English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
عباس خامه يار: فعالیت رایزنی‌های فرهنگی در فضای مجازی راهبرد سازمانی است
عباس خامه يار: فعالیت رایزنی‌های فرهنگی در فضای مجازی راهبرد سازمانی است تاریخ ثبت : 1396/02/23
طبقه بندي : ,,
عنوان : عباس خامه يار: فعالیت رایزنی‌های فرهنگی در فضای مجازی راهبرد سازمانی است
مصاحبه شونده : عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
مصاحبه كننده : حسنعلي زكريايي
محل مصاحبه : سي امين نمايشگاه كتاب تهران
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل این سازمان با حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، به شرح برنامه‌های معاونت بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه‌های مختلف پرداخت. این گفته‎ها در قالب مصاحبه‌ انجام شد که متن آن در ادامه منتشر می‌شود.

مهمترین ابزار برای بینالمللی شدن نشر ایران و عرضه آثار ایرانی در بازارهای جهانی، حضور در نمایشگاههای بین‌المللی کتاب است. با توجه به حضور و فعاليت گسترده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مراكز تابعه خود در سيامين نمايشگاه بينالمللي كتاب تهران، آيا لازم است غرفههاي اين سازمان تجميع شوند؟

در ابتدا باید عنوان کرد که نمايشگاه كتاب برای آگاهی مردم است. اغلب غرفه‌ها به دلیل هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اند، خواهان عرضه و فروش آثارشان هستند اما اگر این شرایط فراهم بود که نمایشگاه کتاب ما صرفاً جنبه نمایشگاهی داشته باشد، کیفیت برگزاری آن خیلی بالا می‌رفت. در حال حاضر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همراه با مراكز تابعه و زيرمجموعه خود در سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران حضوري فعال دارد. از اين رو، هر بخش مسئوليت خود را ايفا مي‌كند و وجود غرفه‌هاي متعدد براي سازمان، نشانگر نگاه تخصصي ما به حوزه نشر و چاپ و ايجاد فضايي ويژه براي سلسله نشست‌هاي فرهنگي و علمي و آسيب‌شناسي، است. در واقع، شرایط و بستري فراهم شده تا علاوه بر معرفي عمده فعاليت‌‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور، محصولات جدید خود را رونمایی کند.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تاكنون چه اقداماتي را  برای توسعه همکاریهای فرهنگی، علمی و پژوهشی با دانشگاههاي جهان در دستور كار قرار داده است؟

يكي از رويكردهاي مهم اين سازمان، بحث توسعه همكاري‌ها با دانشگاه‌هاي جهان است. از اين رو، به منظور گسترش زبان و ادبيات فارسي نسبت به راه‏اندازی و پیش‏برد 200 کرسی زبان و ادبیات فارسی و بيش از 100 اتاق ايران در دانشگاه‏هاي مختلف جهان از طريق همكاري با مراكز علمي و تجهيز آنها اقدام كرده است.

ارتباط گسترده با فارغ‌التحصيلان خارجي زبان و ادبيات فارسي، ايران‌شناسي، شرق‌شناسي و دانشجويان غيرايراني دانشگاه‌هاي داخل كشور، داد و ستد فرهنگي، برگزاري نشست‌ و همايش‌هاي تخصصي براي معرفي انقلاب اسلامي و فرهنگ ايراني نيز از ديگر فعاليت‏هاي اين سازمان است.

از آنجايي كه فعالیت بسیج بینالملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و حوزه راهیان نور بینالملل و همچنين، جايزه جهاني عكس و فيلم اربعين توانسته در مسير ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نقشی مؤثري داشته باشد، توسعه اين حركت معنوي و ارزشي همراه با مشاركت مردمي چه تأثيري برجای خواهد داشت؟

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه‌های بین‌الملل، فعالیت‌های بسیاری در راستای تبیین و معرفی این فرهنگ داشته است. عمده فعاليت اين سازمان، مشاركتي كردن برنامه‌ها و ايجاد نوآوري با تأكيد بر هنر است. اربعين يعني تصويرسازي آن پديده بزرگ مهم و تاريخي است كه با هنر آميخته شده است. در نظر داريم تا بخش‌هاي مختلف هنري ديگر براي دوره‌هاي بعدي اين جايزه جهاني، بيفزاييم.

با توجه به دگرگوني چهره كار و زندگی اجتماعی در پرتو وسایل ارتباطی الکترونیک كه منجر به نزدیک شدن جوامع و ملتها به يكديگر شده است، فضای انتخاباتی موجود در شبکههای اجتماعی را چگونه ارزيابي ميكنيد؟

امروز نيازهاي اساسي بحث «دهكده كوچك جهاني» و مواردي ديگر كه در اين رابطه وجود دارد، علميت پيدا كرده است كه اكنون شاهد نمونه بارز اين ارتباطات الکترونیک در انتخابات رياست جمهوري كشورمان هستيم.

يكي از مصاديق مهم تأثير فضاي مجازي، كاهش هزينه‌هاي زياد تبليغات شهري در انتخابات است كه با برگزاري مناظره‌ها، فراگیری شبکه‌های اجتماعی در میان مردم از جوانان تا میان‌سالان، شبکه‌ای بودن این فضا و ایجاد فرصت برای نشر و بازنشر یک مطلب صرف کمترین زمان برای شناختی نسبی در خصوص نامزدها و برنامه‌هایشان، سهولت دسترسی مخاطبان به این شبکه‌ها را براي اين دوره از انتخابات مهيا كرده است. اتفاق اين مهم، يك بحث جهاني است و يك رويايي و رقابت فوق‌العاده در فضاي مجازي است. اگر فضای مجازی بتواند با فضای جامعه و شهروندان ارتباط خوبي برقرار کند، می‌تواند در انتخابات پیش‌رو نقش مؤثری را ایفا کند.

آيا براي معرفی فرهنگ ایرانی ـ اسلامی میتوان استفاده مفیدی از ابزار رسانه و فضای مجازی داشت؟ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين مسير چه گامهايي برداشته است؟

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان مركز ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران برای یكپارچه سازی فعالیت‌های فرهنگی در خارج از كشور تأسيس شد تا تصویری روشن از فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی را به جهانیان عرضه كند. امروز با در اختيار داشتن بيش از 80 نمایندگی فرهنگی در 63 کشور از جهان در تلاش است تا با بهره‌گیری از دانش سازماني و توان فرهیختگان و کارشناسان، به معرفي تمدن کهن این مرز و بوم و دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران بپردازد.

معاونت بين‌الملل اين سازمان كه عهده‌دار هدايت و هماهنگي فعاليت‌هاي فرهنگي خارج از كشور است، توجه ويژه‌اي به بحث رسانه و فضاي مجازي دارد. امروز، مخاطبين ما با استفاده از اين فضا، به مراتب امكان ارتباط‌گيري راحت‌تري دارند؛ چراكه هم سازمان نگاه كلان به اين موضوع داشته و دارد و هم، معاونت بين‌الملل.

گام بعدي اين سازمان، بومي‌سازي فضاي مجازي برون‌مرزي است. در واقع درصدد آن هستيم تا با حضور کاربران بومی در شبکه‌های اجتماعی به معرفي دستاوردهاي فرهنگي كشورمان و انقلاب عظيم‌، بپردازيم. بالطبع، رصد و شناخت فضای مورد اقدام به منظور تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی، ضرورت بسیاري دارد كه رايزني‌هاي فرهنگي كشورمان با بررسی و تحلیل كشور هدف مي‌توانند تأثير بسزايي داشته باشند. از اين رو، ابزارهای پُرمخاطب در فضای مجازی و محتوای جذاب در هر شبکه برای شهروندان کشورهای هدف، بررسی و نتایج در قالبی کاربردی در اختیار محققان و فعالان حوزه‌های مرتبط قرار مي‌گيرد.

با توجه به تأكيداتي كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در خصوص بهرهگيري از فضاي مجازي و رسانههاي اجتماعي در مسير معرفي فرهنگ ايراني ـ اسلامي در خارج از كشور دارد، آيا براي استفاده از «اي ـ بوك» اقداماتي انجام داده است؟

ما امروز، باید این واقعیت فضای مجازی را در جهت تقویت فرهنگ ملی خودمان به کار بگیریم. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي مخاطبان خود در اقصي نقاط دنيا برنامه‌هاي مختلف فرهنگي اجرا كرده است تا مخاطبان خود را با گوشه‌هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله‌ی این مرز و بوم و دستاوردهاي انقلاب اسلامي ايران آشنا كند.

رايزني‌هاي فرهنگي كشورمان تلاش دارند تا با استفاده از برگزاري جلسات تخصصي، انتشار مكتوبات فرهنگي، امضاي موافقتنامه‌هاي فرهنگي و اجراي طرح‌هاي فرهنگي، چهره رحمانی اسلام را به همراه توانمندي‏ها و پيشرفت‏هاي علمي و فرهنگي و جاذبه‌های گردشگري جمهوری اسلامی ایران، به مردم جهان بشناساند. شاید بسیاری از خوانندگان که طی چند سال اخیر از كتاب چاپي و الكترونیكی استفاده کرده‌اند، لمس صفحه‌های کتاب را با صفحه نمایش کتاب‌خوان‌ها، قابل مقایسه ندادند.

در خصوص ویژگیهای انتخابات در نظام جمهوری اسلامی و تفاوت آن با حکومتهای دموکراتیک غربی بگوييد؟

انتخابات داراي ويژگي‌هايي است. فردي كه طي 37 سال گذشته به بحث انتخابات در داخل كشور آشنايي عميق و كافي داشته باشد به راحتي مي‌تواند از برگزاري اين مناظره‌ها، ديدگاه‌هاي متفاوت نامزدها را بررسي و تحليل كند.

انتخاب اصلح یکی از ضرورت‌هایی است که اگر مردم نتوانستند تشخیص دهند، اینجا وظیفه نخبگان است که به مردم، اصلح را بشناسانند. انتخابات یک وظیفه شرعی است. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اولویت اول در بحث انتخابات را مسأله حضور حداکثری مردم، بیان کردند و امروز وظیفه ما انتخاب اصلح از منظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است. اكنون، هيچ فردي در اين لحظه نمي‌داند رييس جمهوري آينده چه كسي است؛ حتي در بالاترين و پايين‌ترين رده‌ها هيچ احدي نمي‌تواند پيش‌بيني كند. اين نشانگر اوج دموكراسي و مردم‌سالاري ديني در جمهوري اسلامي ايران است.

بحثي كه در انتخابات اين دوره شاهد هستيم، وجود اعتماد به نفس ملی است. احساس مسئولیت و اعتماد به نفس بزرگ‌ترین عوامل سعادت فرد و اجتماع است و به طور قطع، داشتن اعتماد به نفس افراد که در سطح کلان به تقویت اعتماد به نفس ملی، کمک شایانی می‌کند. در انتخابات اين دوره با برگزاري مناظره‌ها، فرصت‌هايي در اختيار كانديده‌هاي رياست جمهوري قرار داده شده كه كارنامه 37 ساله كشورمان را در معرض ديد دشمنان، رقيبان منطقه‌اي و بين‌المللي قرار دهند. اتفاق اين مهم، نشانگر ريشه‌دار بودن حكومت اسلامي در بين مردم است.

انتهای پیام/

 

تعداد نمایش : 3638 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.