English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٥ مرداد ١٣٩٦
اخبار > لبخند نوروزی با اجرای منوچهر آذری در دوشنبه/ نوروزباش تا بپرورانی


  چاپ        ارسال به دوست

در جشن ایرانیان مقیم تاجیکستان؛

لبخند نوروزی با اجرای منوچهر آذری در دوشنبه/ نوروزباش تا بپرورانی

جشن باستانی نوروز با عنوان"لبخند نوروزی" به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با اجرای منوچهر آذری در سالن«زیب النساء» اتحادیه سینماگران تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در حالی که نوروز سال 1395 در تاجیکستان از سوی دولت این کشور و در آستانۀ 25 سالگی استقلال با حضور مردم، دولت و مهمانانی از کشورهای حوزۀ نوروز در حال برگزاری است،مراسم جشن باستانی نوروز با عنوان"لبخند نوروزی" به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با همکاری ادارۀ کل امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دوم فروردین ماه برگزار شد.

این جشن باستانی با حضور فغانی، سفیر و ابراهیم خدایار رایزن فرهنگی کشورمان در تاجیکستان، سیدرضا محمدی، شاعر و رئیس اتحادیۀ نویسندگان افغانستان ،حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی- تاجیکی سفارت ایران در تاجیکستان،محمدکاظم کاظمی شاعر افغان و با اجرای منوچهر آذری، طنرپرداز شهیر و بازیگر رادیو و تلویزیون و همچنین مهدي فارغي مجری سیما، علی راموز، خواننده، سيد فرشيد بني جمالي (ارگ) و جمع زیادی از ایرانیان، تاجیک‌ ها و افغانستانی ‌های مقیم تاجیکستان برگزار شد.

در ابتدای مراسم، فغانی، سفیر کشورمان در تاجیکستان، ابراز امیدواری کرد که سال پیش رو را که مقام معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامیده اند، سال مبارکی برای همۀ ملت ایران باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: ما ایرانی‌ ها، تاجیک‌ ها و افغان ‌ها، بسیار سعادتمندیم که نیاکان ما روزی را به عنوان عید انتخاب کردند که روز اعتدال زمین و زمان است و به همین سبب، می ‌توان نوروز را در یک کلمه "جشن اعتدال" نامید.

وی با اشاره به پیام نوروزگفت: پیام نوروز این است که هیچ زمستانی ماندگار نیست، پیامش این است که نه مثل زمستان باش که بلرزانی و نه مثل تابستان باش که بسوزانی، بلکه نوروز و بهار باش تا بپرورانی.

فغانی در ادامه، حیات زایی را مهم ترین کارکرد بهار دانست و افزود: نوروز از نظر اجتماعی نیز چندین کارکردی دارد که یکی از آنها "هویت آفرینی" و "ایجاد همگرایی" است. نوروز جغرافیای وسیعی را از قفقاز، آسیای مرکزی، فلات ایران، شبه قاره و شمال آفریقا در بر می‌گیرد و اکنون نیز در آمریکا و اروپا یک جشن کاملا شناخته شده است و از وقتی که به عنوان جشن بین‌المللی رسمیت یافته، در همه جای دنیا گرامی داشته می ‌شود.

وی تاکید کرد: البته نوروز از آغاز هم، یک جشن بین‌المللی بود و به رسمیت شناخته شدن آن از سوی سازمان ملل به معنای مهر تأیید بر این وجهه و ویژگی آن می‌ باشد.

فغانی امیدبخشی، شادی آفرینی، یأس زدایی و همدلی را از دیگر کارکردهای نوروز عنوان کرد و پاک کردن دل‌ ها از کینه و کدورت، و به دید و بازدید همدیگر رفتن مردم در ایران و همچنین دیگر کشورهای فارسی زبان را از سنت‌های پابرجای نوروز برشمرد.

سفیر کشورمان در پایان گفت: به قول شاعر «این بهار نو ز بعد برگ ریز/ هست برهان بر وجود رستخیز»، یعنی نوروز علاوه بر سایر ویژگی‌ ها در عین حال عبرت آفرین هم هست؛ بنابراین امیدواریم که خداوند متعال در این ایام نوروز، تحول واقعی را که تحول جان و روان است، نصیب ما بگرداند.

در ادامه این برنامۀ، ابراهیم خدایار، رایزن فرهنگی ایران در تاجیکستان طی سخنانی نوروز را به همۀ حضار تبریک گفت و حضور پرشکوه آنان را در این مراسم نشانۀ احترام به سنت های نیک نیاکان دانست. وی در بخشی از سخنانش گفت: داستايفسكي، نويسندة بزرگ روس در يكي از اثرهايش با نام «دفتر يادداشت روزانة يك نويسنده» از مارشال مك لوهان، نخستين رئيس جمهور فرانسه در جمهوري سوم (1870-1940م) نقل قولي كرده و نوشته است: «تمام سياست و مشي زندگي را مي‏توان در اين شعار خلاصه كرد: عشق به ميهن». من فكر مي كنم عشق به ميهن چيزي نيست كه ساخته و آماده آن را در اختيار ما بگذارند. اين عشق درست مثل ساختن يك خانواده نياز به تلاش دارد، نياز به از خود گذشتگي و فداكاري دارد؛ همان كاري كه نياكان ما در طول تاريخ براي حفظ اين دردانة عزيز كردند و به ما نيز ياد دادند تا اينگونه باشيم؛ بنابراين ما نيز وظيفه داريم در هر كجاي اين كرة خاكي كه  هستيم، شعلة عشق به ميهن را در چراغدان جان و دلمان  برافروخته نگه داريم. به قول فردوسي بزرگ:

دريغ است ايران كه ويران شود

كنام پلنگان و شــــــيران شود

چو ايران نباشد تن مــــن مباد

درين بوم و بر زنده يك تن مباد

همه سر به سر تن به كشتن دهيم

از آن به كه كشور به دشمن دهيم

رايزن فرهنگي كشورمان در ادامه با اشاره به نقش نوروز در پاسداشت ارزش هاي ملي افزود: نوروز ارجمند، نوروز دل افروز و خجسته‏پي، هزاران سال است كه عشق به ميهن را، عشق به سنت هاي ديرپا و زيباي وطن را هر ساله با آغاز شدن بهار به ما يادآوري مي كند، پس ما فارسي زبانان چقدر خوشبخت هستيم كه فرزند نوروزيم.

خدايار در ادامه با ابراز سپاس از حضور دو تن از شاعران برجستة افغانستان در این مراسم گفت: امروز ماية خوشبختي ماست كه ايرانيان، تاجيكان و افغان ها به عنوان فرزندان فرهنگ پارسي در كنار هم نوروز را جشن گرفته‏ايم.

در این بخش محمدکاظم کاظمی، شاعر نامدار افغان، سیدرضا محمدی، شاعر و رئیس اتحادیۀ نویسندگان افغانستان و حسن قریبی، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی- تاجیکی سفارت ایران در تاجیکستان اشعار نوروزی خود را قرائت کردند که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

در ادامه علی راموز، خوانندۀ کشورمان چند قطعه موسیقی ایرانی اجرا کرد و فضاي شادي را در ميان جمع ايجاد كرد.

اجرای منوچهر آذری و حضور وی در صحنه موجی از شادی و خنده را به حضار تقدیم کرد و حال و هوایی کاملاً نوروزی به آن داد.

انتهای پیام/


١٣:١٣ - 1395/01/07    /    شماره : ٦٤٨١٨٥    /    تعداد نمایش : ١٠٩٦خروج
 

گزارش تصويري
 • چهارمين نشست «قند پارسي»
  چهارمين نشست «قند پارسي»، اول مردادماه با شركت 145 تن از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 44 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد

 • برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ
  سه نشست قند پارسي در سال‌هاي (1393-1395) با حضور اساتيد و دانشجويان شركت‌كننده از كشورهاي مختلف جهان در دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران
  نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» 13 تيرماه، با حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فرهنگستان هنر، افتتاح شد.

 • بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري جمهوري آذربايجان 13 تيرماه با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن ديدار با اشرف بروجردي از اين سازمان نيز بازديد كرد.

 • ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان، ظهر امروز (دوشنبه 12 تير) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كرد.