English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٦
اخبار > جاثليق كشيشيان: بشريت واحدي با گفت‌وگو و تعامل ايجاد كنيم/ اسلام و مسيحيت متعلق به يك منبع واحد


  چاپ        ارسال به دوست

هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي/2

جاثليق كشيشيان: بشريت واحدي با گفت‌وگو و تعامل ايجاد كنيم/ اسلام و مسيحيت متعلق به يك منبع واحد

رهبر ارامنه حوزه سيليسي، با بيان اينكه در اسلام و مسيحيت، اشتراكات زيادي وجود دارد و متعلق به يك منبع واحد هستند، گفت: بشريت واحدي با گفت‌وگو و تعامل ايجاد كنيم.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جاثليق آرام كشيشيان، رهبر ارامنه حوزه سيليسي جهان در سخناني در افتتاحيه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي، گفت: در دنيايي زندگي مي‌كنيم كه در آن گفت‌وگو يك ضرورت است و نمي‌توانيم بدون اينكه با هم كار و صحبت كنيم و تعامل داشته باشيم، زندگي خود را ادامه دهيم.

وي افزود: خداوند ما را خلق كرده تا با همديگر گفت‌وگو و زندگي و تعامل كنيم و البته مشخصه‌هاي خود را حفظ كنيم. اين تفاوت هيچ تضادي را ايجاد نمي‌كند. خداوند ما را خلق كرده تا با هم تفاوت داشته باشيم و تفاوت‌هاي خود را حفظ كنيم. همچنين بايد از آنها بگذريم تا به عنوان يك انسان، زندگي كنيم و به يك انسانيت كامل دست يابيم و بشريت واحد را ايجاد كنيم.

رهبر ارامنه حوزه سيليسي جهان در ادامه با تأكيد بر اهميت واژه گفت‌وگو در جهان امروزي، اظهار كرد: گفت‌وگو چارچوبي است براي بيان نظرها و طرز فكرهاي خود كه ممكن است در آن گفت‌وگو، اين نظرها با هم متفاوت باشند. اما اين گفت‌وگو اجازه مي‌دهد كه به تبادل نظر بپردازيم و تبادل اطلاعات كنيم.

جاثليق آرام كشيشيان، افزود: با در اشتراك گذاشتن اين اطلاعات مي‌توانيم به شناخت از هم دست يابيم. همچنين گفت‌وگو ما را به سمتي مي‌برد كه به حد وسط و تعادل برسيم. يعني اينكه به اصولي كه به آن اعتقاد داريم، اهميت دهيم؛ اما آن را به ديگران تحميل نكنيم.

وي در بخش ديگري از سخنان خود در تشريح عبارت «شخص ديگري» گفت: بايد بدانيم كه شخص ديگري، دشمن ما نيست؛ بلكه حقيقتي است كه خداوند به ما داده و شريك و همكار و عضو خانواده من و همسايه و همشهري من است. پس شخص ديگري، جزوي از من است. بنابراين گفت‌وگوها بايد ما را به جايي هدايت كند كه در آن با صلح و صفا زندگي كنيم.

وي ادامه داد: مانند كشور ايران كه همه مردم در آن با صلح و صفا در كنار هم زندگي مي‌كنند. همه مردم كشور ايران، يك جور نيستند و از نظر فرهنگي، مذهبي و ... با هم تفاوت دارند، اما در هميشه تاريخ در كنار هم با صلح و صفا زندگي كرده‌اند و شخصيت خود را به عنوان يك كشور واحد حفظ كرده است. اين وضعيت در لبنان كه در آن 18 جامعه اسلامي و مسيحي وجود دارد، ديده مي‌شود و مردم لبنان كه من از آنجا آمده‌ام هم در صلح و صفا با هم زندگي مي‌كنند.

رهبر ارامنه حوزه سيليسي جهان سپس با تأكيد بر اينكه در گفت‌وگو علاوه بر زندگي در كنار هم بايد همكاري هم وجود داشته باشد، بيان كرد: مسيحيت و اسلام هر دو متعلق به يك منبع واحد هستند و به يك خداي يكتا، اعتقاد دارند. در اين دو دين، اشتراكات زيادي وجود دارد ولي اختلافاتي هم دارند. پس چالش اصلي ما اين است كه نقاط مشترك خود را تعميق ببخشيم و در آن واحد با حفظ تفاوت‌هاي خود، به اختلاف با هم نپردازيم.

جاثليق آرام كشيشيان ادامه داد: صدها سال است كه ارمني‌ها و ايراني‌ها در كنار هم زندگي مسالمت‌آميز داشته‌اند و هر كدام هم مشخصه‌هاي خود را حفظ كرده‌اند. ما درباره اعتقادات مذهبي و خشونت‌هايي كه وجود دارد، مانند هم فكر مي‌كنيم؛ بنابراين هنگام آن است كه مذاكرات خود را گسترش دهيم و به طور عملي با خشونت مقابله كنيم. معتقدم كه اسلام و مسيحيت، هر دو نكته‌هاي مهمي در اين زمينه دارند و مي‌توانند با ايفاي نقش خود با خشونتي كه جهاني شده، مبارزه كنند.

وي سپس با برشمردن صورت‌هاي مختلف خشونت در خانواده، جامعه و اشخاص، بروز خشونت را به دليل انكار وجود خدا دانست و با تأكيد بر اينكه خشونت از تعاليم الهي به شكل بد استفاده مي‌كند؛ پس منبع شر است، گفت: آقاي دكتر ابراهيمي‌تركمان در سخنراني خود گفتند كه بايد عقلانيت را در مسأله دين بگنجانيم كه موضوع خيلي مهمي است. عقلانيت به ما كمك مي‌كند تا خودمان و مذهب خودمان را بفهميم. نبودن عقلانيت ما را به سمتي مي‌برد كه از مذهب، استفاده اشتباه كنيم؛ اما نمي‌توانيم تنها با اتكا به عقلانيت، مسير خود را پيش ببريم.

وي ادامه داد: عقلانيت بدون اعتقادات مذهبي، كافي نيست و اعتقاد مذهبي بايد به وسيله عقلانيت ياري شود. اين براي اسلام و مسيحيت مهم است و در چارچوب آن مي‌توانيم به مسأله مذهب و خشونت بپردازيم.

جاثليق آرام كشيشيان ادامه داد: مذهب و خشونت نمي‌توانند در كنار هم زندگي كنند، خوب و بد هم در كنار هم نمي‌گنجند. خوب را خدا آفريده و بد، ناشي از نبودن خوبي است. وقتي با خشونت مواجهيم كه مذهب و اعتقادات مذهبي حضور ندارد. پس؛ چالش ما چگونگي عمل كردن در خصوص عقلانيت و مبارزه با خشونت است.

رهبر ارامنه حوزه سيليسي جهان در پايان سخنان خود با اشاره به درگيري‌هاي مذهبي در عراق و سوريه، با تأكيد بر اينكه خشونت بايد از بين برود، گفت: اين چالشي است كه با آن روبرو هستيم و انتظار قوي داريم تا با انجام گفت‌وگوهاي ديني و انديشيدن عميق‌تر، بتوانيم بر خشونت غلبه كنيم.

بنا بر اعلام اين خبر، هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام  كليساي ارمني حوزه سيليسي با موضوع نقش عقلانيت و اخلاق ديني در جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي، پيش از ظهر امروز (سه‌شنبه 23 آذر) در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آغاز شد.

اين دور از گفت‌وگوها با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جاثليق آرام كشيشيان، رهبر ارامنه حوزه سيليسي، آيت‌الله تسخيري، مشاور ويژه مقام معظم رهبري در حوزه جهان اسلام، اسقف سيبوه سركيسيان خليفه ارامنه تهران و شمال ايران، اسقف گريگور چيفيچيان، خليفه ارامنه آذربايجان، پدر روحاني سپيان كچدجيان، خليفه ارامنه اصفهان، حجت‌الاسلام ابوالحسن نواب، رييس دانشگاه اديان و مذاهب، نمايندگان ارامنه، آشوريان، كليميان و زرتشتيان و جمعي از دانشگاهيان و فعالان حوزه گفت‌وگوهاي ديني، برگزار شد.

انتهاي پيام/


١٤:٠٤ - 1395/09/23    /    شماره : ٦٦٧٢٠٧    /    تعداد نمایش : ٢٠٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.