English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧
اخبار > برگزاري نشست مقدماتی نهمین دور مرکز گفت‌وگوی ادیان و کلیسای ارتدوكس روسیه


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست مقدماتی نهمین دور مرکز گفت‌وگوی ادیان و کلیسای ارتدوكس روسیه

نمایندگان کلیسای ارتودکس روسیه و مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نهمین دور گفت‌وگوهای خود راهکارهای دستیابی به فهم مشترک بین اسلام و مسیحیت ارتدوكس  را بررسی می‌کند.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،  نشست مقدماتی نهمین دور گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و کلیسای ارتدوكس  روسیه با حضور کشیش "دمیتری سافونف" رییس بخش ارتباطات بین مذاهب، محمدرضا دهشیری معاون پژوهشی وآموزشي وعلي محمد حلمی رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست كه عصر امروز 11آذرماه در محل معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزارشد، کشیش "سافنف "با بیان این‌که« گفت‌وگوهای ادیان هر دو سال یک بار برگزار می‌شود» گفت: قرار بر این شد که نهمین دور گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتودکس شهریورماه سال آینده در ایران برگزار شود که موضوع آن راهکارهای دستیابی به فهم مشترک بین اسلام و مسیحیت ارتودکس خواهد بود.

وی افزود: در این گفت‌وگوها تلاش می‌کنیم به نتیجه‌گیری کلی و درک و فهم مشترک درباره موضوعات مختلف که مورد اشتراک طرفین است، برسیم.

رییس بخش ارتباطات بین مذاهب کلیسای ارتودکس روسیه همچنین با محکوم کردن اقدام تروریستی در بیروت که منجر به شهادت رایزن فرهنگی ایران شد، گفت: در دو - سه سال اخیر شیعیان و مسیحیان در حوادث تروریستی در سوریه و لبنان کشته شدند و بسیاری از کلیساها و اماکن مذهبی از بین رفتند و حدود نیم میلیون آواره مسیحی پیامد جنگ سوریه بوده است.

وی تاكيد كرد: تروریست‌هایی که خون افراد بی‌گناه را می‌ریزند، هدف اصلی‌شان مسیحیان و شیعیان هستند و به اماکن مقدس آنها حمله می‌کنند. به خاطر مشترکاتی که داریم، وظیفه خود می‌دانیم یاد آنها را زنده نگه داریم.

کشیش "سافونف" مقابله با افراطی‌گری و خشونت را از دیگر نکات مشترک طرفین عنوان کرد و گفت: رهبران دینی باید برای مقابله با افراطی‌گری وارد صحنه شوند و به افراد به ظاهر مذهبی به صورت واضح بگویند کسانی که به اسم دین و مذهب خشونت می‌کنند را قبول ندارند.

وی تصریح کرد: برخی با استفاده از نام دین دیگران را فریب می‌دهند و از این طریق سوءاستفاده می‌کنند. در حالی که این کارها در آیین مقدس اسلام و مسیحیت مورد قبول نیست و محکوم شده است.

در ادامه این نشست "محمدرضا دهشیری"، معاون پژوهشی و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به برگزاری هشت دور گفت‌وگو میان اسلام و مسیحیت ارتودکس روسیه گفت: این گفت‌وگوها، بیانگر مواضع نزدیک به هم  طرفين بود که به ویژه در مسائل همچون حقوق بشر، خانواده، ارتباط دین و جامعه و اخلاق اجتماعی، نقاط مشترک دارند.

وی افزود: در هشتمین دور این گفت‌وگوها تصمیم بر "تدوین منشور مشترک شیعه و مسیحیت ارتودکس" گرفته شد که در نشست بعدی نیز درباره آن صحبت خواهد شد.

دهشیری با بیان این‌که «در نهمین دور گفت‌وگوها راهکارهای دستیابی به فهم مشترک بین اسلام و مسیحیت ارتودکس بررسی می‌شود» گفت: برگزاری این گفت‌وگوها، سبب می‌شود تا به یک درک و فهم واحدی در مقابله با خشونت، حمایت از اماکن مقدس و شخصیت‌های مذهبی، اخلاق زیستی، مقابله با گناه و اخلاق اجتماعی برسیم.

وي با بیان این‌که «این گفت‌وگوها ما را به درک مشترک از موضوعات دینی و جهانی رهنمون می‌کند» افزود: در گفت‌وگوهایی که با فرقه‌های مختلف مسیحیت داشتیم، می‌توان گفت بیشترین اشتراکات ما با کلیسای ارتودکس روسیه بویژه در مباحث اجتماعی است.

در پایان این نشست، علی محمد حلمی رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان نیز خاطرنشان کرد: رسیدن به درک مشترک از موضوعات جهانی است و تلاش برای اینکه بتوانیم موحدان را در یک صف واحد یکپارچه کنیم و همچنین درک اینکه هر دو از سوی تروریسم و خشونت‌گرایان تهدید می‌شویم، از اهداف دور آتی گفت‌وگوهای ما خواهد بود.

وی افزود: باید در ارائه دیدگاه‌های خود به جوامع یکدیگر تلاش کنیم تا بتوانیم در سطح بین‌المللی تبلیغات کسانی که درصدد خدشه‌دار کردن وجهه دین هستند را خنثی کنیم.

شايان ذكر است تاكنون مركز گفتگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به موضوعات «دين و صلح»، «صلح و عدالت از ديدگاه انديشمندان مسلمان و مسيحي ارتدوكس»، «نقش گفتگوي اديان در روابط بين‌الملل»، «اديان و جهاني شدن»، «معادشناسي در اسلام و مسيحيت و تأثير آن بر زندگي امروز»، «خدا و انسان در اسلام و مسيحيت»، «نقش دين در زندگي انسان و جامعه» و«اديان و حقوق بشر» طي هشت دور گفتگوي ديني با كليساي ارتدوكس روسيه پرداخته است.

 

 


١٨:٢٨ - 1392/09/11    /    شماره : ٦٠٥٤٠٦    /    تعداد نمایش : ٣٣٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.