English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧
اخبار > ترویج احترام و اعتماد متقابل زمينه گسترش تعاملات فرهنگی است


  چاپ        ارسال به دوست

دكترخرمشاد در قزاقستان:

ترویج احترام و اعتماد متقابل زمينه گسترش تعاملات فرهنگی است

خرمشاد در دهمین سالگرد کنگره ادیان در قزاقستان، گفتگو را راه حلي برای برون رفت از مشکلات عنوان كرد و اظهارداشت: ترویج احترام واعتماد متقابل زمينه گسترش تعاملات فرهنگی است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دهمین سالگرد کنگره ادیان سنتی جهان ، سوم مهرماه در کاخ استقلال شهر آستانه برگزار شد.

در این همایش که بیش از 150 شرکت کننده، از جمله اعضای دبیرخانه کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی، مهمانان ویژه، نمایندگان سازمان های بین المللی، رهبران دینی، دانشمندان و کارشناسان از سراسر جهان حضور داشتند، در ابتدا پیام "نورسلطان نظربایف"، رئیس جمهور قزاقستان توسط "بغلان مایلیبایف"، معاون رئیس اداره رئیس جمهور اين كشور قرائت شد.

در ادامه "خیرات مامی"، رئیس سنای پارلمان قزاقستان  در سخناني ضمن تاكيد بر ترویج گفت و گوی ادیان ، اظهار داشت: فرهنگ گفتگوی بین المللی که توسط قزاقستان ترویج می شود، چه در زمینه خلع سلاح هسته ای و یا در روابط بین ادیان به معنای واقعی کلمه توسط مردم قزاقستان که مشتمل از چند ملت است بسیار تأثیر گذار است.

رئیس سنای پارلمان قزاقستان افزود: بعد از استقلال، رئیس جمهور قزاقستان توانست تنوع ملت را به امتیاز کشور تبدیل کند و ما دارای یک ملت، یک کشور و یک سرنوشت هستیم.

دكتر "محمد باقر خرمشاد"، رئیس  سازمان فرهنگ و ارتباطات از سوي جمهوري اسلامي ايران نيز با  موضوع "نقش گفتگوی ادیان در همکاری های بین فرهنگ" به ايراد سخنرانی پرداخت.

وي  گفتگو را به عنوان یک زمینه برای همکاری تعریف کرد و به چند زمینه اصلی برای همکاری، چالش ها و مشکلات همکاری آن اشاره کرد.

دكتر خرمشاد تصريح كرد: برگزاری گفتگوهای ادیان یک گام بزرگ به سوی تقویت روابط فرهنگی بین ملتها است و  به وسیله ترویج احترام و اعتماد متقابل می تواند راه را برای گسترش تعاملات فرهنگی و اجتماعی در میان کشورهای مختلف جهان برقرار کند.   

پس از مراسم افتتاحيه ، اين كنگره در دو بخش با موضوع "پتانسیل تاریخی کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی" و  "چشم اندار توسعه کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی" برگزار شد.

در بخش اول که به مدیریت "ریچارد اتکینسون" و "بیشاپ بدفورد"، نماینده کلیسه آنکلیکان تشکیل شد، "والتر شویمیر"،دبیر کل سابق شورای اروپا، "محمد عبدالوهاب علی جمعه"، مفتی اعظم سابق مصر، "ابراهیم مقرا"، دستیار دبیر کل شورای مسلمانان انگلستان، "عبدالحسین خسروپناه"، رئیس شورای علوم و فلسفه جمهوری اسلامی ایران، "عبدالقادر الادریسی"، کارشناس دفتر مدیر کل ایسیسکو، "ایرژان مایامیرف"،مفتی اعظم جمهوری قزاقستان به سخنرانی پرداختند.

در این بخش همایش "عبدالحسین خسروپناه" رئیس بنیاد فلسفه و حکمت به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران؛ با موضوع "نسبت اسلام و خشونت" به ايراد سخنراني پرداخت.

وي به وسیله تعریف عمیقی مفهوم "تساهل" و "خشونت" اشاره و اظهار داشت: تولرانس در حوزه مسايل اجتماعي با مدارا در عالم تكوين نيز مترادف نيست ،بنابراين مدارا ، سعه صدر و خويشتن‌داري نسبت به رقباي سياسي و فكري، ملايمت و ملاطفت، داشتن روح تعاون، كار جمعي وحدت ملي، راه مفاهمه،‌ مسئوليت اجتماعي كه منشأ رشد عقلانيت ها، سياسي و اجماعي و نفي استبداد سياسي مي‌گردد، هيچ يك و هرگز منوط به تولرانس نيستند.

رئيس بنياد فلسفه و حكمت تصريح كرد: اينكه به راحتي مي‌توان نتيجه گرفت كه ما دونوع خشونت مجاز يا مشروع و غيرمجاز يا غير مشروع داريم. خشونت‌هايي كه در مقام مجازات و بازدارندگي در برابر ظلم فردي و جمعي باشد و خشونت‌هاي قانوني منبعث از شريعت از سنخ خشونت‌هاي مجاز و مشروع است.   

در دومین بخش همایش كه با مديريت "خالد آکاشا"، رئیس دفتر امور روابط اسلامی شورای پاپ تشكيل شد، "الکساندر ویدا"، نماینده وزارت امور خارجی و اروپای در گفتگو فرهنگ ها، خانم "تاتیانا یژوسکی"، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا، "آنکیت شریواستاوا"، مدیر شورای بین المللی همکاری بین ادیان، "آلیکبر کالابیکویچ آلیکبرف"،رئیس مرکز بررسی آسیا میانه، قفقاز و منطقه اورال و ولگا و غیره به سخنرانی پرداختند.


١٢:١٠ - 1392/07/06    /    شماره : ٦٠٢٩٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٩٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.