English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٦
اخبار > مصباحی‌مقدم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایران را در مالزي تبیین كرد


  چاپ        ارسال به دوست

مصباحی‌مقدم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایران را در مالزي تبیین كرد

حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در جلسه پرسش و پاسخ ایرانیان مقیم مالزی، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایران را تبیین كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این جلسه که با حضور مرضيه افخم، سفیر و علی‌اکبر ضیائی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی و جمعی از کارگزاران نظام و ایرانیان مقیم در محل رایزنی فرهنگی كشورمان برگزار شد، حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، حضور در این جلسه را در راستای تبیین دیپلماسی اقتصادی و چشم‌اندازه آینده جمهوری اسلامی دانست و به بیان تعریفی از اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: اگر سخن از اقتصاد مقاومتی به ميان مي‌آيد، هدف داشتن الگو برای مقاوم‌سازی اقتصاد ایران است.

وي افزود: اقتصاد ایران دارای ضعف‌های جدی است؛ یعنی از ظرفیت‌های آن به خوبی استفاده نشده است. یکی از اين ظرفيت‌هاي مغفول مانده، استفاده از نیروی انسانی است؛ نیروی انسانی که به خودش متکی باشد.

مصباحي‌مقدم با بيان اينكه بیش از این الگوی اقتصادی ما الگوی غربی بوده است، گفت: تجربه 34 سال گذشته نشان داده است كه الگوی غربی، الگوی مفیدی نبوده است. الگوی نیروی اقتصادی ما باید بر اساس فرهنگ و ظرفیت‌های خودمان طراحی شود. در این الگو استفاده از نخبگان و اندیشمندان داخلی به جای الگوگیری و پیروی کورکورانه از غرب مورد تأكید قرار گرفته است.

وی درادامه سخنان خود افزود: یکی از ایرادهای اصلی اقتصاد ایران، اتکا به نفت است. البته از ابتدا بدینگونه نبوده است؛ اما به مرور بیماری هلندی در اقتصاد ایران به وجود آمد. بیماری هلندی، یک مفهوم اقتصادی است که تلاش می‌کند رابطه بین بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی (مانند نفت در ایران) و رکود در بخش صنعت را توضیح دهد.

با اتمام سخنان مصباحي‌مقدم كه موضوعاتي همچون نگاه اقتصاد مقاومتی به ظرفیت‌های مالیاتی، پایان دادن به درآمدهای ناشی از فساد اقتصادی و ایجاد امنیت غذایی و بهداشتی و درمانی به عنوان پیامدهای اقتصاد مقاومتی، هدايت 900 هزار میلیارد تومان نقدینگی جامعه به سمت تولید در الگوي اقتصاد مقاومتي و ... را در بر مي‌گرفت، ایرانیان مقیم مالزی، سؤالاتی را مطرح و پاسخ آن را از نماينده مردم تهران در خانه ملت، دريافت كردند.

بنا بر اعلام اين خبر، در پایان این برنامه مرضيه افخم، سفیر كشورمان در مالزی نیز با بيان سخناني کوتاه، مقدمه فرهنگ‌سازی را توجه به رفتارهاي خود و خودسازی دانست و اظهارامیدواری کرد که هر فردی در جامعه با توجه بیشتر به رفتارهای خود، زمینه را برای ارتقاي فرهنگ مطلوب جامعه ایجاد كند.

انتهاي پيام/


١٦:٥٠ - 1394/12/19    /    شماره : ٦٤٧٣٣٠    /    تعداد نمایش : ١١٨٦خروج
 

گزارش تصويري
 • چهارمين نشست «قند پارسي»
  چهارمين نشست «قند پارسي»، اول مردادماه با شركت 145 تن از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 44 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد

 • برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ
  سه نشست قند پارسي در سال‌هاي (1393-1395) با حضور اساتيد و دانشجويان شركت‌كننده از كشورهاي مختلف جهان در دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران
  نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» 13 تيرماه، با حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فرهنگستان هنر، افتتاح شد.

 • بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري جمهوري آذربايجان 13 تيرماه با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن ديدار با اشرف بروجردي از اين سازمان نيز بازديد كرد.

 • ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان، ظهر امروز (دوشنبه 12 تير) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كرد.