English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٦
اخبار > پنجمين دوره دانش افزايي شجره طوبي پايان يافت


  چاپ        ارسال به دوست

پنجمين دوره دانش افزايي شجره طوبي پايان يافت

پنجمين دوره دانش افزايي شجره طوبي به زبان فرانسوي با شركت 15 نفر از زنان فعال و فرهيخته حوزه زن و خانواده و فعالان مؤسسات مردم نهاد در كشورهاي آفريقايي روز گذشته، هشتم دي‌ماه پايان يافت.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، پنجمين دوره دانش افزايي شجره طوبي به زبان فرانسوي با شركت 15 نفر از زنان فعال و فرهيخته حوزه زن و خانواده و فعالان مؤسسات مردم نهاد در كشورهاي آفريقايي از سوي اداره كل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از سوم دي‌ماه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد و روز گذشته، هشتم دي‌ماه پايان يافت.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمدجواد ابوالقاسمي،معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مراسم اختتاميه پنجمین دوره دانش‌افزایی شجره طوبی، گفت: همانگونه كه انسان نيازمند عقل است، جامعه انساني نيازمند عقل كل است؛ پيامبر اكرم(ص) به عنوان يك انسان كامل توانستند دين اسلام را تبليغ و مردم را به سمت و سوي اسلام هدايت كنند.

وي افزود: روح مُنجي خواهي و عطش براي معنويت در ميان جامعه انساني بسيار ديده شده است، امّا در اين بين سوء استفاده‌هايي هم به نام دين انجام مي‌شود كه نمونه بارز آن، گروه‌هاي تكفيري هستند.

ابوالقاسمي گفت: اين مهم از طريق اتاق فكر دشمنان اسلام اتفاق افتاده است تا در جهان اسلام خيزشي پديد يابد؛ دشمنان اسلام همواره به دنبال منافع خودشان هستند.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با بيان اينكه افراد ناآگاه به گروه‌هاي تكفيري مي‌پيوندند، گفت: در ميان خشونت‌هايي كه در جهان اتفاق افتاده است، افرادي هم به صورت ناآگاهانه به اين گروه‌ها مي‌پيوندند كه در واقع دنبال حقيقت هستند، امّا راه را اشتباه مي‌روند.

وي به فرمايش امام علي(ع) مبني بر پيدايش گروه‌هاي به نام اسلام اشاره و تصريح كرد: آغاز فتنه‌ها و آشوب‌هاي اجتماعي، پيدايش گروه‌هاي به نام اسلام ولي ضد اسلام از آنجا آغاز مي‌شود كه هواهاي نفساني را به دنبال دارد كه از آن هواها هم پيرو مي كند؛ وقتي كه فتنه‌ها و مفاسد مانند شب بر روي شما سايه افكند، بايد به قرآن متمسك شويد كه قران شفابخش امور است.

وجود تغيير سبك زندگي و فاصله گرفتن بشر از معنويت

در ادامه اين مراسم، صديقه حجازي، مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: خانواده يكي از موضوعات مهم و قابل توجه و تأمل است؛ امروزه با تغييرات سبك زندگي مردم در كشورهاي مختلف به ويژه اسلامي مواجه هستيم كه اين تغيير سبك زندگي داراي پيامدهاي بسياري است.

وي ادامه داد: از اين رو، مشكلات پي در پي را براي نسل جوان ايجاب مي‌كند كه لازم  است به صورت ريشه‌اي به حل اين مسائل بپردازيم.

حجازي افزود: همچنين بايد زمينه‌اي فراهم شود تا اساس موضوع را دريابيم و حركت را جدي بگيريم و برنامه‌هاي لازم را اجرايي كنيم.

مديركل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تأكيد كرد: بحران معنويت و فاصله گرفتن از آموزه‌هاي ديني مشكلاتي را براي بشر به بار آورده است كه در اين ميان بحران خانواده و هويت هم قابل مشهود است.

وي با اشاره به بحث تغيير سبك زندگي و فاصله گرفتن بشر از معنويت، گفت: جايگاهي كه زنان در خانواده به ويژه در جامعه دارند، جايگاهي است كه شايد هيچ فردي نتواند به ايفاي اين نقش بپردازد.

حجازي در ادامه بيان كرد: زنان داشتن جامعه‌اي پويا مي‌توانند يك نسل ساده و متحّرك و با انگيزه را تقويت كنند. براي داشتن زندگي متعادل بايد بازگشتي به آموزه‌هاي اسلامي داشته باشيم زيرا زماني كه زن آسيب مي‌بيند، خانواده و بالطبع جامعه آسيب مي‌بيند.

وي در پايان يادآور شد: با توجه به برگزاري پنجمین دوره دانش‌افزایی شجره طوبي، اميد است تا فرصت آشنايي ما محدود به اين چند روز نشود و آغازي براي تعاملات، همفكري‌ها و اقدامات مشترك بزرگ در جهت خدمت به اسلام باشد.

آشنايي با پنجمين دوره دانش افزايي شجره طوبي

گفتني است، مراسم افتتاحيه پنجمين دوره دانش افزايي شجره طوبي به زبان فرانسوي با شركت 15 نفر از زنان فعال و فرهيخته حوزه زن و خانواده و فعالان مؤسسات مردم نهاد در كشورهاي آفريقايي از سوي اداره كل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از سوم دي‌ماه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد و روز گذشته، هشتم دي‌ماه پايان يافت.

در اين دوره مباحثي از جمله نظام حقوقي زن در اسلام، زن در آيات و احاديث، رسانه و سبك زندگي اسلامي، نقد و بررسي اسناد بين‌المللي زنان و فمينيسم اسلامي، مهارت‌هاي زندگي، عفاف و حجاب در اسلام، حقوق بشر، عرفان‌هاي جديد، عفاف و حجاب در غرب و جريان‌هاي نوظهور در جهان اسلام توسط اساتيد ايراني به 2 زبان فارسي و فرانسه ارائه شد.

هدف از برگزاري اين دوره ارتقاء جايگاه زنان مسلمان و فرهيخته و آشنايي آنان با ديدگاه اسلام درباره زن و خانواده و دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در حوزه زنان بود.

همچنين، پيش از اين دوره‌هاي دانش‌ افزايي شجره طوبي به زبان‌هاي عربي، انگليسي فارسي و روسي براي زنان كشورهاي قزاقستان، قرقيزستان، گرجستان، تاجيكستان، روسيه، عراق، سوريه، لبنان، الجزاير، تونس، سودان، افغانستان، اندونزي، پاكستان، هند، استراليا، سوئد، فرانسه، غنا، نيجريه، اتيوپي و سيرالئون برگزار شده است.

انتهاي پيام/


١٢:٠٠ - 1393/10/09    /    شماره : ٦٢٣٤٥٧    /    تعداد نمایش : ١٥٥٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري نشست مجمع جهاني خادمان فرهنگ رضوي در مشهد مقدس
  نشست مجمع جهاني خادمان فرهنگ رضوي 11 مرداد و در جريان پانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

 • نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ
  نشست گروه 16 نفره از مسئولان، رؤساي دانشكده‌ها، شخصیت‌های علمی و اساتید دانشگاه‌‌هاي لبنان با عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه دوشنبه 23 مرداد در محل اين سازمان، برگزار شد.

 • چهارمين نشست «قند پارسي»
  چهارمين نشست «قند پارسي»، اول مردادماه با شركت 145 تن از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 44 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد

 • برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ
  سه نشست قند پارسي در سال‌هاي (1393-1395) با حضور اساتيد و دانشجويان شركت‌كننده از كشورهاي مختلف جهان در دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران
  نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» 13 تيرماه، با حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فرهنگستان هنر، افتتاح شد.