English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

ديدار رييس مجمع جهاني تقريب بین مذاهب اسلامی با مسئولین سوري

آيت‌الله محسن اراكي، رييس مجمع جهاني تقريب بین مذاهب اسلامی در رأس هيأتي بلندپايه برای يک سفر دو روزه به کشور سوريه سفر كرد. ديدار با نخست‌وزير سوريه، از جمله برنامه‌هاي آيت‌الله اراكي در اين سفر بود.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در پي اين سفر، آيت‌الله اراكي همراه با منوچهر متكي، معاون بين‌الملل، تبرائيان، قائم‌مقام معاونت بين‌الملل، آذرشب، مشاور امور بین‌الملل و ناظمي‌اردگاني، معاون فرهنگي و اجتماعي مجمع جهاني تقريب مذاهب، شیخ رستمي، نماينده اهل سنت مردم كردستان در مجلس خبرگان رهبري، شیبانی سفیر و مصطفي رنجبرشیرازی، رایزن فرهنگی ایران در سوريه، دیدارهایي با برخي مسئولین رسمی و دینی سوریه داشتند. در ادامه گزارش برخي از اين ديدارها منتشر مي‌شود.

ديدرا با نخست‌وزیر سوريه

آیت‌الله محسن اراکی، در دومين روز از سفر به سوريه، با هیأت همراه و همچنين شیبانی، سفیر و مصطفي رنجبرشیرازی، رایزن فرهنگی ایران در سوريه، با عماد خمیس، نخست‌وزیر اين كشور ديدار كرد.

در این دیدار عماد خمیس، نخست وزیر سوریه، از موضع‌گیری و حمایت بی‌دریغ ایران از سوریه تقدیر و تشکر كرد.

وي در ادامه گفت: خون ایرانی و سوری در کنار هم از مردم سوریه دفاع می‌کنند و این بیانگر آن است که اگر رهبران بزرگ ایران و سوریه (امام خمینی (ره) و حافظ اسد) با این نگاه دوراندیش روابط بین ایران و سوریه را مستحکم نمی‌کردند، ما این حضور را نمی‌دیدیم.

وي افزود: در این بحران با رهبری بشار اسد و مقام معظم رهبری و دوستان این کشور، حکومت و ملت ما مقابل توطئه‌چینان کشورهای غربی و عربی، به خوبی ايستادگي كرد و این امر به کمک و همکاری هر چه بیشتر در زمینه‌های اقتصادی فرهنگی و ... احتیاج دارد تا بتوانیم بزرگ‌ترین وظیفه پس از جنگ را دنبال کنیم.

عماد خمیس در بخش ديگري از سخنان خود به اهمیت نشر اعتقادات دینی صحیح و معتدل در جامعه اشاره كرد و افزود: همه این فتنه‌هايي كه در لیبی، عراق، سوریه و ... مشاهده مي‌شود، از یک اتاق عملیات سری مدیریت می‌شوند. امروز نظام سلطه دنبال ترسیم جنگ طایفه‌ای است و تمام سوری‌ها و مردم واقعی که موج فتنه آنها را نگرفته، این حقیقت را می‌فهمند که اصل فتنه را آل سعود مدیریت می‌کند.

نخست‌وزیر سوریه افزود: ما بزرگ‌ترین ارتباط مشترک سوریه و ایران را در دولت جدید تنظیم کرده‌ایم، چرا که اگر کسی خونش را فدای سوریه کرد از کمک‌های کوچک دیگر کوتاهی نخواهد کرد. برای همین در دولت در فکر گسترش ارتباطات اقتصادی و فرهنگی با ایران بوده‌ایم.

آیت‌الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامي نيز در سخنان خود در اين ديدار برای موفقیت نخست‌وزیر سوريه در این مسئولیت جدید، اظهار امیدواری كرد و در ادامه گفت: شاهد گسترش قابل توجه همکاری‌های بین دو کشور در این زمینه‌هايي كه از آن ياد رفت، بودیم.

وي ضمن تبریک تشکیل دولت و همچنین تبریک انتخابات مجلس ملی سوریه، تأکید کرد که رهبر معظم انقلاب و ريیس جمهور ایران، همراه با دولت و مردم ایران، در غم و شادی مردم سوریه خود را شریک می‌دانند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در ادامه سخنان خود به هدف دشمنان در ایجاد بحران در کشورهای مسلمان اشاره كرد و افزود: دشمنان سعی دارند در راستاي تضعیف محور مقاومت و هر تفکری که در راستای تقویت و استمرار فکر مقاومت وجود دارد، عمل کنند. همچنین آنان می‌کوشند تا با تخریب چهره اسلام در افکار عمومی به وسیله گروه‌های نادان و گمراهی که شناخت خوبی از اسلامی ندارند؛ ولی به نام اسلام دست به جنایت علیه بشریت می‌زنند، اسلام را بدنام کنند.

ديدار با وزير اوقاف سوريه 

آیت‌الله محسن اراکی در نخستين ديدار خود در سفر به سوريه، با محمد عبدالستار السید، وزیر اوقاف سوریه ديدار كرد. وي در اين ديدرا با تبریک پیروزی‌های اخیر ارتش، ملت و دولت سوریه و نیروهای مقاومت بر گروه‌های تروریستی و افراطی مسلح، گفت: مقاومت دولت و ملت سوریه با همکاری حامیان مقاومت در منطقه از جمله لبنان، ایران و برخی کشور‌های دیگر، رمز تحقق نیافتن اهداف دشمنان اسلام برای سقوط نظام سوریه و تسلط دشمنان منطقه و خارج از منطقه بر کشور سوریه است.

وی با بیان اینکه با پایان مأموریت فرماندهان نظامی در میدان‌های نبرد باید فرماندهان فکری و اعتقادی که علما و اندیشمندان اسلامی هستند حضور جدی خود را برای یک جنگ فکری دراز مدت اعلام کنند، افزود: ساز و کار چنین حضوری از الان باید طراحی و تنظیم شود.

آیت‌الله اراکی افزود: براین اساس تأسیس مرکز دارالتقریب در سوریه و تشکیل کارگروهی برای بررسی راه‌های آموزش و تربیت اسلام ناب به ‌دور از انحرافات و همچنین تکیه بر فقه المقاومة و فقه الوحدة، سه حوزه مهم مورد توجه و قابل برنامه‌ریزی است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی همچنین بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و آکادمیک و دانشگاهی برای تربیت جوانان امت اسلامی از مذاهب مختلف را مقدمه‌ای لازم برای ساماندهی مبارزه فکری درازمدت علیه انحرافات و جریان‌های تکفیری دانست.

وزیر اوقاف سوریه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور هیأت ایرانی در سوریه آن را فرصتی برای تبادل نظر درباره شرایط کنونی منطقه و تأکید بر راه‌های تقویت همکاری‌ در مسیر وحدت امت اسلامی ارزیابی کرد.

محمد عبدالستار السید با قدرداني از همکاری‌های دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مقاومت کشور سوریه در برابر جریان‌های تکفیری، گفت: به واسطه این حمایت‌ها، توانستیم یأس را بر دشمنان مستولی و زمینه را برای پیروزی‌‌های بزرگ‌تر فراهم کنیم.

وی پیشنهادهای آیت‌الله اراکی را راهبردی، راهگشا و منطقی دانست و افزود: با همه پیشنهادهای مطرح شده موافقم و امید است در مدت اقامت هیأت مجمع جهانی تقریب در سوریه، مذاکرات انجام شده در قالب یادداشت تفاهمی آماده و نهایی شود.

ديدار با مفتي اعظم کشور سوريه

آیت‌الله اراکی ديداري هم با شیخ بدرالدین احمد حسون، مفتی اعظم سوریه داشت. در این دیدار دبیرکل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه پیروزی ملت سوریه در نبرد با دشمنان بسیار نزدیک است، اظهار كرد: علما نقش بسیار مهمی در این پیروزی ایفا می‌کنند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب همچنين در این دیدار با اشاره به اینکه صبر و ظفر دو یار قدیمی و دیرینه هستند، گفت: ملت سوریه با صبری که داشتند به زودی به پیروزی خواهند رسید زیرا صبر، پیروزی و ظفر را به دنبال دارد.

آیت‌الله اراکی تأکید کرد: امروز ملت، دولت، ارتش و علمای سوریه اسوه دیگران هستند؛ زیرا اینها ارزش‌های الهی را دنبال کردند و در برابر سختی‌ها صبر پیشه کردند.

شیخ حسون نیز در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از امت اسلامی حمایت می‌کند، اظهار كرد: امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در جایگاه پدری امت اسلامی قرار دارند و پیامبرگونه، رهبری امت اسلامی را بر دوش کشیده‌اند.

مفتی سوریه با بیان اینکه اگر امروز جمهوری اسلامی ایران نبود سوریه و مقاومت اسلامی نابود شده بود، اظهار كرد: اگر مواضع صحیح جمهوری اسلامی نبود همه چیز از بین رفته بود.

وی ادامه داد: اگر امروز خلفای اسلام زنده بودند؛ بدون شک از سید حسن نصرالله و شجاعت و شهامتش ستایش می‌کردند.

برگزاري نشست با علمای مذاهب اسلامی

آیت‌الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه سفر خود به سوريه و به دعوت وزیر اوقاف اين كشور، در نشستي با حضور علمای مذاهب اسلامی سوريه شركت كرد. در این نشست راهکارهای رویارویی فکری علمای مذاهب اسلامی با توطئه وهابیت به عنوان ابزار فتنه آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهان اسلام مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آیت‌الله اراکی در سخنراني خود در اين نشست گفت: تکفیری‌ها و حامیان آنان درصدد هستند که شکل تحریف شده اسلام را به دنیا معرفی کنند، اما ما باید اسلام واقعی را که همان اسلام ناب محمدی است، معرفی و علمای اسلامی باید همکاری‌هایی در این زمینه داشته باشند.

وي همچنين با اشاره به اینکه فتنه‌افکنی تکفیری‌ها نقشه آمریکا و صهیونیست‌هاست، بر ضرورت توجه به اتحاد و انسجام میان مسلمانان برای مقابله با این توطئه تأکید کرد.

ديدار با رييس مجمع حضرت رقيه (س)

در این دیدار که در حضور عبد الستار السید، وزیر اوقاف سوریه ، شیخ بدرالدین احمد حسون، مفتی اعظم سوریه، شیخ حسام الدین فرفور، ريیس مجمع الفتح و جمعی از علمای شیعه و سنی برگزار شد، سید عبدالله نظام، رييس مجمع حضرت رقيه (س) بر وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی تأکید كرد. در ادامه عبد الستار السید، وزیر اوقاف سوریه، از حضور آیت‌الله اراکی و هیأت همراه وی در سوريه استقبال كرد. سپس شیخ حسام‌الدین فرفور، ريیس مجمع الفتح، سخنانی درباره وحدت اسلامی و نقش علما در تقریب بین مذاهب ایراد كرد.

ديدار با معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه سوريه

آیت‌الله اراکی در ادامه سفر خود به سوريه به همراه شیبانی، سفیر و رنجبر‌شیرازی، رایزن فرهنگی ایران در سوريه، ديداري با ولید المعلم، معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه سوریه داشت.

در این دیدار دبیرکل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه پیروزی ملت سوریه در نبرد با دشمنان بسیار نزدیک است، اظهار كرد: علما نقش بسیار مهمی در این پیروزی ایفا می‌كنند.

حضور در مجمع دینی شیخ کفتارو

آیت‌الله محسن اراکی، همچنين از مجمع دینی شیخ کفتارو ديدار و با شيخ محمد شريف الصواف، ريیس و جمعي ديگر از علمای این مجمع، گفت‌وگو كرد.

در این دیدار شیخ محمد شریف الصواف، در سخناني تاریخچه این مجمع اسلامی را شرح داد. وی گفت: در سال 1938 ميلادي، این مرکز دینی و علمی به دست مرحوم شیخ کفتارو، مفتی اعظم سابق سوریه،  تأسیس شد. این مجمع بر این مبنا تأسیس شد که بگويد؛ تمامی مردم مسلمان از مذاهب اسلامی، یک فکر و فرهنگ اسلامی دارند و آن هم اسلام است.

وي ادامه داد: امروز افراط همان چیزی است که در مقابل «ان هذه أمتکم أمة واحدة» قرار دارد. ما بایيد بر محبت و مودت و وحدت بین مسلمانان تأکید کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب هم در این دیدار اظهار كرد: خداوند در قرآن می‌فرماید: «قُلْ هذِهِ سَبِيلِي أَدْعُوا إِلَى اللهِ عَلى بَصِيرَةٍ أَنَا وَمَنِ اتَّبَعَنِي». بنابراین خداوند از مبلغین می‌خواهد که بر مبنای بصیرت مردم را به خداوند یکتا دعوت کنند. اساس وحدت مسلمانان استحکام بخشیدن به روابط بین ملسمانان است و به همين دليل اعلام مي‌كنيم كه مجمع شیخ کفتارو، از مراکز اساسی وحدت اسلامی است و آرزو داریم که این مؤسسه، اندیشه تقریب بین مذاهب را گسترش دهد.

بنا بر اعلام اين گزارش، آیت‌الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب در جريان دیدار از بخش‌هاي مختلف مجمع دینی شیخ کفتارو، از بخش حفظ و تلاوت قرآن کریم اين مجمع نيز دیدن كرد. در هنگام بازديد آيت‌الله اراكي، استاد قرآن از تعدادي از جوانان حافظ قرآن امتحان می‌گرفت. آیت‌الله اراکی براي دقايقي شاهد اين امتحان شد و به تلاوت‌هاي قاریان قرآن، گوش فراداد.

انتهاي پيام/


١٥:٥٩ - 1395/05/10    /    شماره : ٦٥٦٥٧٦    /    تعداد نمایش : ١٨٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري همایش «چهل سال موفقیت، پیشرفت و شکوفایی علیرغم بایکوت» در سوريه (خبر)
 مصاحبه عباس خامه‌يار با کانال ماهواره‌ای «سما» سوريه (خبر)
 انتشار مقاله «ویژگی‌های روابط ایران و سوریه» در روزنامه الوطن سوریه (خبر)
 برگزاري نمایشگاه گروهی هنر معاصر سوریه در تبریز (خبر)
 برگزاری سی‌ویکمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 سوریه فداکاری‌های جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهد کرد (خبر)
 آغاز به کار جلسات مقدماتی کمیسیون مشترک ایران و سوریه (خبر)
 فجایع سوريه با فیلم و قلم مستندسازی شود (خبر)
 رهبر مسيحيان ارتدوكس سوريه: هر روز قرآن می‌خوانم (خبر)
 برگزاري جشنواره زبان‌ها در لاذقیه سوريه (خبر)
 سومین نشست دوستداران زبان و ادبیات فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 تأکید بر اهمیت حضور فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مرکز آموزش نیروی دریایی ارتش سوریه (خبر)
 فیلم مستند «کویرس سرزمین کوچک من» در سوريه رونمایی شد (خبر)
 گردهمایی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایران در سوریه (خبر)
 همایش مقاومت در برابر عادی‌سازی روابط با صهیونیستم در سوريه برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه کتاب کودک در سوريه به كار خود پايان داد (خبر)
 برگزاري نشست «نقش مهاجران از قدس و تلاش‌های علمی آنها در دمشق» در سوريه (خبر)
 تاکید بر توسعه همکاری‌های ایران و سوریه در زمینه چاپ و نشر (خبر)
 بازگشایی مجدد موزه ملی سوریه (خبر)
 برگزاری بیستمین‌وچهارمین نشست فارسی‌دوستان در سوریه (خبر)
 معرفی مکتوبات فرهنگی ایران در نمایشگاه کتاب سوریه (خبر)
 اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی بین ایران و سوریه (خبر)
 برگزاري جشنواره فرهنگی اندونزی در سوريه (خبر)
 آغاز نودوپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 نمایش فیلم‌های ایرانی در پنجمین جشنواره فیلم کوتاه سوریه (خبر)
 برگزاری بیست‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 دیدار نخبگان سوری با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 آغاز نهمین دوره آموزش زبان فارسی در منطقه زینبیه سوریه (خبر)
 بیست‌ویکمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 راه‌اندازي گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تشرین (خبر)
  راه‌اندازی بخش زبان فارسی در دانشگاه تشرین سوریه (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با روزنامه «تشرین» سوریه (خبر)
 برگزاری نخستین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه سوریه (خبر)
 درخشش اساتید سوری در نخستین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی (خبر)
 مفاهیم فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را نشر مي‌دهيم (خبر)
 دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با وزیر اوقاف سوریه (خبر)
 بازدید وابسته فرهنگی ایران از موزه ملی سوریه (خبر)
 افتتاح چهارمین جشنواره فرهنگ مردمی در طرطوس سوريه (خبر)
 رونمایی از کتاب «حزب‌الله؛ فلسفه قدرت» در سوريه (خبر)
 جشن میلاد امام رضا (ع) در سوریه (خبر)
 اعلام آمادگي مرکز فرهنگی شهر طرطوس سوريه براي آموزش زبان فارسي (خبر)
 بزرگداشت روز میلاد امام رضا (ع) در لاذقیه سوريه (خبر)
 برگزاری هفدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ايران در لاذقيه با رییس دانشگاه تشرین سوريه (خبر)
 افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 شانزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 انتشار شماره 128 فصلنامه «الثقافة الاسلامیة» در سوریه (خبر)
 اعلام برندگان مسابقه ادبي ـ هنري امام خميني (ره) در سوريه (خبر)
 نقش امام خمینی (ره) در بیداری اسلامی (خبر)
 برگزاری پانزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و سوریه (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 برگزاري جشنواره «گردهمايي فرهنگ‌ها»در لاذقیه (خبر)
 برگزاري همایش ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در دمشق (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و سوريه (خبر)
 بررسی ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در سوریه (خبر)
 برگزاری دوازدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 گشایش چهل‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 مسابقه ادبی و هنری امام خمینی (ره) در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح دوره بهاره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقه «پیامبر رحمت» در سوریه (خبر)
 نشست «ویژگی‌های روابط جمهوری اسلامی ایران و سوریه» در دمشق (خبر)
 مراسم «قدس پایتخت ابدی فلسطین» در سوريه برگزار شد (خبر)
  برگزاری روزهای فرهنگی ایران در سوریه (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با وزیر اطلاع‌رسانی سوریه (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 بازديد هنرمندان تجسمی ایران از انستیتوی هنرهای تطبیقی دمشق (خبر)
 دیدار هنرمندان ایرانی با ريیس اتحادیه هنرمندان تجسمی سوریه (خبر)
 برگزاري نمایشگاه «دمشق در عمق نگاه‌ها» در سوريه (خبر)
 برگزاري ششمین نشست فارسی‌دوستان سوريه (خبر)
 بررسي نقش زن در نشر فرهنگ اعتدال و شهروندی در سوریه (خبر)
 پنجمین نشست فارسی‌زبانان سوریه در دمشق برگزار شد (خبر)
 آغاز نود و دومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 چهارمین نشست فارسی‌زبانان سوریه در دمشق برگزار شد (خبر)
 دبيرخانه شعر مقاومت در سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس دانشکده ادبیات دانشگاه دمشق (خبر)
 توسعه روابط دانشگاهی ایران و سوریه (خبر)
 برگزاري دوره دانش‌افزایی زبان فارسي در سوريه (خبر)
 بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه (خبر)
 نشست علمی ـ پژوهشی رایزن فرهنگی با دانشجویان سوريه (خبر)
 میزگرد «نقش رسانه‌های مقاومت در مقابله با رسانه‌های فریبکار» در دمشق (خبر)
 گشايش دفتر یادبود زلزله‌زدگان غرب کشور در سوريه (خبر)
 نخستین نشست فارسی‌زبانان سوریه برگزار شد (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 مسابقه «نبی‌الرحمه (ص)» در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس دانشگاه دمشق (خبر)
 رسانه‌های غربی اخبار غیر واقعی از ايران ارايه مي‌كنند (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 بخش زبان فارسي در دانشگاه تشرین راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در طرطوس افتتاح شد (خبر)
 برگزاری میزگرد «نقش فرهنگی در تحکیم روابط ایران و سوریه» در طرطوس (خبر)
 المپیاد جوانان فلسطینی در سوريه برگزار شد (خبر)
 نيازمند تجارب ايران در بخش سينما هستيم (خبر)
  افتتاح نودویکمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 نشست «حماسه کربلا الهام‌بخش اندیشه مقاومت» در دمشق (خبر)
 معرفي اسلام واقعی راهكار مقابله با اندیشه تکفیری است (خبر)
 اجرای برنامه‌‌هاي قرآني گروه تواشیح نوجوانان «بیّنه» در دمشق (خبر)
 برگزاری جشنواره «فرهنگ و مقاومت؛ نقش‌ها و چالش‌ها» در سوريه (خبر)
 انتشار شماره 125 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 ايران در روزنامه «الثوره» سوریه معرفي مي‌شود (خبر)
 برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم سوریه (خبر)
  ريیس دانشگاه حماه سوریه خواستار آموزش زبان فارسي شد (خبر)
 معرفي برندگان مسابقه نقاشی «مقاومت اسلامی» در دمشق (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايران در دمشق (خبر)
 رونمایی از کتاب «التفسیر الجامع» در نمايشگاه كتاب دمشق (خبر)
 برگزاري ميزگرد «امام رضا (ع) جلوه تابان تمدن اسلامی» در سوريه (خبر)
 افتتاح بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 سمینار «ادبیات تطبیقی فارسی و عربی» در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري ميزگرد «فلسطین در ادبیات معاصر ایران» در دمشق (خبر)
 میزگرد شرح سيره امام رضا (ع) در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 درخواست سوريه از ايران براي همكاري در زمينه گردشگري (خبر)
 نودمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 دیدار مسئولین سازمان «صلح برای زنان سوریه» با وابسته فرهنگي كشورمان (خبر)
 برگزاری نشست ادبی «قدس در شعر مقاومت» در سوريه (خبر)
 ایران پشتیبان واقعی سوریه در برابر دشمنانش است (خبر)
 نشست ادبی به مناسبت روز جهانی قدس در سوریه برگزار مي‌شود (خبر)
 حمايت از فلسطين سياست راهبردي جمهوري اسلامي است (خبر)
 مسابقه حفظ و تلاوت قرآن کریم دمشق پايان يافت (خبر)
 میزگرد ابعاد راهبردی در اندیشه امام خمینی (ره) در سوريه (خبر)
 میزگرد «ابعاد راهبردی و انسانی در اندیشه امام خمینی (ره)» در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري «روز ایران» در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه شهدا در سوريه (خبر)
 بخش زبان فارسی در دانشگاه طرطوس سوريه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت بعثت پیامبر اعظم (ص) در دمشق (خبر)
 بزرگداشت «يوم‌الجلاء» در سوريه (خبر)
 افتتاح جشنواره فیلم‌های کوتاه سینمای جوان سوریه (خبر)
 آغاز هشتادونهمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مدارس هاشمیه دمشق (خبر)
 از تجربيات ایران در آثار دفاع مقدس استفاده مي‌کنیم (خبر)
 تکفیری‌ها در راستای منافع رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند/روابط سوریه و ایران بر محور مقاومت (خبر)
 سفر به ایران فراموش نشدني است (خبر)
 برگزاري دهمین کنفرانس «جوانان فلسطین» در دمشق (خبر)
 برگزاري نشست جلوه‌های ادبی در رثاي حضرت زهرا (س) در سوريه (خبر)
 بازخوانی پیام مقام معظم رهبری در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین (خبر)
 پايان چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان ایرانی ـ سوری افتتاح شد (خبر)
 هفته فیلم کودک و نوجوان در دمشق برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری نشست «زن و مقاومت» در سوريه (خبر)
 تجليل حافظان قرآن کریم در اردوگاه فلسطینی دمشق (خبر)
 بيش از سه دهه حمايت ايران از فلسطین (خبر)
 انتشار شماره 123 فصلنامه «الثقافةالاسلامية» در سوریه (خبر)
 برگزاری نخستين کنفرانس وحدت ادیان آسمانی در سوريه (خبر)
 دوازدهمین کنفرانس علماي مسلمان در دمشق برگزار شد (خبر)
 تمجيد وزیر گردشگری سوریه از همكاري‌هاي همه‌جانبه ايران (خبر)
 كنفرانس‌هاي منطقه‌اي در سوريه برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار شماره یکصدوبیست‌ودومین فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 نشست دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های سوریه در دمشق (خبر)
 آغاز هشتادوهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 تکفیری‌ها به دروغ علویون سوریه را شیعه ایرانی معرفی می‌کنند (خبر)
 نظرات امام خامنه‌ای راهبرد اساسی ماست (خبر)
 بررسي سير تحول نزول قرآن در دمشق (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن کریم در سوریه (خبر)
 83 کشور در جنگ سوریه حضور دارند/ حضور فرهنگی‌‌ ما در سوریه کم است/ بشار اسد به ملک عبدالله گفت خریدنی نیستم! (خبر)
  نشست انجمن فارغ‌التحصيلان سوری دانشگاه‌های ایران برگزار شد (خبر)
 آغاز سومین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 ايران سينماي سوريه را تقويت مي‌كند (خبر)
 توديع سفير ايران در سوريه (خبر)
 مجالس امام حسین (ع) مکتبي براي تمدن‌سازی اسلامی است (خبر)
 قدرداني سفیر صلح لبنان در سازمان ملل از ايران (خبر)
  رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشكده ادبيات دانشگاه دمشق ديدار كرد (خبر)
 آغاز هشتادوهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 مولوی، داستان یک عاشق (خبر)
  تجاوز عربستان به یمن خطري برای آینده امت اسلامی (خبر)
 برگزاري یادواره شهدای منا در دمشق (خبر)
 حيات فرهنگ اسلامي در مبارزه با افراط‌گرايي است (خبر)
  افراط‌گرايان آثار فرهنگي سرزمين‌ها را هدف گرفته‌اند/فتنه افراط‌گرايان از حافظه نسل آينده زدوده نمي‌شود (خبر)
 تنيدگي آل سعود و صهيونيست براي نابودي جهان اسلام (خبر)
 معرفي ایران در نمايشگاه بین‌المللی کتاب دمشق (خبر)
 برگزاري نشست روابط فرهنگی سرزمین شام و ایران در سوريه (خبر)
 ايران و سوريه به دنبال توسعه همكاري‌هاي سينمايي (خبر)
 تقدير دروزی‌هاي سوري از ايران (خبر)
 برگزاري نشست «وحدت ملی» در سوريه (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب دمشق برپا مي‌شود (خبر)
  تکریم از قاريان و حافظان سوری و فلسطینی (خبر)
 ايران و سوريه در حوزه تقريب مذاهب اسلامي همكاري مي‌كنند (خبر)
 حضور ایرانیان در سوريه ستودني است (خبر)
 ديدار نخبگان فرهنگی سوريه با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه (خبر)
 بررسي «جایگاه ادبیات معاصر فارسی در کشورهای عربي» در سوريه (خبر)
 افتتاح هشتادوششمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 برگزاری نشست «قدس، قطب محور مقاومت» در سوريه (خبر)
 سمينار ائمه جمعه و جماعت كشور سوريه برگزار شد (خبر)
 برگزاري نشست فکری «پرتوی از اندیشه امام خمینی (ره)»در سوريه (خبر)
 برگزاري سومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقيه (خبر)
 برپايي نمایشگاه کتاب دانشگاه البعث سوريه (خبر)
 دانشجویان برگزیده دانشگاه البعث سوريه تجليل شدند (خبر)
 سمينار «حضرت زینب (س)؛ پیشتاز اندیشه مقاومت» در سوریه برگزار شد (خبر)
 تجليل رايزني فرهنگي ايران از خانواده‌‌هاي شهداي سوريه (خبر)
 برگزاري نشست «فلسطین از دیدگاه انقلاب اسلامی ایران» در سوريه (خبر)
 تفاهم‌نامه فرهنگی و آموزشی ایران و سوریه امضا شد (خبر)
 برگزاري نشست ادبی «ناصر خسرو گوهر ادبيات فارسی» در سوریه (خبر)
 شماره 120 فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» در سوريه منتشر شد (خبر)
 آغاز هشتادوپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در سوريه (خبر)
 برپايي نمایشگاه صنایع دستی تولیدی بانوان سوري در لاذقیه (خبر)
 آثار باستانی، پشتوانه‌ای در هویت فرهنگی ملل (خبر)
 ایران اسلامی، عامل ثبات در منطقه است (خبر)
خبرهاي مهم
بیست‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسقط آغاز به کار کرد
افتتاح نمایشگاه عکس «چهل سال ایران» در استانبول
برگزاری شب شعر و موسیقی ایران در اتیوپی
آيين بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در سن‌پترزبورگ برگزار شد
روزهاي مشترك موزه ايران‌ باستان و موزه ارميتاژ برگزار شود
تأكيد بر توسعه پايدار با تكيه بر ارتباطات فرهنگي و دانشگاهي
نخستین کنگره انجمن ایرانشناسان اوراسیا در روسیه
پروزوروف: انقلاب اسلامی پیشرو مطالعات اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی در جهان است
قهرمان سلیمانی: اوراسیا حوزه جغرافیایی مشترک همکاری‌های فرهنگی است
اهمیت انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن در تلویزیون ملی اوگاندا تشریح شد
ابراهیمی‌ترکمان: جمهوری اسلامی ایران به دنبال تحقق تمدن نوین اسلامی است
نمايش شكوه سينماي ایران در مقدونیه شمالی
درخواست جانباز ایرانی برای امحاي جنگ‌افزارهای شیمیایی
افتتاح دومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و افغانستان
میزگرد «فلسطین در مسیر انقلاب اسلامی» در دمشق برگزار شد
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.