English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ فروردين ١٣٩٨
اخبار > جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است


  چاپ        ارسال به دوست

نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو / 8

جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است

رييس شوراي علمي دين‌پژوهان ايران گفت: جوهره معنا و مفهوم معنویت، با همه تفاوت‌هایی که در دریافت و برداشت از آن وجود دارد، نزد همه انسان‌ها مشترک است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمدجواد صاحبي، رييس شوراي علمي دين‌پژوهان ايران در سخنراني خود با عنوان «معنویت و آرامش، ارمغان ادیان برای جهان پرتنش» كه در دومين روز از نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو انجام شد، گفت: جوهره معنا و مفهوم معنویت، با همه تفاوت‌هایی که در دریافت و برداشت از آن وجود دارد، نزد همه انسان‌ها مشترک است.

وي افزود: نگاه معنوی، بینشی است که از حصارهای ظاهری الفاظ و اشیاء و جهان مادی فراتر رفته و به عالم درون و لایه‌های ژرف‌تر هستی راه می‌یابد و رشحات و جلوه‌هایی از حقایق برین را به ارمغان می‌آورد. این حالت نفسانی که مراتب آن به تعداد انفس خلایق، متفاوت است گاه در پیوند با امری متعالی و یا با خالق مدبر جهان هستی پیوند می‌یابد، و تا بی‌نهایت به پیش می‌تازد.

صاحبي تأكيد كرد: عالم معنوی و روحانی، مجموعه‌ای از امور قدسی، ارزش‌های اخلاقی، باطنی و عرفانی است که از عوارض و محدودیت‌های جهان مادی و ظاهری به دور است.

وي ادامه داد: جهان مادی با همه تنوع و تکثر و جاذبه‌هایش، محدود و خسته‌کننده و گاه مشکل‌زا و کژتاب می‌نماید. چالش انسان با قهر طبیعت، افزون بر مشکلات جسمی، روحی، روانی و ناتوانایی‌هایش، برای او بیماری، ناداری و ترس به ارمغان می‌آورد. از این‌رو برای رهایی از این عوارض، راهی جز برون‌رفت از جهان ماده نمی‌یابد.

رييس شوراي علمي دين‌پژوهان ايران سپس با اشاره به اينكه انسان به تجربه دریافته است که جهان ماده علاوه بر محدودیت‌ها و مصائبش ناپایدار است، گفت: به همین دليل پیوسته برای نیل به جهان مدام و بی‌انتها، در جستجو و کندوکاو است. تکاپویی که با بهره‌گیری از همین ابزارهای مادی و جهان طبیعی، امکان‌پذیر است. پس این جهان نیز فرصت و امکانی است برای دستیابی به آن حیات جاوید که به تعبیر بزرگان اسلامی «الدنیا مزرعه الاخره» (دنيا، مرزعه آخريت است).

وي ادامه داد: به نظر می‌رسد که مفهوم «کارما» در آيین هندو با این جمله یاد شده بسیار قرابت و نزدیکی دارد، بنابراين ضرب‌المثل هرچه بکاری همان درو می‌کنی، آموزه‌ای است که گرچه با آزمون و خطا نیز می‌توان بدان دست پیدا کرد، اما با هدایت ادیان سهل‌الوصول‌تر خواهد شد. البته این ارتباط مادیت و معنویت، دو سویه است، چنان که این جهان مادی نیز اسرارآمیز و حکایت از آن دارد که خود ناشی از آن جهان معنوی است؛ طبیعتی برخوردار از اشیا و پدیده‌هایی که آراسته به نظم ذاتی و درونی هستند، حقیقتی که شاید در آيین هندو از آن به «دارما» تعبیر می‌شود.

وي افزود: پس دین اگرچه بدون معنویت، پوسته‌ای تهی از مغز است؛ اما می‌تواند بدون آن نیز کیش نامیده شود که مناسکی خشک و بی‌روح است. باورگونه ای همراه با جمود و ظاهرگرایی، آيینی بی‌اعتنای به عالم معقول که گاه ریشه در خرافات دارد و گاه با مادیت پیوند می‌یابد و تخدیر و تعصب و خشونت می‌آفریند و در زمان و زمین بیم و بلا می‌پراکند.

صاحبي ادامه داد: پس در دنیایی که علم و عقل مادی، مکانیک و صنعت مدرن را رقم زده است، به جهت فرار از معنویت، در کنار رهاوردهای بزرگی چون: قدرت، سرعت و ثروت، بحران‌های اخلاقی، روانی و زیست محیطی دامن‌گیر بشر شده است، از این‌ رو برای رهایی از پیامدهای ناگوار آن راهی جز پناه بردن به معنویت نیست. بنابراين یافتن مفهومی مشترک برای معنویت میان همه آيین‌ها می‌تواند انسان‌ها را هر روز به آرامش و امنیت نزدیک‌تر سازد.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين دور گفت‌وگوي دیني اسلام و هندوئیزم با موضوع «معنویت در اسلام و هندوئیزم» (3 تا 4 آبان‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن قمی، معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري، حسن بلخاري، رييس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران، حجج اسلام شمس‌الله مریجی، رييس پژوهشگاه باقرالعلوم (ع)، حمید پارسانیا، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، احمد مبلغي، عضو مجلس خبرگان رهبري و رييس مركز تحقيقات اسلامي مجلس شوراي اسلامي، محمدجواد صاحبي، رييس شوراي علمي دين‌پژوهان ايران، مرتضي صبوري، معاون مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، غلامرضا انصاري، سفير و علي دهگاهي، رايزن فرهنگي ايران در هند، اس آر بهات، رییس شورای تحقیقات فلسفی هند و شخصیت‌های فرهنگی، مذهبی و اندیشمندان ایرانی و هندی در محل مرکز بین‌المللی هند، در حال برگزاري است.

اين دور از گفت‌وگوهاي ديني به همت رایزنی فرهنگی  جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو  و با همكاري شورای  تحقیقات فلسفی هند و  مرکز  گفت‌وگوهای ادیان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مشارکت بنیاد هند، در محل مرکز بین‌المللی هند با ارايه 14 مقاله از سوی اندیشمندان و علمای دینی و مذهبی ایرانی و هندی به مدت دو روز  برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام/


١٣:٥٩ - 1396/08/04    /    شماره : ٦٨٨٥٧٦    /    تعداد نمایش : ١٩٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.