English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٧
اخبار > جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد


  چاپ        ارسال به دوست

ابراهیمی‌تركمان در ايتاليا:

جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نشست خبري رسانه‌های واتیکان و رُم با تاكيد بر اين كه گفت‌وگو با تمام اديان الهي از اولويت‌هاي ايران اسلامي است، گفت: جنایات سازمان‌یافته هيچ ارتباطی با دین و آموزه‌های اصیل اسلامی ندارد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه سلسله برنامه‌های سفر خود به ایتالیا که به منظور شرکت در دهمین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و مسیحیت به میزبانی واتیکان و شورای پایی گفتگوی ادیان و همچنین، اولین گفت‌وگوی فرهنگی ایران و اروپا صورت گرفته است، عصر روز دوشنبه (اول آذرماه) در جمع رسانه‌های واتیکان و رُم از جمله مرکز تلویزیونی واتیکان، بخش ایتالیایی دین برای صلح، آژانس فیدس، واتیکان اینسایدر، رومانوشرکت، خبرگزاری صدا و سیما و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) حضور و به سؤالات آنان پاسخ داد.

در ابتدای اين برنامه، حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی، سفیر کشورمان در واتیکان توضیحاتی را در خصوص همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و واتیکان ارائه كرد و اینگونه نشست‌ها را مثمرثمر در جهت معرفی هرچه بهتر دیدگاه‌های مشترک دو طرف دانست.

در ادامه، ابراهیمی‌تركمان در خصوص سابقه برگزاری گفت‌وگوی ادیان میان دو طرف گفت: جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در این زمینه اقدامات ارزشمندی طراحی و اجرا كرده‌اند که البته متناسب با زمان و مقتضیات بر موضوعی خاصی تمرکز داشته است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: در طول سال‌های گذشته عناوینی همچون بررسي پديده تجدد از ديدگاه انديشمندان مسلمان و مسيحي كاتوليك (دور اول)، اسلام و مسيحيت در مواجهه با كثرت‌گرايي ديني (دور دوم)، جوانان؛ هويت وتعليم وتربيت ديني (دور سوم)، اركان صلح؛ حقيقت، عدالت، عشق و آزادي (دور چهارم)، اخلاق زيستي از ديدگاه اسلام و مسيحيت كاتوليك (دور پنجم)، عقل و ايمان (دور ششم)، دين و جامعه (دور هفتم)، همكاري مسلمانان و مسيحيان براي اعتلاي عدالت در دنياي معاصر (دور هشتم) و گفت‌وگوي سازنده مسلمانان و مسيحيان براي مصلحت جامعه (دور نهم) و در حال حاضر که با موضوع افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ کدام رویکرد به دین؟ به دلیل درک درست و منطقی شرایط به اجرا درآمده است.

وي در ادامه سخنان خود، با اشاره به آغاز این گفت‌وگوها از حدود 22 سال قبل، پیرامون دلایل انتخاب این موضوعات و توجه به شرایط مورد نظر گفت: بی تردید برای انتخاب این عناوین شرایط و مقتضیات دوره‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است هر چند که چالش‌های امروز را در سال‌های گذشته با چنین ابعاد و گستردگی شاهد نبودیم و همین تفاوت، اهمیت بیشتر توجه به گفت‌وگو و بررسی ابعاد دقیق موضوعات را یادآوری می‌كند که باید با شناخت دقیق در جهت اجرای برنامه‌های اجرایی و عملی هم اقدام كرد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ضمن تقسیم روندهای حاکم بر گفت‌وگوها گفت: در دوره‌های ابتدایی جهت شناختی که وجود نداشت گام برداشتیم و به مرور به دوره شک و تردید وارد شدیم و خوشبختانه امروز به یقین در مورد برخی از دیدگاه‌های مشترک دست یافته‌ایم كه ضرورت گام برداشتن در جهت توسعه همکاري‌ها، تأکید بر مشترکات و اجرای اقدامات مشترک گام برداریم.

ابراهیمی‌تركمان به تحلیل شرایط امروز جهان اشاره كرد و گفت: در حال حاضر با نام اسلام و دین و بدون شناخت دقیق از آموزه‌ها و ارزش‌های اصیل آن، گروه‌هایی با حمایت برخی قدرت‌های خارجی و البته برخی کشورهای مرتجع منطقه در تلاش برای ارائه چهره‌ای خشن از اسلام هستند تا سیاست‌های استعمارگونه به شکل نوین را بر مردم مظلوم منطقه تحمیل كنند و بی تردید این جنایات سازمان یافته ارتباطی با دین و آموزه‌های اصیل اسلامی نداشته و ندارد.

وي ادامه داد: بی تردید توطئه‌ای برای ایجاد خشونت و استعمار در منطقه است و رهبران دینی باید در جهت معرفی هرچه بیشتر و بهتر این ارزش‌ها در جهت صلح و ثبات جهانی اقدام كنند که گفت‌وگوها یکی از بهترین راه حل‌ها برای ایجاد گفتمان درست و منطقی و دستیابی به حقیقت است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: باید تلاش کرد منحرفان، افراط گرایان و افرادی که چهره واقعی اسلام را خدشه دار می‌كنند، این است که به آنان یادآوری كرد که نباید دست به خشونت بزنند نه آنکه ما به دنبال اثبات مذموم بودن خشونت که هر عقل سلیمی آن را می‌پذیرد، باشیم بلکه باید اقناع را در جامعه ایجاد كنيم.

ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به دلایل ایجاد امنیت و ثبات در جمهوری اسلامی ایران علیرغم مشکلات و معضلات جدی منطقه‌ای اشاره كرد و گفت: رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تدبیر دقیقی در معرفی اسلام واقعی و صلح طلبي ارائه کرده‌اند و فرهنگ و تمدن غنی ايران اسلامی همواره منادی صلح بوده و البته طعم تلخ خشونت را در دوره‌های مختلف تاریخی چشیده است.

وي در ادامه سخنان خود، افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور مقتدر منطقه و مستقل‌ترین کشور در جهان، گفت‌وگو با تمام اديان الهي را ارج مي‌داند و صلح و آرامش را برای همه ملت‌های جهان آرزومند است و تمامی تدابیر خود را در این مسیر به کار گرفته و امیدواریم منطقه و جهان ثبات و آرامش را به دور از هرگونه خشونت شاهد باشد.

تقسیم‌بندی توطئه‌گران برای جمهوری اسلامی ایران هیچ مفهومی ندارد

آیت‌الله علیدوست، استاد حوزه و دانشگاه و عضو هيأت علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي در خصوص نقش رهبران ديني جهت شناخت واقعي از گروه‌هاي تكفيري گفت: در رابطه با اسلام و آنچه توسط برخی از به ظاهر مسلمانان باید تأکید کرد، اين است که این گروه‌ها در انواع متنوع و اسامی مختلف كه آن هم هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های ارزشمند آن نداشته و ندارد، ظاهر مي‌شوند.

وي ادامه داد: تقسیم‌بندی برخی توطئه‌گران در تقسیم تروریست خوب و بد است که برای جمهوری اسلامی ایران هیچ مفهومی ندارد و تروریسم و خشونت با هر نوع و چهره محکوم هستند و رهبران دینی در این زمینه نقش بسیار جدی در شناخت واقعی از این گروه‌ها و معرفی آنان به مردم است.

آیت‌الله علیدوست در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همه گونه خشونت را طرد می‌كند و هرگونه تقسیم‌بندی را در این زمینه محکوم و مطرود می‌داند و در برابر توطئه دشمنان ایستادگی می‌كند.

خشونت خاستگاه دینی ندارد/ ايران با هرگونه خشونت مخالف است

حجت‌الاسلام والمسلمین جوادی‌آملی، ريیس مؤسسه علوم وحیانی اسراء با اذعان اينكه خشونت و جنایت با دین در تضاد است، گفت: خشونت خاستگاه دینی ندارد و دین همواره در جهت زندگی مسالمت آمیز در حال تلاش و کوشش است و امروز شاهد هستیم افرادی به افراط و تکفیر روی آورده‌اند که اصولا هیچ شناختی از دین ندارند و تلقی ناشایسته‌ای را از دین برای افکار عمومی ایجاد می‌كنند و به جنایات وحشیانه و کم نظیر بر علیه مرد و زن در تاریخ دست می‌زنند.

وی در ادامه، افزود: منشاء تروریسم و خشونت می‌تواند اقتصاد، اجتماعی، سیاسی و ... باشد اما حتما دین نمی‌تواند منشاء خشونت باشد و جمهوری اسلامی ایران با پذیرش اسلام شیعی در واقع عقلانیت، اندیشه ورزی در محتوا و اعتدال در زندگی را به عنوان مبنای اقدام خود قرار داده است و بنابراین ایران همواره با هرگونه خشونت مخالف بوده و هست.

این استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: عموماً اندیشمندان و رهبران و نخبگان دینی منشا انحرافات در دین نبوده‌اند و برخی منحرفین در لباس دین دست به این اقدامات می‌زنند كه باید تلاش کرد تا منشاء و معارف دقیق دینی را از رهبران و نخبگان اصلی دریافت شود.

بنابر اعلام اين خبر، ابراهیمی‌تركمان و هیأت دینی و فرهنگی از کشورمان به منظور شركت در دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان كليساي كاتوليك واتيكان، با عنوان «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ کدام رویکرد به دین؟»، افتتاح اولین دور گفتگوهای فرهنگی ایران و اروپا و دیدار با مقامات عالی اين كشور، به رُم پایتخت ایتالیا سفر كرد.

اين دور از گفت‌وگوهاي اسلام و مسيحيت از امروز دوم آذرماه به مدت دو روز با حضور و سخنراني ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رييس شوراي سياست‌گذاري اديان، محمد جواد صاحبي، ريیس شورای علمی دبیرخانه دین پژوهان کشور، سيد يحيي يثربي، استاد گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبايي (ره)، محمدمهدی مظاهري، عضو هيأت علمي دانشگاه تهران و رييس مؤسسه فرهنگي اكو، حجج ‌اسلام مرتضی جوادی‌آملی، رييس مؤسسه علوم وحياني اسراء، ابوالقاسم عليدوست، عضو هيأت علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، سيد مهدي خاموشي، رييس سازمان تبليغات اسلامي، عبدالحسین خسروپناه، رييس مؤسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران، محمد مسجدجامعي، عضو شوراي سياستگذاري اديان و خانم هايده رمضان‌رستم‌آبادي، از اداره مسيحيت كاتوليك مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام/


٠٩:٤٧ - 1395/09/02    /    شماره : ٦٦٥٥٧٠    /    تعداد نمایش : ٢١٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.