English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧
اخبار > برگزاري جشن گراميداشت دهه فجر در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي / كتاب «وجود آسماني» رونمايي شد


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري جشن گراميداشت دهه فجر در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي / كتاب «وجود آسماني» رونمايي شد

ترجمه انگليسي كتاب «وجود آسماني» ظهر امروز 21 سه‌شنبه بهمن، در جشن گراميداشت دهه فجر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رونمايي شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مراسم بزرگداشت سي‌وششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، پيش از ظهر امروز، 21 بهمن‌ با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حجت‌الاسلام سيد علي قاضي‌عسگر، نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت، معاونان، مديران و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل حسينيه الزهرا (س) اين سازمان برگزار و  از ترجمه انگليسي كتاب «وجود آسماني» رونمايي شد.

لزوم استفاده از رهنمودهاي مقام معظم رهبري براي مقابله با ‌آسيب‌ها

در ابتداي اين مراسم، حجت‌الاسلام قاضي‌عسگر، نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت، در سخناني با تأكيد بر حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامي و بازگو کردن جريان‌هاي آن ايام براي نسل آينده، گفت: لازم است تا همواره درصدد يادآوري انقلاب اسلامي ايران براي نسل آينده باشيم؛ چراكه نسل دوم و سوم پس از انقلاب نمي‌توانند درك واقعي از حوادث آن ايام داشته باشند.

وي ادامه داد: به طور قطع، اگر اين مسايل به صورت مطلوب بازگو نشود، رفته‌رفته از اذهان عموم مردم محو خواهد شد؛ بنابراين برگزاري چنين جشن‌‌هايي مي‌تواند راهكاري براي حفظ اين نهضت عظيم باشد.

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت با اشاره به شناخت آسیب‌هایی که انقلاب اسلامی ایران را تهدید می‌کند، گفت: هم‌اكنون، آسیب‌هایی ارکان انقلاب اسلامي را تهدید می‌کند كه بايد در مسير جلوگیری از پیدایش اين آسیب‌ها، شناخت كافي داشته باشيم و برای پویایی سیر تکاملی انقلاب اسلامی تلاش كنيم.

وي با اشاره به آياتي از قرآن مبني بر آگاهي از راه‌های استمرار و تداوم انقلاب براي مقابله با توطئه‌های دشمنان، اظهار كرد: قرآن در آيه 11 سوره رعد، مي‌فرمايد: «... إِنَّ اللّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلاَ مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُم مِّن دُونِهِ مِن وَالٍ» (براى او فرشتگانى است كه پى در پى او را به فرمان خدا از پيش رو و از پشت‏ سرش پاسدارى مى‏كنند، در حقيقت‏ خدا حال قومى را تغيير نمى‏دهد تا آنان حال خود را تغيير دهند و چون خدا براى قومى آسيبى بخواهد هيچ برگشتى براى آن نيست و غير از او حمايتگرى براى آنان نخواهد بود.)

قاضي‌عسگر با تأكيد بر اينكه امام علي(ع) داراي شخصيتي كاردان در امور مديريت سياسي بود، گفت: امروزه، بحث مديريت به عنوان مهم‌ترين علوم در سطح دنيا مطرح است به گونه‌اي كه دانشجويان در هر مقطع به تحصيل رشته‌هاي مديريت بازرگاني، صنعتي، اجرايي و امثال آنها مي‌پردازند؛ كما اينكه در طول تاريخ اسلام، حضرت امام علي (ع) يكي از شجاع‌ترين و سیاست‌مدارترين افراد به شمار مي‌روند و در روايات از ايشان آمده كه خطاب به مردم آن دوره مي‌فرمايند: «ای مردنمایانی که اثری از مردانگی در شما (فکر و روحتان) نیست».

وي با اشاره به بحث شايسته‌سالاري در اسلام، اظهار كرد: شايسته‌سالاري در اسلام، ريشه در عدالت و جهان‌بيني توحيدي دارد كه لازم است بيش از پيش نسبت به اين مهم توجه داشته باشيم؛ امام صادق (ع) دراين باره مي‌فرمايند: «كسي كه ناآگاهانه در مسيري قدم نهند، بي‌راهه رفته و هر چقدر تندتر برود از هدف اصلي خود دور شده است».

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت همچنين با اشاره به فرمايش امام خميني (ره) مبني بر تجلي نظام بر پايه اسلام و شايسته‌سالاري، تأكيد كرد: امام (ره) در جريان انقلاب، همواره تأكيد بر ايجاد نظامي بر پايه اسلام همراه با شايسته‌سالاري داشتند؛ پس اگر امروز خواستار نظامي شايسته هستيم بايد به رهنمودهاي ايشان و همچنين، مقام معظم رهبري توجه ويژه داشته باشيم.

وي ضمن بيان مطلب فوق، با اشاره به بحث ظلم و ستم در شاكله نظام‌هاي حكومتي، افزود: امام علي (ع) در باب ظلم و ستم مي‌فرمايند: «ظلم و سرکشی سبب شکست و زمین گیر شدن مردان و نزدیکی مرگ و کوتاهی عمر انسان می‌شود»؛ در واقع، حفظ و تداوم چنین انقلابی با ارزش‌ها و شعارهايش، مستلزم شناخت ارزش‌های ديني و اطاعت از رهبر معظم انقلاب اسلامي است.

قاضي‌عسگر افزود: يكي از مسايلي منجر به تهديد اصول و اركان انقلاب اسلامي و حتي نظام‌هاي ديني مي‌شود، بحث استبداد و خودرأي بودن است؛ بنابراين براي محقق نشدن اين مهم در نظام اسلامي ايران بايد به تشكيل اتاق فكر براي حل معضلات و مشكلات رو به رو با تهاجمات دشمنان اسلام به ويژه كشورمان، بپردازيم.

وي بحث اختلاف و تفرقه را از ديگر موارد ضروري در تثبيت و استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت: براي دفاع از ارزش‌های اسلامی و دوري از توطئه‌هاي شيطاني استكبار جهاني، لازم است تا ملت ايران همواره با يكديگر متحد باشند؛ چراكه نزاع و اختلاف موجب ايجاد زيان‌ در جامعه مي‌شود.

قاضي‌عسگر در سخنان پاياني خود به ضرورت بهره‌گيري از منويات مقام معظم رهبري درباره پيشروي نظام اسلامي اشاره و بيان كرد: براي رفع اختلاف‌ها، مقابله با دشمنان، پيشروي نظام اسلامي ايران به سمت پويايي بايد از رهنمودهاي مقام معظم رهبري، به عنوان فهم سياسي، عالميت ديني و مرجعيت ديني بهره‌مند شويم تا قاطعانه با آفت‌ها و آسيب‌هاي نظام اسلامي، مقابله كنيم.

آشنايي با كتاب «وجود آسماني»

در جشن گراميداشت دهه فجر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از ترجمه انگليسي كتاب «وجود آسماني» رونمايي شد. كتاب «وجود آسماني» به همت اداره‌كل زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و توسط انتشارات بين‌المللي الهدي، وابسته به اين سازمان چاپ و منتشر شده است.

كتاب «وجود آسماني» اولين كتاب با رويكرد بين‌المللي است كه تلاش كرده تا ديدگاه امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) به ‌عنوان رهبران عالي انقلاب اسلامي ايران را در حوزه زنان مورد بررسي و تبيين قرار دهد.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی، مؤلف كتاب «وجود آسماني» در اثر خود، علاوه بر اشاره به اصل بیانات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله العالي) به تبیین و تحلیل این بیانات پرداخته است.

از سويي ديگر، رشد اسلام‌گرایی در بین بانوان غیرایرانی، لزوم ارايه مدل حضور اجتماعی زنان را بر اساس دیدگاه انقلاب اسلامی را آشکار ساخت. بنابراين ترجمه کتاب وجود آسمانی به زبان انگلیسی در دستورکار اداره‌کل امور زنان و خانواده قرار گرفت و در حال حاضر ترجمه این کتاب در 200 صفحه مشتمل بر یک پیش‌گفتار و 3 فصل با عناوین «منزلت زن» «حقوق و تکاليف» «نقش تاريخي زن» به چاپ رسیده است.

چالش‌هاي غرب در مسأله حقوق زن، اصول اساسي اسلام براي حقوق زن، اشتراک تکويني زن و مرد، تفاوت‌هاي زن و مرد در آفرينش تساوي حقوق زن و مرد، خاستگاه و مبانی جنبش‌های فمينيستی، پارادوکس فمينيسم اسلامي، برابري در ارزش‌هاي انساني و تفاوت در وظايف اختصاصي، حقوق و وظایف و شئونات زن در خانواده، حقوق و وظايف زن در اجتماع، ايفاي نقش يکسان در پيشرفت‌هاي علمي و اجتماعي، مشارکت‌دهي زنان در فعاليت‌هاي اجتماعي و سياسي، برابري زن و مرد در برابر قانون و ... از جمله عناوینی است که در این کتاب به آنها پرداخته می‌شود.

اين كتاب به قلم حجت‌الاسلام سید ابراهیم حسینی، عضو هیأت علمی و استادیار مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و عضو کارگروه تحول مطالعات زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأليف و به وسيله ایوب دهقانکار با ویراستاري معصومه محمدی، به زبان انگليسي برگردان شده است.

 انتهاي پيام/ 

 

 

 

 

 


١٣:٥٦ - 1393/11/21    /    شماره : ٦٢٥٦٩٧    /    تعداد نمایش : ٣٣٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.