English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧
اخبار > نشست شورای راهبردی آموزش زبان فارسی در پاکستان


  چاپ        ارسال به دوست

نشست شورای راهبردی آموزش زبان فارسی در پاکستان

نشست شورای راهبردی گسترش زبان فارسی در پاکستان، با محور آسیب­ شناسی آموزش زبان و ادبيات فارسي در این کشور، در بنیاد سعدی برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، در این نشست که با حضور رایزنان پيشين فرهنگی ايران، استادان زبان فارسی و برخی از کارشناسان و مسئولان فرهنگی در این کشور برگزار شد، بر نکاتی مانند لزوم اعزام استاد ایرانی زبان فارسی، انتخاب مسئولان مسلط به فضای فرهنگی پاکستان، برگزاری دوره‌های تربیت مدرس برای استادان بومی و حمایت از چاپ کتاب‌های این استادان تاکید شد.

در ابتدای این نشست، الهام حدادی، کارشناس منطقه پاکستان و بنگلادش بنیاد سعدی با ارائه گزارشی از سند راهبردی آموزش زبان فارسی تدوین شده در این بنیاد، نقاط قوت این زبان را در کشور پاکستان، وجود ۱۸ هزار دانشجوی زبان فارسی و حدود ۱۸۶ هزار دانشجو که فارسی را به عنوان زبان دوم در این کشور می‌خوانند، امضای تفام نامه‌های همکاری مانند تفاهم نامه میان فرهنگستان زبان و ادب فارسی با فرهنگستان زبان ملی اردو و نیز برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه بانوان لاهور، وجود نمایندگی‌های فرهنگی متعدد و مرکز تحقیقات زبان فارسی در پاکستان، وجود بزرگترین گنجینه‌های خطی متون فارسی در جهان مانند کتابخانه مرکز تحقیقات با بیش از ۲۷ هزار نسخه خطی و توانمندی‌های ایران در دیپلماسی فرهنگی با پاکستان، عنوان کرد.

در ادامه، رخشنده ريیس مرکز توسعه همکاری‌های علمی دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با بیان اینکه عدم توجه به زبان فارسی موجب کم رنگ شدن حضور حوزه تمدنی ایران در پاکستان می‌­شود، گفت: امروز، آموزش زبان فارسی در پاکستان باید به همراه امتیازهایی مانند ارائه بورس تحصیلی، فرصت مطالعاتی، شغل و... برای فارسی آموزان باشد.

میرزایی که به عنوان استاد اعزامی، تجربه ۳ سال تدریس زبان فارسی در پاکستان را در کارنامه خود دارد نیز به وجود ۶۰ هزار مدرسه در ایالت پنجاب که فارسی را به عنوان زبان دوم تدریس می‌کنند، اشاره کرد و گفت: یکی از آسیب­‌های آموزش زبان فارسی در پاکستان عدم برگزاری دوره‌های تربیت معلم برای استادان این مدارس است. همچنین استفاده از اتاق‌های ایرانشناسی در پاکستان و تغییر سرفصل‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌ها از جمله راهکارهایی است که برای بهبود کیفیت آموزش زبان فارسی در این منطقه پیشنهاد می‌شود.

صادقی، رایزن پيشين فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسلام‌آباد نیز با بیان آنکه زبان فارسی دیگر آن جایگاه گذشته را در پاکستان ندارد، گفت: برای حفظ زبان فارسی در پاکستان باید متناسب با نیازهای واقعی مردم حرکت کرده و این نیازها پاسخ داده شوند. به عنوان مثال، برای برگزاری کلاس فارسی در زمینه رشته‌های مدیریت بازرگانی برنامه ریزی کرد.

وی در ادامه با تاکید بر آنکه برای گسترش زبان فار سی باید از طریق اقدامات بومی عمل کرد، گفت: از نگاه استیلا طلب باید پرهیز  و رابطه‌ای تعاملی برقرار کرد؛ به عنوان مثال ما نیز متقابلاً برای گسترش زبان اردو در ایران به نفع دولت پاکستان عمل کنیم. به طور کلی باید در رابطه ای شفاف با دولت پاکستان عمل و در بستر طبیعی حرکت کرده تا بتوانیم چشم‌­انداز جدیدتری در این کشور برای خودمان تعریف کنیم.

ذاکر از دیگر مسئولان فرهنگی فعال در پاکستان نیز گفت: برای تمامی ایالت‌های پاکستان نمی‌توان نسخه‌ای واحد برای آموزش زبان فارسی داشت. بلکه باید هر ایالت مورد مطالعه دقیق قرار بگیرد و و برای آموزش زبان فارسی در آن سیاستگذاری شود. به عنوان مثال ایالت سرحد اکنون به توجه بیشتری نیاز دارد.

اکبری، رایزن پيشين فرهنگي ايران در راولپندی نیز با اشاره به آنکه مسأله «آموزش» در پاکستان اهمیت فراوانی دارد افزود: خانواده‌های پاکستانی بسیار برای آموزش فرزندان خود هزینه می‌کنند و باید از چنین بستری استفاده کرد. اما نکته مهم آن است که برای یادگیری زبان فارسی باید انگیزه ایجاد کرد و این انگیزه می‌تواند علاوه بر مسأله فرهنگی، مسائل اقتصادی، علمی، مذهبی و یا گردشگری نیز باشد.

وی در پایان تاکید کرد: برای ایجاد انگیزه یادگیری زبان فارسی باید زمینه‌های ارتباطات اقتصادی، فرهنگی و گردشگری در پاکستان را شناسایی و بر اساس آن اقدام کنیم.

سادات کیایی، با اشاره به تجربه‌های در سفری که طی سه ماه اخیر به پاکستان داشت، گفت: در پاکستان دو اقدام عمده زبان فارسی و حواشی آن و مسائل اسلامی اعم از تصوف و... بر عهده ماست بنابراین باید در این کشور افرادی انتخاب و اعزام شوند  که در هر دو زمینه تسلط کافی دارند.

وی همچنین گفت: گسترش زبان‌های دیگر مانند چینی در پاکستان تنها به دلایل اقتصادی است. اما زبان فارسی یک مسأله فرهنگی نیز برای پاکستانی‌ها است و آنها ایرانی‌ها و زبان فارسی را دوست دارند.

سادات کیایی، همچنین اعزام استاد ایرانی به پاکستان که علاوه بر زبان و ادبیات فارسی به زبان انگلیسی نیز تسلط داشته باشد را پیشنهاد داد.

معزالدین، از دیگر مسئولانی که نزدیک به ۴ سال در پاکستان فعالیت فرهنگی و تدریس داشته است نیز بر مهارت‌های ویژه استادان اعزامی زبان فارسی و ارتقای آنان از طریق دوره‌های دانش افزایی، پشتیبانی و تجهیز اتاق‌های ایرانشناسی و کرسی‌های زبان فارسی و به روز بودن متن‌های آموزشی تاکید کرد.

ربانی، رایزن پيشين فرهنگي ايران در لاهور نیز با اشاره به آنکه ایالت پنجاب در پاکستان بیشترین تمایل را نسبت به زبان فارسی دارد، گفت: پنجاب صادر کننده استاد به مناطق مختلف جهان بوده است که باید از این فرصت استفاده است. همچنین باید در گزینش استاد اعزامی یک تحول صورت دهیم تا بتوانیم آنچه که هست را حفظ کنیم.

نوروزی، کارشناس فرهنگی ايران در اسلام آباد نیز به نکاتی مانند آنکه تا ۷۰ سال پیش زبان فارسی  در پاکستان زبان ادبی بوده و بی توجهی به این موضوع سبب شده است تا زبان‌های چینی، ترکی و عربی جایگزین شوند، ایجاد جذابیت برای زبان فارسی، در نظر داشتن تهدیدات دیگر کشورها در زمینه آموزش زبان، تهیه کتاب‌های درسی با زبان واسط اردو برای پاکستانی‌ها، ضرورت اعزام استاد زبان فارسی در چهار ایالت اصلی پاکستان، توجه ویژه به مراکز اموزش زبان مانند دانشگاه نومل و  توجه ویژه به اتاق‌های ایرانشناسی اشاره داشت.

خطیب، رایزن پيشين فرهنگی ايران در کراچی نیز با بیان آنکه پاکستان برای ایران به خصوص در بخش امنیت مرزی اهمیت ویژه ای دارد، به تلاش هرچه بیشتر برای گسترش روابط فرهنگی و اعزام مدرس فارسی ایرانی الاصل تاکید کرد.

برخورداری، از رایزنان پيشين فرهنگی  ايران در لاهور  از جمله اعضای این نشست بود که اعتقاد داشت زبان فارسی در پاکستان رو به زوال نیست و تا زمانی که اقبال در پاکستان زنده است، زبان فارسی نیز در آن کشور زنده است.

وی همچنین گفت: استادان زبان فارسی پاکستانی بسیار از لحاظ نگارش قوی هستند که لازم است تا از آنها حمایت بیشتری صورت گیرد و برای چاپ کتاب‌هایشان آنها را همراهی کرد. همچنین این استادان را می‌توان به ایران دعوت کرد تا در دوره‌های تربیت معلم و دانش افزایی شرکت کنند.

در پایان فرهاد پالیزدار، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی ضمن قدردانی از حضور و نظرات اندیشمندان، کاربردی شدن این نظرات را در سند راهبردی حوزه پاکستان قطعی اعلام کرد و حضور پیگیر و مداوم صاحبنظران در این حوزه را در بنیاد سعدی خواستار شد.

انتهاي پيام/


٠٨:٤٥ - 1396/11/10    /    شماره : ٦٩٧٤٧٢    /    تعداد نمایش : ١٠٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.