English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٧ ارديبهشت ١٣٩٧
اخبار > محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاحیه دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان/3

محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین

ريیس شورای علمی دین‌پژوهان کشورمان، در آيين افتتاحیه دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و واتيكان با تأكيد بر واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین به پیروان خود، گفت: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان كليساي كاتوليك واتيكان پيش از ظهر امروز (دوم آذرماه) با حضور کاردینال توران، ريیس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رييس شوراي سياست‌گذاري اديان، حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی، سفیر ايران در واتیکان و اكبر قولي رايزن فرهنگي كشورمان در محل شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان رُم آغاز شد.

محمد جواد صاحبی، از اساتيد دانشگاه و ريیس شورای علمی دین‌پژوهان کشور با اشاره به اینکه داوری بسیاری از مردمان، حتی بخشی از محققان به ویژه شماری از روان‌شناسان اجتماعی و جامعه شناسان درباره ادیان، بیشتر ناظر به رفتارهای متدینان است، نه جوهر و حقیقت ادیان گفت: حقیقت ادیان را باید از متن کتاب‌های مقدس، گزارش‌های مستند روایی و تاریخی از سیرت پیامبران و حواریون و صالحان سلف مورد اعتماد همه پیروان، تشخیص داد. چه آنکه گفتارها و کردارهای متدینان، لزوما مطابق با نصوص و آموزه‌های ادیان متبوع آنان نیست.

وي در سخنان خود، با تأکید بر اینکه اساساً رسالت مهم ادیان، گسترش و ژرفایی بخشیدن به معیارها و ارزش‌های اخلاقی در جوامع انسانی است، گفت: منشأ افراطی‌گرایی extremism، برتری طلبی است؛ این پدیده در نظام‌های اعتقادی به پیروان و متدینان، حس ممتاز بودن و فضیلت داشتن بخشیده و چنانچه کنترل نشود به تحقیر دیگران و تبعیض و تمایز میان خود و بیگانه می‌انجامد و گاه در اثر بدآموزی‌ها و کج خلقی‌ها به تکفیر و خشونت و ترور می‌انجامد.

صاحبی ادامه داد: بی جهت نیست که سلفی‌گری در ادیان همواره در معرض لغزش به سوی ورطه خودخواهی و خودکامگی قرار می‌گیرند، زیرا آنان خود را حق مطلق می‌پندارند و تنها از زیستن بر طبق احکام و آیین خویش، رضایت خاطر بدست نمی‌آورند، بلکه شدیداً نسبت به وجود همه شیوه‌های زندگی و نظام‌های اعتقادی دیگران احساس ناخشنودی می‌کنند. آن‌ها صرفاً به دنبال توانمند ساختن خود نیستند، بلکه متجاوزانه به دنبال تضعیف، انقیاد یا نابودی دیگران هستند. آن‌ها در واقع دیگران را متجاوز به قوانین شریعت به شمار می‌آورند و دفاع از دین و سرکوب متجاوز را از مهم ترین وظایف خود می دانند.

وی با اشاره به آموزه‌های اسلامی گفت: احکام اسلام بر آسان‌گیری است و با هرگونه افراط‌گرایی و خشونت مخالف است زيرا این سخت‌گیری‌هایی که برخی از گروه‌ها و افراد مسلمان انجام می‌دهند، و زندگی را بر خود و دیگران ناگوار می‌سازند، بیشتر از نگاه بخشی و جزئی نگرانه آن‌ها و یا اختلالات روحی و روانی و سلایق شخصی آن‌ها بر می‌خیزد و بیشتر بدگمانی‌ها، افراطی گری‌ها، تکفیرکردن‌ها، جبهه بندی‌ها، خشونت ورزی‌ها و ترورها، ارتباطی به جوهر و ذات و حقیقت دین ندارد و هیچ کدام از احکام اسلامی برای ایجاد سختی و خشونت نیستند.

صاحبی با اشاره به مقاله خود تحت عنوان «تعارض نمای مهر و مرونت ادیان با جمود و خشونت متدینان»، يادآور شد: ما باور داریم که همه ادیان الهی، به ویژه اسلام و مسیحیت، انسان‌ها را به محبت و مهر و تسامح و مدارا دعوت کرده‌اند، به نظر می‌رسد بایسته است آموزه‌های اخلاقی ادیان مزبور واکاوی و با شیوه‌های نوین به پیروان ادیان آموخته شود.

اين استاد دانشگاه اظهار كرد: اسلام، پیامبران بزرگ ادیان الهی را به صفت مهر، رحمت و محبت و عدل می‌ستاید، گزارش‌هایی که از زندگی و سیرت عیسی مسیح (ع) در متون و نصوص مسلمانان و به ویژه شیعیان آمده است، این ادعا را تأکید می‌كند که مسیح پیروان خویش را به ستم ستیزی، خشونت زدایی و نوع دوستی توصیه کرده است.

وی در پایان سخنان خود، گفت: هرگز نباید رفتارهای برخی از پیروان ادیان از جمله گروهی از مسلمانان را به پای آموزه‌های دین انگاشت، بلکه برداشت‌های انسانها از تعالیم دینی به تناسب میزان آگاهی، دانش، اندیشه و شرایط روحی و اجتماعی آنان با هم متفاوت است. از این‌رو، برای دستیابی به حقیقت بايد به متون و نصوص دست اول و معتبر هر کدام، مراجعه کرد و موارد ابهام را نیز در گفت‌وگوهای چهره به چهره با پژوهشگران و پیروان مومن و صادق ادیان به بحث گذاشت.

بنابر اعلام اين خبر، در این نشست ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كاردينال توران، رييس شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان واتيكان، ميگوئيل آيوسو، دبير شورا، مونسينيور خالد عكاشه، رييس بخش اسلام شورا و تعدادی از شخصیت‌های برجسته علمی واتیکان، خاموشی، رييس سازمان تبلیغات اسلامی، محمد جواد صاحبی، ريیس شورای علمی دین‌پژوهان کشورمان، مسجد جامعی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، خسروپناه، ريیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، واعظ جوادی، ريیس مؤسسه علوم وحیانی اسراء، مظاهری، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیدوست ابرقوئی، عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی، یثربی، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و و رمضان‌رستم‌آبادي، از اداره مسيحيت كاتوليك مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان  حضور داشتند.

گفتني است، دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و واتيكان، با عنوان «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ کدام رویکرد به دین؟» به مدت دو روز (2 و 3 آذرماه) در رُم برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام/


١٤:٤٥ - 1395/09/02    /    شماره : ٦٦٥٦١٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.