English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
اخبار > يازدهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و روسيه پايان يافت


  چاپ        ارسال به دوست

با انتشار بيانيه؛

يازدهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و روسيه پايان يافت

آيين اختتاميه يازدهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و روسيه بعد از ظهر امروز (دوشنبه 17 ارديبهشت‌ماه) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به كار خود پايان داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين اختتاميه يازدهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و روسيه با جمع‌بندي آرا و نظرات بيان شده از سوي انديشمندان دو كشور آغاز شد.

 

ابراهيمي‌تركمان: تخريب طبيعت تخريب راه خداشناسي است

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با بيان سخناني در اين آيين گفت: يكي از شعراي فارسي‌گوي شعري با اين مضمون دارد كه هر گاه دو نفر بر روي زمين براي خاطر خدا بنشينند، آسمان به آنها حسادت مي‌كند. گفت‌وگوهاي ديني هم يكي از جلساتي است كه آسمان بر آن رشك مي‌ورزد.

وي افزود: ايران و روسيه ساليان سال هيچ ارتباطي با هم نداشتند. بين ما 70 سال جدايي و قطع رابطه ايجاد شده بود. مظلوم واقع شدن كليسا در شوروي سابق و نيز مطلوم واقع شدن اسلام در ايران پيش از انقلاب اسلامي، ما را از هم جدا كرده بود و فرصت گفت‌وگو را از ما سلب كرده بود. اما اتفاقات رخ‌داده در ساليان اخير ما را به سمت گفت‌وگو و شناخت از يكديگر هدايت كرد.

رييس شوراي سياست‌گذاري گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌ها در ادامه سخنانش گفت: در نشست افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها گفتم كه بر اساس نظر افلاطون ـ كه در آن مي‌گويد؛ نزاع بشر در دنيا براي خير قليل است ـ وقتي محيط زيست را تخريب مي‌كنيم يا آلوده مي‌كنيم يا از بين مي‌بريم، براي آيندگان خير قليل و در واقع جنگ را انتقال مي‌دهيم.

ابراهيمي‌تركمان ادامه داد: اما امروز مي‌گويم كه در آموزه‌هاي اسلامي، دو راه براي شناخت خداوند وجود دارد؛ نفس انسان و طبيعت. خداوند در قرآن مي‌فرمايد؛ ما نشانه‌هايمان را در جان شما و در طبيعت و آفاق گذاشته‌ايم.

وي تأكيد كرد: بر اين اساس وقتي طبيعت را تخريب مي‌كنيم و به محيط زيست آسيب مي‌رسانيم، در واقع راه خداشناسي را تخريب مي‌كنيم.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ادامه داد: يكي از راه‌هاي شناخت ما نسبت به خدا، دقت در محيط زيست و جانوران است. در واقع زمين، آسمان، جانداران و طبيعت و محيط زيست، از ابزار خداشناسي محسوب مي‌شوند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي همچنين گفت: بر اين اساس است كه تأكيد مي‌كنم؛ تخريب محيط زيست نه تنها انتقال جنگ به آيندگان است، بلكه راه خداشناسي را مي‌بندد. هر گياهي كه از بين برود و هر جانوري كه نسل آن منقرض شود، راه شناخت خدا را محدود مي‌كند.

ابراهيمي‌تركمان در تأكيدي دوباره اظهار كرد: بايد نگرش خود را تغيير بدهيم و بدانيم كه طبيعت، ارث پدري ما نيست؛ بلكه امانت فرزندان ماست.  با اين دستيابي به اين ديدگاه است در حفظ طبيعت كوشا خواهيم بود.

وي سپس با بيان اينكه هر دو دين اسلام و مسيحيت توجه جدي به مسأله حفظ محيط زيست دارند، افزود: در روايات اسلامي در خصوص حقوق گياهان و جانوارن توصيه و سفارش بسياري شده است. موظف هستيم كه به اين مسأله توجه جدي داشته باشيم و اگر اينگونه عمل نكنيم، زيان آن متوجه خود ما خواهد شد. در حاليكه طبيعت به ما خير مي‌رساند، ما با آن مبارزه مي‌كنيم و آسيب مي‌رسانيم.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در فراز پاياني سخنانش بر پربار بودن گفت‌وگوهاي ديني ايران و روسيه تأكيد كرد و با اعلام اينكه نتايج گفت‌وگوهاي اين دوره به دولت و سازمان محيط زيست جمهوري اسلامي ايران منتقل خواهد شد، از طرف روسي نيز درخواست كرد تا نتايج اين گفت‌وگو به تصميم‌سازان و تصميم‌گيران روسيه در امور محيط زيست ارايه شوند.

 

 

عاليجناب فيوفان: اين حق ماست كه ارزش‌هاي خدادادي را حفظ كنيم

در ادامه برگزاري اين آيين، عاليجناب فيوفان، مترو پليت قازان و تاتارستان و نيز نماينده پاتريارك كريل، اسقف اعظم مسكو تمام روسيه در يازدهمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و مسيحيت ارتدوكس، با ابراز رضايت و خرسندي خود از برگزاري اين دور از گفت‌وگوها كه به زعم وي در سطح بسيار عالي برگزار شد، گفت: ارزشمندي نتيجه برگزاري اين گفت‌وگوها، شناخت از يكديگر است.

وي افزود: دنياي غرب عليه ايران مواضع بسياري ظالمانه‌اي اتخاذ مي‌كند و با مانع شدن ايجاد روابط گسترده ايران با ديگر كشورها، انسانيت را زير پا مي‌گذارد. در مدت سه روزي كه در ايران حضور دارم، بسيار انديشيدم و به اين نتيجه رسيدم كه واقعيت ايران با آنچه از سوي غرب بيان مي‌شود، بسيار زياد است. ايران كشوري پيشرفته و داراي مردمي مهربان و محترم و باشخصيت است.

مترو پليت قازان و تاتارستان ادامه داد: همچنين غرب سوءتبليغي مبني بر عدم احترام به جايگاه زنان در ايران و اسلام مطرح مي‌كند؛ در حاليكه شاهد حضور و مشاركت بانوان انديشمند ايراني در اين دور از گفت‌وگوها هستيم كه نشان‌دهنده احترام بسيار ايران و اسلام به زنان است.

وي تأكيد كرد: محصول اين گفت‌وگو، ايجاد چشم‌اندازي مناسب براي آينده است. مي‌توانيم بر اساس اين تجربيات، مسايل مربوط به اكولوژي و حتي موضوعات سنتي، ديني و فرهنگي خود را حل كنيم.

عاليجناب فيوفان در پايان سخنانش اظهار كرد: اين حق ماست كه حق انسان را از بين نبريم، جايگاه زن را حفظ كنيم، ارزش‌هاي خدادادي را حفظ كنيم و براي احقاق حقوق خود پافشاري و مبارزه كنيم.

 

بيانيه

در ادامه اين مراسم نيز بيانيه پاياني يازدهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و روسيه، توسط حجت‌الاسلام محمدمهدي تسخيري، رييس مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي قرائت شد. در بخشي از اين بيانيه آمده است:

«بيست‌ويك نفر از شرکت‌کنندگان در اجلاس از انديشمندان مسلمان و مسيحي ايران و روسيه سخنراني و مقالات خود را در خصوص موضوعات فرعي زير ارايه و به بحث و بررسي و تبادل نظر علمي پيرامون جايگاه محيط زيست در اديان پرداختند.

1. محیط زیست اصول مشترک اخلاق ادیان الهی

2. تعامل رهبران ادیان با محیط زیست

3. تأثير محیط زیست سالم در زندگی فردی و اجتماعی از دیدگاه اسلام و مسیحیت

4. چگونگی ارتباط انسان و طبیعت در آموزه‌های ادیان اسلام و مسیحیت

طرفين گفت‌وگو پس از ارايه مقالات بر موارد زير تأكيد نمودند:

- شركت‌كنندگان در اين اجلاس بر حقوق برابر همه انسان‌ها از اقوام و پيروان اديان مختلف براي استفاده عادلانه از منابع طبيعي اذعان نموده و بر لزوم پرهيز آنان از تصرف غيرعادلانه و مخرب طبيعت و مواهب آن تأكيد كردند و هرگونه تخريب و يا استفاده نامناسب و بي‌رويه از آن را مخالف دستورات و آموزه‌هاي ديني مي‌دانند.

- انديشمندان حاضر در اين اجلاس، محيط زيست و طبيعت را بستر حيات بشري و زندگي شرافتمندانه او دانسته و حفظ حريم محيط زيست را در راستاي رشد و تعالي بشر و تشكر از خداوند متعال به عنوان خالق طبيعت و انسان محسوب داشته و عنوان نمودند: کسی که به حفاظت از محیط زیست بی‌اعتناست و آن را تخریب می‌کند، رفتار وی نوعی نقص اخلاقی و رذیلت به شمار می‌رود.

- طرفين تأكيد نمودند توسعه فناوري و اقتصادي كشورها بايد در چارچوب حفاظت از محيط زيست انجام شود و تخريب محيط زيست به بهانه توسعه و پيشرفت كشورها را قابل قبول نمي‌دانند.

- اديان مختلف بر احترام و حفاظت از محيط زيست تأكيد فراوان دارند و بر همه پيروان اديان خاصه رهبران بزرگ است كه در ترويج و تبيين آموزه‌هاي ديني در پاسداشت از طبيعت و مخالفت با تخريب محيط زيست تلاش بيشتري را هماهنگ كنند و راهكارها و تدابير لازم را به سياست‌گذاران و تصميم‌گيرندگان معرفي نمايند.

- طرفين از ابتكارات و تلاش‌هاي همه كشورها و سازمان‌ها و مراكز علمي و ديني جهان در حفاظت از محيط زيست قدرداني مي‌كنند و بر گسترش همكاري‌ها براي جلوگيري از تخريب محيط زيست و حفاظت از آن تأكيد مي‌نمايند.

- چالش بزرگ محيط زيستي در جهان امروز كه حيات بشري و امنيت بين‌المللي را تهديد مي‌نمايد، ايجاب مي‌كند از همه ظرفيت‌هاي بين‌المللي براي رفع اين چالش و جلوگيري از سياست‌هاي مخرب محيط زيست، در قالب همكاري‌هاي دست جمعي استفاده شود و مطمئناً رهبران اديان در اين زمينه مي‌توانند نقش مهمي را ايفا نمايند.»

 

بنا بر اعلام اين خبر، با همكاري مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كليساي ارتدوكس روسيه، يازدهمين دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه با موضوع «اديان و محيط زيست»، 15 تا 17 اردیبهشت‌ماه با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هيأت عالي‌رتبه كليساي ارتدوكس روسيه به رياست عاليجناب  فيوفان، مترو پليت قازان و تاتارستان و جمعی از شخصيت‌‎هاي فرهيخته و انديشمند ايرانی و روسي در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برگزار شد.

همچنين دوازدهمين دور گفت‌وگوي ميان انديشمندان مسلمان ايران و كليساي ارتدوكس روسيه در سال 2020 در روسيه برگزار خواهد شد.

انتهاي پيام/ش

 


١٥:٥١ - 1397/02/17    /    شماره : ٧٠٤٧٩٨    /    تعداد نمایش : ٩٩٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.