English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧
اخبار > ابراهيمي‌تركمان: عقلانيت توأم با ايمان جوامع را نجات مي‌دهد


  چاپ        ارسال به دوست

هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي/1

ابراهيمي‌تركمان: عقلانيت توأم با ايمان جوامع را نجات مي‌دهد

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در افتتاحيه هفتمين دور گفت‌وگوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي، گفت: عقلانيت توأم با ايمان جوامع را از افراط‌گرايي نجات مي‌دهد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جاثليق آرام كشيشيان، رهبر ارامنه حوزه سيليسي، آيت‌الله تسخيري، مشاور ويژه مقام معظم رهبري در حوزه جهان اسلام، اسقف سيبوه سركيسيان خليفه ارامنه تهران و شمال ايران، اسقف گريگور چيفيچيان، خليفه ارامنه آذربايجان، پدر روحاني سپيان كچدجيان، خليفه ارامنه اصفهان، حجت‌الاسلام ابوالحسن نواب، رييس دانشگاه اديان و مذاهب، نمايندگان ارامنه، آشوريان، كليميان و زرتشتيان و جمعي از دانشگاهيان و فعالان حوزه گفت‌وگوهاي ديني، صبح امروز 23 آذرماه در حسينه الزهرا(س) اين سازمان برگزار شد.

ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني افتتاحيه هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي ضمن تبريك صميمانه فرارسيدن ميلاد فرخنده و با سعادت حضرت محمد مصطفي پيامبر بزرگ اسلام (ص) و حضرت عيسي مسيح (ع)، گفت: خداوند در قرآن كريم در توصيف حضرت محمد (ص) مي‌فرمايد: «وَما اَرْسَلْناكَ اِلّا رَحْمَةً لِلعالَمينَ» (ما ترا نفرستاديم جز به عنوان رحمت براي بشريت) و در خصوص حضرت عيسي (ع) نيز، ايشان را مبارك توصيف مي‌كند و به زبان خود حضرت عيسي مي‌فرمايد: «و جعلني مباركا اين ما كنت» (خداوند مرا مبارك گردانيد هركجا كه باشم).

وي همچنين، افزود: زمانيكه ما در سال 2000 ميلادي گفت‌وگوي ديني را بين خودمان پايه‌گذاري كرديم كمتر كسي شرايط امروز را پيش‌بيني مي‌كرد كه افراط و خشونت بنام دين به عنوان يك چالش جهاني و ديني مطرح شود.

ريس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با تأكيد بر اينكه بررسي دقيق پديده افراط‌گري و خشونت ديني، نيازمند توجه توامان به آن از منظر دين، جامعه و سياست است، گفت: هر يك از اين مؤلفه‌ها سهم خاص خود را در پيدايش و رشد افراط‌گرايي يا مقابله با آن دارد.

ابراهيمي‌تركمان افزود: در سال‌هاي اخير با گسترش پديده افراط‌گرايي ديني، تحقيقات بسياري در ريشه‌يابي مسئله شده و اجلاس‌هاي متعددي هم در بررسي راهكارهاي مقابله با اين پديده برگزار شده و مي‌شود كه به نوبه خود بسيار ارزشمند بوده و هستند، ولي امروز بنده با توجه به عنوان اين اجلاس مبني بر نقش عقلانيت و اخلاق در جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي در منطقه، مي‌خواهم موضوع را از منظر اين سه مؤلفه مورد توجه قرار دهم، زيرا اين باور هستم كه جهان در بررسي اين پديده شوم بايد اين حلقه‌هاي مفقوده را نيز مورد بازبيني و مطالعه قرار دهد و عقل و حكمت حكم مي‌كنند كه براي موفقيت در مقابله با پديده افراط‌گرايي ديني بايد اين سه مؤلفه متناسب با سهم هريك مورد توجه مشترك قرار گيرند و در غير اين صورت، راهكارها ثمربخش نخواهد بود.

وي ادامه داد: تأكيد يك سويه مبني بر لزوم نقش آفريني بيشتر رهبران ديني در مقابله با سوء برداشت و تفسير از آموزه‌هاي ديني، هرچند بسيار ضروري و كليدي است ولي به تنهايي كافي و وافي به مقصود نخواهد بود و نيازمند پيوند صحيح آن با جامعه و سياست است، زيرا بيماري افراط‌گرايي تك عامل و آن هم صرفاً محدود به سوء برداشت يا سوء استفاده از دين نيست، هرچند كه عامل بسيار مهمي است.

ابراهيمي‌تركمان در سخنان خود، تأكيد كرد: براي مقابله با پديده افراط‌گرايي ديني بايد هم عقل را وارد برداشت‌هاي ديني كرد و پیوند استواری بین عقل سليم و ایمان ایجاد کرد و هم جايگاه عقل و اخلاق را در اجتماع و سياست تعالي بخشيد.

تأكيد بر عقلاني شدن سياست توأم با اخلاق

وي با تأكيد بر اينكه عقلاني شدن سياست توأم با اخلاق باعث مي‌شود كه از اجبار و زور صرف، عبور كرده و پايگاه گفت‌وگو و تفاهم و همزيستي ارتقاء يابد،افزود: اگر امروز خواهان همزيستي و تساهل هستيم بايد عقلانيتی که مزین به اخلاق است را در جامعه گسترش داد، زيرا تساهل، عملي عقلاني است. تساهل به معناي دست كشيدن از اصول اعتقادي و پذيرش مطلق عقاید طرف‌هاي مقابل نيست بلكه توجه به اولويت‌ها و رعايت اصول مهم انساني است كه منجر به همزيستي مسالمت‌آميز و رعايت آداب و اصول انساني توأم با حفظ اعتقادات مي‌شود و اين تشخيص اولويت‌ها يك كار عقلاني است و چنانچه عقل را در اين مسير تخطئه كنيم، دچار انحصارگرايي و حق‌طلبي يك سويه خواهيم شد.

وي گفت: نتيجه عدم توجه به عقل، افراط در انديشه و كردار است و اين مسئله در حوزه دين چون از نوعي تقدس نيز برخوردار مي‌شود، منجر به تقديس اقدامات افراطي مي‌گردد و فرد يا افراد افراطي اعمال خشونت‌آميز خود را نه يك جنايت بشري بلكه انجام به تكليف و واجبات ديني خود تلقي مي‌كنند و به همين خاطر وجدان كه منصه پيوند عقل و دل است در اين افراد نه تنها دچار درد و ناراحتي نمي‌شود، بلكه حس رضايت و اميد به بهره‌مندي از الطاف الهي را در ذهن فرد افراطی ایجاد مي‌كند و هوای نفس وی، در لباس حق و وظیفه دینی جلوه‌گر می‌شود و این چنین است که حضرت علی (ع) می‌فرماید: «لا دین مع هوی و لا عقل مع هوی، من اتبع هواه اعماه و اصمه و اذله و اضله»؛ دین با هواى نفس جمع نمى‌شود، هم چنین عقل با هوس یک جا نخواهد بود، هر کس از هواى نفسش پیروى کند او را کور وکر مي‌کند و ذلیل و گمراه مى‌سازد (غررالحکم شماره 7706).

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: در طول تاریخ ما شاهد فجايع ناشي از عدم تساهل عقيدتي و تحمیل عقاید مختلف بوده‌ايم كه باطل و هواي نفس، خود را در لباس دفاع از ايمان و دين پوشانده بوده است و اينك نيز جلوه‌هاي آن را در امثال داعش مي‌بينيم.

وي همچنين، ادامه داد: امروز که همه داعیه مبارزه با گروه‌های افراطی نظیر داعش را دارند، کمتر کسی به دنبال بررسی جامعه شناسانه و روانشناسانه علت پدیده‌هايي مانند اقبال جوان اروپایی به داعش است. جوانی که علی الظاهر در ناز و نعمت زندگی می‌کند به ناگاه قید همه این رفاهیات را می‌زند و تلاش می‌کند با رنج و سختی فراوان خود را به این گروههای افراطی برساند. جواب این سؤال را شايد یک رهبر دینی نتواند یکسویه و صرفا براساس آموزه‌های دینی بدهد بلكه لازم است ریشه این مسئله را در جامعه جستجو کرد که یک بعد آن دینی است ولی ابعاد مهمتر آن به ساختار جامعه و سیاست اجتماعی جاری و ساری در آن جامعه برمی‌گردد به همین خاطر باید برای ریشه‌یابی صحیح موضوع حتما بايد بين عالمان دینی ما و متخصصین امور جامعه ارتباط و تعامل سازنده وجود داشته باشد.

وي در ادامه تاكيد كرد: پیوند سیاست زور و پول از یکطرف و تعطیل شدن قوه عقل و اعتدال و دور شدن از اخلاق انسانی از سوی دیگر، وضع جهان و بويژه منطقه ما را دچار چنان آشفتگی و ظلم و جنایتی کرده است که متأسفانه بنظر مي‌رسد شدت و کثرت و دوام آن، باعث شده است، بتدریج شنیدن این فجایع به یک امر عادی و روزمره تبدیل شوند و حس انسان دوستی مردم دوردست از این جنایات کم رنگ شود و این خطر بسیار بزرگتری است که باید برای آن فکر اساسی كرد، زیرا شیوع این پدیده، جوامع انساني را به سرازيري سقوط مي‌كشاند و اخلاق و ارزش‌هاي انساني را به قهقه را مي‌برد و جامعه انساني را حتي از جامعه حیوانات پایین تر قرار می‌دهد.

ابراهيمي‌تركمان در پايان سخنان خود، گفت: اميدوارم انديشمندان حاضر در اين نشست به اين موضوع در طول برگزاري این نشست توجه ویژه كنند و با تبیین دقیق رابطه ایمان و عقل و نیز جایگاه عقل در کشف و ترويج حقایق اخلاقی در جامعه، راهکارهای مشخصی را ارائه و در بیانیه نهایی این اجلاس این مهم آورده شود.

در اين نشست دو روزه، انديشمندان مسلمان و ارمني مقالات خود را با موضوعات «رسانه و آموزش و نقش آن در ريشه‌كن‌سازي خشونت از جامعه و خانواده با بهره‌گيري از اخلاق و عقلانيت»، «دين و خشونت و برداشت‌هاي متفاوت و تأثيرگذاري اجتماعي»، «نقش رهبران ديني در اشاعه صلح و احترام متقابل براي مقابله با افراط‌گرايي و خشونت» و «احترام به حقوق بشر براي جلوگيري از برداشت‌هاي نادرست از دين» ارائه خواهند داد.

بنابر اعلام اين خبر، ششمين دور گفت‌وگوي ديني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با كليساي ارمني حوزه سيليسي با عنوان «همكاري مسلمانان و مسيحيان براي ايجاد صلح عادلانه در منطقه» اسفند ماه سال 1393 در لبنان برگزار شده بود.

انتهاي پيام/


١٢:٥٢ - 1395/09/23    /    شماره : ٦٦٧١٩٧    /    تعداد نمایش : ٢٢٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.