English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٦
اخبار > گفتگوی علمای شیعه با نمایندگان کلیسای کاتولیک در انستیتو کاتولیک پاریس


  چاپ        ارسال به دوست

گفتگوی علمای شیعه با نمایندگان کلیسای کاتولیک در انستیتو کاتولیک پاریس

به همت رایزنی فرهنگی ایران ، پنجمین گفتگوی علمای شیعه با نمایندگان کلیسای کاتولیک در انستیتو کاتولیک پاریس برگزارشد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ، پنجمین گفتگوی علمای شیعه با نمایندگان کلیسای کاتولیک با حضور "کشیش لولون"، کشیش با سابقه متخصص در روابط اسلام و مسیحیت؛ "هانری دولهوگ" رئیس موسسه علوم ادیان  (کشیش(؛ "آن صوفی ویویه" استاد مباحث مرتبط با اسلام شیعی و ایران شناس؛ آیت الله رمضانی نماینده مقام معظم رهبری در اروپا و رئیس مرکز اسلامی هامبورگ؛ حجّت الاسلام جازاری روحانی مقیم پاریس و "اخوان کاظمی" رایزن فرهنگی ایران در پاریس برگزارشد.

در ابتدای این نشست، رمضانی در خصوص شهادت،گفت:اوّلین و مهمترین منبع فکری ما قرآن مقدّس است و سپس به سنّت نبوی استناد می کنیم. سنّت به اعتقاد ما شامل کلام و سیره پیامبر و خاندان مطهر وی می شود.

وی افزود: پیامبر اسلام شهید را دارای مقام شفاعت معرفی کرده است. لذا شهید می تواند در روز قیامت برای برخی بندگان خدا در خواست مغفرت الهی نماید و در نزد خداوند از آن ها شفاعت نماید.

 

رمضانی در پاسخ به سئوال "دولهوگ"؛ اینکه می گوئید ائمه جزء علما محسوب می شوند و مقام نزدیکتری نسبت به شهدا به خداوند دارند به چه معنی است؟ آیا مقام تقرّب انسان ها در نزد خداوند متفاوت است؟گفت: بله جایگاه هر انسانی با انسان دیگری متفاوت است و برخی فضیلت ها مثل علم می تواند جایگاه افراد را نزد خداوند بالاتر ببرد. در دنیای دیگر نیز مقام و جایگاه افراد بر اساس دستاورد های دنیوی آن ها تعیین می شود. یعنی اگر فردی در این دنیا عالم باشد و علم با جان وی آمیخته شده باشد و از حقیقت علم که نور است، بهره مند شده باشد، جایگاه والایی در آن دنیا پیدا خواهد کرد. همچنین باید تاکید نمود که مقامات اخروی انسان ها با درجات واقعی آن ها در این دنیا ( براساس علم، جهاد، شهادت و ...) محاسبه می شود.

وی در خصوص این سئوال که  آیا در آن دنیا خداوند به انسان هایی که نه عالم بوده و نه شهید شده اند، ولی قلب پاک داشته اند، معرفت و شناخت و بصیرت اعطا خواهد کرد؟ چرا مقام عالم از شهید بالاتر است؟گفت:

از نظر ما، قرآن ؛ خدا را جسم نمی داند و او را در مکان و زمان محصور نمی داند و لذا چون خداوند ویژگی های جسمانی ندارد، بطور قطع با چشم ظاهری دنیوی ما قابل رویت نیست. رویت خداوند با چشم ظاهری خلاف آیات صریح قرآن و مخالف با منطق اعتقادی ماست و ما آیاتی را که دلالت بر رویت ظاهری و جسمانی خدا دارند، به رویت معنوی تفسیر می کنیم.امّا در خصوص درجات انسان ها در آخرت باید بگویم که درجات انسان ها در آخرت بر اساس مقامات و جایگاه های واقعی انسان ها می باشند نه بر اساس مقامات اعتباری آن ها.

 


١٢:١٦ - 1392/04/25    /    شماره : ٦٠٠٤٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٤٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.