English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠١ خرداد ١٣٩٧
اخبار > دستاوردهاي گفتمان انديشمندان ديني 4 قاره در تهران تشريح شد


  چاپ        ارسال به دوست

اختتاميه چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي / 2

دستاوردهاي گفتمان انديشمندان ديني 4 قاره در تهران تشريح شد

چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي عصر امروز (چهارشنبه 19 آبان) با برگزاري آيين اختتاميه و تشريح دستاوردهاي اين دوره، به كار خود پايان داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين پاياني چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي بعد از ظهر امروز چهارشنبه 19 آبان، با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، علامه شیخ مهدی صمیدعی، مفتی عام اهل سنت از عراق، كاردينال جان اونايكان، اسقف اعظم اوبايجا از نيجريه (مسيحي كاتوليك)، اسقف جان برايسون چين از آمريكا (مسيحي انگليكن) و ديگر انديشندان ديني شركت‌كننده در اين مجمع از كشورهاي ايران، عراق، لبنان، نيجريه، آمريكا، سوئيس، واتيكان، ايتاليا، هند، فرانسه، انگليس و هنگ‌كنگ، در محل اين سازمان برگزار شد.

رييس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي بين اديان: دنيا به گفتمان ديني نيازمند است

حجت‌الاسلام محمدمهدي تسخيري، رييس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در آغاز اين مراسم با قدرداني از دست‌اندركاران برگزاري چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي در تهران، گفت: در طول اين مدت شاهد انتشار اخبار و پيام‌هاي بسيار خوب از سوي اصحاب رسانه‌ها در باب اين مجمع بوديم.

وي افزود: برگزاري اين مجمع در حقيقت حركتي علمي براي نجات بشريت محسوب مي‌شود كه سخت به برگزاري آن نيازمنديم.

اسقف اعظم كليساي كتدرال واشنگتن: مجمع اسلامي ـ مسيحي در تهران به شكوفايي رسيد

اسقف جان برايسون چين، اسقف اعظم كليساي كتدرال واشنگتن كه رياست گروه مسيحيت انگليكن را در اين دور از گفت‌وگوهاي ديني را به عهده داشت، با بيان سخناني اظهار كرد: نمايندگان اديان و مذاهب از 4 قاره جهان در چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي شركت داشتند كه در تدام تلاش‌هاي آغاز شده در 8 پيش صورت گرفت.

وي افزود: اين مجمع در سال 2010 ميلادي در واشنگتن دي سي آغاز شد و امروز شاهد شكوفايي آن در دوره چهارم در تهران هستيم.

اسقف جان برايسون چين در ادامه اظهار كرد: هيچگاه در دنيا شاهد اين همه خشونت نبوديم كه به نام مذهب و دين انجام شود. اين خشونت‌ها هيچ حد و مرزي نمي‌شناسد و در تمام جهان بروز مي‌دهد و متأسفانه به نام مذهب هم انجام مي‌شود.

وي تأكيد كرد: نمايندگان اديان و مذاهب مسيحي و اسلامي از كاتوليك و انگليكن و شيعه و سني در اين مجمع گردهم آمده‌ايم تا تعهد خود براي تلاش بيشتر به منظور پايان دادن به خشونت‌ها را اعلام كنيم.

اسقف اعظم كليساي كتدرال واشنگتن ادامه داد: همچنين تأكيد ما بر اين است كه اقدامات عملي براي پايان دادن به خشونت‌ها را آغاز كنيم و به اين هدف بزرگ جامه عمل بپوشانيم.

وي افزود: در راه‌ گفت‌وگوهاي ديني با چالش‌ها، فرصت‌ها و تغييرات مواجه بوديم؛ اما مهم تداوم يافتن اين گفت‌وگوهاست كه با ايمان به خدا و از طريق دعا و عبادت آن را انجام خواهيم داد.

اسقف جان برايسون چين همچنين با بيان اينكه احترام به يكديگر و اديان هم، عامل نزديكي ما خواهد بود، اظهار كرد: مجمع تهران، يكي از بهترين اجلاس‌هاي ديني از نظر حمايت و سازماندهي بوده كه در آنها شركت كرده‌ام و از آن به عنوان تجربه‌اي بزرگ ياد خواهم كرد.

نماينده مفتی عام اهل سنت عراق: انسان‌ها از هر دين و نژاد با هم برابرند

 شيخ التميمي، نماينده علامه شیخ مهدی صمیدعی، مفتی عام اهل سنت عراق و رييس گروه مسلمانان اهل سنت در اين مجمع هم با بيان سخناني كوتاه، با تأكيد بر برابري انسان‌ها فارغ از رنگ و نژاد و دين و مذهب آنان، گفت: خداوند ما را به شكل‌ها و رنگ‌ها و قبايل و ملت‌هاي متفاوت آفريد و گفت كه متقي‌ترين شما، بهترين شماست.

وي افزود: خداوند بر ما منت نهاد و توفيق داد تا عضوي از شركت‌كنندگان در اين مجمع باشيم تا با گفت‌وگو با يكديگر، همديگر را بفهميم و از انحرافاتي كه دشمنان براي ما ايجاد كرده‌اند، نجات يابيم.

التميمي ادامه داد: داشنمندان و ملت‌ها اين انتظار را دارند كه جهاني پر از صلح و به دور از جنگ داشته باشيم و كرامت انسان در آن مورد احترام قرار بگيرد.

اسقف اعظم اوبايجا نيجريه: جهان از پيروان اسلام و مسحيت تأثير مي‌گيرد

كاردينال جان اونايكان، اسقف اعظم اوبايجا نيجريه و رييس گروه مسيحيت كاتوليك در چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي، آخرين سخنران اين آيين بود كه در آغاز با تقدير از برگزاركنندگان اين مجمع گفت‌وگوي ديني و ابراز رضايت فراوان از نحوه اجراي آن، گفت: هر يك از مجامع و نشست‌هاي گفت‌وگوي ديني متفاوت از ديگري است؛ زيرا هر كدام از آنها تحت يك عنوان خاص برگزار مي‌شود. اما چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي كه در تهران برگزار شد، اين مزيت را داشت كه متمركز بر دو دين اسلام و مسيحيت برگزار شد؛ اقدامي كه شايسته توجه و تقدير است.

وي ادامه داد: اين دو دين پيروان زيادي در سطح دنياي امروز دارند و آنچه ميان اسلام و مسيحيت رخ مي‌دهد، بر تمام رخدادهاي بشريت تأثيرگذار است. همچنين يافتن راهي براي رسيدن به صلح، وضعيت دنيا بهتر خواهد شد و بر اين اساس است كه تأكيد مي‌كنيم؛ مسئوليت خاصي بر عهده است كه به بشريت احترام بگذاريم.

كاردينال جان اونايكان افزود: با نگاه به تاريخ درمي‌يابيم كه اسلام و مسيحيت هميشه در رقابت با هم بودند، پيروان اين دو دين مي‌خواستند كه تمام جهان را با دين خود همراه سازند و همه دنيا را فتح كنند. اميدوارم امروز به نقطه‌اي رسيده‌ باشيم كه چنين جاه‌طلبي را كنار بگذاريم و دستورات خداوند را در خصوص بندگي، اجرا كنيم.

وي با تأكيد بر اينكه گفتمان ديني، بخشي از ايمان است، اظهار كرد: شايد به اين زودي‌ها با انجام گفت‌وگوهاي ديني به نتيجه نرسيم؛ اما بايد تلاش خود را ادامه دهيم و آن كاري كه مي‌دانيم درست است را انجام دهيم و اين فرآيند را استمرار ببخشيم.

اسقف اعظم اوبايجا نيجريه در بخش ديگري از سخنانش گفت: به عنوان نماينده مسيحيت كاتوليك در اين مجمع ديني، از برگزاري سخاوتمندانه چهارمين مجمع اسلامي ـ مسيحي قدرداني مي‌كنم.

بنابر اعلام اين گزارش، اين مجمع روز يكشنبه 16 آبان ماه با عنوان «احترام و حفظ كرامت انسان؛ زمينه‌ساز صلح و امنيت جهاني» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افتتاح شد. برگزاري سلسله جلسات علمي بين اعضاي چهار گروه شيعه، اهل سنت، مسيحي كاتوليك و مسيحي انگليكن، از برنامه‌هاي اين مجمع اسلامي ـ مسيحي در اين چند روز بود.

پيشنهاد برگزاري نشستي بين‌المللي با حضور هيأت‌هاي مسلمان و مسيحي با عنوان مجمع اسلامي ـ مسيحي در ديدار اسقف جان برايسون چين اسقف اعظم كليساي كتدرال واشنگتن با رييس جمهور وقت ايران در سال 1387 در تهران داده شد كه پس از موافقت و انتخاب هيأت رئيسه مسلمان شيعه، مسلمان اهل سنت، مسيحي كاتوليك و مسيحي انگليكن، مقرر شد اولين نشست مجمع اسلامي ـ مسيحي برگزار شود. از اين رو، اولين مجمع اسلامي ـ مسيحي به ميزباني كليساي كتدرال واشنگتن سال 1388 در ايالات متحده آمريكا، واشنگتن دي سي، دومين مجمع سال 1390 در بيروت و سومين مجمع سال 1393 به ميزباني واتيكان در شهر رم ايتاليا برگزار شد.

انتهاي پيام/


١٨:١٤ - 1395/08/19    /    شماره : ٦٦٤٦١٩    /    تعداد نمایش : ٢١٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.