English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٣ اسفند ١٣٩٧
اخبار > مراسم آخرين شب پاييز در خارج از كشور برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران؛

مراسم آخرين شب پاييز در خارج از كشور برگزار شد

مراسم آخرين شب پاييز با حضور و اجراي هنرمندان كشورمان به همت نمايندگي‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين مراسم با همكاري اداره كل همكاري‌هاي فرهنگي و ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در كشورهاي ذيل برگزار شد:

 

 

یونان

مراسم آخرين شب پاييز با حضور جمعی از ایرانیان مقیم، دانشجویان، مجید مطلبی شبستری، سفیر،  در سالن اجتماعات خلیج فارس رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن برگزار شد.

این مراسم با خواندن دعای پرفیض کمیل آغاز شد و با سخنان علی محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان در خصوص آداب و رسوم ايرانيان در شب يلدا ادامه يافت.

خزاعی در سخنانی، به اهداف بلند انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی و دستاوردهاي فرهنگي كشورمان اشاره كرد.

در ادامه تعدادی از دانش آموزان مدرسه جمهوری اسلامی ایران دکلمه‌هایی را قرائت و به اجرای موسیقی اصیل و سنتی ایرانی پرداختند.

همچنين، فیلم سینمایی ناردون که توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده بود، به نمایش گذاشته شد.

 

صربستان‌

شب یلدای ایرانی که در روز پنجشنبه 30 آذر و بعد از شب یلدای دانشجویی رایزنی فرهنگی ایران در دانشگاه مگاترند، آخرين شب پاييز در سفارت ایران در صربستان با حضور کارکنان سفارت ایران، رایزنی فرهنگی و ایرانیان مقیم صربستان برگزار شد.

در این مراسم پس از خواندن آیاتی چند از كلام الله مجيد توسط رضایی، یکی از دانش‌آموزان، فیلم کوتاهی درباره شب یلدای ایرانی نمایش داده شد.

سپس دو تن از دانش آموزان مدرسه  فارسی جمهوری اسلامی ایران مقالاتی درباره شب يلدا قرائت كردند.

در ادامه اين مراسم، رایزن و سفیر ایران به بيان سخناني درباره آداب و رسوم ايرانيان در شب يلدا پرداختند.

 

 

افغانستان

رضا ملکی، رایزن فرهنگی کشورمان به همراه شیرزاد، کارشناس فرهنگی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی شبکه آریانای افغانستان، در باره آداب و رسوم ايرانيان به مناسبت شب یلدا سخن گفت.

در این برنامه، ابتدا سه تن از اساتید دانشگاه و کارشناسان فرهنگی افغانستانی در جایگاه قرار گرفته و در خصوص جایگاه شب یلدا در اساطیر زبان و ادبیات فارسی ایران و افغانستان مطالبی را ایراد كردند.

سپس، گروه موسیقی سنتی از کشور هندوستان به اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی هند پرداخت که مورد تشویق حاضرین در جشن قرار گرفتند.

توکیو

به مناسبت یلدا، مراسم شبی با ایرانیان با حضور تعداد زیادی از ایرانیان مقیم، دانشجویان ایرانی، همکاران سفارت و معلمان و تعدادی از ژاپنی‌های علاقمند به فرهنگ و تمدن اسلامی ‌ـ ایرانی از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری سفارت و انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه توکیو (توتیا) در ساختمان ایلیا برگزار شد.

حسين دیوسالار، رایزن فرهنگی کشورمان در سخناني، گفت: این گونه مناسبت‌ها فرصت مناسبی است برای اينکه بتوان در کنار یکدیگر فضای بهتر و مناسب تری را در کشور میزبان فراهم كرد.

وي افزود: رایزنی فرهنگی ضمن استقبال از دریافت ایده‌ها و بهره‌مندی از همکاری‌های ایرانیان مقیم و دانشجویان، امیدوار است تا بتواند بستر مناسبی برای تعامل و همکاری هر چه بیشتر فراهم كند.

دیوسالار با اشاره به جایگاه مناسبت‌های دینی، مذهبی و ملی اظهار كرد: این مناسبت‌ها که ریشه در اعتقادات دیني، ارزش های الهی، آموزه‌های مذهبی و ملی ما دارند در واقع عامل مهمی در هویت بخشی، تعالی و رشد هستند و می‌توانند زمینه‌ای برای انسجام و وحدت هر چه بیشتر را فراهم كند و باید با تکیه بر این داشته‌های غنی در راستای رشد و تعالی گام برداشت.

در ادامه برنامه، پورقدیم، از ایرانیان مقیم و ایزدی، از دانشجویان ایرانی دانشگاه توکیو، ضمن اجرای برنامه به شعرخوانی و توضیح در خصوص شب یلدا پرداختند و دو مسابقه حافظ خوانی و شعرخوانی از موسیقی‌های سنتی پخش شده نیز بخش‌های مورد توجه بود و به برگزیدگان، جوایزی به رسم يادبود اهداء شد.

قرقیزستان

مراسم جشن شب یلدا با حضور جمعی از شخصیت های قرقیزی و خانواده های ایرانیان مقیم به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران و با همکاری نمایندگی فرهنگي كشورمان در محل کتابخانه ملی قرقيزستان، برگزار شد.

در این مراسم، علی مجتبی روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مورد جایگاه یلدا و ریشه های آن در فرهنگ ایرانی گفت: این عید تنها در ایران نیست، بلکه در قرقیزستان نیز با عنوان چله برگزار می‌شود.

سجادپور، معاون وزیر و رئیس مرکز مطالعات وزارت امور خارجه کشورمان در زمینه جایگاه معنوی شب یلدا و اهمیت برگزاری آن نزد ایرانیان سخنانی را ایراد کرد.

سپس، خانم آینورا تمیر اوا، معاون وزیر فرهنگ قرقیزستان گفت: ما وقتی چنین اعیاد مشترکی را برگزار می کنیم، درمی‌یابیم که باید از آنها بخوبی پاسداری کنیم و نگذاریم بر ورطه فراموشی سپرده شود.

وی افزود: با برگزاری اینگونه اعیاد،  قرابت های گوناگون فرهنگی خود مان از جمله نوروز و یلدا را به عنوان ارزش و نماد فرهنگی مشترک برجهانیان معرفی می‌کنیم.

مراد جمعه تایف، رئیس آکادمی علوم طی سخنانی، زوایایی از مشترکات فرهنگی دو ملت را در زمینه شب یلدا و چله بیان كرد.

 

نیجریه

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نیجریه، مراسم شب آخر پاییز سال 1396(یلدای ایرانی) با حضور ایرانیان مقیم ابوجا، کارکنان و خانواده‌های سفارت کشورمان در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابوجا برگزار شد.

در اين مراسم، شركت كنندگان به قرائت اشعار شاعران بزرگ پارسی زبان از جمله غزلیات لسان الغیب حافظ  شیرازی پرداخته و این شب خاطره انگیز را کنار هم گرامی داشتند.

 

بلغارستان

مراسم مراسم شب آخر پاییز با حضور حمیدرضا آزادی، رایزن فرهنگی کشورمان، فارسی‌آموزان دوره مقدماتی، متوسطه و پیشرفته و تعدادی از ایرانیان فرهیخته مقیم بلغارستان در محل نمايندگي فرهنگي كشورمان، برگزار شد.

آزادی، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی شب یلدا را شب تولد خورشید دانست و افزود: ایرانیان این شب را که شب چله نیز نامیده می‌شود، شب پایان ظلمت و آغاز روشنایی می‌دانند و ضمن جمع شدن در کنار بزرگان خانواده و صرف میوه، شیرینی و آجیل، به قصه‌های بزرگان گوش می‌دهند و بر دیوان حافظ تفال می‌زنند.

در ادامه این مراسم  نبی‌الله معصومی، از ایرانیان مقیم و دوستداران شعر فارسی در خصوص آداب و رسوم این شب به ايراد سخنراني پرداخت.

وی محور ادبیات فارسی را عشق دانست و افزود: در شعر پارسی چه عشق زمینی و چه عشق آسمانی، نهایتا انسان را به سوی عشق ازلی و ابدی که همان خداوند متعال است رهنمون می‌شود.

 

تركيه (استانبول )

مراسم شب آخر پاییز با حضور کارکنان و خانواده‌های سرکنسولگری، سرپرستی آموزش و پرورش، مدیران و معلمان مجتمع آموزشی فجر 1 و 2 و سایر ارگان‌های جمهوری اسلامی ایران مستقر در شهر استانبول، برگزار شد.

در آغاز مراسم، عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی ایران در استانبول با يادآوري مجاهدت امام (ره) و شهداي گرانقدر پيرامون تاريخ و تمدن كهن ايران اسلامي بیان كرد: شب يلدا بعنوان یک نماد و سمبلي از آيين باستاني ايران اسلامي و بهانه بسيار خوبي براي صله رحم و تقويت دوستي‌هاست.

وي افزود: شب يلدا غلبه نور بر ظلمت و تاريكي است. اميدوارم با ظهور آقا امام زمان (عج)، بهار واقعي و روشنايی كامل و پيروزي نور بر ظلمت تحقق كامل پيدا كند.

حسن‌زاده، استاد زبان فارسی و نماینده دانشگاه علامه طباطبایی (ره) در دانشگاه استانبول در مورد نقش شادي در زندگي فردي و اجتماعي به  ايراد سخنراني پرداخت.

پس از آن، حسن بيگي، نقال و شاهنامه‌خوان با همراهي نوازندگي استاد صالحي به نقاله خوانی پرداخت.

برگزاري مراسم در دانشگاه استانبول

مراسم جشن شب یلدا و شاهنامه خوانی به همت دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول و با همکاری وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، با حضور جمع کثیری از اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی و دوستداران شعر و ادب ایران در سالن کنفرانس دانشگاه استانبول برگزار شد.

در آغاز این مراسم، علی گوزل یوز، ريیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول با تشریح فلسفه شب یلدا در آداب و رسوم ایرانیان، اشعاري از حافظ شیرازی قرائت کرد.

عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی ایران در استانبول نیز در سخنرانی خود شب یلدا را غلبه نور بر تاریکی خواند و فلسفه شب یلدا در میان مردم ایران را به عنوان شب وفا، محبت و صله ارحام ارزیابی کرد.

در ادامه، چهار تن از دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول ابتدا اشعاری به زبان فارسی و ترکی استانبولی قرائت کردند که مورد استقبال و تشویق حضار قرار گرفت.

ایلبر اورتایلی، استاد دانشگاه، ایرانشناس، مورخ و محقق مطرح ترکیه گفت: شُعرای دوران عثمانی با الهام از شعر فارسی، اشعار خود را پربار کردند. دوستی قدیمی و برادری ترکان و ایرانیان ایجاب می‌کند که مردم دو کشور به زبان و فرهنگ هم آشنایی داشته باشند و مناسبات خود را توسعه دهند.

اورتایلی افزود: برادری مردم ایران و ترکیه برای صلح جهانی بسیار مهم و ضروری است و می‌تواند توطئه‌های آمریکا در منطقه را خنثی کند.

مراسم شاهنامه‌خوانی و سخنراني حسن‌زاده، استاد زبان فارسی و نماینده دانشگاه علامه طباطبایی در دانشگاه استانبول بخش بعدی این مراسم بود.

 

اتريش

به همت رایزنی فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اتریش و با همکاری اداره‌کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آیین شب یلدا با حضور جمعی از ایرانیان مقیم، دانشجویان ایرانی و اتریشی‌های علاقمند به فرهنگ کشورمان در محل سالن ابن سینای خانه فرهنگ ایران برگزار شد.

این مراسم با پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و برنامه‌های متنوعی از جمله حافظ خوانی، مسابقات فرهنگي برای کودکان و بزرگسالان، بیان خاطره، اجرای قطعاتی از موسیقی  و ... اجرا شد.

همچنين، مراسم جشني نیز با همکاری  مجتمع آموزشی فارابی وین در سالن اجتماعات این مدرسه ویژه دانش آموزان و اولیا برگزار شد.

ترکیه (آنكارا)

به همت رایزنی فرهنگی ايران در آنكارا و با همکاری دانشگاه کرک قلعه، مراسم آیین باستانی یلدا ويژه دانشجویان و اساتید زبان فارسی اين دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم، عدنان کارا اسماعیل اوغلوا، رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کرک قلعه به تشریح فلسفه این جشن باستانی پرداخت و افزود: یلدا (آخرین روز پاییز) یکی از جشن‌های بزرگ باستانی ایرانیان است.

وی دلیل برگزاری این جشن از سوی ایرانیان باستان را تولد دوباره خورشید برشمرد و افزود: یلدا شب اول زمستان و شب آخر پاییز و طولانی‌ترین شب سال است.

رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی اين دانشگاه، توجه به آداب و سنن ملی و تلاش برای ایجاد همبستگی و تقویت بنیان خانواده را بخشی از آموزه‌های این جشن باستانی برشمرد.

در ادامه این مراسم، دانشجویان زبان فارسی با قرائت اشعاری از حافظ، به اجرای مراسم شاهنامه‌خوانی پرداختند.

برگزاري مراسم در مرکز آموزش زبان فارسی آنکارا

همچنين، مراسم جشني با حضور رضا عزیزیان، معاون رایزنی فرهنگی ایران، اساتید مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی، زبان‌آموزان و جمعی از دوستداران فرهنگ و ادب پارسی در مرکز آموزش زبان فارسی آنکارا برگزار شد.

احمد جباری، مدیر اين مرکز آموزشي در سخناني، گفت: ساختار کلان اجتماعی از چهار خرده نظام اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تشکیل شده که یکی از مهمترین موضوعات در خرده نظام فرهنگی، موضوع آداب و رسوم و سنن است و هر یک از آداب و رسوم دارای پشتوانه فلسفی ـ تاریخی است.

وی با تشریح ویژگی‌های این سنت باستانی افزود: شب یلدا نیز، با نگاه جامعه شناختی دارای سه کارکرد در سطوح خرد، میانه و کلان است. در سطح خرد روابط بین فردی را تقویت می‌كند، در سطح میانه همبستگی اجتماعی گروهها و اقوام را و در سطح کلان انسجام ملی را تقویت می‌كند.

در ادامه این مراسم، طاهره میرزایی، از مدرسین این مرکز با زبان ترکی به تشریح فلسفه شب یلدا و فال حافظ برای شرکت کنندگان در این مراسم پرداخت.

قرائت اشعار حافظ و اجراي شاهنامه‌خوانی توسط گروه هنري اعزامی از ایران از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

مراسم شاهنامه خواني

مراسم شاهنامه‌خوانی با حضور دانش آموزان ایرانی مجتمع آموزشی 22 بهمن آنکارا در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا برگزار شد.

در این مراسم، پیله گر، معاون آموزشی و پرورشی اين مجتمع در خصوص جشن باستانی ایرانیان نکاتی را بیان کرد و گفت: یلدا یکی از جشن های بزرگ باستانی ایرانیان است که در آخرین روز پاییز واقع شده است.

در ادامه این مراسم، مجتبی حسن بیگی و عباس صالحی، هنرمندان کشورمان به قرائت بخش‌هایی از شاهنامه فردوسی برای دانش‌آموزان پرداختند.

برگزاري مراسم در رايزني فرهنگي ايران

همچنين، مراسمي به همت رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا و با همکاری اداره کل همکاری های فرهنگی و ایرانیان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اجرای مجید اخوان در محل این نمایندگی فرهنگي، برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم، علیرضا دلخوش، معاون سفیر ایران در آنکارا اشعار سروده خویش را به مناسبت فرا رسیدن این جشن باستانی قرائت كرد و پس از آن، کلیپی در خصوص تاریخچه و معرفی شب یلدا  و فرهنگ و ارزش‌ها و سنت‌های اين شب طولاني، برای شرکت کنندگان در این مراسم پخش شد.

در ادامه، مجتبی حسن بیگی و عباس صالحی، از هنرمندان اعزامی کشورمان به هنر نمایی فرهنگ و هنر نمایشی سنتی ایران پرده خوانی شاهنامه پرداختند و مسابقه حافظ خوانی برگزار شد.

مراسم جشن یلدا و شاهنامه‌خوانی با حضور احسان چیچک، رییس دانشگاه آنکارا، حجابی کیرلانقیچ، رییس بخش آموزش زبان و ادبیات فارسی، رضا عزیزیان، معاون رایزنی فرهنگی ایران و جمعي از اساتید و دانشجویان به همت بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آنكارا در سالن فارابی اين دانشگاه برگزار شد.

حجابی، رییس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آنکارا به تشریح فلسفه این جشن باستانی پرداخت و در ادامه، معاون رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا افزود: توجه به دقایق و ثانیه‌های عمر و بهره‌گیری از تمام لحظات حیات و زندگی، بخشی از آموزه‌های بزرگترین شب سال بر اساس تقویم ایرانی است.

عزیزیان اهتمام سنت‌های ایرانی به حفظ کانون خانواده و تلاش در جهت تقویم و تحکیم بنیان خانواده را بخش دیگری از آموزه های این سنت باستانی برشمرد.

معاون رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا زنده نگه داشتن سنت‌ها و آداب و رسوم را بخش مهمی از هویت فرهنگی جوامع دانست و افزود: امیدواریم روزی فرا برسد که همه ملت‌های جهان به دور از جنگ و خونریزی در کنار یکدیگر با آرامش و صلح زندگی كنند.

در ادامه این مراسم دانشجویان زبان فارسی بصورت هم نوایی اشعاری از ابیات حافظ را قرائت کرده و به استقبال اجرای مراسم شاهنامه خوانی رفتند.

ترکیه (ارزروم)

به همت وابستگی فرهنگی کشورمان در ارزروم، نشست شب شعر و ادبیات ایران با حضور استاندار، قائم مقام شهردار، ريیس حزب سعادت شعبه شرق ترکیه، ريیس دانشکده ادبیات، ريیس کرسی زبان و ادبیات فارسی، اساتید و دانشجویان زبان فارسی، انجمن پیروان اهل بیت (ع) ارزروم، دانشجویان و ایرانیان مقیم در محل تبریز کاپی سی برگزار شد.

در این نشست، نعمت ییلدریم، ريیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ارزروم درباره شب یلدا و شعر و ادبیات ایران گفت: در فرهنگ مردم ایران، شب يلدا و شب چله، شب دوستی و مهر و محبت است.

رحیم کوشش، استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی اشعاری از شعرای ایران زمین خواند و به بيان رسوم ايرانيان در شب يلدا پرداخت.

همچنين، یکی از آشیق‌های شهر تبریز که از طرف شهرداری کلانشهر تبریز برای اجرای برنامه موسیقی سنتی به شهر ارزروم اعزام شده بود، به اجرای برنامه موسیقی سنتی پرداخت.

هند (دهلی‌نو)

مراسم جشن شب یلدا با حضور سفیر، نماینده ولی‌فقیه در هندوستان، رایزن فرهنگی ايران، سایر مسئولین و کارکنان نهادهای ایرانی و دانشجویان و ایرانیان مقیم دهلی‌نو و خانواده‌های ایشان (30 آذرماه) در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو، برگزار شد.

اين برامه با تلاوت كلام‌الله مجيد آغاز و در ادامه، حجت‌الاسلام سید محمود موسوی، بر سرمایه‌گذاری در تحصیل علم و زبان‌آموزی برای امکان ارتباط بهتر با اطراف در تمام عمر بویژه در ماموریت‌ها تأکید کرد.

وي بر تعامل بیشتر با همنوعان خاصه بزرگترهای فامیل، دوستان و آشنایان برای تعمیق دوستی‌ها را ضروري برشمرد و مناسبت‌های ملی و مذهبی را بهانه خوبی برای تحقق این مهم خواند.

در ادامه برنامه، حافظ خوانی به رسم سنت دیرینه ایرانیان در شب یلدا توسط احسان الله شکرالهی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی ایران در هند و دو سرود توسط دانش آموزان دوره ابتدایی مجتمع آموزشی ایرانیان مقیم دهلی‌نو اجرا شد.

ارمنستان

مراسم جشن شب یلدا با حضور ایرانیان و ایران‌دوستان ارمنی با همکاری اداره‌کل همکاری های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رایزنی فرهنگی کشورمان در ایروان، برگزار شد.

این مراسم ابتدا با هنرنمایی فارسی‌آموزان مدارس ارمنستان با اجرای سرود ملی ایران و ارمنستان آغاز شد و سپس، سید محمد رضا حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان، به اهمیت شب یلدا و توجه ایرانیان به آداب و رسوم در اين مراسم پرداخت.

خانم نوروزی، استاد اعزامی از تهران در سخنانی به سابقه تاریخی شب یلدا و فلسفه این شب و تأثیر آیین مهر بر دین مسیحیت پرداخت.

پس از آن، یکی از دانش‌آموزان مدارس ارمنستان با خواندن اشعار شعرای پارسی گوی از جمله حافظ، سعدی، مولوی و برخی ضرب المثل های ایرانی به اجرای برنامه پرداختند.

در پایان، حافظ خوانی، موسیقی زیبای فلکلوریک ایرانی و گروه موسیقی آوای دلشدگان، اعزامی از ايران به اجرای موسیقی سنتی ایرانی پرداختند.

فرانسه

جشن شب یلدا به همت رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه با حضور جمع کثیری از ایرانیان و کارکنان نهادها در محل خانه فرهنگ ایران در پاریس برگزار شد.

اين مراسم با تلاوتی چند از کلام الله مجید، آغاز و مطالبي در خصوص جایگاه و نقش شب یلدا در تبلور صمیمیت میان اعضای خانواده های ایرانی بيان شد.

احمد جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونسکو ضمن مقایسه دو شاعر بزرگ ایرانی، سعدی و حافظ، این بزرگان و مشاهیر را اسطوره های زبان پارسی دانست. وی بقا و جلال امروزی ادبیات فارسی را مرهون آثار و شاهکارهای شعراء و عارفان سرزمین ایران معرفی كرد.

نماهنگی از جاذبه‌های فرهنگی و آداب و رسوم ایرانی، نمایش فیلم تهران، اجراي گروه موسیقی سنتی ایران زمین از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

مالزي

به همت رایزنی فرهنگی ايران، مراسم جشن باستانی شب یلدا همراه با حافظ خوانی و پخش کلیپ موسیقی سنتی ایرانی و با حضور جمعی از ایرانیان مقیم مالزی در کوالالامپور مالزی برگزار شد.

علی محمد سابقی، رایزن فرهنگی ايران در مالزي در سخناني، گفت: فرهنگ غنی ایرانی مشحون از المان‌های انسانی، اخلاقی، دوستی و همراهی با طبیعت است که جشن‌های نوروز و یلدا از جمله این نمادها به شمار می‌روند.

وی افزود: علاوه بر آئین های مذهبی، آئین های باستانی از گذشته برجای مانده که شب یلدا یکی از آنهاست و مردم ایران در این آئین، حکایت های اخلاقی و انسانی را در طول تاریخ به نسل های دیگر منتقل کردند و همین حرکت سبب شد تا فرهنگ ایرانی با غنا و پویش همچنان حفظ شود.

ناصر سارلی، از اساتید ادبیات فارسی کشورمان به عنوان سخنران ديگر این مراسم، در سخنانی به سنت های ایرانی در گاهشماری ها پرداخت و در ادامه، مسابقه قرائت اشعاری از حافط شیرازی برگزار شد.

بلاروس

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مراسم شب یلدا با حضور فارسي‌آموزان، اساتيد و ايرانيان مقيم در مرکز ایران‌شناسی و زبان فارسی دانشگاه تربیت معلم ماکسیم تانکای بلاروس، برگزار شد.

اين مراسم با پخش سرود ملی ایران و دکلمه شعر حافظ به دو زبان فارسی و روسی توسط خانم ندا حسن شالی، استاد زبان فارسی دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مینسک، آغاز شد.

کادیر نیکولایویچ، معاون ريیس دانشکده تاریخ دانشگاه تربیت معلم اظهار امیدواری کرد که انجام چنین برنامه‌های فرهنگی و آموزنده در مرکز ایران‌شناسی این دانشگاه با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تداوم یابد.

عبدالمجید ابوالقاسمی، سرپرست رایزنی فرهنگی كشورمان در سخنان خود، اظهار كرد: برگزاری اینگونه مراسم و آشنایی دانشجویان بلاروسی با فرهنگ و سنت غنی ایرانی این امکان را فراهم می‌آورد تا به دانش خود در زمینه مطالعات ایران بیافزایند تا در سطوح بالاتر شاهد شکوفایی و موفقیت آنها در رشته ایرا‌ن‌شناسی باشيم.

محمد طاهری، استاد زبان و ادبیات فارسی اعزامی از ایران درباره حافظ و نقش آن در زندگی ایرانیان سخن گفت.

ارائه مقاله درباره ساز سنتی ایران و اجرای برنامه فرهنگي و هنري توسط رضا بهرامی، دانشجوی پزشکی دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس به همراه معرفی سازهای محلی نقاط مختلف ایران، قرائت ابیاتی از حافظ و اهداي جوايز به شركت‌كنندگان از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

آلمان

مراسم شب یلدا با حضور ایرانیان مقیم در محل رایزنی فرهنگي ايران در آلمان، برگزار  شد و  خالقي در خصوص آداب و رسوم ايرانيان به ايراد سخنراني پرداخت.

قرائت اشعار حافظ، تکنوازی و شعر خوانی به زبان فارسی و آلمانی در ادامه اين مراسم صورت گرفت.

زيمبابوه

به همت رايزني فرهنگي ايران در زيمبابوه، مراسم جشن شب يلدا در سالن اجتماعات مسجد آل محمد (ص) شهر هراره برگزار شد.

اين برنامه با نماز جماعت مغرب و عشاء آغاز شد و با قرائت قرآن كريم و دعاي كميل ادامه يافت. حافظ خواني و قرعه‌كشي براي اهداي هدايايي فرهنگي از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

 

قزاقستان

مراسم آئینی «شب یلدا» با حضور سركنسول و اعضای سرکنسولگری ایران، کادرِ آموزشيِ مدرسه ایرانیان و تنی چند از تاجران و دانشجویان مقیم آلماتی در محل وابستگی فرهنگی ایران در آلماتی برگزار شد.

در اين مراسم، دعای كميل قرائت شد و جلالی کیاسری، وابسته فرهنگی كشورمان در آلماتی، غزلی از دیوان حضرت لسان الغیب «حافظ شیرازی» خواند و به جايگاه بهجت و انبساط و شادي و خرسندي در زندگيِ اجتماعي آدميان پرداخت.

صمدي، از آموزگاران مدرسه ايرانيان نیز در خصوص ارزش‌هاي آیین یلدا و زيبايي‌هاي آن سخنانی ایراد كرد.

مهدوي نژاد، آموزگار ديگر مجتمعِ آموزشي ايرانيان آلماتي، غزلي را با شور و حال بر خواند و سروري به جمع ايرانيان حاضر در مجلس بخشيد.


١١:١٨ - 1396/10/02    /    شماره : ٦٩٤٤٣١    /    تعداد نمایش : ١٦٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.