English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٦
اخبار > مصباحی‌مقدم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایران را در مالزي تبیین كرد


  چاپ        ارسال به دوست

مصباحی‌مقدم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایران را در مالزي تبیین كرد

حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در جلسه پرسش و پاسخ ایرانیان مقیم مالزی، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایران را تبیین كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این جلسه که با حضور مرضيه افخم، سفیر و علی‌اکبر ضیائی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی و جمعی از کارگزاران نظام و ایرانیان مقیم در محل رایزنی فرهنگی كشورمان برگزار شد، حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، حضور در این جلسه را در راستای تبیین دیپلماسی اقتصادی و چشم‌اندازه آینده جمهوری اسلامی دانست و به بیان تعریفی از اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: اگر سخن از اقتصاد مقاومتی به ميان مي‌آيد، هدف داشتن الگو برای مقاوم‌سازی اقتصاد ایران است.

وي افزود: اقتصاد ایران دارای ضعف‌های جدی است؛ یعنی از ظرفیت‌های آن به خوبی استفاده نشده است. یکی از اين ظرفيت‌هاي مغفول مانده، استفاده از نیروی انسانی است؛ نیروی انسانی که به خودش متکی باشد.

مصباحي‌مقدم با بيان اينكه بیش از این الگوی اقتصادی ما الگوی غربی بوده است، گفت: تجربه 34 سال گذشته نشان داده است كه الگوی غربی، الگوی مفیدی نبوده است. الگوی نیروی اقتصادی ما باید بر اساس فرهنگ و ظرفیت‌های خودمان طراحی شود. در این الگو استفاده از نخبگان و اندیشمندان داخلی به جای الگوگیری و پیروی کورکورانه از غرب مورد تأكید قرار گرفته است.

وی درادامه سخنان خود افزود: یکی از ایرادهای اصلی اقتصاد ایران، اتکا به نفت است. البته از ابتدا بدینگونه نبوده است؛ اما به مرور بیماری هلندی در اقتصاد ایران به وجود آمد. بیماری هلندی، یک مفهوم اقتصادی است که تلاش می‌کند رابطه بین بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی (مانند نفت در ایران) و رکود در بخش صنعت را توضیح دهد.

با اتمام سخنان مصباحي‌مقدم كه موضوعاتي همچون نگاه اقتصاد مقاومتی به ظرفیت‌های مالیاتی، پایان دادن به درآمدهای ناشی از فساد اقتصادی و ایجاد امنیت غذایی و بهداشتی و درمانی به عنوان پیامدهای اقتصاد مقاومتی، هدايت 900 هزار میلیارد تومان نقدینگی جامعه به سمت تولید در الگوي اقتصاد مقاومتي و ... را در بر مي‌گرفت، ایرانیان مقیم مالزی، سؤالاتی را مطرح و پاسخ آن را از نماينده مردم تهران در خانه ملت، دريافت كردند.

بنا بر اعلام اين خبر، در پایان این برنامه مرضيه افخم، سفیر كشورمان در مالزی نیز با بيان سخناني کوتاه، مقدمه فرهنگ‌سازی را توجه به رفتارهاي خود و خودسازی دانست و اظهارامیدواری کرد که هر فردی در جامعه با توجه بیشتر به رفتارهای خود، زمینه را برای ارتقاي فرهنگ مطلوب جامعه ایجاد كند.

انتهاي پيام/


١٦:٥٠ - 1394/12/19    /    شماره : ٦٤٧٣٣٠    /    تعداد نمایش : ١٣٠٦خروج
 

گزارش تصويري
 • هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش، با عنوان «‌انسان؛ طبیعت و آزادی» صبح امروز (27 شهريورماه) به همت مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل اين سازمان برگزار شد.

 • پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس
  پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنفرانس اسقفان سوئيس صبح امروز در اين سازمان آغاز شد.

 • ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان
  نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس كه به منظور شركت در پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوهاي اديان و تمدن‌ها به ايران سفر كرده‌اند، صبح امروز (يكشنبه 5 شهريور) با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • اختتاميه نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها
  نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها روز سه شنبه 31 مردادماه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح هفته فيلم ايران در چين
  هفته فيلم ايران در چين، همزمان با برگزاري نمايشگاه بين‌المللي كتاب پكن با حضور رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در موزه فيلم چين افتتاح شد.