English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٢ فروردين ١٣٩٨
اخبار > علماي هند نگاه تقريبي به دين دارند


  چاپ        ارسال به دوست

عباس خامه‌يار در ديدار هيأت علماي اهل سنت هند:

علماي هند نگاه تقريبي به دين دارند

معاون توسعه روابط بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ديدار با هيأت علماي اهل سنت هند ضمن قدرداني از علماي اين كشور گفت: علماي هند نگاه تقريبي به دين دارند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هيأتي از علماي اهل سنت هند متشكل از مولانا محمد احمدخان، رييس جمعيت علماي هند، مولانا وقار احمد، امير جماعت اسلامي ايالت راجستان، مولانا عادل ندوي، مدير مدرسه علميه احمد شهيد در شهر تونك، مولانا نسيم انور ندوي، مدير فاطمه گرلس آكادمي، مولانا ضياءالهدي، مدير دارالعلوم شهر راچي، مولانا احسن شريف مظهري، مدير مجله «جرس» در شهر راچي، مولانا محمود الحسن، مسئول آموزش مدرسه بيت‌العلوم دهلي، مولانا انيس‌الرحمن، مديركل امارت شرعيه و مولانا جاويد قاسمي، مديركل جمعيت علماي هند در دهلي، با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط بين‌الملل اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كردند.

خويشاوندي ملت‌هاي ايران و هند

در ابتداي اين ديدار، عباس خامه‌يار ضمن بيان اينكه ملت ايران با مردم هند بيش از دوستي، احساس خويشاوندي دارند، گفت: در نگاه جمهوري اسلامي ايران، كشور هند از اهميت، ارتباط و جايگاه خاصي برخوردار است.

وي همچنين اظهار كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي پل ارتباطي جمهوري اسلامي ايران با ديگر كشورهاست. ارتباطات و تعاملات فرهنگي با ديگر كشورها توسط رايزني‌ها و نمايندگي‌هاي فرهنگي اين سازمان در كشورهاي مختلف صورت مي‌گيرد و يكي از فعال‌ترين نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور، نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در كشور هند و در شهرهاي دهلي‌نو، بمبئي و حيدرآباد اين كشور است.

خامه‌يار سپس با اشاره به اينكه ما قدردان نقش علماي هند هستيم، گفت: از دو دريچه به كشور هند مي‌نگريم؛ نخست، نقش علماي بزرگ هند در گسترش اسلام از حدود يك قرن پيش تا كنون كه با توجه به جمعيت و وسعت جغرافيايي هند، آنان نقش فزاينده‌اي در گسترش اسلام در سراسر اين كشور داشته‌اند. آثار اسلامي از جمله آثار مكتوب و معماري اسلامي در همه جاي هند قابل مشاهده است.

معاون توسعه روابط بين الملل افزود: نقش علماي هند، نقش تاريخي است. آنان در تجديد حيات اسلامي و جنبش اصلاح‌گري نوين اسلامي نقش داشته‌اند. مانند «شاه ولي‌الله دهلوي» و همچنين انديشمندان معاصر از جمله «ابوالاعلي مودودي» و «ابوالحسن ندوي» و «علامه اقبال لاهوري» با آن انديشه نابي كه داشت.

وي سپس با تأكيد بر اينكه علماي هند نقش مهمي در گسترش اسلام داشته‌اند، گفت: همواره ارتباط و هماهنگي خوبي بين علماي هند و ايران موجود بوده است.

انديشه تقريبي مهم‌ترين ویژگی علما و مبلغان هند بوده است

خامه‌يار افزود: از ديرباز، مهم‌ترين ویژگی علما و مبلغان هند، انديشه تقريبي آنان بوده است. علماي هند يك نگاه كاملاً مترقيانه و اصلاح‌گرايانه‌اي به دين داشته‌اند و مكتوبات برجاي مانده از علماي مذكور (مودودي، ابوالحسن ندوي و علامه اقبال)، نوشته‌هاي تقريبي بوده و تأكيد بر جامعيت اسلام دارد و عليرغم نقش مهمي كه دشمنان اسلام ايفا مي‌كنند و اختلافات طايفه‌گري را ترويج مي‌كنند، با انديشه‌هاي ناب علماي معاصر، اين انديشه‌ها تا به امروز خوشبختانه نقش برآب شده است.

وي در ادامه گفت: اين ویژگی‌هاي تقريبي علماي هند به عنوان يك ویژگی برتر، متمايز و درخشنده است.

معاون توسعه روابط بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به ديگر ویژگی‌هاي علماي هند اشاره كرد و گفت: علماي هند نقش اساسي در استقلال و آزادي هندوستان ايفا كردند كه اين نشان‌دهنده حس آزادي‌خواهي و نگاه كلان و عميق آنان نسبت به دين اسلام است.

خامه‌يار افزود: در دوران خفقاني كه قبل از انقلاب اسلامي وجود داشت، نوشته‌هاي ابوالحسن ندوي و مودودي و علامه اقبال لاهوري در بين جوانان مسلمان ايراني رواج داشت. تأليفات شاه ولي‌الله دهلوي به خصوص تفسير قرآن ايشان را علماي ايران مطالعه مي‌كردند. مرحوم آيت‌الله خزعلي از شخصيت‌هاي مذهبي ايران و حافظ كل قرآن كريم و نهج‌البلاغه، نسبت به كتاب ايشان اظهار ارادت مي‌كرد و آن را يكي از بهترين تفاسير مي‌دانست.

وي همچنين خاطرنشان كرد: حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران، كتاب «نقش مسلمانان در آزادي هند» را قبل از وقوع انقلاب اسلامي ايران تأليف كردند و به اين موضوع اشاره داشته‌اند.

خامه‌يار در ادامه با اشاره به نقش افراطيون در هند، گفت: برخي  افراطيون در هند تلاش دارند كه نقش علما را براي نسل آينده هند كم‌رنگ جلوه دهند. بنابراين نبايد اجاه داد كه اين موضوع اتفاق بيفتد.

اهميت هند براي زبان فارسي

وي گفت: دريچه دوم نگاه ما به هند، از دريچه زبان و ادبيات فارسي است. هشت قرن پيش زبان فارسي وارد هند شد و طي 800 سال نقش اساسي در كشور هند ايفا كرده است.

خامه‌يار ادامه داد: بسياري از آثار و مساجد تاريخي كه امروز در هند وجود دارد، به اشعار فارسي و خط فارسي مزين شده است. سقف كاخ رياست جمهوي هند هم با اشعار فارسي تزيين شده است. همچنين مي‌توان گفت؛ تمام كتابخانه‌ها و مراكز علمي هند مالامال از نسخ خطي فارسي است و حتي گفته مي‌شود كه نسخ خطي زبان فارسي كه در هند موجود است، بيش از آن چيزي است كه در ايران وجود دارد.

معاون توسعه روابط بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تأثير زبان فارسي را نشان‌دهنده همگرايي دو ملت و دو فرهنگ دانست و افزود: روابط دو كشور ديرينه و تاريخي است و در حال حاضر هم اين روابط وجود دارد. هزاران دانشجوي ايراني در دانشگاه‌هاي هند تحصيل مي‌كنند و اساتيد ايران‌شناس و زبان‌شناس هندي در سراسر اين كشور به آموزش زبان فارسي مشغول هستند. اين تعامل، همكاري و همگرايي كاملاً در سطوح مختلف وجود دارد و خوشبختانه با قوت هم پيش مي‌رود.

خامه‌يار، اساس سبك هندي شعر فارسي را سبك ايراني دانست و گفت: شعراي بزرگي از جمله «بيدل دهلوي» و ديگر شعرا همچنان مورد احترام مردم ايران و هند هستند.

وي ادامه داد:  امروزه «گلستان» سعدي در مدارس و دانشگاه‌هاي هند تدريس مي‌شود. با اين پيشينه تاريخي و فرهنگي كه دو ملت از گذشته تاكنون داشته‌اند، احساس مي‌كنيم كه ملت واحدي هستيم.

شرايط امروز جهان دشوار، پيچيده و خطرناك است

خامه‌يار در بخش ديگري از سخنانش به تحولات منطقه‌اي اشاره كرد و آن را حايز اهميت دانست و گفت: امروز در شرايط بسيار دشوار، پيچيده و خطرناكي قرار گرفته‌ايم. در اين شرايط دشمنان، اسلام و مسلمانان را مورد هدف قرارداده و اسلام‌هراسي را به اوج رسانده‌اند و توطئه‌هايي به نام اسلام، در همه جا اعمال مي‌كنند.

وي افرود: مرزهاي كشورهاي اسلامي توسط دشمنان در آستانه تقسيم و تجزيه است. وضعيت كشورهاي عراق، سوريه، لبنان، يمن را مشاهده كنيد كه غرب به خصوص آمريكا و انگليس درصدد تجزيه آن هستند. اين خطر بسيار جدي است.

خامه‌يار ادامه داد: متأسفانه چهره اسلام رحماني به جهانيان بسيار زشت نشان داده مي‌شود. در اين فاجعه، برخي از زمامداران كشورهاي اسلامي هم در ايجاد چنين فضايي نقش مهمي را ايفا مي‌كنند. به طوري كه هم منابع مالي در اختيار دشمنان قرار مي‌دهند و هم در جبهه آنان قرار دارند.

وي گفت: صدها گروه تكفيري از مدارس افراط‌گرايانه توليد مي‌شوند و با نام اسلام و خداي مهربان و با فريادهاي «الله اكبر» سرها از تن جدا مي‌كنند و انسان‌هاي بي‌گناهي را در مقابل صدها لنز دوربين‌ هاي شبكه تلويزيوني غرب مي‌سوزانند و چهره كريه و خشونت‌طلبي را از اسلام به جهانيان نشان مي‌دهند. چنين فاجعه‌اي در يك صد سال اخير وجود نداشته است.

مقابل توطئه استكبار براي تجزيه كشورهاي اسلامي ايستادگي كنيم

وي سپس به موضوع فلسطين اشغالي اشاره كرد و گفت: فلسطين و قدس شريف كه بعد از حرمين شريفين جايگاه مقدسي نزد مسلمانان دارد، زير چكمه‌هاي رژیم صهيونيستي لگدمال مي‌شود و گروه‌هاي مبارزه فلسطيني در ليست سياه تروريست قرار مي‌گيرد.

خامه‌يار همچنين با اشاره به عملياتي كردن طرح بالفور بعد از يك صد سال گفت: همه كشورهاي اسلامي هدف تجزيه‌طلبي قرار دارند و هيچ كشوري در امان نيست. سوريه، عراق، ليبي، يمن، مصر و حتي تركيه كه هم‌پيمان آمريكاست و حدود 60 سال عضو پيمان ناتو است؛ سال گذشته هدف توطئه كودتاي آمريكايي‌ها قرار گرفت. همه اين كشورها در آستانه تجزيه شدن بودند.

وي سپس تأكيد كرد: هدف از تجزيه شدن كشورهاي اسلامي، ايجاد كمربند امنيتي براي رژیم غاصب اسرائيل است. بنابراين نقش علما بسيار مهم و برجسته است و بايد در برابر اين توطئه‌ها بايستيم و مقاومت كنيم.

معاون توسعه روابط بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با تأكيد بر اينكه ما برادران اهل سنت را هر كجا كه باشند به آغوش مي‌كشيم، گفت: شيعه و سني در يك كشتي قرار دارند و سرنوشت‌شان يكي است. هدف دشمن، راه‌اندازي جنگ‌هاي طايفه‌اي است و اين تنها حربه‌اي است كه دشمن از آن استفاده مي‌كند تا مسلمانان را پراكنده كند.

وي در پايان سخنانش گفت: اكثر مردم كشورهاي عراق، لبنان، يمن، بوسني و سوريه سني‌مذهب هستند و تنها كشوري كه در كنار مردم اين كشورها ايستاده، ملت ايران است. بنابراين جمهوري اسلامي ايران توانسته است ماشين تجزيه‌طلبي اسرائيل غاصب را متوقف كند.

در پايان اين ديدار هر يك از علماي اهل سنت هند به بيان ديدگاه‌هاي خود پرداختند و خواهان وحدت بين تمام جوامع اسلامي شدند.

انتهاي پيام/ش

 


١٦:٥٣ - 1397/02/16    /    شماره : ٧٠٤٧٢٤    /    تعداد نمایش : ٧١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.