English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
اخبار > نشست «آشنايي با جامعه ايرانيان آمريكا» برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي؛

نشست «آشنايي با جامعه ايرانيان آمريكا» برگزار شد

نشست تخصصي «آشنايي با جامعه ايرانيان آمريكا» با سخنراني محمدحسين شهرباني، دبير انجمن اسلامي دانشجويان ايراني مقيم آمريكا صبح امروز(7 ارديبهشت) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين نشست تخصصي از سوي اداره‌كل امور فرهنگي ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با حضور كارشناسان اين سازمان و همچنين كارشناسان و نمايندگان پژوهشگاه مطالعات جهان، پژوهشگاه آمريكاشناسي، معاونت بين‌الملل حوزه علميه قم، بنياد سعدي، پژوهشگاه ميراث فرهنگي، بنياد ملي نخبگان، صدا و سيما، معاونت بين‌الملل بسيج و ... برگزار شد. محمدحسين شهرباني، دبير انجمن اسلامي دانشجويان ايراني مقيم آمريكا (فوق‌تخصص مكانيك و الكترونيك و جانباز 8 سال دفاع مقدس) سخنران اصلي اين نشست تخصصي بود.

در ابتداي اين نشست، حسين ديوسالار، مديركل امور فرهنگي ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، با بيان سخناني كوتاه، هدف از برگزاري اين نشست‌ها را دستيابي به شناخت دقيق‌تر از هموطنان ساكن در خارج از كشور براي ارايه خدمات‌ بهتر و بيشتر عنوان كرد و افزود: بر اساس آمارها بين 5 تا 8 ميليون ايراني در خارج از كشور زندگي مي‌كنند كه اين تعداد حتي بيش از جمعيت برخي از كشورهاي همسايه و كشورهاي عربي است.

وي ادامه داد: هموطنان ايراني ما در خارج از كشور در بسياري از حوزه‌هايي كه حضور دارند، جزو افراد موفق آن كشور محسوب مي‌شوند؛ به خصوص در اروپا و آمريكا كه داراي جايگاه نخبگي هم هستند. با اين حال تاكنون از ظرفيت ايرانيان خارج از كشور بهره نبرده‌ايم.

ديوسالار تأكيد كرد: نگاه ايران به ايرانيان خارج از كشور، نگاه فرصت‌محوري و استفاده از سرمايه و دانش آنها در داخل كشور نيست؛ بلكه ايران، فرزندان خود در خارج از كشور را قدرت نرم نظام مي‌داند و به دنبال بسترسازي براي استفاده از توانمندي‌هاي ايرانيان علاقمند براي خدمت در ايران است.

در ادامه برگزاري اين نشست، شهرباني، به عنوان سخنران اصلي اين برنامه با قدرداني از توجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مسايل ايرانيان خارج از كشور، به بيان تجربيات خود از عضويت و مديريت انجمن اسلامي دانشجويان ايراني مقيم آمريكا پرداخت.

وي با بيان اينكه اين انجمن با تلاش افرادي همچون شهيد چمران راه‌اندازي شد، گفت: اواخر سال 1355 براي ادامه تحصيل به آمريكا رفتم و از همان بدو ورود به اين كشور و بعد از آشنايي با چند دانشجوي مسلمان، عضو اين انجمن شدم كه فعاليت‌هاي انقلابي در پيگيري تأسيس حكومت اسلامي و مخالفت با رژيم پهلوي داشت.

شهرباني در ادامه با برشمردن برخي از اقدامات انقلابي انجمن اسلامي دانشجويان ايراني مقيم آمريكا، گفت: در آن زمان تمامي دانشجويان و مخالفان حكومت پهلوي و بچه‌هاي مسلمان دور هم جمع شده بوديم؛ تا اينكه انقلاب پيروز شد و فعاليت‌هاي اين انجمن رنگ و بوي ديگري گرفت و با اجراي برنامه‌هاي منظم و منسجم در ايالت‌ها و شهرهاي مختلف آمريكا، به مقابله با جريان‌هاي مخالف انقلاب از جمله منافقين، ماركسيست‌ها و دموكرات‌ها و ديگر گروه‌هاي معاند انقلاب اسلامي، پرداختيم.

دبير انجمن اسلامي دانشجويان ايراني مقيم آمريكا در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه در آن زمان در آمريكا تعداد مساجد، فروشگاه‌هاي اسلامي، افراد محجبه و ... بسيار اندك بود، گفت: انجمن‌ اسلامي در آن سال‌ها جلسات هفتگي خود با برنامه‌هايي مانند سخنراني، آموزش قرآن، تفسير، مباحثه‌هاي سياسي و ... را پيگيري مي‌كرد و در دوران جنگ تحميلي عليه ايران هم با داير كردن ميزهاي فرهنگي در دانشگاه‌هاي مختلف، به ارايه كتب و نوارهاي اسلامي و مرتبط با انقلاب اسلامي ايران، مي‌پرداخت.

وي همچنين با اظهار اين نكته كه جامعه آمريكا براي خود مردم آمريكا و به صورت هنرمندانه ايجاد شده است، گفت: براي فعاليت در اين جامعه بايد با تمامي قوانين اين كشور آشنا بود. ما نيز با استفاده از اين دانش و آگاهي، در زمان اشغال سفارت آمريكا در تهران، به دفاع از اين اقدام پرداخيتم و با استفاده از ظرفيت‌هاي موجود در اين جامعه، با ضد تبليغات عليه ايران، مقابله كرديم.

شهرباني در بخش ديگري از سخنان خود تأكيد كرد: انجمن اسلامي دانشجويان ايراني مقيم آمريكا هميشه در مجالسي كه حرف عليه ايران و اسلام باشد، حرفي براي گفتن دارد. در حقيقت فعاليت‌هاي اين انجمن در شهرهاي مختلف آمريكا، نقطه مثبتي براي ارايه فرهنگ ايراني ـ اسلامي و شيعه براي تمام آمريكاست. جلسات هفتگي انجمن اسلامي و دعوت از اساتيد مختلف براي سخنراني، توانست مسايل اسلامي را در اكثر شهرهاي آمريكا منتشر كند.

وي اين بخش از سخنان خود را اينگونه ادامه داد: بعد از اين مرحله بود كه لزوم ايجاد مساجد در شهرهاي مختلف آمريكا مطرح شد و با كمك انجمن اسلامي، برادران اهل سنت اقدام به ساخت مساجد كردند، به نحوي كه هم‌اكنون در شهري كه من زندگي مي‌كنم (سالت‌ليك سيتي در ايالت يوتا) 4 مسجد بزرگ فعاليت مي‌كنند.

شهرباني افزود: در اين مرحله بود كه از سال 84 ميلادي، شاهد هجوم عظيمي از سوي جماعت تبليغي به آمريكا و مساجد اين كشور بوديم كه توسط عربستان سعودي حمايت مي‌شدند. از پشت پرده اين جريان خبر ندارم؛ اما مي‌دانم كه از فعاليت‌هاي انجمن اسلامي احساس خطر كردند و با هزينه‌هاي بسياري اقدام به اعزام تبليغي‌ها به آمريكا كردند و بيشتر مساجد اين كشور را در دست گرفتند.

دبير انجمن اسلامي دانشجويان ايراني مقيم آمريكا در ادامه اين بخش از سخنان خود گفت: به هر حال احداث مساجد بسيار و فعالت مساجد سبب شد تا فعاليت‌هاي انجمن اسلامي كمتر شود و از آن به بعد جلسات هفتگي كه پيش از آن در انجمن برگزار مي‌شد، در مساجد و با حضور تعداد بيشتري از مسلمانان با مليت‌هاي مختلف برگزار شدند.

وي افزود: در حال حاضر هم فعاليت انجمن اسلامي انجمن اسلامي دانشجويان ايراني مقيم آمريكا به برگزاري سمينارهاي سالانه محدود شده است. البته سمينار سالانه‌اي هم از 6 سال پيش به نام انجمن اسلامي شيعيان مقيم آمريكا (شامل شيعيان با مليت‌هاي مختلف) و همچنين سمينار سالانه شعيان عرب، به موازات انجمن اسلامي دانشجويان ايراني در آمريكا، فعاليت مي‌كنند.

شهرباني همچنين با بيان اينكه تقريباً تمامي ايرانيان مقيم آمريكا جزو افراد تحصيلكرده هستند و جامعه شيعه در آمريكا را شكل داده‌اند و مساجد آنها هم در اين كشور بسيار فعال هستند، گفت: بايد جامعه امروز مسلمانان، شيعيان و ايرانيان آمريكا را بهتر بشناسيم و تنها راه آن شناخت مساجد و مسئولين و برنامه‌هاي اين مساجد در سراسر آمريكاست.

وي افزود: بايد آماري از مساجد مسلمانان و به خصوص شيعيان آمريكا تهيه شود و سپس به نيازسنجي مسلمانان پرداخت و با استفاده از آن براي رفع نياز شهرها و جوانان و جامعه مسلمانان و ايرانيان، برنامه‌ريزي و اقدام كرد.

شهرباني در پايان سخنان خود تأكيد كرد: مساجد آمريكا احتياج دارند كه ايران با آنها ارتباط داشته باشد و نيازهاي آنان را با توجه به شناخت دقيقي كه از آنها به دست خواهد آورد، مرتفع سازد.

انتهاي پيام/


١٦:٣٢ - 1395/02/07    /    شماره : ٦٥٠٠٩١    /    تعداد نمایش : ١٧٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.