English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
اخبار > ترويچ سيره و معارف رضوي از اهداف جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) است


  چاپ        ارسال به دوست

ابراهيمي تركمان در نشست پانزدهمين جشنواره امام رضا (ع):

ترويچ سيره و معارف رضوي از اهداف جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) است

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نخستين نشست شوراي بين‌الملل پانزدهمين جشنواره فرهنگي هنري امام رضا (ع)، با تاكيد بر توجه ويژه به بحث محتوايي آثار فاخر رضوي، گفت: ترويچ سيره و معارف رضوي از اهداف جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نخستين نشست شوراي بين‌الملل پانزدهمين جشنواره فرهنگي هنري امام رضا (ع)، صبح امروز (24 مهرماه) با حضور و سخنراني ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي و قهرمان سليماني، معاون آموزشي و پژوهشي سازمان فرهنگ، سید جواد جعفری، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) و جمعي از مديران و رؤساي نهادهاي عضو جشنواره در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

در آغاز اين نشست، ابراهيمي‌تركمان ضمن عرض تسليت به مناسبت ايام سوگواري و عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدلله الحسين (عليه‌السلام)، به احاديثي از آن امام همام و جايگاه رفيعشان نزد پيامبر اكرم (ص) و پروردگار اشاره كرد.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه سخنان خود، به برگزاري جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) اشاره و تصريح كرد: اين جشنواره به صورت سالانه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در داخل و خارج از کشور با حضور اندیشمندان، پژوهشگران، هنرمندان و در یک کلام پدیدآورندگان آثار فاخر رضوی با خلق آثار فاخر و ارزنده زمینه ترویج بیش از پیش فرهنگ، سیره و معارف رضوی با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای عضو جشنواره، برگزار مي‌شود.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: ارتقاي كمي و كيفي اين رويداد معنوي و مهم‌ترين نكته‌اي كه بايد در اين جشنواره نسبت بدان توجه ويژه شود، بحث محتوايي است. صاحب‌نظران و دست‌اندركاران عرصه بين‌الملل و شيفتگان و ارادتمندان به ساحت مقدس اهل بيت (ع) با ارائه ايده‌هاي نوين مي‌توانند رشد همه جانبه برنامه‌هاي جشنواره پانزدهم را فراهم كنند.

وي به تشكيل شوراي امور بين‌الملل جشنواره فرهنگي هنري امام رضا (ع) اشاره كرد و گفت: برنامه‌های تعریف شده برای خارج از کشور در اين جشنواره بین‌المللی با بهره‌گیری از ظرفیت علمی و فرهنگی اندیشمندان و دانشمندان جهان همچنین، مشارکت ارادتمندان هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت در اقصی نقاط جهان برگزار می‌شود.

رييس شوراي امور بين‌الملل جشنواره فرهنگي هنري امام رضا (ع)، مديريت این بخش را با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همکاری نهادهای فرهنگی مرتبط با خارج از کشور برشمرد و گفت: با توجه به تعداد گسترده نقاط برگزار كننده اين جشنواره بين‌المللي و استقبال نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف جهان اقتضا مي‌كند تا از هم‌اكنون برنامه‌ريزي‌هاي سازنده جهت اجراي مناسب اين رويداد معنوي صورت گيرد.

وي تأكيد كرد: براي جشنواره پانزدهم سعي بر آن شود تا ترجمه احاديث امام رضا (ع)، زندگينامه ايشان، آثار مرتبط با سير و سلوك امام رضا (ع)، معرفي آخرين نسخه‌هاي خطي در خصوص امام رضا (ع) و از قبيل آن از سوي پدیدآورندگان آثار فاخر رضوی داخل و خارج از كشور در دستور كار قرار گيرد تا كمك مؤثري به پيشرفت و جهش روزافزون برنامه‌ها شود.

سید جواد جعفری، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) ضمن معرفي و تشريح اين بنياد، گفت: به منظور ایجاد یک جریان مستمر و پویا در حوزه بسط و گسترش معارف رضوی در داخل و خارج از کشور و نیز گسترش فعالیت‌ها و خدمات علمی و فرهنگی و مشارکت بیش از پیش اصحاب فرهنگ و هنر در طول سال با ایجاد همدلی و هماهنگی در بین دستگاه‌های اجرایی و نهادهای دولتی و تشکل‌های مردمی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های فرهنگی موجود کشور، اين بنیاد بین‌المللی تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شده است.

وي ترویج فرهنگ، سیره و معارف رضوی، انتشار گسترده آثار فرهنگی و هنری مرتبط با فرهنگ رضوی و تجلیل از پدیدآورندگان و تولیدکنندگان آثار مرتبط با فرهنگ رضوی را از اهداف اين بنياد بين‌المللي عنوان كرد.

جعفری افزود: در اين جشنواره اموري چون راه‌اندازي بخش بين‌الملل و بهره‌گيري از كارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور، تشكيل كميته علمي، بحث ترجمه آثار منتخب، همکاری و تعامل با مراکز و موسسات مرتبط با فرهنگ منور رضوی اعم از داخلی و خارجی، منجر بدان شد تا هم در اجرا و هم عملياتي شدن اين رويداد معنوي، بسيار تأثيرگذار بود.

سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه اين نشست، به تبيين جهت‌گيري‌هاي بخش بين‌الملل پانزدهمين دوره جشنواره فرهنگي هنري امام رضا (ع) به مناسبت سال 2017 ميلادي و انتخاب مشهد مقدس به عنوان پايتخت فرهنگ جهان اسلام پرداخت.

وي با تأكيد بر اجراي برنامه‌هاي جشنواره پانزدهم به ويژه بخش بين‌الملل همسو با اين اتفاق بين‌المللي گفت: آيين افتتاحيه اين جشنواره هفته آخر ژانويه (دي‌ماه سال جاري) خواهد بود. برگزاري اين رويداد فرهنگي با حضور جمعي از مهمانان داخلي و خارجي همراه با برپايي نمايشگاه، همايش و نمايش هنر اسلام با همكاري دانشگاه تبريز و فردوسي و ديگر فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري محقق مي‌شود.

هاشمي همچنين، افزود: جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) با همكاري اعضای شورای بین‌الملل جشنواره و با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جامعةالمصطفی (ص) العالمیه و مجمع جهانی اهل بیت (ع) پُرشورتر و پُرصلابت‌تر از سال‌های گذشته در بسیاری از نقاط دنیا برگزار می‌شود.

قهرمان سليماني، معاون آموزشي و پژوهشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت علمی ـ فرهنگی اندیشمندان و دانشمندان جهان و همچنین، مشارکت ارادتمندان هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت در اقصی نقاط جهان در اين جشنواره بين‌المللي، تأكيد كرد.

وي ادامه داد: بخش بين‌الملل اين جشنواره با رویکرد علمی، پژوهشی، فرهنگی و هنری با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برگزار می‌شود. یکی از رسالت‌های این بنیاد انتشار دستاوردهای جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) است كه از سوی انتشارات بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع) منتشر می‌شود.

سليماني تصريح كرد: سازماندهی برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) با ایجاد فرصت‌های معنوی دهه کرامت در داخل و خارج از كشور و اهتمام به ارتقاء کمی و کیفی این برنامه‌ها به برگزاري موفق آن كمك خواهد كرد.

در ادامه اين نشست نسبت به خادمان فرهنگ رضوي، بانوان مروج اين فرهنگ، ایجاد و تأسیس پایگاه اطلاع‌رسانی و خبرگزاری و انتشار نشریه در زمینه فرهنگ رضوی، تولید آثار علمی پژوهشی مرتبط با فرهنگ رضوی و برگزاری جشنواره‌ها، همایش‌ها، بزرگداشت‌ها، نمایشگاه‌ها، مسابقات، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و برنامه‌های تبلیغی مرتبط با فرهنگ رضوی تأكيد شد.

انتهاي پيام/


١٧:٢١ - 1395/07/24    /    شماره : ٦٦٢٨٨٠    /    تعداد نمایش : ١٨٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.