English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٧ آذر ١٣٩٧
اخبار > خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است


  چاپ        ارسال به دوست

ابراهيمي‌تركمان در ديدار با هيأت كليساي ارتدوكس روسيه:

خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است

هيأت روسي شركت‌كننده در يازدهمين دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس اين سازمان ديدار كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ابوذر ابراهيمي‌تركمان در سخنان آغازين خود در اين ديدار ضمن يادكرد از خدمات پاتریارک کریل، رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه در ايجاد بسترهاي گفت‌وگوي ديني و همزيستي مسالمت‌آميز بين پيروان اديان، انجام گفت‌وگوهاي ديني با كليساي ارتدوكس روسيه را بسيار با اهميت دانست.

وي گفت: در هر دور از ده دور گفت‌وگوي ديني پيشين، تفاهم بيشتري نسبت به همديگر يافته‌ايم و تصور مي‌كنم كه گفت‌وگوهاي ديني ايران و روسيه، الگويي براي ساير گفت‌وگوها محسوب مي‌شود.

ابراهيمي‌تركمان همچنين گفت: چون بشر نتوانست گفت‌وگو كند، سمت خشونت و افراط رفت. در قرآن كرديم، خداوند هم با ملائكه و هم با شيطان گفت‌وگو كرده است. ولي متأسفانه در دنيا شاهد كساني هستيم كه نمي‌توانند با يكديگر حتي گفت‌وگوي ساده كنند.

رييس شوراي سياست‌گذاري گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌ها در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه آسيب‌هاي موجود در منطقه خاورميانه ناشي از رفتارهاي افراط‌آميز است و اين رفتارها از سوي كساني ناشي مي‌شود كه توان و منطق گفت‌وگو ندارند، گفت: بسياري از آموزه‌هاي اسلام و مسيحيت ارتدوكس به هم شباهت دارند و هر دو دين به محبت و عشق به انسان‌ها تأكيد دارند.

ابراهيمي‌تركمان سپس تأكيد كرد: كسانيكه به دنبال خشونت و افراط‌گرايي هستند، با خشونت عليه انسان، پرچم خشونت عليه خداوند را بلند مي‌كنند؛ يعني خشونت عليه يك شخص، خشونت عليه خالق آن شخص هم هست.

وي با تأكيدي دوباره ضمن اظهار اينكه وجود خشونت ناشي از خلأ گفت‌وگو و نيز پيدا نكردن زبان مشترك است، گفت: در روسيه اقوام و اديان مختلفي در كنار هم زندگي مسالمت‌آميز دارند؛ براي نمونه مسلمانان با مسيحيان ارتدوكس هيچ مشكلي با يكديگر ندارند؛ زيرا بين آنها يكديگرفهمي برقرار است. در نقطه مقابل و در خاورميانه، اتفاقاتي رخ مي‌دهد كه آينده بشر را با خطر مواجه كرده است.

انحراف از فرمان خدا درباره انسان و طبيعت به تروريسم منجر مي‌شود

در ادامه اين ديدار عاليجناب فيوفان، مترو پليت قازان و تاتارستان نيز با اظهار سخناني ضمن قدرداني از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي ميزباني از يازدهمين دور گفت‌وگوهاي اسلام و مسيحيت ارتدوكس، گفت: 22 سال پيش زماني كه معاون كريل بودم، اهميت مذاكره با برادران مسلمان و ايراني را گوشزد كردم و وي از آغاز گفت‌وگوهاي ديني با ايران استقبال و همراهي كرد.

وي افزود: اغلب اين سؤال مطرح است كه اين گفت‌وگوها چه سودي به همراه داشته است؟ در پاسخ بايد عنوان كرد؛ همانطور كه درختي را مي‌كاريم و چند سال به آن آب مي‌دهيم و از آن با هرس كردن مراقبت مي‌كنيم تا به ثمر بنشيند، گفت‌وگوهاي بين ديني هم ثمر و فوايدش در آينده مشاهده خواهد شد.

عاليجناب فيوفان در ادامه با اشاره به سخنان رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در خصوص بروز خشونت‌ها در منطقه خاورميانه، گفت: 20 سال قبل نماينده كليسا در سوريه بودم و با توجه به مشاهداتم از اوضاع اين كشور، شرايط كنوني را براي آن پيش‌بيني مي‌كردم. آنچه در مسأله تروريسم قابل بررسي است؛ انحراف از فرمان خدا درباره انسان و و درباره طبيعت است.

وي افزود: جهالتي كه در فهم متن مذهبي به وجود مي‌آيد، باعث اين اختلافات مي‌شود و در نتيجه آن خشونت‌ها به نام خداوند انجام مي‌شود.

مترو پليت قازان و تاتارستان روسيه در پايان سخنانش در تأكيدي دوباره گفت: بايد تلاش ما اين باشد كه اين گفت‌وگوها از قالب روحاني با روحاني خارج شود؛ زيرا مهم‌ترين مسأله اين است كه دستاوردهاي انبوه خود را به عموم مردم برسانيم.

بنا بر اعلام اين خبر، با همكاري مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كليساي ارتدوكس روسيه، يازدهمين دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه با موضوع «اديان و محيط زيست»، 15 تا 17 اردیبهشت‌ماه با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هيأت عالي‌رتبه كليساي ارتدوكس روسيه به رياست عاليجناب  فيوفان، مترو پليت قازان و تاتارستان و جمعی از شخصيت‌‎هاي فرهيخته و انديشمند ايرانی و روسي در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برگزار می‌شود.

انتهاي پيام/ش


١٦:١٩ - 1397/02/15    /    شماره : ٧٠٤٦٦٦    /    تعداد نمایش : ٩٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.