English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧
اخبار > آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی: بیت المقدس محل صلح و دوستي براي پيروان همه اديان است


  چاپ        ارسال به دوست

همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»/3

آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی: بیت المقدس محل صلح و دوستي براي پيروان همه اديان است

ريیس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) گفت: بیت المقدس، را مهد و خاستگاه سه دین الهی اسلام، مسیحیت و یهودیت مي‌دانيم كه از جایگاه ویژه‌ای نزد پیروان ادیان الهی برخوردار است و به حق بايد آن را محل صلح و دوستي براي پيروان همه اديان دانست.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی در سخنراني خود در اين مراسم، ضمن تبريك فرارسيدن سی‌ونهمین سالروز خجسته پیروزی انقلاب اسلامی، برگزاري همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» را که مزین بنام مقدس قدس شریف است در آستانه دهه مبارک فجر، نشان‌دهنده پیوند ناگسستنی انقلاب اسلامی ایران با مسئله قدس شریف مطرح كرد.

ريیس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) افزود: در صدمین سالگرد قرارداد ننگین بالفور که موجب پیدایش رژیم اشغالگر و جعلي صهیونیستی در سرزمین فلسطین شد، جهان شاهد بالفور جدیدی با اقدام رئیس جمهوری امریکا مبنی بر اعلام انتقال سفارتخانه خود از تل آویو به بيت‌المقدس بود. توطئه و اقدامی که هرچند از سر استیصال و درماندگی در منطقه غرب آسیا و مشخصا بخاطر شکست در سوریه و عراق بود، ولی نشان دهنده عمق دشمنی استکبار جهانی با ادیان الهی است.

وي تصريح كرد: اقدام ترامپ، تجاوز آشکار به هویت قدس و ارزش‌های دینی و عقیدتی عموم ادیان و علی الخصوص مسلمانان است. اين اقدام نابخردانه از سوي پيروان اديان مختلف در سطح جهان محكوم شد.

آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی در سخنان خود، تأكيد كرد: این اقدام ترامپ، علیه حقوق تاریخی و ثابت ملت فلسطین در مسئله قدس است که قطعنامه‌های بین‌المللی و اصول بنیادین بین‌المللی آن را تعیین کرده‌اند و نشان داد  حمایت امریکا از قوانین و تصمیمات بین‌المللی صرفا ژست سیاسی است و در باطن و واقع، دولتمردان آمریکا در همراهی با رژیم اشغالگر قدس هیچ اعتقادی به این قوانین و ساختارهای بین‌المللی ندارند و این نظامات تا زمانی مورد اعتقاد و حمایت آمریکا هستند که مدافع منافع نامشروع آمریکا و رژیم صهیونیستی باشند. همانند اقدام خروج آمریکا از یونسکو که بواسطه محکومیت رژیم صهیونیستی در این سازمان بود.

ريیس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) همچنين، اظهار كرد: در شرايط موجود جهان ما شاهد حداقل سه رويكرد نسبت به جامعه بشري هستيم. يك رويكرد مبتني بر تفسير و برداشت افراط گرايانه و خشونت زا از دين. رويكرد ديگر مبتني بر خود برتربيني سياسي، اقتصادي و سوم رويكرد مبتني برتعامل و همزيستي ابناي بشر.

وي بيان كرد: در رويكرد اول مبتني بر افراط‌گرايي ديني ما شاهد وجود انسان هایی مریض و جاهل و مقدس نما هستيم که از بیماری خودبرتربینی در دین برخوردار هستند. گروه‌هایی نظیر داعش جهل دینی خویش را مقدس دانسته و با این جاهلیت به جنگ عقل و خرد برخاسته‌اند و جهانی را به ویرانی کشانده‌اند و فجایعی را با سوء استفاده از نام دین مرتکب شده‌اند.

ريیس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) به رويكرد دوم در جامعه بشري اشاره كرد و گفت: اين رويكرد مبتني بر تكبرسياسي، هم شاهد اقدامات افرادی در کسوت دولتمردان کشورهایی بظاهر متمدن هستیم که از این خودبرتربینی به جایگاه استکباری رسیده‌اند و خواهان سلطه بر جهان و جهانیان هستند و در نتيجه خود را صاحب حق دانسته و بدنبال تسلط بر سرنوشت كشورها و ملتهاي ديگر هستند.

وي ادامه داد: رويكرد سلطه‌طلبانه اين دولتمردان باعث شده است كه آنچه اصول ثابت فرض مي‌شود صرفا منافع آنها باشد و در نتيجه سائر اصول انساني تا زماني اعتبار دارد كه در خدمت منافع آنها باشد و در غير اينصورت به راحتي آن اصول را پايمال مي‌كنند و يا آن اصول را به عنوان ابزاري عليه ديگر ملتها بكار مي‌گيرند كه بهترين شاهد اين مدعا موضوع حقوق بشر و حقوق اديان است كه از سوي اين دولتمردان بي‌ارزش شده‌اند يا به عنوان ابزاري عليه ديگر كشورها و ملت‌ها به كار برده مي‌شوند.

آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی خاطرنشان كرد: ظلم و جنايات بسياري عليه غيرنظاميان اعم از زن و كودك و پير و جوان در يمن و سوريه و عراق و فلسطين و ميانمار صورت مي‌گيرد ولي نه تنها از سوي اين مدعيان دروغين حقوق بشر اقدامي در رفع اين ظلم و ستم‌ها صورت نمي‌پذيرد، بلكه از بانيان اين نقض حقوق بشر هم حمايت و پشتيباني مي‌كنند.

وي در ادامه، اظهار كرد: در رأس سردمداران اين رويكرد مي‌توان از دولت آمريكا نام برد كه برخلاف همه اصول انساني و قوانين بين‌المللي به دنبال سلطه بر كشورها و استقرار نظم نوين جهاني است كه بر مدار منافع آمريكا حركت كند.

ريیس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) همچنين، گفت: آمريكا بر خلاف تعهدات بين‌المللي و روابط حسنه‌اي كه با اكثر كشورهاي عربي و اسلامي دارد، با حمايت تاكتيكي از گروه‌هاي تكفيري و تروريستي خسارات جبران ناپذيري را به صلح جهاني و برخي از اين كشورها وارد كرده است و با حمايت همه جانبه از رژيم صهيونيستي، زمينه ظلم و جنايت فراگير اين رژيم جعلي عليه مردم مظلوم فلسطين را فراهم كرده است و اينك نيز با اقدام براي انتقال سفارتخانه خويش از تل آويو به اورشليم، بار ديگر بر سياست خود بر حمايت از اين رژيم اشغالگر عليه همه اعتقادات پيروان اديان تأكيد و اثبات كرد كه بر خلاف خوش باوري برخي دول اسلامي، اعتقادي به صلح و احقاق حقوق حقه مردم فلسطين ندارد.

وي ادامه داد: در ديگر سوي رويكردهاي تكفيري و استكباري، ما شاهد رشد رويكرد مبتني بر تعامل و همزيستي بشري هستيم. طيف گسترده‌اي از دولت‌ها و ملت‌هاي آزاد و رهبران اديان مختلف در تلاش براي رفع ظلم و جنايات سازمان يافته و استقرار صلح در جهان هستند.

آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی تصريح كرد: رويكرد صلح‌آميز اين دولت‌ها و رهبران ديني مبتني بر اين اصل مهم بشري و الهي است كه اشرف بودن بشر نسبت به سائر جانداران منوط به حفظ كرامت انساني و تلاش جهت استقرار آموزه‌هاي رحماني خداوند در زمين است. آموزه‌هايي نظير عدالت، بخشش، صلح و مدارا، نوع دوستي و زندگي مسالمت‌آميز كريمانه همه ابناي بشر فارغ از رنگ و زبان و دين در كنار يكديگر. از ديدگاه اين طيف، بشر زماني وارد جنگ و درگيري مي‌شود كه باب گفت‌وگو بسته است و افراد و گروهها احساس مي‌كنند حرفي براي گفتن ندارند و يا گوش شنوايي براي شنيدن وجود ندارد و تنها راه پيش رو توسل به جنگ و درگيري است فلذا در انديشه اين طيف، ترويج گفت‌وگوهاي سازنده بين ابناي بشر بهترين سياست جهت كاهش درگيري‌ها و خشونت‌ها است.

وي خاطرنشان كرد: اين افراد سياست گفت‌وگو اعم از فرهنگي و سياسي و ديني را بهترين راه براي خروج بشر از بن بست تنهايي و توسل به خشونت مي‌دانند. در انديشه اين گروه، دین همواره در طول تاریخ حیات بشری از عوامل تأثیرگذار بر زندگی بشر چه در سطح فردی و داخلی و چه در سطح بین‌المللی بوده و در حال حاضر در عرصه معادلات نظام بین‌الملل هم بايد از جایگاه ویژه‏‌ای برخوردار باشد و مطمئناً در آینده هم با توجه به روندهای موجود (جهانی شدن) شاهد پررنگ شدن نقش دین در ابعاد مختلف روابط بین‌الملل (اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و...) خواهیم بود. قائلين و باورمندان به اين رويكرد.

آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی افزود: بیت المقدس، را مهد و خاستگاه سه دین الهی اسلام، مسیحیت و یهودیت مي‌دانيم كه از جایگاه ویژه‌ای نزد پیروان ادیان الهی برخوردار است و به حق بايد آن را محل صلح و دوستي براي پيروان همه اديان دانست.

وي افزود: نام شهر بیت‌المقدس، همواره با صفات قدس و مقدسات همراه بوده و این شهر باستانی، از آغاز، شهر صلح و سلام خطاب شده است. قدس، سالیانی قدمگاه انبیای الهی بوده است و بناهای تاریخی برجای مانده از آن، حکایت از پیشینه با هویت این شهر مقدس در نزد تمام ادیان الهی دارد.

آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی همچنين، بيان كرد: بيت‌المقدس از جنبه ديگر هم از اهمیت ويژه‌اي برای مسلمانان برخوردار است و آن معراج پیامبر اسلام (ص) است. «معراج» یکی از معجزات حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم آخرین پیامبر و رسول خدا است. معراج، مقدّس‌ترین سفر در طول تاریخ است. نام مسجدالاقصی و معراج پیامبر در قرآن کریم در اولین آیه سوره اسراء آمده است.

وي افزود: تمام آیات قرآنی که به نحوی به سرزمین فلسطین ارتباط دارند، از دو وصف "قداست" و "مبارک" سخن می‌گویند یعنی این سرزمین هم مبارک است و هم از قداست برخوردار است. به طور نمونه در سوره مبارک طور وقتی خداوند داستان حضرت موسی را ذکر می‌کند، می‌فرماید: پس زمانی که موسی به سرزمین مقدس درآمد، از سوی خدا خوانده شد که اي موسي من پروردگار تو هستم، پس کفش‌هایت را درآور، زیرا تو در سرزمین و وادی مقدس طور هستی.

آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی خاطرنشان كرد: در سوره‌های مبارک بقره، قصص، اعراف، یونس و اسرا هم فلسطین سرزمین مبارک معرفی شده است. سرزمینی که وقتی حضرت ابراهیم (ع) به همراه حضرت لوط (ع) از سرزمین بابل مهاجرت می‌کنند و به سرزمین فلسطین وارد می‌شوند، خداوند در سوره انبیا می‌فرماید ما آنها را به سرزمینی بردیم که آن را برای جهانیان مبارک گردانیدیم.

وي ادامه داد: فلسطین در اکثر آموزه‌های مسیحیت و در روایات اسلامی محل تولد حضرت عیسی (ع) نیز است و در ضمن  محل تولد حضرت داوود (ع) هم است که به همین خاطر این مکان مبارک، کلیسای مقدس مهد یا کلیسای ولادت مسیح نام گرفته است. در تورات این سرزمین مبارک کنعان نامیده شده است. سرزمین فلسطین به نام‌های نیک دیگری نیز در قرآن مجید نامیده شده است. به عنوان مثال در سوره یونس از این سرزمین به نام جایگاه صدق و راستی و در سوره مومنون از آن به سرزمین بلند و والامقام یاد شده است. بنابراین سرزمین فلسطین نزد همه ادیان ابراهیمی اسلام و مسیحیت و یهودیت از ارزش و جایگاه والایی برخوردار است و برای هریک از پیروان این ادیان نیز آثار متعدد و مقدسی وجود دارد.

آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی اظهار كرد: بنابراین همه ادیان آسمانی و پیامبران الهی مروج توحید و منجی بشریت و منادی صلح، امنیت و رفتار محبت‏‌آمیز نسبت به پیروان دیگر ادیان و مذاهب می‏باشند؛  اعلامیه جهانی اسلام آیه 64 سوره آل عمران می‏باشد که می‏فرماید: «قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ تَعالَوْا إِلی کَلِمَه سَواءٍ بَینَنا وَ بَینَکُمْ أَلاّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ و لا نشرک به شیئا و لایتخذ بعضنا بعضا اربابا من دون الله...»

وي در ادامه، گفت: در واقع، اسلام با تأكيد بر رويكرد تعمل و همزيستي ابناي بشر مبتني بر عدالت و كرامت، خواهان احترام به همه اديان الهي و دستاوردهاي به حق آنها است.

آيت‌الله محمدی‌گلپایگانی بيان كرد: در ديدگاه اسلامي بايد حرمت همه انبياي الهي و كتب آسماني آنها حفظ گردد و اماكني كه متعلق به آنها است از قداست و بركت برخوردار است و سرزمين فلسطين و به طور ويژه بيت‌المقدس از جمله اين مناطق مقدس است كه حفظ قداست آن و پرهيز از جنگ و خونريزي از آن بر همه پيروان راستين اديان واجب است و بر پيروان اديان است كه با اتحاد بين خود، با كساني كه در تلاش هستند اين مناطق را اشغال و غصب نمايند و دولتي جعلي را بر آن سرزمين مقدس مسلط سازند، مقابله نمايند و از حريم قدسي اين سرزمين مبارك كه قدمگاه انبيا و محل تولد و دفن برخي از انبيا و اولياي الهي است، دفاع كنند.

وي همچنين، افزود: مطمئناً دفاع از اين سرزمين مقدس وظيفه همه پيروان اديان الهي است و وعده الهي بر نصرت و پيروزي دين خدا و شكست دشمنان خدا مي‌باشد و آگاهی از تاریخ بیت‌المقدس نشان می‌دهد این شهر با تمام اماکن مقدسش و با وجود تمام زخم‌هایی که صهیونست‌ها بر آن وارد کردند از اشغال رهایی خواهد یافت و تلاش و حيله مستكبرين و غاصبين عليه خود آنها به كار گرفته خواهد شد و نصرت الهي شامل حال مؤمنين خواهد شد.

بنابر اعلام اين خبر، همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» با همكاري رهبران اديان رسمي كشور و مراكز علمي و ديني مانند دانشگاه تهران، دانشگاه اديان و مذاهب، جامعه‌المصطفي العالميه، حوزه علميه قم، مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، مجمع جهاني اهل بيت (ع)، برخي تشكل‌هاي فعال در حوزه فلسطين و اصحاب رسانه نظير اتحاديه راديو تلويزيون‌هاي اسلامي و سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران صبح امروز (چهارشنبه 11 بهمن‌ماه) در حسينيه الزهرا (س) برگزار شد.

انتهاي پيام/


١١:٣٠ - 1396/11/11    /    شماره : ٦٩٧٥٩٥    /    تعداد نمایش : ١١٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.