English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
اخبار > برگزاري هفته فرهنگی ايران در تانزانیا


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري هفته فرهنگی ايران در تانزانیا

هفته فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با حضور مسئولان فرهنگي تانزانيا در دارالسلام و زنگبار برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اجرای موافقتنامه فرهنگی بین دو كشور ایران و تانزانیا، هفته فرهنگی جمهوري اسلامي ایران همزمان با سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دارالسلام و زنگبار برگزار شد.

هفته فرهنگي ايران در دارالسلام

اين رويداد فرهنگی توسط موسی فرهنگ، سفیر جمهوری اسلامی ایران و پیتر رایتوو، معاون وزیر فرهنگ تانزانیا و با حضور هنرمندان کشورمان در رشته‌های مینیاتور، قلمزنی، صحافی و انتشارات، عکاسی، تئاتر و موسیقی در دارالسلام افتتاح شد.

در این مراسم پس از نواخته شدن سرود دو کشور، گروه موسیقی «خوشا شیراز» به اجراي پرداخت و در ادامه، معاون دبیرکل موزه ملی تانزانیا گزارشی از روند برگزاری این هفته فرهنگی ارائه داد.

رایتوو طی سخنانی، به تاریخ حضور شیرازی‌ها در تانزانیا اشاره كرد و گفت: برگزاری هفته فرهنگی ایران و تانزانیا در ارتقای سطح روابط في مابين تأثير بسزايي دارد. ارتباط ایران و تانزانیا تاریخی است و بايد اين سطح از روابط، احیاء و تقویت شود.

موسی فرهنگ در سخنان خود، برگزاری این هفته فرهنگی را موجب توسعه و درک بهتر روابط فرهنگی دو کشور ایران و تانزانیا دانست و دوران تمدن شیرازی را دوران رونق و توسعه و پیشرفت شرق معرفی کرد.

از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم، بازديد از نمايشگاه عكس، اجراي گروه موسیقی، بازی ملی تانزانیا، شعرخواني و سخنراني جمعی از هنرمندان تانزانیایی و ایرانی بود كه با استقبال شركت‌كنندگان روبرو شد.

چالز مصطفی کایوکا، عضو هيأت علمی دانشگاه دارالسلام طی سخنانی، به تاریخ و فرهنگ شیرازی در تانزانیا و مکان‌های تاریخی شیرازي در شهرهای مختلف تانزانیا از جمله زنگبار، تانگا، باگامایو و کیلوا اشاره كرد.

در طول برگزاري این هفته فرهنگی در دارالسلام، علاوه بر اجرای برنامه‌های متعدد هنری و بازدید جمعي از مردم تانزانیا و گردشگران خارجی از نمایشگاه کارمندان مرکز اسناد و موزه ملی تانزانیا نیز، در کارگاه بازسازی، نگهداری و صحافی نسخ خطی، کتب و اسناد شرکت کرده و آموزش دیدند.

این بخش از جشنواره با حضور نیویه Nape Nnnyuue، وزیر اطلاع‌رسانی، فرهنگ، توریسم و ورزش تانزانیا به پایان رسید و بخش دوم برنامه‌ها در زنگبار آغاز شد.

نیویه طی سخنانی در اين مراسم، گفت: روابط تاریخی ایران و تانزانیا همواره دوستانه، انسانی و برادرانه بوده است. برگزاری این هفته فرهنگی در راستای احیای این روابط تاریخی و در اجرای تفاهمنامه‌ها و توافقات همکاری فرهنگی دو کشور که در پی سفر ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دستور کار قرار گرفت، است.

علي باقری، رایزن فرهنگی ایران در سخنان آغازين خود، گفت: عده‌ای از ایرانیان در قرن سیزدهم تا قرن پانزدهم میلادی با ایجاد دولت شهرهای در ساحل شرقی آفریقا تمدنی را پدید آوردند که هنوز هم آثار آن ادامه دارد و هر روز شاهد گسترش این آثار هستیم.

وي به ارزش‌هاي انساني و دوستی حکام با مردمان بومی و بدور از استثمار و استعمار پرهیز از برده‌داری اشاره كرد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را در جهت تقویت روابط فرهنگی بین دو کشور به ويژه تبادل تجربیات هنرمندان اعلام کرد.

هفته فرهنگی ايران در زنگبار

هفته فرهنگي ايران، 26 بهمن با حضور معاون فرهنگی و معاون اداری و مالی وزیر اطلاع رسانی، فرهنگ، توریسم و ورزش زنگبار، سفیر جمهوری اسلامی ایران و جمعي از مسئولان زنگبار در موزه کاخ سلطان برگزار شد.

در این مراسم بازديد از آثار هنری نمايشگاه و کارگاه صحافی و قلمزنی جمهوری اسلامی ایران و زنگبار، اجراي موسيقي ايراني، تشريح برنامه‌هاي فرهنگي كشورمان در اين رويداد فرهنگي، صورت گرفت.

پس از آن، خانم چوموکومبو خمیس Bi Chumu Kombo Khamis، معاون وزیر فرهنگ طی سخناني، روابط تاریخی ایران و زنگبار را ستود و گفت: برگزاری این هفته فرهنگی نشان از نزدیکی و قرابت دو ملت دارد و آن را باعث ارتقای سطح روابط دوجانبه مي‌دانيم و خواهان استفاده از تجربیات ایران در زمینه‌های فرهنگی و هنری هستيم.

رایزن فرهنگی كشورمان در اين مراسم، گفت: با ورود فارس‌های شیرازی اساساً در شرق آفریقا عصر جدیدی آغاز شد و فرهنگ سواحیلی با ورود آنان پدید آمد که تاکنون ادامه دارد و زبان و فرهنگ مردم تانزانیا به ویژه زنگبار و چند کشور دیگر را تشکیل می‌دهد. اینگونه است که می‌توان گفت، تمدن سواحیلی زایده تمدن ایرانی است.

وي افزود: شیرازی‌ها بخاطر خدمات خود در گسترش اسلام در ساحل سواحیلی، ایجاد سلطنت محلی سواحیلی، توسعه زبان سواحیلی و ایجاد امپراتوری ثروتمند و رونق تجاری و اقتصادی شرق آفریقا به ويژه مناطقی که امروز به نام تانزانیا شناخته می‌شود، مشهور هستند.

مراسم اختتامیه هفته فرهنگی ايران در زنگبار با حضور مشاور ريیس جمهور زنگبار در امور فرهنگی و هنری، رایزن فرهنگی ایران، معاون وزیر فرهنگ فرهنگ زنگبار و جمعی از مسئولین و مردم زنگبار و اجراي برنامه هنري توسط گروه موسیقی كشورمان و زنگبار در موزه ملی زنگبار برگزار شد.

باقری، رایزن فرهنگی ايران در اين مراسم گفت: شیراز رمز ارتباط مردم ایران و مردم زنگبار است. رمز حضور ایرانیان در بین مردم زنگبار، خویشاوندی دو ملت رمز همکاری، همراهی و برداری ایران و زنگبار است. زمانيكه براساس ارزش‌های انسانی روابط دو ملت رقم بخورد، می‌تواند تمدن و فرهنگ جاوندانه‌ای را پدید آورد. چنانکه فرهنگ و زبان سواحیلی زاده چنین همکاری است.

چمبه خیر چمبه، مشاور ريیس جمهور زنگبار از جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری هفته فرهنگی تشکر و اظهار امیدواری کرد تا هفته فرهنگی زنگبار را در ایران اسلامي برگزار كند.

پخش فیلم، عرضه غذای سنتی ایران، نمایش آداب و رسوم و انواع پوشش‌های ایرانی، نمایشگاه کتاب در زمینه ایران‌شناسی و زبان فارسی از دیگر بخش‌های این رویداد مهم فرهنگی است.

بنابر اعلام اين خبر، هفته فرهنگی شیراز با همکاری جمهوری اسلامی ایرانی و جمهوری متحده تانزانیا، 30 بهمن با تقدیر سفیر جمهوری اسلامی ایران از هنرمندان استان فارس که در این هفته فرهنگی شرکت کرده بودند به پایان رسید.

گفتني است، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طي تابستان گذشته به دعوت وزیر فرهنگ زنگبار به اين كشور و تانزانیا سفر كرد و در مذاکرات فی مابین در اجرای مفاد توافقنامه فرهنگی دو کشور جهت برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا و برگزاری هفته فرهنگی تانزانیا و زنگبار در شیراز توافق كردند.

انتهاي پيام/


٠٩:٥٤ - 1395/12/02    /    شماره : ٦٧٢٥١٩    /    تعداد نمایش : ٢٤٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج




 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.