هستند و معمولاً همین افراد هستند که در نهایت وطن خود را ترک و زندگی در کشور دیگري را انتخاب می‌کنند؛ ولی عموم مردم ایران با رأی بالای 98 درصدی به جمهوری اسلامي، حمایت خود را از انقلاب اسلامی اعلام كردند.

استاد دانشگاه الزهراء ادامه داد: ذکر این مطلب هم ضروری به نظر می‌رسد که سطح سواد بانوان کشور قبل از انقلاب بسیار پایین بود، در حالیکه اکنون حدود 60 درصد دانشجویان دانشگاه‌های ایران دختر هستند و محدویتی در تحصیل و کار کردن آنان وجود ندارد.

وی گفت: در عین حال کانون خانواده در اسلام از اهمیت بالايی برخوردار است و به خاطر روح لطیف و عواطف مادری بانوان، نقش بی‌بدیل زنان در تربیت فرزندان انکارناپذیر است. اغلب زنان ایرانی ترجیح می‌دهند که تربیت فرزندانشان را تا جای ممکن به مهد کودک‌ها و به غریبه‌ها واگذار نکنند و به همین علت بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند در منزل بمانند.

الگوي زنان ايراني

در ادامه نوبت به سخنراني صديقه حجازی، مدیرکل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رسيد. وي گفت: الگوی اصلی در این باره با توجه به آنچه در کلمات رهبران انقلاب اسلامی همواره تبیین شده است،  قرآن کریم، سنت پاک پیامبر اسلام (ص) و آن چیزی است که در رفتار دختر بزرگوار ایشان حضرت فاطمه زهرا (س) تجلی یافته است. جامعیت حضرت زهرا (س) در ابراز نقش‌های متعدد و متنوعی است که از یک انسان و یک بانو انتظار می‌رود. حضور مؤثر در هر یک از نقش ‌ا و ایفای آن در بهترین شکل ممکن با رضایت‌مندی از تقسیم طبیعی و حقوقی نقش‌هاست.

مدیر کل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 محو بی‌سوادی و آموزش عمومی رایگان از اصلی‌ترین اهداف قرار گرفت؛ به همین منظور سازمانی براي سوادآموزی به افراد بی‌سواد در ایران تشکیل شد. ریشه‌کنی بی‌سوادی زنان و دختران در سال‌هاي گذشته به 99 درصد رسیده است و امید می‌رود در صورت ثبات شرایط، نرخ باسوادی جوانان در سال جاری به طور تقریبی به 100 درصد برسد.

سپس کوموناوا، ريیس انجمن دوستی زنان بلغار و ایران، لیدا لچوا، نماینده یونیسف و نویسنده، زدراوکا اوتیمووا، مترجم و معاون اتحادیه نویسندگان بلغارستان و لودمیلا فیلپوا، نویسنده، در سخنان کوتاهی، اذعان كردند كه از نزدیک شاهد پیشرفت‌ها و حضور زنان در مناصب و عرصه‌های مختلف ايران بوده‌اند.

زنان فرهيخته بلغاري با تأييد سخنان سوسن مرندی و صديقه حجازی، زنان ایرانی را مقتدر و الگویي برای دیگر زنان جامعه خارجی عنوان كردند.

در پایان نيز تعدادی از زنان بلغاری به طرح پرسش‌های خود پرداختند و حجازی و مرندی، به اين سؤال‌ها به صورت کامل و روشن پاسخ دادند.

بنا بر اعلام اين گزارش، در حاشیه این نشست تخصصي، نمایشگاهی از تصاویر ملاقات‌های هیأت زنان بلغاری به ایران با مسئولین کشورمان و همچیین تصاویری از حضور زنان در عرصه‌های مختلف در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

همچنين تعدادی از کتاب‌های شعرا و نویسندگان ایرانی که به زبان بلغاری ترجمه شده بود و همچنین پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکاي شمالي، بین شرکت‌کنندگان توزیع شد.

انتهاي پيام/


٠٨:٣٤ - 1394/02/14    /    شماره : ٦٢٩٦٩٧    /    تعداد نمایش : ٣٠٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.