English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٣٠ تير ١٣٩٦
اخبار > زبان فارسی به زبان‌هاي دانشگاه اسلامي لبنان اضافه مي‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

زبان فارسی به زبان‌هاي دانشگاه اسلامي لبنان اضافه مي‌شود

ريیس دانشگاه الاسلامیه لبنان در نشست مشترك با رؤساي دانشگاه‌هاي ايران در مشهد خواستار اضافه شدن زبان فارسي به زبان‌هاي اين دانشگاه شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جلسه مشترک حجت‌الاسلام سيد حامد ملکوتی‌تبار، ريیس نمایندگی اين سازمان در مشهد، دینا المولی، ريیس دانشگاه الاسلامیه لبنان، داوریار، ريیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی و واحدیان، مدیر همکاری‌های علمی ـ بین‌المللی دانشگاه فردوسی برای بررسی زمینه‌های همکاری‌های چندجانبه در محل نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

در ابتدای این دیدار، ملکوتی‌تبار ظرفیت‌های دانشگاهی و علمی خراسان رضوی را بالا توصیف و بر تحکیم روابط فرهنگی دو ملت ایران و لبنان تأکید کرد. وی با برشمردن سرفصل‌های زمینه همکاری مشترک از جمله تأمین و تجهیز کرسی زبان فارسی، راه‌اندازي اتاق ایران‌شناسی، تبادل استاد و دانشجو، ترجمه و نشر منابع فاخر دو طرف، اعطاي بورسیه، مساعدت به تدوین پایان‌نامه‌های مورد علاقه و ... آمادگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در لبنان را یادآور شد.

در ادامه داوریار، ريیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی با معرفی اين دانشگاه و فعالیت‌های در دست اجراي آن از جمله مرکز بین‌المللی زبان فارسی در مشهد، برای مراوده‌های علمی با کشورهای اسلامی در پایتخت فرهنگی جهان اسلام ابراز علاقه کرد.

وی آمادگی دانشگاه پيام نور را که عموماً مبتنی بر آموزش الکترونیک و مجازی است، برای پذیرش دانشجو در تمامی مقطع و همه رشته‌های علوم انسانی و فنی و مهندسی اعلام کرد.

سپس واحدیان، مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی نیز ضمن معرفی دانشگاه فردوسی از حضور همزمان ریيس اين دانشگاه در لبنان خبر داد و اظهار امیدواری کرد كه این دانشگاه با انجام فعالیت‌ها در کشورهای مختلف از جمله لبنان به ویژه در حوزه زبان و ادبیات فارسی، بتواند همکاری‌های مشترک را توسعه ببخشد.

در ادامه برگزاري این دیدار دینا المولی، ضمن معرفی دانشگاه الاسلامیه بیروت، به ارتباطات گسترده آن با خارج از کشور به ویژه فرانسه اشاره کرد و با توجه به شرایط کشور لبنان، تلاش بر کیفیت نه کمیت را خاطرنشان ساخت.

ريیس دانشگاه الاسلامیه بيروت با ذکر عناوین 9 دانشکده حقوق، هندسه، اداری، علوم، فنون، گردشگری، پژوهش‌های اسلامی و ... زبان اصلی اين دانشگاه را عربی و دو زبان فرانسه و انگلیسی را از دیگر زبان‌هاي آن خواند و تأكيد كرد که می‌توان زبان فارسی را به زبان‌هاي دانشگاه اضافه كرد.

وی با اعلام آمادگی تبادل تجارب فیمابین و تبادل خبرگان و اساتید و دانشجویان، بر تعمیق پژوهش‌های اسلامی مشترک تأکید کرد.

دینا المولی سپس با بیان خلاصه‌ای از فعالیت دانشکده‌های مختلف دانشگاه اسلاميه بيروت، خواستار شرکت دانشگاه‌های ایران در همایش‌های علمی و پژوهشی از جمله حقوق (بیماران) و اخلاق پزشکی اين دانشگاه شد.

وی در پایان با اظهار اینکه با 10 دانشگاه مختلف فرانسوی، بلژیکی و کانادایی همکاری مشترک و عقد تفاهم‌نامه داریم و کنسرسیوم آموزش توجیهی با دانشگاههای مختلف را دنبال می‌کنیم، افزود: در این گرایش‌های علمی، دانشگاه‌های ایران نیز می‌توانند وارد شوند تا با هم مشارکت کنیم.

انتهاي پيام/


١٠:٣٣ - 1395/09/07    /    شماره : ٦٦٥٩٧٢    /    تعداد نمایش : ٨٩٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ
  سه نشست قند پارسي در سال‌هاي (1393-1395) با حضور اساتيد و دانشجويان شركت‌كننده از كشورهاي مختلف جهان در دوره‌هاي دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران
  نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» 13 تيرماه، با حضور ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فرهنگستان هنر، افتتاح شد.

 • بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ و گردشگري جمهوري آذربايجان 13 تيرماه با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ضمن ديدار با اشرف بروجردي از اين سازمان نيز بازديد كرد.

 • ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان
  ابوالفضل قارایف، وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان، ظهر امروز (دوشنبه 12 تير) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كرد.

 • بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس
  همایش ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان پارسی، صبح امروز با حضور و سخنراني ابوذر ابراهيمي تركمان رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد مقدس برگزار شد.