English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠١ خرداد ١٣٩٧
اخبار > هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایران و بلغارستان برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایران و بلغارستان برگزار شد

هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایران و بلغارستان در ميان استقبال کودکان و نوجوانان و مقامات بلغاری در سه شهر کشور بلغارستان، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسب فرا رسیدن سی‌وهفتمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران و دهه مبارک فجر، هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایران و بلغارستان به همت رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان و با همکاری استانداری و شهرداری و مدارس استان استارازاگورا، اداره‌کل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران و خراستان رضوی در شهر‌های صوفيه، استارازاگورا و کازانلاک بلغارستان، برگزار شد.

آيين افتتاح اين هفته دوستي با حضور ماریانا کرستوا، معاون استاندار استان استارازاگورا، معاون شهردار، ريیس اتاق بازرگانی، مسئول کتابخانه مرکزی و مسئول تئاتر اين استان و محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلغارستان، مدیران و دانش‌آموزان مدارس، نویسندگان حوزه کودک، هنرمندان و مدیران مراکز فرهنگی و شخصیت‌های فرهنگی در شهرهای استارازاگورا و کازانلک استان استارازاگورای بلغارستان، برگزار شد.

افتتاحيه استارازاگورا

محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی كشورمان در بلغارستان، در مراسم افتتاح این نمایشگاه در شهر استارازاگورا، در سخناني گفت: برگزاری هفته دوستی کودک و نوجوانان دو ملت ایران و بلغارستان را در ابتدای سال جدید ميلادي به فال نیک گرفته و امید آن را داریم که شاهد تقویت و گسترش مناسبات فرهنگی دو کشور در آینده‌ای نزدیک باشیم.

وي افزود: کشور بلغارستان با تاریخ تمدنی به قدمت 3500 سال پیش از میلاد مسیح، از جمله کشورهای دارای پیشینه فرهنگی و مؤثر در اروپای شرقی است. همچنين دو کشور ایران و بلغارستان به لحاظ تاریخی علاوه بر روابط دیپلماتیک، دارای پیشینه‌های فرهنگی و علايق انسانی مشترک بوده و بر این اساس همواره تعاملات فرهنگی گسترده‌اي میان دو ملت ایران و بلغارستان برقرار بوده است. 

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه تأکید کرد: فرهنگ، پایه و اساس و خمیرمایه ذات انسان‌ها بوده و وجه مشترک ملت‌هاست. مسایل فرهنگی عاملی در جهت دوستی ملت‌ها محسوب شده و برگزاری هفته‌های فرهنگی نظیر هفته دوستی کودک و نوجوانان، می‌تواند باعث تحکیم روابط و همکاری‌های دو کشور شود.

وي افزود: بر این اساس رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران و خراسان رضوی و استانداری، شهرداری و کتابخانه مرکزی شهرهای استارازارگورا و کازانلک، اقدام به برگزاری این هفته فرهنگی كرده‌اند.

کیانی ادامه داد: کودکان و نوجوانان، سازندگان نسل آینده جوامع بشری هستند و در صورتی که بتوانند شناخت خوبی از سایر فرهنگ‌ها و تفاوت‌های فرهنگی موجود میان ملل مختلف کسب كنند و بتوانند مهارت دوستی و تعامل با مردمان سایر فرهنگ‌ها و ملت‌ها را در کنار تمامی اختلافات موجود در کودکی ممارست كنند.

وي افزود: اینک در طول مدت برگزاری هفته دوستی کودکان و نوجوانان در بلغارستان، برنامه‌هایی از سوی مربیان باتجربه کانون پرورش فکری کودکان ایران از قبیل برگزاری کارگاه‌های آموزشی، هنرهای دستی‌، نقاشی، عروسک‌سازی، قصه‌گويی و فیلم کودکان و نمایشگاه کتاب به اجرا گذاشته خواهد شد. 

وی در پایان مراسم از استانداری، شهرداری، دانش‌آموزان و اساتید مدارس این استان به دلیل همکاری صمیمانه‌شان قدرداني کرد.

در ادامه ماریانا، معاون استاندار استان استارازارگورا، در سخناني جايگاه هنر و فرهنگ جامعه ایرانی را در بلغارستان  و آشنايی فرهنگ دو ملت در حوزه کودکان و نوجوانان را قابل ستایش و پیشرفت بیان كرد و آن را عامل پرورش نسل‌های آینده دانست.

وی این هفته دوستی را فرصتی برای شناساندن فرهنگ ایرانی به کودکان بلغارستان دانست و از رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان براي برنامه‌ریزی این رویداد فرهنگی، قدرداني كرد.

بنا بر اعلام اين گزارش، در پايان اين مراسم تعداد 200 نسخه از پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپای غربی توزیع شد. همچنين رونمايي از کتاب «قصه دو ستاره ایرانی» که توسط دیمیترو نیکلنوف، نویسنده بلغاری نوشته شده و از سوی رایزنی فرهنگي ايران به زبان فارسي ترجمه شده است، از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

افتتاحيه شهر کازانلک

مراسم هفته دوستی کودکان و نوجوانان ايران و بلغارستان در شهر کازانلک، با حضور معاون شهردار و مسئولین شهر در محل موزه و سالن بزرگ شهر، افتتاح شد.

محمدعلي کیانی، رایزنی فرهنگی کشورمان در بلغارستان در اين مراسم، گفت: فرهنگ همدلی، صلح، محبت و دوستی، در آینده جهان بشری نهادینه گشته و ساختارهای جهانی را متأثر از خود خواهد ساخت.

وی افزود: در این خصوص وظیفه ما متولیان فرهنگی بسیار حساس است و ما وظیفه داریم کودکان دو کشور را با فرهنگ و تمدن و ادبیات یکدیگر آشنا كنیم. اقدامات ادبی و ترجمه کتب قصه و داستان‌های کودکانه براساس پیشینه‌های فرهنگی و تمدنی دو ملت ایران و بلغارستان نیز می‌تواند از اقدامات مؤثر فرهنگی تلقی شود که البته مستلزم برنامه‌ریزی‌های دقیق فرهنگی است.

سخنران بعدی مراسم معاون شهردار شهر کازانلک بود كه درباره هفته دوستی کودک و نوجوانان ایران و بلغارستان، بیان كرد: خوشحالم که در این جشنواره شرکت می‌كنم و برای ابتکار و انگیزه چنین کاری به رایزنی فرهنگی ایران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تبریک می‌گویم و خوشحال هستم که  نوجوانان بلغاری درباره فرهنگ و آداب ایران آشنايی پیدا مي‌کنند.

بنا بر اعلام اين گزارش، اولین ساعات این مراسم با حضور بیش از 300 دانش آموز در شهر استارازارگورا و 250 دانش‌آموز در شهر کازانلک در کارگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سپری شد و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در کارگاه‌های سفال، کاردستی، کاغذ و تا، نقاشی و چاپ، عروسک‌سازی و اجرای نمایش، براي دانش‌آموزان و اساتید مدارس بلغارستان، هنرنمايی کردند.

آشنایی کودکان بلغاری با نسل جدید عروسک‌هاي دارا و سارا

اين گزارش مي‌افزايد؛ در حاشيه برگزاري هفته دوستي كودكان و نوجوانان ايران و بلغارستان، نسل جدید عروسک‌هاي دارا و سارا به انضمام پیوست‌های فرهنگی آن شامل معرفی به زبان انگلیسی و هدف تولید آن، ملزومات جانبی شامل لوازم‌التحریر، دفتر و ... به کودکان و نوجوانان و فعالان در عرصه فرهنگی، نویسندگان و اساتید بلغاری، معرفی شد.

همچنین برگزاری جشنواره‌های مختلف کانون اعم از نقاشی، پویانمایی، قصه‌گویی و ... معرفی و کارگاه مشبک‌سازی با هدف معرفی نقوش سنتی ایران با چوب و طلق رنگی، عروسک‌سازی با توپ تخم‌مرغی، تکه چسبانی با اشیا دورریختنی، ماسک‌سازی با پاکت، عروسک‌سازی قاشقی، آموزش سفال با روش فتیله‌ای کاغذ و تا با اشکال حیوانات، رنگ‌آمیزی و ساخت طرح شمسه با آرم انگلیسی کانون، از برنامه‌های کارگاهی مربیان کانون از استان خراسان رضوی در دو شهر استان استارازارگورا بود.

لازم به ذکر است؛ اولین برنامه گروه دوستی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به مناسبت هجدهمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی برای کودکان ایرانی مقیم در کشور بلغارستان در شهر صوفيا (پایتخت) شامل كارگاه‌هاي نقاشی خراش با پاستل، سفال، قصه‌گویی، کاغذ و تا به شکل گل لاله به همراه پرچم ایران، بود.

انتهاي پيام/


٠٨:٥٣ - 1394/10/20    /    شماره : ٦٤٣٨١٧    /    تعداد نمایش : ٣٠١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.