English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧
اخبار > برگزاري همايش هم­اندیشی فراسوی همبستگی در يونان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همايش هم­اندیشی فراسوی همبستگی در يونان

همايش هم اندیشی فراسوی همبستگی، گفتمان قرآن کریم درباره تنوع فرهنگی و انسجام اجتماعی به همت رايزني فرهنگي ايران در آتن برگزارشد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همايش هم اندیشی فراسوی همبستگی، گفتمان قرآن کریم درباره تنوع فرهنگی و انسجام اجتماعی با مشاركت اندیشمندان ایرانی و یونانی و با حضور سفیراني از کشورهای جمهوري اسلامي ايران، قطر و سودان، مسئولان فرهنگي و ديني يونان، شخصیت های علمی یونانی و ایرانی و دیگر کشورهای جهان اسلام، دانشجویان ایرانی، نمایندگان انجمن های اسلامی شهر آتن توسط رايزني فرهنگي كشورمان در تالار كاسموس یکی از هتل پرزيدنت شهرآتن برگزار شد.

در آئين گشايش این هم اندیشی،  بهنام بهروز" سفیر جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی گفت:وحدت یکی ازآموزه های مهم اسلام و دیگر ادیان توحیدی است که همه و به ویژه مسلمانان بایستی در این عصر بیش ازهرعصر دیگری به آن توجه نمایند.

وی همبستگی و همدلی بین پیروان ادیان را در ایجاد آرامش  و برقراري صلح جهانی در جوامع بشری مهم توصیف کرد.

جرج کالينجیس قائم مقام وزارت آموزش و امور ديني یونان گفت:اینگونه هم اندیشی ها بسیار مهم هستند و من از اینکه سفارت و رایزنی فرهنگی ایران هر ساله به مناسبت میلاد  پیامبر اسلام، این فرصت را برای گفتگو فراهم می­نماید، تشکر می­کنم.

وی با تاکید بر همبستگی و همدلی بین پیروان ادیان در جوامع محتلف، افزود:یونان از برگزاری اینگونه گفتگوها حمایت می­کند. زیرا ما معتقدیم که با گفتگو و آشنایی با فرهنگ های مختلف و آموزه­های دینی یکدیگر بهتر می توانیم در کنار هم به صورت مسالمت آمیز، دوستانه و برادرانه زندگی کنیم.

 کالینجیس گفت: ازطریق برگزاری اینگونه هم اندیشی ها زمینه برای آشنایی بیشتر با آموزه های مذهبی اسلام و مسيحیت برای دو طرف فراهم خواهد آمد.

محمد حسین مظفری رایزن فرهنگی کشورمان نیز طی سخنانی ضمن تبریک میلاد با سعادت رسول اکرم(ص)،گفت:مفهوم همبستگی ر ا می توان از منظر حقوقی، علوم اجتماعی، فلسفی و کلامی مطالعه کرد.

وی افزود:مفهوم حقوقی همبستگی در اصول و شعارهای انقلاب فرانسه ریشه دارد، در انقلاب فرانسه بر سه اصل مهم آزادی، برابری و برداری تاکید شده است.

مظفری گفت:در منشور سازمان ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز آزادی و برابری تجلی یافتهاست، اما اصل برادری که ریشه و سرچشمة مفهوم حقوق همبستگی در كنار دو اصل ديگر محسوب می شود، مورد بی­مهری واقع شده است.

وی افزود:برای اولین بار اميل دورکهایم در یکی از آثار خود این مفهوم را از منظر علوم اجتماعي مطالعه كرد و همبستگی مکانیکی و همبستگی ارگانیک را از هم بازشناخت.

رایزن فرهنگی کشورمان گفت:از نظر کلامی، همبستگی در ادیان ابراهیمی از نگاه همبستگی میان خانواده بشری مورد توجه واقع شده است. و این هم اندیشی درصدد است که این مفهوم را از نظر کلامی و به خصوص از منظر قرآن کریم مطالعه نماید.

کنستانتينوپولوس كشيش كليساي ارتدوكس يونان طی سخنانی با تاکید بر ضرورت همبستگی از دیدگاه اديان الهی گفت:وقتی که می­خواهیم دربارة همبستگی بحث كنيم، کار سختی در پیش خواهیم داشت، به ويژه اگر بخواهيم دربارة فراسوی همبستگی صحبت کنیم، زیرا ، همبستگی از نظر الهی موقعی مفهوم می­یابد که روح خدایی در انسان تجلي يابد، تا انسان بتواند با اتکا به روح خدایی نوعي از زندگی را ایجاد کند که در آن روح خدا وجود داشته باشد.

وی افزود:انسان معمولی و بدون در نظر گرفتن روح و مفهوم الهی در زندگی شخصی خود، خواستار داشتن زندگی مرفه است و این ها ملاک زندگی قرار می گیرند و بدین ترتیب روح خدایی را از زندگی خود بیرون می کنند و از این طریق رسیدن به همبستگی و زندگی مسالمت آمیز امکان پذیر نخواهد بود.

 خانم " انا استامو" سخنگوی انجمن مسلمانان یونان نیز طی سخنانی با اشاره به اهمیت وحدت در جهان و جامعه بشری گفت:وحدت و همبستگی بایستی براساس آموزه های ادیان الهی با عمل همراه شود تا بتوان در جامعه امروز انسانی صلح و آرامش واقعی برقرار گردد.

وی پیروی از دستورات الهی را تنها راه رسیدن به همبستگی معنوی و عملی برای نجات انسان امروز قلمداد کرد و گفت:ادیان توحیدی بر اخوت و برادری تاکید دارند و اگر جامعه بشری واقعاً خواستار رسیدن به صلح و آرامش در جوامع خود باشد، بایستی به صورت عملی و بر اساس آموزه های ادیان عمل نماید.

 حجت الاسلام و المسلمین"محمد علی شمالی" رئيس موسسه بین المللی مطالعات اسلامی حوزه علمیه قم گفت:معمولاً انسان ها اختلافات و تنوعات زبانی ونژادی را تهدید تلقی نموده در حالیکه قرآن کریم تنوع و اختلافات فرهنگی و نژادی را به منظور شناسایی بهتر و زمینه سازی برای ایجاد شبکه های متنوع ارتباطی در خدمت صلح کلی برای بشریت معرفی می­کند.

وی افزود:قرآن سریعاً گفته است، رنگ، نژاد، قومیت و ملیت عامل برتری نیست و انسانی نزد خود محبوب تر است که از دیگران با تقوا تر باشد.

شمالی افزود:اتحاد، وحدت، همدلی و همبستگی عواملی هستند که هر جامعه، کشور و جامعه بشری را بسوی سعادت، آرامش و داشتن زندگی مسالمت آمیز هدایت می کنند و ادیان الهی و به خصوص اسلام بر مساله وحدت با وجود تنوع نژادی و قومی، در جوامع بشری تاکید دارد.

خانم"انگلیکی زیاکا"، استاد دانشکده الهیات دانشگاه ارسطوی تسالونیک با اشاره به آیاتی چند از قرآن کریم دربارة وحدت،همبستگی و پذیرش تنوع،گفت: قرآن کریم در آموزه های خود، بر وحدت در عین کثرت تاکید دارد و به همین دلیل تفاوتی برای اقوام يا نژادهای مختلف، ملیت و دين قائل نیست و بر وحدت نه تنها برای مسلمانان بلکه وحدت بشریت را توصیه و تشویق می کند.

وي فزود:ادیان الهی همگی بر ایجاد صلح، دوستی و همبستگی بین پیروان ادیان مختلف و جامعه بشری تاکید دارند و از این میان مسیحیت ارتدکس و اسلام بیش از دیگر اديان بر آن تأكيد دارند.

خانم"زیاکا"با اسناد به آیاتی چند ازقرآن کریم، تصریح کرد: قرآن کریم زندگی مسالمت آمیز را برای تمام بشر مورد توصیه قرارمی دهد و به همین دلیل نیز بارها در قرآن کریم ازکلمة انسان استفاده کرده و نه فقط مسلمانان، بنابراین می توان نتیجه گرفت که اسلام دیگر ادیان الهی را به رسمیت می شناسد و زندگی مسالمت آمیز را برای جامعه بشری طلب و مورد تاکید قرار می دهد.

 وی در خاتمه با اشاره به ضرورت گفتگو در رسیدن به وحدت بین انسان ها و ایجاد همبستگی و همدلی آنان گفت: گفتگوی ادیان زمینه ساز آشنایی بیشتر پیروان ادیان با دیدگاه­های دیگر مداهب و مکاتب خواهد شد و بدین ترتیب، وحدت ، همبستگی،صلح و آرامش در جوامع مختلف بدست خواهد آمد.


١٠:٢٢ - 1392/11/06    /    شماره : ٦٠٧٤٠٥    /    تعداد نمایش : ٢٧٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.