English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦
اخبار > ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي


  چاپ        ارسال به دوست

هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش/7

ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي

انديشمندان اتريشي شركت‌كننده در هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش، با ارائه مقاله به شرح نظر مسيحيت كاتوليك و متفكران غربي در خصوص محيط زيست و مفاهيم مرتبط با آن پرداختند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، استفان هامر، جاكوب اچ. دايبل، ماري لوئيز فريك و ولفگانگ مولر فونک، انديشمندان مسيحي ـ اتريشي شركت‌كننده در هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش، به شرح و بيان نظر مسيحيت كاتوليك و متفكران غربي در خصوص محيط زيست و مفاهيم مرتبط با آن پرداختند.

استفان هامر، عضو گروه فلسفه حقوقی دانشکده حقوق دانشگاه وین در زمان ارايه مقاله خود با عنوان «ذات انسان مسئول آزادی اوست»، گفت: در عصرکنونی «ذات» به عنوان کلید حقایق تجربی شناخته می‌شود که تأثیر هنجارمند در رفتار انسان ندارد؛ لیکن این ادله ما را قادر می‌سازد که خود را به عنوان عاملی در این موضوع  دخیل بدانیم، به این معنا که دانشمندان در تحلیل نتایج تحقیقات خود درباره ماهیت جهان از ما انسان‌ها به عنوان بخشی از آن استفاده کنند.

وي افزود: بر مبنای این نقطه نظر عملی، مفهوم طبیعت و ذات، به عنوان یکی از شروط مسئولیت‌پذیری در موضوع حقوق بشر، برای ما معنی و مفهوم پیدا می‌کند؛ بنابراین، آزادی نباید انتخابی کورکورانه تلقی شود؛ بلکه به معنای مسئولیت ما بر مبنای دلیل عملی در میان دیگر دلایل به منظور حفظ مبانی ماهیت وجودی خودمان است.

جاكوب اچ. دايبل، از انستيتو الهيات سيستماتيك و معارف دانشكده الهيات كاتوليك دانشگاه وين، ديگر سخنران مسيحي و اتريشي اين دور از گفت‌‌وگوهاي ديني بين ايران و اتريش بود كه سخنراني خود را با عنوان «آزادي، انسان، طبيعت، از ديدگاه جهاني پاپ فرانسيس» ارايه داد.

وي گفت: پاپ فرانسيس با نوشته‌هايش (Evangelii Gaudium نوشته‌هاي مقدس) و (Laudato Si)، يك طرح منتخب براي يك زندگي پايدار مشترك اجتماعي انساني و طبيعي، ارايه داد.

وي افزود: قابل توجه است كه پاپ علاوه بر كاتوليك‌ها و كليساهاي مسيحي، تمام انسان‌ها را در سراسر جهان مخاطب قرار مي‌دهد. او انسان‌هايي را كه آماده‌اند تا براي يك زندگي مشترك اجتماعي و آينده پايدار با يكديگر تلاش كنند، دعوت مي‌كند.

وي با تأكيد بر اينكه اختلاف و مشاجرات جهاني كه انسان‌ها و آزادي آنها را هدف قرار داده است، نيازمند يك مجمع جهاني عظيم و جهان شمول ديني است،گفت: هر دو نوشتار پاپ فرانسيس را مي‌توان به طور يكسان به عنوان يك «دعوتنامه دوستانه» به تمام انسان‌ها در سراسر دنيا تلقي كرد.

ماري لوئيز فريك، عضو دپارتمان فلسفه دانشگاه اينسبورگ اتريش هم در اين دور از گفت‌وگوها مقاله خود را با عنوان «آيا انسان اجازه دارد در طبيعت‌اش دخالت كند؟ دو نمونه مجوز قابل توجه و مرزبندي آنها» ارايه داد و طي آن اظهار كرد: امكاناتي كه دخالت و تعرض به طبيعت و خصلت انسان را به انجام مي‌رساند، و همچنين مرزبندي معلق بين انسان و ماشين (آتنروپوتكنيك)، اجتماعات بشري را در برابر تنازعات فاحش اخلاقي قرار مي‌دهند.

وي ادامه داد: آيا انسان اجازه دارد كه وجود خودش را به عنوان كار هنري خودش و ساخته خودش ارزيابي كند و يا اينكه در چارچوب مرزهاي تعيين‌شده از طرف خالقش خداوند، طبيعت خدادادي را درك و قبول كند.

ماري لوئيز فريك گفت: در مباحث و تئوري‌هاي اروپايي، اختلافات فاحش عقيدتي در اين مورد وجود دارد كه از مفاهيم متعدد ارزش انساني ـ خودمختاري و «صفات انسان به عنوان تصويري از خدا» ريشه مي‌گيرد.

ولفگانگ مولر فونک، استاد گروه مطالعات ادبیات تطبیقی و زبان اروپایی دانشگاه وین هم سخنراني خود را با عنوان «فلسفه بوم‌شناسی جهانی: اصل مسئولیت‌پذیری هانس جوناس» بيان كرد. وي گفت: بوم‌شناسی، محیط و طبیعت، به مسايل عمده مباحث جهانی، فراملی و بین فرهنگی در سیاست تبدیل شده‌اند.

وي ادامه داد: به نوبه خود می‌خواهم مفهوم تأثیرگذار فلسفی «هانس جوناس» را مطرح و آن را دوباره به ورطه بحث بکشانم. این مفهوم بیانگر تغییری اساسی در اخلاقیات است که بر اصل تسامح تأکید می‌ورزد. این مبحث  استدلال می‌کند که اجتناب از خطراتی که ما نمی‌توانیم مسئولیت آن را به عهده بگیریم، باید هسته‌ای ضروری از یک رفتار ذاتی باشد.

وي افزود: دانستن اینکه تا چه حد این نوع اخلاق واقعی با توجه به سرمایه‌داری باز، بر پایه رشد، مصرف‌گرایی و پیشرفت است که همیشه متضمن خطراتی خواهد بود. در مرحله دوم می‌خواهم بپرسم تا چه اندازه سنت‌های مذهبی از جمله مسیحیت یا اسلام می‌توانند به چنین نوع هنجار اخلاقی ذاتی کمک کنند. چنین تلاش متعارفی می‌تواند در زمینه ایجاد انسجام جهانی مؤثر باشد که در استمرار چشم‌اندازهای فرهنگی ما و کره خاکی ما در ارتباط است.

بنا بر اعلام اين خبر، هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش، صبح امروز (27 شهريور) به همت مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با حضور آيت‌الله محمد‌علي تسخيري، مشاور مقام معظم رهبري (مدظله‌العالي) در امور جهان اسلام، حجت‌الاسلام والمسلمين علي يونسي، دستيار ويژه رئيس جمهور ايران در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي، سید مصطفی محقق‌داماد، رييس گروه اسلام فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، استفان هامر، مسئول گفتگوی ادیان اتریش و رييس گروه فلسفه حقوقی دانشکده حقوق  دانشگاه وین، اشتفان شولتز، سفیر اتریش در تهران و جمعي از اندیشمندان مسلمان و مسیحی در محل اين سازمان، افتتاح شد.

اين دور از گفت‌وگوها به همت مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با عنوان «‌انسان؛ طبیعت و آزادی» طي روزهاي 27 و 28 شهريور با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي از ايران و اتريش برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام/


١٨:١٠ - 1396/06/27    /    شماره : ٦٨٦١٤٧    /    تعداد نمایش : ٦٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر
  كميسيون ايران،آسياي مركزي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با موضوع ميراث مشترك فرهنگي و تاريخ، 24-25 دي‌ماه در دانشگاه بابلسر مازندران برگزار شد.

 • سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم
  تني چند از مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي ضمن زيارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) از كتابخانه‌هاي مرعشي نجفي و دانشگاه اديان و مذاهب اسلامي و دانشگاه قم بازديد به عمل آوردند.

 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.