English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٧
اخبار > گفتگوي بين اديان مسير روشني براي ايجاد صلح و امنيت در جهان است


  چاپ        ارسال به دوست

دكترابراهيمي تركمان :

گفتگوي بين اديان مسير روشني براي ايجاد صلح و امنيت در جهان است

"ابوذرابراهيمي تركمان"،رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دورهفتم نشست دینی مرکز گفت وگوی ادیان و شورای جهانی کلیساها گفت: گفتگوي بين اديان مسير روشني براي ايجاد صلح و امنيت در جهان است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، "ابوذرابراهيمي تركمان"،رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی عصر شنبه (26بهمن ماه) در دورهفتم نشست دینی مرکز گفت وگوی ادیان و شورای جهانی کلیساها با اشاره به تصویب پیشنهاد رییس جمهوری در سازمان ملل مبنی بر جهان عاری از خشونت و افراطی گری گفت: پیشنهاد جهان عاری از خشونت علاوه بر اثبات حقانیت و صلح طلبی نظام اسلامی مسیر روشنی را برای ایجاد صلح و امنیت در جهان فراهم می کند.

وی تصریح کرد : این پیشنهاد جز با گفت وگو بین ادیان که در این زمینه وجوه مشترکی داشته باشند، محقق نخواهد شد .

ابراهيمي در این نشست همچنین ابراز خرسندی کرد که با توجه به سابقه قریب به دو دهه همکاری مشترک مرکز گفت وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات با شورای جهانی کلیساها عزم و اراده جدی طرفین بر ادامه گفت و گوی دینی و حرکت به سمت اهدافی فراتر از صرف گفت وگو دنبال شود.این اهداف در طول سالها همکاری به یک دغدغه مشترک تبدیل شده است ؛ دغدغه ای که تمامی دینداران جهان امروز آن را مطالبه می کنند و اگر دیروز با توهین به مقدسات ادیان مواجه شدیم ، در جبهه ای مشترک به نام جبهه پیروان ادیان توحیدی در اقدامی سریع آن را محکوم کردیم.

 از نظر وی ، امروز جامعه جهانی با موجی از افراطی گری، خشونت و هراس از دین مواجه است. موجی که قدرت های استکباری و سلطه گر آن را به راه انداخته و با تمام توان قصد ارایه تصویری ساختگی و دروغین از چهره ادیان دارند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: معتقدم تنها با برون رفت از چرخه نفرت و خشونت این موج فرو می نشیند و بهترین وسیله برای تحقق آن گفت و گو است .

وی افزود: منطق گفت وگو همان روشی است که آغازگر آشنایی و گفت وگوی بین مرکز گفت وگوی ادیان و مسئولان و اعضای شورای جهانی کلیساها شده است.

 رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه گفت: ما به گفت وگو پایبندیم و تجربیات زیادی را در عرصه گفت وگوی دینی با ادیان مختلف کسب کرده ایم.آنچه در مرور اجمالی از این گفت وگوها به دست می آید نشان از تعداد خواسته های مشترک پیروان ادیان توحیدی دارد که یکی از این خواسته ها پایان یافتن خشونت، استقرار صلح و ثبات در جهان است.

 وی در ادامه به عنوان اصلی این دور از گفت وگوها مبنی بر معنویت و مدرنیته اشاره کرد و گفت: مسلم است که معنویت همواره با ادیان قرین بوده به گونه ای که حتی امروز افراد با شنیدن واژه معنویت آن را از خدا که محور ادیان می باشد جدا نمی دانند.

ابراهيمي  در پایان ابراز امیدواری کرد که این گفت وگوها میان ادیان بتواند ضمن ترسیم جایگاه معنویت و مدرنیته در اندیشه اسلامی و تفکر مسیحی به بررسی رابطه معنویت با علوم انسانی ، تکنولوژی ، فلسفه ، امنیت ، معیشت ، هنر و سلامت مدرن از دیدگاه اسلام و مسیحیت پرداخته و به جمع بندی خوبی از آراء و نظرات اندیشمندان برسد.

 هفتمین دور گفت وگوی مرکز گفت وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای جهانی کلیساها هم اکنون با حضور حجت الاسلام یونسی دستیار ویژه رییس جمهوری ، آیت الله تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب در امور جهان اسلام ، جمعی از اقلیت های مذهبی در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مهمانان خارجی در حسینه الزهرای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حال برگزاری است.


١٨:١٧ - 1392/11/26    /    شماره : ٦٠٨٤٧١    /    تعداد نمایش : ١٩٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.