English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧
اخبار > گفتگوی علمای شیعه با نمایندگان کلیسای کاتولیک در انستیتو کاتولیک پاریس


  چاپ        ارسال به دوست

گفتگوی علمای شیعه با نمایندگان کلیسای کاتولیک در انستیتو کاتولیک پاریس

به همت رایزنی فرهنگی ایران ، پنجمین گفتگوی علمای شیعه با نمایندگان کلیسای کاتولیک در انستیتو کاتولیک پاریس برگزارشد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، پنجمین گفتگوی علمای شیعه با نمایندگان کلیسای کاتولیک با حضور "کشیش لولون"، کشیش با سابقه متخصص در روابط اسلام و مسیحیت؛ "هانری دولهوگ" رئیس موسسه علوم ادیان  (کشیش(؛ "آن صوفی ویویه" استاد مباحث مرتبط با اسلام شیعی و ایران شناس؛ آیت الله رمضانی نماینده مقام معظم رهبری در اروپا و رئیس مرکز اسلامی هامبورگ؛ حجّت الاسلام جازاری روحانی مقیم پاریس و "اخوان کاظمی" رایزن فرهنگی ایران در پاریس برگزارشد.

در ابتدای این نشست، رمضانی در خصوص شهادت،گفت:اوّلین و مهمترین منبع فکری ما قرآن مقدّس است و سپس به سنّت نبوی استناد می کنیم. سنّت به اعتقاد ما شامل کلام و سیره پیامبر و خاندان مطهر وی می شود.

وی افزود: پیامبر اسلام شهید را دارای مقام شفاعت معرفی کرده است. لذا شهید می تواند در روز قیامت برای برخی بندگان خدا در خواست مغفرت الهی نماید و در نزد خداوند از آن ها شفاعت نماید.

 

رمضانی در پاسخ به سئوال "دولهوگ"؛ اینکه می گوئید ائمه جزء علما محسوب می شوند و مقام نزدیکتری نسبت به شهدا به خداوند دارند به چه معنی است؟ آیا مقام تقرّب انسان ها در نزد خداوند متفاوت است؟گفت: بله جایگاه هر انسانی با انسان دیگری متفاوت است و برخی فضیلت ها مثل علم می تواند جایگاه افراد را نزد خداوند بالاتر ببرد. در دنیای دیگر نیز مقام و جایگاه افراد بر اساس دستاورد های دنیوی آن ها تعیین می شود. یعنی اگر فردی در این دنیا عالم باشد و علم با جان وی آمیخته شده باشد و از حقیقت علم که نور است، بهره مند شده باشد، جایگاه والایی در آن دنیا پیدا خواهد کرد. همچنین باید تاکید نمود که مقامات اخروی انسان ها با درجات واقعی آن ها در این دنیا ( براساس علم، جهاد، شهادت و ...) محاسبه می شود.

وی در خصوص این سئوال که  آیا در آن دنیا خداوند به انسان هایی که نه عالم بوده و نه شهید شده اند، ولی قلب پاک داشته اند، معرفت و شناخت و بصیرت اعطا خواهد کرد؟ چرا مقام عالم از شهید بالاتر است؟گفت:

از نظر ما، قرآن ؛ خدا را جسم نمی داند و او را در مکان و زمان محصور نمی داند و لذا چون خداوند ویژگی های جسمانی ندارد، بطور قطع با چشم ظاهری دنیوی ما قابل رویت نیست. رویت خداوند با چشم ظاهری خلاف آیات صریح قرآن و مخالف با منطق اعتقادی ماست و ما آیاتی را که دلالت بر رویت ظاهری و جسمانی خدا دارند، به رویت معنوی تفسیر می کنیم.امّا در خصوص درجات انسان ها در آخرت باید بگویم که درجات انسان ها در آخرت بر اساس مقامات و جایگاه های واقعی انسان ها می باشند نه بر اساس مقامات اعتباری آن ها.

 


١٢:١٦ - 1392/04/25    /    شماره : ٦٠٠٤٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٦١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.