English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧
اخبار > ارتقاء ارزش هاي اخلاقي به صلح و آرامش بشريت منجر مي شود


  چاپ        ارسال به دوست

دكتر خرمشاد:

ارتقاء ارزش هاي اخلاقي به صلح و آرامش بشريت منجر مي شود

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نشست ديني مركز گفتگوي اديان با انديشمندان كره جنوبي ارتقاء ارزش هاي اخلاقي را به نفع بشريت دانست كه به صلح و آرامش بشريت منجر خواهد شد. 

 به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، محمدباقر خرمشاد» صبح امروز 6 شهريورماه در سومين نشست ديني مركز گفتگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و انديشمندان كره جنوبي(بودايي و مسيحي)  با عنوان «نقش دين در ارتقاء ارزش هاي اخلاقي و انساني» به اهميت ارزش هاي اخلاقي در جوامع بشري اشاره كرد و افزود: ارزش هاي اخلاقي با اتكاي به دين مي تواند زندگي مطلوب و همچنين رشد و ترقي را به همراه داشته باشد.

وي به تحولات جاري در منطقه و كشور سوريه اشاره كرد و گفت: معتقديم گفت و گو راهي شايسته و موثر براي رسيدن به اهداف و آرمان هاي بشري از جمله صلح و عدالت است اما متاسفانه امروز در شرايطي جمع شده ايم كه جهان و منطقه خاورميانه در آستانه جنگ خانمانسوز ديگري قرار گرفته است.

خرمشاد توضيح داد: بعد از كشورهاي افغانستان، عراق و ليبي اكنون سوريه در معرض تهاجم نظامي غرب قرار گرفته و جنگجويان مزدور از ۸۰ كشور جهان گردهم آمده و به نام دين دست به كشتار و خونريزي مي زنند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ضمن انتقاد از سكوت برخي كشورها در قبال جنايات سلفي ها و تكفيري ها در سوريه گفت: جاي تاسف دارد كشورهاي متمدن به جاي ايستادن در مقابل اين افراد تكفيري در كنار آنان ايستاده اند تا در جنگي ديگر شاهد كشته شدن هزاران نفر از مردم باشند.

وي گفت: ايران از گذشته مهد اديان و مذاهبي بوده كه پيروان آن از نشاط ديني برخوردار بوده و دين اسلام در ساختار اجتماعي، فرهنگي و سياسي ايرانيان ريشه داشته و آشكار است.

خرمشاد يادآورشد كه از اسلام بايد به عنوان دين، فرهنگ و تمدني ياد كرد كه تماميت ارزش هاي حاكم بر اين سرزمين برخاسته از دين با اين قرائت جامع است.

وي با يادآوري اينكه يهوديت، مسيحيت، زرتشت، بودا و اسلام جايگاهي والا در تاريخ ايران داشته است،افزود : اين گفت و گوها فرصت مناسبي براي استفاده از تجربيات يكديگر است.

حجت الاسلام «عبدالحسين خسروپناه» رييس انجمن حكمت و فلسفه در نيز در اين نشست با ارائه مقاله اي به نقش دين در رفع رذائل اخلاقي و انساني پرداخت و گفت: اگر دين مجموعه اي از باورها و ارزش ها باشد؛ بنابر اين مي توان گفت دين در سه عرصه مباني، محتوا و ضمانت اجرايي اخلاق تاثيرگذار خواهد بود.

وي با بيان اينكه ارزش ها از نظر فلسفي بايد مبتني بر حقايق باشد و گرنه در حد سلايق باقي مي ماند؛ از ضرورت ايجاد پيوند و ارتباط ميان اخلاق و حقايق سخن گفت.

استاد رشته فلسفه ادامه داد: اگر نيچه در قرن نوزدهم از مرگ خدا سخن گفت امروز از مرگ انسان سخن گفته مي شود. چون هر قدر خدا از زندگي انسان كنار برود؛ ارزش هاي اخلاقي خود را نيز از دست خواهد داد.

خسروپناه يكي از آسيب هاي انسان قرن بيست و يكم را «تنهايي وجودي» او دانست و گفت: اصالت سود و نفع سبب شده تا اگر انسان ها خدمتي به ديگران مي كنند؛ در واقع سودي براي خود دارند و لذا انسان در چنين مواردي احساس تنهايي مي كند؛ هر چند در ميان جمع باشد.

وي از پيوند اخلاق با خدا تعبير به «اخلاق ديني» كرد و افزود: فقط اخلاق ديني مي تواند احساس تنهايي انسان را پاسخ دهد.

بي معنايي انسان در زندگي و تقدم منافع فردي بر منافع جمعي از ديگر مشكلات انسان كنوني است كه به گفته خسروپناه افزايش آمار بيماران رواني و خودكشي در دنياي معاصر به علت كاهش اخلاق ديني بوده است؛ هر چند اخلاق حرفه اي افزايش پيدا كرده است.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: اگر بخواهيم زندگي انسان معاصر معني دار شود بايد اخلاق ديني را تقويت كنيم.

وي به نقش اخلاق ديني در همبستگي اجتماعي اشاره كرد و گفت: اخلاق ديني مي تواند نزاع هاي ديني را حل كند و همانگونه كه سلفي گري به شدت جنايت مي كند در بوديسم و اديان ديگر نيز اخلاق ديني را به حاشيه رانده اند و اگر اخلاق ديني حاكم بود؛ وضعيت جهان اينگونه نبود.

رييس انجمن حكمت و فلسفه همچنين از نقش اخلاق ديني در تمدن و فرهنگ انساني سخن گفت و افزود: تمدن مدرن آسايش انسان را فراهم كرده اما آرامشي را براي انسان به ارمغان نياورده و تمدن مدرن براي ادامه حيات خود بايد كاري كند كه اين آسيب ها زدوده شود و اين مساله با اخلاق ديني محقق مي شود.

«تي سونگ كيم» نايب رييس كنفرانس اديان براي صلح كشور جنوبي در اين نشست گفت: اخلاق تاثير بسياري در ثبات جامعه دارد و همانگونه كه جرائم در جوامع افزايش پيدا مي كند؛ دين مي تواند بر اساس تعاليم متافيزيك ثبات و آرامش ايجاد كند.

وي اخلاق را مرتبط با هدف جهان و آفرينش دانست و افزود: حقيقت به عنوان ريشه هماهنگي در بودائيسم مطرح است كه روابط انساني را تنظيم مي كند و رابطه ما با حقيقت مستلزم وفاداري مطلق و تلاش براي دستيابي به شخصيت كامل است.

كيم همچنين از اخلاق به عنوان حل رابطه انساني ياد كرد و گفت: رابطه ميان انسان و متافيزيك در زمينه اخلاق بسيار تاثيرگذار است.

وي با بيان اينكه ارزش هاي اخلاقي در بودائيسم جنبه عملي دارد؛ افزود: ارتقاء ارزش هاي اخلاقي بر اساس دين صورت مي گيرد؛ هر چند ممكن است اين ارزش ها حق نباشد. مانند اخلاق كمونيست ها كه از طريق جبر اعمال مي شد.

«هيوندا پارك» سردبير نشريه كنفرانس اديان براي صلح كره جنوبي نيز در اين نشست با اشاره به اينكه صلح، بدون عدالت امكان ندارد؛ اظهار داشت: ما نيازمند يك بيداري ديني هستيم تا مادي گرايي را متوقف كنيم وامروز عشق به پول تمام زندگي ما را فرا گرفته است و بايد نگاهي به خود داشته باشيم.

وي از اصطلاح «اديان همسايه» در سخنان خود استفاده كرد و گفت: بيش از ۱۱ ميليون بودايي در كره جنوبي زندگي مي كنند كه ۲۲ درصد جمعيت اين كشور را تشكيل مي دهد و در حدود ۱۴ ميليون مسيحي شامل پيروان مذاهب كاتوليك، پروتستان و مسيحيان تندرو كه ۲۹ درصد جمعيت كره را تشكيل مي دهد؛ در اين كشور زندگي مي كنند.

«علي محمد حلمي» رييس مركز گفت وگوي اديان و تمدن ها همچنين در اين نشست تخصصي به ارايه تعريفي از دين پرداخت گفت: امروز نقش دين و فرهنگ در امنيت بين المللي به عنوان يك جايگاه محوري است.

وي گفت: در خصوص ارزش هاي اخلاقي مي توان ادعا كرد كه اين ارزش ها فرا ديني بوده و هر انسان سليم العقل كه داراي فطرتي پاك باشد اگرچه غير ديندار ارزشهاي همچون عدالت ، صداقت، بخشندگي و.... ارج مي نهد.

حلمي خاطر نشان ساخت كه در اسلام تا آنجا ارزش هاي اخلاقي مورد تاكيد قرار گرفته كه پيامبر اسلام حضرت محمد (ص) علت بعثت خود را اهتمام ورزيدن تمام و كمال به ارزش هاي اخلاقي عنوان مي نمايند.

دکتر عبدالرحیم گواهی رئیس مرکز پژوهش ادیان جهان نيز طی سخنانی با اشاره به نقش سازنده دین در ارتقاء فضیلت های اخلاقی گفت: از آن جا که عقل انسان متغیر است فضیلت هم بی ثباتی خواهد داشت. سابقه تاریخی ادیان این را نشان نمی دهد که همواره در راه ارتقاء فضیلت ها کار کرده ایم بلکه گاهی ادیان با هم جنگ کرده اند چه جنگ درون دینی چه جنگ بین ادیان.

وی با اشاره به وضعیت کنونی جهان تصریح کرد: الان بزرگترین مشکل ما در جهان چیست؟ درست است که استعمار جهانی بسیاری از مسائل را در پی داشته است اما مشکل اساسی جهان اسلام تکفیری ها، القاعده و طالبان هستند که بیشتر در افغانستان، پاکستان، عراق و سوریه دست به کشتار می زنند و شیعه و سنی نیز برای آن ها فرق نمی کند. این یک نزاع درون گروهی است که در دیگر ادیان نیز وجود دارد. حتی در خود کره جنوبی درگیری بین مسیحیان کاتولیک و پروتستان بسیار مشهود است در هند هم این مسئله را بین هندوها و مسلمانان می بینیم و متاسفانه اخبار وحشتناکی در مورد کشتار مسلمانان به دست بودائیان در میانمار وجود دارد.

وی افزود: دین برای ارتقاء فضیلت های انسانی و اخلاقی است اما دین که خود یک فضیلت و موهبت است می تواند به دست ما غلط معنا شود. حتی اگر امروز حضرت عیسی (ع) حضور داشتند قطعا جنگ بین کاتولیک و پروتستان وجود نداشت همانطور که ما معتقدیم در آخر الزمان صلح با ظهور حضرت حجت (عج) در میان ادیان حاکم خواهد شد. ما برای این که دین را به مسئله ارتقاء فضائل برگردانیم باید به قول سهراب سپهری دیده ها را بشوییم.

دکتر گواهی در پایان تاکید کرد: باید بین امت های دینی پیوند ایجاد گردد. بشر امروز با مشکلات زیادی روبروست و این در حالی است که علم به جای خدا نشسته است اما علم نمی تواند جایگزین خدا گردد و وظیفه ما و مسیحیان و همه ادیان این است که به این مسئله بپردازیم و اول ما باید در جهان اسلام وحدت ایجاد کنیم آن گاه با دیگر ادیان پیوند برقرار کنیم.

نشست «نقش دين در ارتقاء ارزش هاي اخلاقي و انساني» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

اين نشست با ارايه مقالات و سخنراني صاحبنظراني چون «كارن خانلري» نماينده ارامنه تهران و شمال كشور در مجلس شوراي اسلامي، «جي سيك يو» مدير دپارتمان اديان وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگري‌ كره جنوبي بعدازظهر امروز پايان مي يابد.


١٤:١٥ - 1392/06/06    /    شماره : ٦٠١٨٦٥    /    تعداد نمایش : ٢٣٥١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.